Aktualizacja do nowej generacji — lista zmian

+
A podobno to tylko się stało u jednego gościa, bo miał jakieś tam mody i no, nie zadziałało ;D
 
Widzę, że nie tylko moje posty nie są czytane. Receptę na "cudownie" masz dwa posty wcześniej:
Moja konfiguracja: Intel i54460, gtx970, 16 GB RAM. Tak, jest to "złom" i "prehistoria" jak to niektórzy mogą określać. Niemniej w wersji przed next genem w 1080p trzymało przez 90% gry 60fps ze wszystkim na Uber, bez hairworks. Mi to w zupełności wystarczało (szczególnie, że nawet monitor mi 4k nie obsługuje, też jest stary). Po next genie nie da się komfortowo grać nawet na tym dx11. Nie trzyma mi klatek, stutter straszny, poza tym wszystko jakieś rozmazane.

Dlatego pisałem wcześniej, że fajnie byłoby gdyby wydali to osobno jako wersję nextgenową, a zawartość dodatkową (poprawki, zestawy, nowa misja itp.) jako patch dla obu wersji. Teraz niestety jestem zmuszony grać na poprzedniej wersji (całe szczęście, że jest taka opcja).
 
Po aktualizacji sterowników na DX11 chodzi elegancko przeszedłem właśnie nowy quest jest extra. Ustawienia mieszane, Uber + Wysokie , CPU Ryzen3100, GTX 1660Super.
 
Pewną bolączką tej aktualizacji jest fakt, że teraz włosy i broda Geralt'a bardzo wariują pod wpływem specyficznego oświetlenia (z włączonym RT) i często zmieniają swój KOLOR.
 
Po wielu godzinach testów, zmiany parametrów CPU RAM w BIOS, w sterowniku i ustawień gry znalazłem sposób na w miarę normalną grę pod DX12 i RT.

Generalnie dwie kwestie do których należy dążyć :

1. Najważniejsze to doprowadzić do jak najmniejszych opóźnień - ilość klatek na sekundę absolutnie nie ma tutaj znaczenia. Gra przy 28fps lecz opóźnieniach poniżej 100ms jest tak samo płynna i responsywna jak przy 50fps i opóźnieniu 150ms.

2. Kolejną ważna kwestią jest szerokość ekranu. Już 7 lat temu zauważyłem, że ten silnik nie lubi za dużo pokazywać na ekranie. Im węższy ekran, obszar renderowania tym lepiej - rozdzielczość nie ma aż tak dużego znaczenia. 4K na ekranie 4x3 renderuje się znacznie szybciej lub tak samo jak w przypadku 2K na ekranie 16:9 i szerszych.

BIOS :

1. nie wyłączać multithreading jak to niektórzy zalecają - im więcej wątków CPU tym lepiej
2. wyłączyć wszelkie opcje oszczędzania energii CPU - C States, SpeedStep itp - niech pracuje nieprzerwanie pełną mocą
3. skorzystać z Extreme Memory Profile X.M.P - szybka pamięć daje lepsze rezultaty niż podkręcenie procesora w tym przypadku.
4. podkręcić CPU jeśli można chociaż do 4,2Ghz

Sterownik NVidia :

1. Ustawienia :

1671259367252.jpeg

1671259388574.jpeg



filtrowanie tekstur jakość - proszę sprawdzić u siebie bo co prawda ustawienie na wydajność daje nieco lepsze rezultaty w ciężkich scenach jednak nie na tyle aby pozbawiać się ostrości obrazu i tekstur w innych.
Zauważyłem dziwną rzecz, że zwykle GPU nie jest zajęty ponad 60%. Dodanie mu trochę więcej pracy i zmuszenie do wejścia na wyższe obroty paradoksalnie lepiej wpływa na ogólną wydajność :)

2. Skalowanie obrazu :

1671259424992.jpeg


Można ustawić mniejszą rozdzielczość w grze ( w opcjach pojawiają się dodatkowe rozdzielczości ) i sprawdzić jak to wygląda. U mnie tylko psuje to jakość przy skalowaniu. Skalować można i bez tego.

3. Nie włączać ograniczenia klatek z poziomu sterownika tylko gry.

Monitor :

1. włączyć zmniejszenie opóźnienia wejścia, czas reakcji
2. WYŁĄCZYĆ G-Sync ! z moich testów wynika, że przy ciężkich scenach jakimi obraca silnik pod DX12 wprowadza on więcej zamieszania niż to warte.

