Analiza świątecznego patch po kilku dniach grania

+
Analiza świątecznego patch po kilku dniach grania

Ostatnie dni grałem dość dużo w Gwinta i w pewien sposób już niektóre elementy tak mnie nie denerwują. Nadal jest jednak wiele do poprawienia. Postanowiłem zebrać większość napotkanych elementów do poprawy w jednym miejscu.
* Ogólnie gra stała się nieco szybsza - te animacje na stole - i jest to dla mnie na plus.
* Dzienne questy - świetna sprawa.
* Mulligan musi zostać zmieniony - to zresztą CDPR przyznało, że będzie się to dopasowywać jeśli np. mamy tylko 3 karty do wyboru. Karty powinny ponadto być widoczne jako prostokąty i posiadające ramki i symbole frakcji jak w podglądzie, a nie jak to jest teraz - karty wyglądają jak tokeny.
* O poszczególnych animacjach i efektach dźwiękowych nie będę się wypowiadał bo to w większości kwestia gustu - jeden będzie wolał taki dźwięk nowy, inny stary dźwięk czy animację, itd.
* Brakuje podstawowego tutoriala, są tylko challenge dla 5 frakcji, powinno to zostać jak najszybciej przywrócone dla nowych graczy szczególnie.
* A propos challenge dalej : zrobił się bałagan z dowódcami, powinniście dodać challenge dla brakujących dowódców, następnie zablokować możliwość ich zdobycia w kegach. Już to sobie wyobrażam jak ludzie będą wkrótce narzekać, iż wylosowali po raz drugi tego samego lidera.
* Połączenie kolekcji i budowy talii ogólnie na plus. Ale obecnie nie mamy możliwości sprawdzenia ile mamy np. legendarnych kart i ile jest ich łącznie, albo ile mamy kart premium, itp używając filtrów. Teraz trzeba to samemu liczyć. Poprzednio mieliśmy to dokładnie liczone przez system.
* A propos kolekcji jeszcze : To straszne, że licznik pokazuje maksymalnie 9 kart. No bez takich strasznych uproszczeń proszę. Co za problem pozwolić na liczenie tych kart nawet do 999 jeśli ktoś nie chce ich mielić wszystkich co chwilkę tylko raz co jakiś czas , jeśli potrzebuje skrawków.
* Kartami premium w kolekcji nie można już "trząść". Mam nadzieję, że to tylko chwilowy bug i ten feature powróci.
* Zmienione nazwy kart na krótsze. Osobiście wolę stare dłuższe nazwy, nie wiem jaki sens było to zmieniać? Ze niby pod mobile? A może że łatwiej zapamiętać nazwy? Najlepszym rozwiązaniem byłoby mieć możliwość w opcjach wyboru : Nazwy kart standardowe lub rozszerzone. Dodanie czegoś takiego to podejrzewam dla programistów jakieś kilka godzin pracy dla całej kolekcji max. Każdy z graczy PC czy konsol mógłby wybrać co woli, a dla Mobile standardowo krótkie nazwy kart.
* Przy kartach brakuje znowu podpisów autorów.
* Wyzwania świąteczne świetne jednak tym razem nieco zbyt łatwe.
* Zostały usunięte patch notes z gry. Według mnie dostęp do patch notes powinien być zawsze możliwy. Powinno być gdzieś dodane, albo w nowościach albo opcjach.
* Pomijanie nagród przy starcie nowego sezonu nie jest precyzyjnie wyjaśnione. Czy gracze zaczynający nowy sezon na 2k mmr nie otrzymują nagród za wcześniejsze rangi? W takim razie pewnie wielu graczy wolałoby zaczynać nowy sezon od rangi 1. Powinniście być może dać możliwość wybory przy starcie nowego sezonu czy gracz chce zaczynać od 50% mmr poprzedniego sezonu czy chce zacząć od rangi 1. Oczywiście w związku z tym, że sezony będą teraz krótsze możecie odpowiednio zmniejszyć wysokość nagród.
* Usunięcie kart trio - początkowo byłem przeciwny takim zmianom (niewykorzystane arty, czas poświęcony na animowanie tych kart przez CDPR). Jednak skoro jest to zrobione dla ogólnie lepszej przejrzystości w kolekcji itp. więc ok. Jednak powinniście dać nam możliwość zmielenia tych kart za full. Co mają zrobić osoby co traciły pył na animowanie wszystkich trzech wersji? Nie jest to jednak konieczne bo prawdopodobnie dotyczy tylko niewielkiej ilości graczy.
* No i na koniec zostawiam występujące w grze drobne błędy z działaniami kart bądź błędami w nazwach kart bądź błędami w opisach kart, trochę tego jest i szkoda czasu wypisywać wszystko - prawdopodobnie z czasem zostanie to naprawione i tak. No i chyba też są jakieś problemy z optymalizacją, gra u mnie trochę jakby się przycinała a nie powinna.

