Aktualizacja 4.02 – lista zmian

+

Alicja.

CD PROJEKT RED


Trwa wdrażanie aktualizacji 4.02 do Wiedźmina 3: Dziki Gon i już niebawem będzie dostępna na PC, PlayStation oraz Xbox. Poprawia ona ogólną stabilność i wydajność gry oraz zawiera szereg poprawek.

Poniżej znajdziecie listę najważniejszych zmian nadchodzących wraz z aktualizacją.

PC
  • Poprawiono wykorzystanie rdzenia procesora w wersji DX 12.
  • Przywrócono okluzję otoczenia opartą na horyzoncie. Gracze, którzy wcześniej wyłączyli okluzję otoczenia, będą musieli zrobić to ponownie. Można to zrobić, wchodząc w Opcje → Wideo → Grafika.
  • Naprawiono błąd, w wyniku którego sekcja „Moje nagrody” nie była zlokalizowana w REDlauncherze.
  • Naprawiono problem z migoczącym krajobrazem w Toussaint, który występował, gdy funkcja NVIDIA HairWorks była wyłączona.
  • Naprawiono problem związany z optymalizacją cząsteczek, który mógł powodować chwilowe zacinanie się gry.
KONSOLE
  • Ulepszono tryb wydajności na konsolach nowej generacji.
  • Naprawiono problem, w wyniku którego postacie mogły lekko się rozmazywać podczas dialogów i przerywników filmowych na PlayStation 5.
  • Naprawiono problem związany z wykorzystywaniem pamięci w trybie ray tracingu, który mógł powodować awarie na konsolach Xbox Series X.
  • Kto swe pole w czas zasiewa… – gra nie będzie się już zawieszać na konsolach nowej generacji, jeśli Geralt odbiegnie od Shani po rozpoczęciu rozmowy.
  • Naprawiono problem, w wyniku którego nie dało się wczytać szybkich zapisów, korzystając z postępów międzyplatformowych na Xbox One.
  • Dodano dwa brakujące „Miecze pierwszego sortu!” na konsolach poprzedniej generacji.
  • Naprawiono problem z nadpisywaniem ręcznych zapisów, gdzie w niektórych przypadkach najstarszy zapis gry był usuwany na PlayStation 5.
  • Usunięto problemy z wydajnością w Beauclair i Novigradzie, które występowały po wczytaniu zapisu gry.
EFEKTY WIZUALNE – PC i konsole nowej generacji
  • Ulepszono wygląd wody poprzez dodanie refrakcji do SSR i odbić ze ray tracingiem.
  • Naprawiono usterkę graficzną z teksturami cegieł, w wyniku której czarne artefakty pokrywały kamienne łuki.
  • Dodano suwak Rozmycia w ruchu. Można go znaleźć, wchodząc w Opcje → Wideo → Grafika.
ZADANIA I ROZGRYWKA – dostępne na wszystkich platformach
  • Przygotowania do bitwy – naprawiono błąd, w wyniku którego brakowało opcji dialogowej pozwalającej na zrobienie postępów w zadaniu podczas celu „Poinformuj Avallac'ha, że wszystko zostało przygotowane”.
  • Racja stanu – naprawiono błąd, w wyniku którego drzwi do magazynu mogły zostać trwale zamknięte, jeśli gracz zapukał, wszedł do budynku, a następnie od razu z niego wyszedł.
  • Poszukiwania: schematy ulepszeń rynsztunku szkoły kota I – naprawiono problem, w wyniku którego zadanie mogło pozostać aktywne nawet po zebraniu schematów.
  • Naprawiono problem, w wyniku którego próba włączenia trybu Nowej Gry+ na niekompatybilnym zapisie blokowała graczowi możliwość uruchomienia rozszerzeń w trybie samodzielnym do czasu ponownego uruchomienia gry.
LOKALIZACJA – dostępne na wszystkich platformach
  • Poprawiono koreańską lokalizację opisów gwintowych kart Ciri i Geralta.
  • Poprawiono błędy interpunkcyjne w arabskiej lokalizacji.
  • Zaktualizowana czcionkę dla Tradycyjnego Chińskiego.
Uwaga: wypisano tu jedynie najbardziej zauważalne zmiany. Aktualizacja zawiera inne drobne poprawki, które nie znalazły się na tej liście.
 