Plik gry, system :

1671259214584.jpeg

1671259240860.jpeg



Gra :

1. Mam ustawione wszystko na najwyższych ustawieniach RT oprócz odległości renderowania roślinności ( wysokie, uber ) oraz gęstości trawy, co ma mniejsze znaczenie.
2. Ograniczenie klatek 60, 75 jak kto woli - tutaj chodzi bardziej o zmniejszenie opóźnień które mają większy wpływ niż same klatki.
3. Jeśli komuś nie odpowiada 30 klatek na placu hierarchów lub kilku innych miejscach w Novigradzie na ten czas proponuję zmnienić rozdzielczość na mniej szeroką, co poskutkuje czarnymi pasami po bokach monitora ale płynność znacznie pójdzie w górę. Trzeba znaleźć z pośród kilku dostępnych rozdzielczości i dobrać w zależności od monitora.

Jeśli coś zapomniałem dodam. Po tych zabiegach gra działa w miarę płynnie i można w końcu grać. Wcześniej Novigrad był dla mnie nie absolutnie nie do przejścia, a inne ciężkie sceny przypominały czasy GTX970.

Zmiana parametrów RT absolutnie nie ma w moim przypadku wpływu na wydajność - "jakość" - "wydajność" = zero wpływu oprócz pogorszenia jakości.
 

Attachments

  • 1671259376467.jpeg
    1671259376467.jpeg
    42.2 KB · Views: 6
Last edited:
"Uwielbiam" gdy trzeba tak kombinować jak koń pod górkę.

Nawet fajny poradnik, ale nie jestem pewien czy wyłączenie G-sync jest dobrym pomysłem.
Ogólnie ta technologia (podobnie jak FreeSync) powstała (jak poniekąd sama nazwa sugeruje) do synchronizacji renderowanego obrazu z karty względem tego wyświetlanego przez monitor, co zwykle zwiększenia (odczucia) płynności obrazu przy niższej ilości klatek (przy pewnych wartościach i do pewnego stopnia oczywiście).
Wyłączając to może czasem zyskamy nieco mniej opóźnień, ale zwykle kosztem paskudnego "rwania się ekranu" (czy jak tam na polski przetłumaczyć pojęcie "screen tearing" ). No chyba, że włączymy V-sync, ale to zadziała tylko gdy klatki będziemy mieli blisko (a raczej nieco ponad) aktualne odświeżanie monitora (a martwienie się o to aby W3 EK chodził te 60 klatek na sekundę, a nie skakał 68-75, nie jest chyba zmartwieniem wielkiej ilości ludzi).

Sprawę opóźnień ratuje nieco DLSS (dla kart od zielonych), ale nawet to nie wyzwoli nas od tych chrupnięć (nawet gdy karta jest obciążona raptem w 55-65%, podczas gdy CPU nieustannie się nudzi - zużycie procesora i "wielowątkowość" RED'engine to osobny temat). Generalnie im większa ilość klatek tym (na ogół) te zacięcia są mniej odczuwalne.

Ale nawet sama implementacja DLSS zdaje się być w tej grze poniekąd popsuta, stąd najlepiej zostawić tutaj na opcję "Jakość" (skalowanie z 77% pierwotnej wielkości obrazu) , albo "Balans" (analogicznie 67%). Na niższych ustawnikach nie widać adekwatnego wzrostu szybkości , a tekstury wyraźnie tracą na detalach i ostrości (zwłaszcza gdy są w ruchu, wówczas mamy mydło), nie zapominajmy też o coraz większym efekcie ghosting'u przy wyższych wartościach (większym skalowaniu) DLSS, co widać zwłaszcza w szybkim ruchu obiektów (oraz gdy są one od nas bardziej oddalone).

Od siebie dodam, że sama technologia DLSS bardzo mi pasuje i byłbym zwolennikiem używania jej (oczywiście w najwyższym presecie jakościowym) nawet tam gdzie możemy płynnie grać natywnie. Otóż DLSS sprawdza się na ogół doskonale jako narzędzie do... wygładzania krawędzi w grach i zmniejszania efektu migotania (tak jak na przykład dzieje się w przypadku elementów typu ogrodzenia czy siatki), a przy okazji zyskujemy na płynności. Jeśli tylko nadmierny ghosting nas nie dopadnie to jesteśmy zwycięzcami.
 