Ok to tyle ode mnie co pamiętam z głowy, może coś jeszcze by się znalazło. Mam nadzieję, że ktoś z redów to czyta i uwagi tu opisano chociaż częściowo się przydadzą. Oby następne patche i rozszerzenia nie zawierały tylu rzeczy do poprawy :)
Pozdrawiam
 
Tutorial z tego co wiem jest ale tylko przy 1 uruchomieniu gry. Jak chcesz to go sobie możesz włączyć modyfikując odpowiedni wpis w rejestrze.
 
Cóż ja mógłbym posumować patch tak jak każdy patch gwinta do tej pory... 2 tygodnie ciekawej gry... a potem netdecking, netdecking, netdecking, netdecking, netdecking, netdecking...
Na czym polega Gwint według tego patcha? Długa pierwsza runda i power rez/Ciri Nova w trzeciej. Miałem nadzieje, że gra będzie ewoluować w stronę złożonych mechanik, wymagających przygotowania, a jednocześnie mogących być kontrowanymi przez przeciwnika. Ale nie. Ciri Nova i power rez. Dwie rundy rzucania kart na planszę i porównywanie kto ma większego reza na koniec. FUN! Proponuję aby CDPR zamiast zarzucać nas 100 nowymi kartami najpierw zastanowiło się jaką grę chce zrobić, zamiast co patch tworzyć nową, bo ja już jestem "trochę" tym zmęczony.
 
StaryAlchemik Nikt się chyba nie spodziewał, że Ciri Nova będzie taka mocna. Jeden ze streamerów po każdym streamie REDów z odkrycia nowych kart oceniał je w skali 1-5. Ciri Nova zarówno bezpośrednio po ujawnieniu oraz w zbiorczym omówieniu wszystkich kart ocenił jako "crap". Nikt chyba nie docenił siły tej karty, włącznie z REDami. Z drugiej strony masz takiego Sklepa, który wydaje się być ciekawą kartą, ale deck na pojedynczych brązach nie jest na tyle mocny, aby sama siła Sklepa wystarczyła.
 
STary Alchemik.....poprzednie patche to byla betka w porownaniu z ta katastrofa ktora mamy teraz....przed patchem gra byla w bardzo dobrym stanie moim zdaniem...Mnie netdceking tez mierzi ale na ludzka glupote nie ma rady....najlepiej grac deckiem swoim niepodobnym do niczego wtedy sie gracze gubia i nie wiedza co robic...CDPR chcial zrobic gre "premium" dla bardziej wymagajacych graczy ale ktos na gorze zmienil zdanie i stwierdzil ze wiecej pieniazkow bedzie z kopiowania HS...no i mamy to co mamy
 
JackBurton. Chcesz powiedzieć, że ludzie na wysokim ladderze pod koniec sezonu grają sprawdzonymi taliami? Wow, masz rację, tego w żadnym patchu nie było. Mógłbyś rozwinąć w jakich aspektach gra jest gorsza? (Nie atakuję, pytam w ramach zdrowej dyskusji) W jaki sposób jest to kopiowanie z HSa? "No, w hsie jest meta... i w gwincie też, no nie? W HSie talie są pokazywane jako lista i w gwincie teraz też, 0/10"
 
Do wszystkich psioczących jaki to Gwint jest podobny do HSa: co jest takiego podobnego? Ja widzę 2 rzeczy: budowanie talii oraz arty kilku kart (Nivellen wydaje mi się taki za bardzo kolorowy). Ekran tworzenia talii musiał zostać zmieniony, tj. musiało nastąpić połączenie tworzenia talii z tworzeniem kart w kolekcji. Nie ma co na siłę starać się o oryginalność (mam na myśli ekran tworzenia talii sprzed patcha), jeżeli są sprawdzone wygodniejsze rozwiązania. Szkoda tego widoku rozstawionych po rzędach kart, ale jest to nie wielka cena za usunięcie konieczności przełączania się między opcjami gry w sytuacji, gdy brakuje nam karty.
 
kotwica407;n10138402 said:
StaryAlchemik Nikt się chyba nie spodziewał, że Ciri Nova będzie taka mocna. Jeden ze streamerów po każdym streamie REDów z odkrycia nowych kart oceniał je w skali 1-5. Ciri Nova zarówno bezpośrednio po ujawnieniu oraz w zbiorczym omówieniu wszystkich kart ocenił jako "crap". Nikt chyba nie docenił siły tej karty, włącznie z REDami. Z drugiej strony masz takiego Sklepa, który wydaje się być ciekawą kartą, ale deck na pojedynczych brązach nie jest na tyle mocny, aby sama siła Sklepa wystarczyła.