Last edited:
DX12 w końcu przestał stutterować na nowszych procesorach i GPU? R5 5600 razem z RX 6600 nie daje rady tego dźwignąć.
 
Oby okazało się że w końcu błąd związany z brakiem schematu w skrzyni, w podziemiu, w kryjówce bandytów przy wykonywaniu zadania "z dalekiego Ofiru", też został w końcu naprawiony na PS4, dla tych którzy kontynuują historie z dodatkiem krew i wino, po głównym wątku. :)
 

Attachments

  • IMG_20230220_175259.jpg
    IMG_20230220_175259.jpg
    2.5 MB · Views: 206
Fajnie, gra mi wywala regularnie po ok. 15 minutach. Przeinstalowałem i sytuacja się nie zmieniła... :/
 
Wciąż nie mam dostępu do moich dodatków do Wiedźmina 3 w wersji na PS5. Co ciekawe wersja na PS4 pozwala pobrać i zainstalować dodatki, i wszystko działa. Ale na nexgenie nie widać dodatków do pobrania z PS Store. Widzę, że opis takiego błędu już znikną z waszego FAQ więc chyba naprawione. A u mnie dalej lufa w krzokach.
 
Wciąż nie mam dostępu do moich dodatków do Wiedźmina 3 w wersji na PS5. Co ciekawe wersja na PS4 pozwala pobrać i zainstalować dodatki, i wszystko działa. Ale na nexgenie nie widać dodatków do pobrania z PS Store. Widzę, że opis takiego błędu już znikną z waszego FAQ więc chyba naprawione. A u mnie dalej lufa w krzokach.
Wyszukaj w PS Store ręcznie te dodatki, nawet jak są płatne to wejdź w pozycje i powinny być wtedy dostępne do pobrania za darmo.
 
Właśnie dodałem wideo z porównaniem wydajności aktualizacji 4.02 do 4.01 i do mojego moda. Krótko mówiąc, niewiele się zmieniło dla użytkowników mojego moda, tylko kilka FPS więcej, dla reszty jest dość duży skok wydajności ale wciąż mniejszy niż z moim modem:
Mimo to wciąż występuje problem z wyciekiem pamięci, do tej pory nie został rozwiązany i nadal pozostaje używać fixa z AF. (więcej info w moim modzie)
 
Podczas próby rozmowy z tym handlarzem na Skellige w porcie Kaer Trollde, pojawia się bug który sprawia, że zza handlarza wyskakuje drugi handlarz i klikając opcję Pokaż mi swoje towary gra nie uruchamia panelu ekwipunku tylko wyrzuca nas do rozmowy i tak w kółko.

witcher3_mxbZFaNMM0.jpg
 

Attachments

  • witcher3_fTQMBGa8BB.jpg
    witcher3_fTQMBGa8BB.jpg
    278.7 KB · Views: 97
  • witcher3_TBU1KWdvqh.jpg
    witcher3_TBU1KWdvqh.jpg
    254.3 KB · Views: 94
Podczas próby rozmowy z tym handlarzem na Skellige w porcie Kaer Trollde, pojawia się bug który sprawia, że zza handlarza wyskakuje drugi handlarz i klikając opcję Pokaż mi swoje towary gra nie uruchamia panelu ekwipunku tylko wyrzuca nas do rozmowy i tak w kółko.

View attachment 11348218
Podobna sytuacja jest z zielarzem obok karczmy Gęsia Pipa w Velen - z tym, że nie wyskakuje zza niego żaden klon, a po prostu nie odpala się handel i gra wraca do rozmowy. Na grubo ponad 1000 godzin spędzonych w Dzikim Gonie, tylko jeden raz udało mi się z nim pohandlować.
 