:ROFLMAO: Płaczę ze śmiechu.

Jako, że aktualizacja do 4.0 ni cholerę nie szła przez gog z wersji pudełkowej w końcu się poddałem, odinstalowałem wersję GOTY, zainstalowałem ściągając z gog przez klienta galaxy i odpalam grę. Oczywiście pierwsze kilka minut spędzam na konfiguracji sterowania dla swojego starego dobrego PC, ale coś mi nie gra...
wciskam F5 - brak reakcji....
ponownie - to samo...
no dobra, nie kijem go to pałką, jestem w stanie przeżyć szybki zapis, w końcu ustawiłem automatyczny na 3 minuty...
zerkam w opcję 'wczytaj' a tam tylko te jakie zachowałem z wersji pudełkowej. Huh, dziiiwne...
klikam na opcję zapisz by zapisać ręcznie - znowu wyświetla się lista saveów, chcę wybrać pusty i okno
"zapisy z poprzednich wersji nie będą kompatybilne"
taak, zdaję sobie sprawę, zamykam i znowu myszką najeżdżam na puste miejsce
"zapisy z poprzednich wersji będą niekompatybilne"
yyy jak w reklamie twixa - przyjemność się powtarza...
zamykam komunikat i klikam po raz trzeci by zrobić ten *** zapis... brak reakcji...

Jakby to powiedział Talar: ***

Korci mnie by zobaczyć ten nowy ekwipunek i zadanie w diablim Dole ale... mając do wyboru opcję zapisywania gry i nowy content jednak wybieram to pierwsze - wywaliłem syf z dysku i wróciłem do starej dobrej wersji 1.30...

Swoją drogą dostaliście drodzy koledzy z forum jakieś przelewy od CDPR? Bo mam wrażenie że zatrudniono nas jako betatesterów a to właśnie wersja beta:ROFLMAO:
 
Last edited by a moderator:
Ja mam pytanie odbiegające od tematów graficzno-wydajnościowych. Czy sprawdzał ktoś może pieśń priscilli na next genie? Czy dalej są tam te okropne pauzy/ przycięcia pomiędzy zwrotkami?
 
Ja mam pytanie odbiegające od tematów graficzno-wydajnościowych. Czy sprawdzał ktoś może pieśń priscilli na next genie? Czy dalej są tam te okropne pauzy/ przycięcia pomiędzy zwrotkami?

Zapewne nie - bo cały problem wynikał z tego, że owa pieśń była jako dialog, a ten miał ograniczenie czasowe pliku, stąd w oryginale musieli to pociąć (szkoda tylko, że zrobili to tak niefortunnie, że strasznie rzucało się w oczy).


A tak poza tym Wiesiek wciąż potrafi być urokliwy:


 
Last edited:
Dla takich widoków warto było czekać!
20221217155802_1.jpg


I bardzo fajny detal, jeżeli przed nowym zadaniem zrobimy questa "Stosy pogrzebowe" to Geralt będzie mógł wspomnieć kapłanowi o tym co tam odkrył.
 
Czytam te różne komentarze i myślę sobie, że będzie tragedia. Gra niegrywalna, będzie klatkować i crashować... Niemniej, gram od 2 dni i tak bezczelnie powiem: a u mnie działa :sneaky:

Wiedźmin 3 wygląda obecnie obłędnie. Nowe oświetlenie robi robotę, otoczenie wygląda świetnie, a widoczki są przecudne, przez co tryb fotograficzny wykorzystuję często :). Doceniam również wszystkie dodatkowe usprawnienia - szybkie rzucanie znaków, szybkie podnoszenie kwiatków i grzybków, możliwość dostosowania ustawień kamery do własnych preferencji. No i filtry na mapie oraz dynamiczny HUD, które dla mnie zarówno pogłębiają immersję, jak i pozwalają na nowo odkrywać grę. Domyślny brak tych śmiesznych pytajników jest jak wybawienie, bo mapa nie jest przez to zaśmiecona i nie zachęca do biegania od znacznika do znacznika, tylko do swobodnej eksploracji, która jest znacznie ciekawsza. Ponadto dzięki dynamicznemu HUD podczas zwykłego chodzenia czy jazdy prawie nic niczego nie zasłania, a gdy potrzebna jest minimapa by coś sprawdzić na szybko, to można ją przywołać kliknięciem na kilka sekund, po czym sama znika. Dokładnie tak grałem w Red Dead Redemption 2 (po wielu testach różnych konfiguracji) i działało to doskonale - w Wiedźminie 3 jest nie inaczej.