Patrząc na gwentup report z 23-29 to chyba mieli racje że do najlepszych kart ona nie należy ma ponad 50% win rate tylko u 3 liderów z czego jednym z nich jest Brouver (poza nim jeszcze Crah i Eist) u którego tylko 2 grane goldy mają negatywny win rate sam w sumie przegrywam na decki oparte na nowej Ciri bardzo rzadko
 
W gwenta sporo ludzi zaczelo grac bo nie mogli juz zniesc HS i RNG ktore jak dla mnie bylo zabojcze....wczesniej jak wygralem czy przegralem w Gwenta mowilem sobie "ale gosc zagral pieknie taktycznie" albo "ale zrypalem moglem inaczej zagrac" a teraz coraz czesciej "złośliwe rng".....Ja nie chce widziec marnej listy bez polotu....ja chce widziec karty na stole jak tworze deck....chce zeby wrocily stare animacje i opisy kart...ekran muliganu nie moze wygladac jak deska do krojenia warzyw...Mnie meta nie obchodzi w zadnej grze a szczegolnie karcianej....caly sens grania w karcianki dla mie to stworzyc wlasny deck i nim grac ale bachorom nic sie nie chce dzisiaj i kopiuja wszystko....co jeszcze? takich bogow jeszcze nie bylo w tej becie...PTR jeden dzien?..dobry zart...zreszta reddit jest caly zalany profesjonalizmem ekipy Gwenta jesli chodzi o ten patch...tak wiec przestan byc slepym fanboyem Akuuma...czy tatus pracuje w cdpr?
 
Last edited by a moderator:
JackBurton W jakąkolwiek karciankę byś nie grał zawsze tworzy się meta. Nikt nie broni ci tworzyć i grać autorskim deckiem. Ale nie masz żadnego prawa być zły z tego powodu, że inni korzystają z decków należących do mety. Nie słyszałem, aby w HSie, YuGiOh czy MtG ktoś narzekał na to, że inni grają tier deckami. Taka jest specyfika gier karcianych, że w obrębie danej puli kart klaruje się kilka decków tzw. tier 0 lub tier 1 oraz kilkanaście tier 2,3,4 itd...

Karty RNG nie zmieniły zanadto Gwinta. Mechanika 'create', która jest żywcem zerżnięta z HSa, jest łatwa do opanowania, a jeżeli nie jest, to karta z taką mechaniką nie jest grywana. W Gwincie nie ma miejsca w topowych deckach na karty niestabilne.

Obecny ekran tworzenia talii jest lepszy. Mając do wyboru listę kart w talii z kolekcją wszystkich kart na środku oraz poprzedni wygląd ekranu tworzenia talii wybór jest prosty: obecna funkcjonalność jest ważniejsza niż oryginalność i niepraktyczność poprzedniego rozwiązania. Jeżeli masz pomysł na połączenie funkcjonalności z poprzednim wyglądem to go zaproponuj.

Sam ekran mulliganu jest lepszy niż poprzednie liniowe ustawienie, ale przydałoby się jakieś skalowanie, bo obecnie na ekranie mamy 10 miejsc, które są wypełniane w całości podczas mulliganu i przeglądania sporego cmentarza, a w większości sytuacji jest prawie pusty.

Zrywanie połączenia jest faktem i powinno być to poprawione. Dobrą sprawą jest natomiast wprowadzenie oczekiwania na powrót połączenia a nie kończenie gry.
 
Na chwilę obecną losowość jest jeszcze mocno przewidywalna. Przykładowo jeśli zagrywa się kartę która tworzy srebrną jednostkę z początkowej talii przeciwnika, to ma się się duże prawdopodobieństwo na to, że uda nam się przewidzieć co będziemy mieli do wyboru, a więc wiemy czy warto zaryzykować. Przykładowo w połowie przypadków będziemy mieli do wyboru szpiega wartego 13 punktów. Tego typu karty faworyzują graczy którzy znają wszystkie popularne strategie i potrafią przewidzieć skład talii przeciwników.