Podobna sytuacja jest z zielarzem obok karczmy Gęsia Pipa w Velen - z tym, że nie wyskakuje zza niego żaden klon, a po prostu nie odpala się handel i gra wraca do rozmowy. Na grubo ponad 1000 godzin spędzonych w Dzikim Gonie, tylko jeden raz udało mi się z nim pohandlować.
To dokładnie 1 do 1 taka sama sytuacja na Skellige występuje - nie dzieje się nic, gra wraca do rozmowy, a pohandlować się nie da :D
 
Fajnie, gra mi wywala regularnie po ok. 15 minutach. Przeinstalowałem i sytuacja się nie zmieniła... :/
Cześć,
U mnie tak samo, wcześniej wywalało co jakiś czas, ale obecnie nie można w ten tytuł zagrać, 15 minut to max a często jest krócej.
DLDSR - działa bardzo niepoprawnie, daje artefakty. (nic nie jest kręcone 4070ti/32 GB ram/5600/ Win 10, temperatury 50-65 max, komputer mam od Stycznia 2023). Edit - to generowanie klatek (DLSS 3) daje takie artefakty.
W innych grach problemy nie występują, lub są znacznie rzadsze.

Do tej pory wywalał tylko podczas przenoszenia się między rozgrywką a opcjami (mapa, postać, itp.) obecnie obraz zatrzymuje się również podczas samej rozgrywki, nagminnie co kilkanaście minut.
 
Last edited:
Od kiedy to Jorund po wykonaniu zadania z Pokutnikiem nie ginie w burdzie wywołanej w karczmie, pierwszy raz mi się zdarzyło !
 
Przeżył? U mnie zawsze ginął.
Dobra już się dowiedziałem!>
To żaden bład mi też zawsze ginął, ale jeżeli zabierzemy się za zadanie po koronacji Cerys (musi to być ona) to Jorund nie zginie!
Takie detale, a wydawało mi się ze znam dobrze Wiesia

Jak mi CDPR zaimponował w tej chwili !

Jeszcze jedno zapomniałem dodać odnośnie samego patcha, widać że gra działa lepiej i to niedpowowiedzenie lepiej, zdecydowanie ! tylko jest jeszcze nieco do poprawy chociażby dziwny błąd z pajęczynami ! ale to zapewne wiecie że czasem mogą stać się fioletowe lub mrugać na fioletowo chociaż to rzadkość i nie zawsze tak się zdarza.
W misji najgoroźniejszy potwór na skellige trafiłem na tego buga w jaskini, fioletowe pajęczyny, pomyślałem sobie "hmm.. karta płata figle ale to wszędzie byly by fioletowe pajęczyny, a nie tylko tutaj"
 
Last edited:
To żaden bład mi też zawsze ginął, ale jeżeli zabierzemy się za zadanie po koronacji Cerys (musi to być ona) to Jorund nie zginie!
No, popatrz. Pół młodości poświęcone Wieśkowi, a on wciąż zaskakuje, zbytnik jeden :)
 
Znaczącej poprawy wydajności na PS5 nie odczułem, natomiast pojawiły się dwa nowe problemy. Jeden to brak żółtych znaczników misji na mapie, a drugi to brak możliwości zmiany czułości kamery.
 
Znaczącej poprawy wydajności na PS5 nie odczułem, natomiast pojawiły się dwa nowe problemy. Jeden to brak żółtych znaczników misji na mapie, a drugi to brak możliwości zmiany czułości kamery.
Oj widać różnicę. Poprzednio w ogóle nie sięgało 60 klatek, a teraz praktycznie ciągle jest stałe 60 fpsów.
Post automatically merged:

Post automatically merged:

Na PS5 jeszcze lekko rozmazuje postacie. Nie tak mocno jak poprzednio, ale jednak to widać.
 
Faktycznie jest lepiej na PS5 w trybie wydajności.
Tylko mogli by w końcu poprawić ten Novigrad i te fruwające warstwy błota itp umieszczone na kostce brukowej jak i ją samą, bo po minucie wolnego chodzenia po Novigradzie aż w głowie wiruje. Jedyny sposób to nie patrzeć w dół i po prostu biegać, ale chyba nie oto chodzi.
Nie wiem jak innych ale mnie to strasznie irytuje. Przez co staram się unikać Novigradu.
 
Top Bottom