No i co tu dużo mówić. 3 lata przerwy od gry wystarczyły, by się za nią stęsknić.

Kilka screenshotów #nofilter ;)
screenshot_161038.png

screenshot_222913.png
screenshot_22110.png
screenshot_133914.png
screenshot_1057.png
screenshot_211137.png
screenshot_1390.png
screenshot_14636.png
screenshot_10129.png
 
Last edited:
Zapewne nie - bo cały problem wynikał z tego, że owa pieśń była jako dialog, a ten miał ograniczenie czasowe pliku, stąd w oryginale musieli to pociąć (szkoda tylko, że zrobili to tak niefortunnie, że strasznie rzucało się w oczy).
Tak wiem skąd pochodził ten babol, niemniej natknąłem się na coś takiego:


I jestem w szoku!
 
Też macie te dziwne odbicia (poświaty) w wersji z RT?


P.S. Tak poza tym ponoć można aktualizować DLSS w najnowszym Wieśku z 2,4 do 2,5 ponoć jakaś minimalna poprawa jest.
 
Bardzo milo ze dodali dużo dialogów które zostały wycięte jak monokl Talara, komentarz na brak brody of Yen itp
 
"Uwielbiam" gdy trzeba tak kombinować jak koń pod górkę.

Niestety tak być nie powinno bo nie każdy ma na to czas, a i tak te półśrodki nie rozwiązują problemu, bo wydajność jest ogólnie nadal kiepska.
Nawet fajny poradnik, ale nie jestem pewien czy wyłączenie G-sync jest dobrym pomysłem.

Racja, zapomniałem dodać, że dotyczy to tylko monitorów G-Sync Compatible czyli bez fizycznego modułu. Wówczas G-Sync nie działa poniżej 60 klatek, a tutaj mamy właśnie z tym do czynienia.

DLSS albo nie działa jak powinno albo w tym przypadku jakoś nie robi specjalnie dużej różnicy oprócz gorszej jakości obrazu.
 
Grajac trochę na XSX w trybie RT to nie zauważyłem jakiś problemów. Co prawda nie miałem dużo zapisów na konsoli, a max postęp to miałem "przebranie się na prośbę Yen na Skellige" to gra wygląda przepięknie. Wolałbym co prawda lepsza rozdzielczość i wyostrzenie na wysokie jak na PC ale jest git. Miło po dłuższym czasie wrócić do Wieśka :D
 
DLSS albo nie działa jak powinno albo w tym przypadku jakoś nie robi specjalnie dużej różnicy oprócz gorszej jakości obrazu.
U mnie działa połowicznie. Ustawiony na "quality" całkiem dobrze spełnia rolę atyaliasingu, redukuje migotanie krawędzi i wygładza obraz, ale nie wpływa w widoczny sposób na wydajność.
 
A możecie tak po ludzku podpowiedzieć, jak przejść na DX11 ? Dla kogoś, kto owszem zna grę, ale na grzebaniu w kompie to już mniej.
 
Bardzo milo ze dodali dużo dialogów które zostały wycięte jak monokl Talara, komentarz na brak brody of Yen itp
To mod Nitpicker to spowodował.
U mnie czasami tekstury lubią się zmieniać w dyskotekę, a fpsy spaść aż do 5-10, ale nie wiem czy to się dzieje tylko wtedy jak gram na jakimś starym sejwie, czy ogółem tak jest.
Natrafiłem też na taki dzinwy błąd: W momencie gdy jest cutcscenka, jak Geralt z paroma Nilfgaardczykami i idzie do otoczonergo krą Naglfara powinien nastapić przeskok na Ciri i Avallacha, po którym bierzemy ster nad nią. Zamiast tego cutscenka urywa się w momencie jak ma nastapić przejście i mam Geralta stojącego na lodzie tuż przed Naglfarem, nie mogącego pójść gdziekolwiek. ktoś jeszcze miał taki błąd?
 
Top Bottom