Gorzej jest w przypadku Nadzorcy Niewolników, który w lustrzanych odbiciach potrafi dać graczowi sporą przewagę, jeśli będzie miał dużo szczęścia. Z drugiej strony takiej sytuacji można unikać nie grając tej karty. Decyzja należy do graczy.

A nowy interfejs jest praktyczny. Jeśli ktoś chce, może wysyłać listy zamiast maili, może je pisać piórem maczanym w kałamarzu zamiast korzystać z długopisu, a list może wysłać gołębiem zamiast wysłać go pocztą. Tylko po co, skoro można praktyczniej? Po co w kolekcji kart 90% ekranu zawalać kartami skoro można je mieć w praktycznej liście?
 
JackBurton. Miałeś mój nick pokazany w powiadomieniu a nadal napisałeś go z błędem. No chyba, że chciałeś mi wbić szpilę. Gdybym był fanbojem to chyba... nie krytykowałbym nigdy Redów? Ale popatrz, na forum jest wiele postów w których piszę o tym, co mi się nie podoba. Twój argument jest inwalidą a twoja przypięcia mi łatki jest nieskuteczna. Oczywiście, że patch ma problemy. Bugi, sytuacja Skellige, power level niektórych kart. Ale ty wolisz skupiać się na wizualiach (wspomniałeś o bugach i brawo, jednak w twoich wypowiedziach jest jakaś merytoryka), np: "miernej liście bez polotu". Lepsza taka lista, niż "okropny deck builder bez polotu". I cóż, jedyna twoja informacja o kopiowaniu z HSa to: "dodali więcej RNG". To dopiero argument, rzeczywiście, rip """"gwent""""". "Ten mulligan pokazuje mi wszystkie karty. To ssie." No chyba nie. Co do animacji, tak się składa, że do tego patcha gwint tak trochę... miał ich bardzo mało? I głównie był to zielony wybuch rozchodzący się od środka stołu.

I hah, na pewno jak przegrałeś mecz nie mówiłeś nigdy, że to wina coinflipu albo lepszych kart dobranych przez przeciwnika. Bo, spoiler, w niektórych grach przegrałeś bo przeciwnik dobrał lepsze karty. Ogólnie taka krytyka to po prostu szum, niemal zero merytoryki, tylko "ten wygląd mi się nie podoba". A jakby tak no nie wiem, porozmawiać o gameplayu? Sytuacji we frakcjach? Poszczególnych problematycznych kartach?

A i twoje wypowiedzi strasznie trudno się czyta, nie wiem jaką rolę tam pełnią te trzykropki. Polecam używanie zdań i pozdrawiam cieplutko
 
Nie czytaj jak ci sie ciezko czyta problem rozwiazany....nie ma sensu dalej dyskutowac....dla mnie najlepiej byla gra zbalansowana w historii przed patchem i tyle...deck builder mogli zostawic jaki byl tylko polaczyc z tworzeniem kart....dzwieki/animacje/opisy kart zostawic dodac nowe karty usunąć "create" i wszystko by smigalo
 
Last edited by a moderator:
kotwica407;n10142132 said:
JackBurton W jakąkolwiek karciankę byś nie grał zawsze tworzy się meta. Nikt nie broni ci tworzyć i grać autorskim deckiem. Ale nie masz żadnego prawa być zły z tego powodu, że inni korzystają z decków należących do mety. Nie słyszałem, aby w HSie, YuGiOh czy MtG ktoś narzekał na to, że inni grają tier deckami. Taka jest specyfika gier karcianych, że w obrębie danej puli kart klaruje się kilka decków tzw. tier 0 lub tier 1 oraz kilkanaście tier 2,3,4 itd...

Ja nie napisalem ze mnie to denerwuje tylko ze jest glupie i tyle
 
JackBurton. Hohoho, ktoś zaczął kwestionować twoje argumenty i wytykać dziury w logice a ty od razu "nie ma o czym dyskutować". Nice. I urocze podejście "Ja nie muszę sprawiać, żeby moje teksty były porządnie sformułowane, jak ci się nie podoba i nie czytaj." Stary deckbuilder był okropny, proszę, podaj mi co takiego było w nim lepszego, oprócz tego, że widziałeś naraz wszystkie karty w talii. Co do animacji już się wypowiadałem. Jakie dźwięki znowu? Create to spoko mechanika, dlaczego jej nienawidzisz? Co z nią nie tak? A nie, na to pytanie także nie odpiszesz, bo to wymaga merytorycznej dyskusji, nie można po prostu rzucać pustymi hasłami i liczyć, że ludzie pokiwają główkami w zgodzie.

Gra była najbardziej zbalansowana przed patchem. A teraz dlaczego nie jest? Porozmawiajmy o gameplayu, a nie wizualnych pierdołach. Dyskusja, merytoryczna dyskusja!

JackBurton.;n10143012 said:
Ja nie napisalem ze mnie to denerwuje tylko ze jest glupie i tyle

Proszę bardzo, twoje wypowiedzi w skrócie, "głupie i tyle". Dlaczego głupie? W jaki sposób? Co konkretnie? Nie, puste hasła, szum, gadanie o niczym, żadnej treści. Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

PS. Serio, na co te trzykropki?
 
Akuumo;n10143162 said:
Gra była najbardziej zbalansowana przed patchem. A teraz dlaczego nie jest?


Wiem że to pytanie nie do mnie ale odpowiedz jest prosta Brouver za bardzo dominuje obecną mete zarówno pod względem win rate jak i pick rate ostatnio gdy tak wyglądała sytuacja to poszedł hotfix nerfiący KP pod armor zakładam że tym razem nie robią takiego hotfixa tylko dlatego że jest końcówka sezonu i wtedy to ogarną
 
areq21 Mam mniej więcej podobne zdanie, pewne rzeczy są w oczywisty sposób zbyt podkręcone, bardziej chodziło mi by wciągnąć kolegę wyżej do dyskusji :)
 
przecież ten patch wydali dla kasy, a to że taki nie dopracowany(bugi z emhyrem, Ciri Nova i rekonesans przy talii 25 kart, bugi przy moonlighcie w wilkołaki, bugi visualnej, rzadki bug z igni itp.) chociaż questy dzienne dobra sprawa zawsze można więcej golda wyfarmić, jeszcze nie karanie graczy za abusowanie gry poprzez wykorzystywanie bugów np. autowin mandragora w olgierda i 100 win ratio poprzez crash gry
 
Bo wy to byście chcieli, żeby wszystko naprawiono w jeden dzień.
Zanim poleciały bany za wykorzystywanie bugu na grzybkach ( dokładnie rok temu takie akcje odchodziło ), to też minęło trochę czasu.
Niefortunnie to wszystko wyszło, to prawda, jeszcze świętami i nowym rokiem ograniczyli sobie manewr, bo dużo wolnego w tym okresie i pewnie nie ma kto robić tych bugfixów. Do tego sytuacja z końcem sezonu i trochę sami się Redzi wyautowali, bo co nie zrobią w tym tygodniu, to przy obecnych nastrojach graczy będzie hejt. Musieliby dać dwa patche w krótkim czasie, jeden naprawiający bugi, a drugi na start nowego sezonu nerfami i buffami. A tu wiadomo, autoryzacja patchów przez Microsoft i Sony itp, stąd pewnie celują w jedną łatkę ogólną ( bugfix oraz balans ) i jak wydadzą ją teraz, to będzie hejt bo zmiany przed końcem sezonu, a ktoś tam sobie planował gre OP deckiem w innym weekend, a teraz mu znerfili. A jak nie wydadzą, to będzie płacz, bo się rzekomo jakieś cwaniaczki wybiły tylko na bugach...
 
Marat87;n10143672 said:
Bo wy to byście chcieli, żeby wszystko naprawiono w jeden dzień.
Zanim poleciały bany za wykorzystywanie bugu na grzybkach ( dokładnie rok temu takie akcje odchodziło ), to też minęło trochę czasu.
Niefortunnie to wszystko wyszło, to prawda, jeszcze świętami i nowym rokiem ograniczyli sobie manewr, bo dużo wolnego w tym okresie i pewnie nie ma kto robić tych bugfixów. Do tego sytuacja z końcem sezonu i trochę sami się Redzi wyautowali, bo co nie zrobią w tym tygodniu, to przy obecnych nastrojach graczy będzie hejt. Musieliby dać dwa patche w krótkim czasie, jeden naprawiający bugi, a drugi na start nowego sezonu nerfami i buffami. A tu wiadomo, autoryzacja patchów przez Microsoft i Sony itp, stąd pewnie celują w jedną łatkę ogólną ( bugfix oraz balans ) i jak wydadzą ją teraz, to będzie hejt bo zmiany przed końcem sezonu, a ktoś tam sobie planował gre OP deckiem w innym weekend, a teraz mu znerfili. A jak nie wydadzą, to będzie płacz, bo się rzekomo jakieś cwaniaczki wybiły tylko na bugach...

To były bany czasowe i brak uczestnictwa w rankedach kwoli ścisłości
 
Top Bottom