Atrybuty, Zdolności, Atuty

+
Podzielę się garścią spostrzeżeń na temat budowy postaci.

Mamy 5 dyscyplin zwanych ATRYBUTAMI: Budowa ciała, Refleks, Zdolności techniczne, Opanowania i Inteligencję. Jest co prawda 6 dyscyplina - jakkolwiek na razie ukryta.

Grę rozpoczynamy z 3 punktami w każdej dyscyplinie czyli 3 x 5 = 15, plus do tego dostajemy 7 punktów do własnego rozdysponowania. Suma sumarum - zaczynami grę mając 22 punkty Atrybutów... i uwaga "zero" punktów ATUTÓW. Atutami tutaj są tzw perki czyli cechy szczególne dziedziny (atrybutu).
Nie należy mylić punków Atrybutów z punktami Atutów. To są dwie różne kategorie :)

Tak więc, grę zaczynamy z 22 punktami Atrybutów i sukcesywnie dostajemy 1 punkt atrybutu za każdy 1 punkt poziomu postaci, co oznacza że maksymalnie możemy osiągnąć 72 punkty spośród naszych 5 dyscyplin - Atrybutów. I tu zaczynają się schody :)
Co prawda punkty atrybutów mają same w sobie jakieś profity - to jednak języczkiem uwagi są raczej atuty czyli cechy wewnętrzne atrybutu. Jednakże atuty zdobywane są w zupełnie inny sposób - poprzez ich wytrenowanie, czyli powtarzanie pewnych czynności związanych z atutami.

Niestety liczba atutów jest również ograniczona tak jak liczba atrybutów. Wszystkich atutów w grze można zdobyć 84 punkty, jakkolwiek jest to wartość teoretyczna gdyż liczna atutów jest ograniczona liczbą atrybutów. Wygląda to tak:
1) Atrybut "Budowa ciała" - posiada trzy zdolności - w każdej z nich możemy zdobyć po punktów 7 atutów - co daje nam 21 punktów atutów
2) Atrybut "Refleks" - też posiada trzy zdolności - i też w każdej z nich możemy zdobyć po punktów 7 atutów - czyli razem 21 punktów
3) Atrybut "Zdolności techniczne - ma tylko dwie zdolności, dla których możemy zdobyć 6 + 7 czyli w sumie tylko 13 punktów atutów
4) Atrybut "Opanowanie" - ma też dwie zdolności - dla których przewidziane są 7 +7 = 14 punkty atutów
5) Atrybut "inteligencja" - ma również dwie zdolności gdzie możemy zdobyć 8 + 7 = 15 punty atrybutów.

Jak łatwo zauważyć pierwsze dwa atrybuty Budowa ciała i Refleks, pozwalają nam zdobyć połowę wszystkich możliwych punktów atutów. Trochę to dziwne i niesprawiedliwe że połowę wszystkich możliwych punktów zdobędziemy poprzez cechy "combat" czyli walki bezpośredniej... podczas gdy Inteligencja, technika i opanowanie - wszystkie trzy razem wzięte też pozwolą teoretycznie zdobyć tyle samo punktów atutów - co pierwsze dwa atrybuty. W dodatku jest to tylko teoretycznie możliwe, gdyż w praktyce nie jest możliwe "wymaksowanie" trzech atrybutów, pięćdziesięcioma punktami poziomu postaci możliwymi do zdobycia.

Reasumując, najwięcej punktów atutowych zdobędziemy rozwijając maksymalnie (lub prawie maksymalnie - np do 18 poziomu) - atrybuty walki czyli Budowy Ciała i Refleksu. Odpowiednio "manipulując poziomami atrybutów można dobyć maksymalnie realnie 70 punktów atutów (które oczywiście przydzielamy według własnego widzimisia, niekoniecznie w atrybutach Budowa ciała i Refleks :) Każda inna konfiguracja, promująca atrybuty inteligencji, zdolności technicznych i opanowania, będzie niestety skutkować mniejszą liczbą punktów atutowych możliwych do zdobycia - około 65, a nawet i mniej punktów. Szczególnie "poszkodowane są" tu zdolności techniczne gdzie na 18 poziomie dopiero możemy wytwarzać samodzielnie ze schematów legendarne przedmioty. Niestety rozwiniecie techniki do poziomu 18 da nam tylko 13 punktów atutowych - podczas gdy rozwinięcie atrybutu Refleks tez do poziomu 18 - pozwoli zdobyć aż 21 punktów atutowych... więc posłużę się cytatem z gry; są "plusy" i "minusy" własnego wytwarzania legendarnych przedmiotów :)
 
Dodam od siebie, że na mapie są rozsiane dodatkowe punkty do zebrania jako skillbook. Po podniesieniu automatycznie dostajemy poziom do konkretnej umiejętności, a także punkty skilli dowolnych jako PerkPointSkillbook.
 
Jest co prawda 6 dyscyplina - jakkolwiek na razie ukryta.
To pozostałość gdy budowa ciała była dwiema statystykami.

Jak łatwo zauważyć pierwsze dwa atrybuty Budowa ciała i Refleks, pozwalają nam zdobyć połowę wszystkich możliwych punktów atutów.
Bez glicza atletyki nie wytrenujesz. Do tego jeżeli twój build nie opiera się na jednym typie broni to wymaksowanie tego będzie wymagało wielu godzin farmienia auto-respawnujących się mobów.

Poza tym aż tyle perków nie trzeba żeby to miało znaczenie. Gra jest słabo zbalansowana i dość szybko można stać się niezniszczalnym.
 
"Pozostałość"? Co masz na myśli... że to jakiś bug lub niedopatrzenie?
W wersji przed-release mieli dwie statystyki i już nie dali poprawionej grafiki pod ten element interfejsu - dlatego to szóste pole jest puste ;)
 
W wersji przed-release mieli dwie statystyki i już nie dali poprawionej grafiki pod ten element interfejsu - dlatego to szóste pole jest puste ;)

Masz gdzieś potwierdzenie tej tezy? Nie wydaje mi się to możliwe, szósta odnoga umiejętności jest wyraźnie eksponowana i wydaje mi się, że najbliższym DLC zostanie wykorzystana. Nie sądzę aby coś tak skrajnie rzucającego się w oczy było zostawione przez pomyłkę, tym bardziej, że dodano efekt graficzny, który pojawia się po najechaniu na nią kursorem...
 
Nie znajdę teraz źródła...
Ja te info traktuje jako plotka ale był dostępny jakiś komentarz pod filmikami na YouTube kogoś wspólnego z developerką i opisywał cały kontent gry od samego początku co stworzyli i co zostało wycięte itd.... Między innymi zdolności oraz wszystkie nie dorobki jakie tu zgłaszamy były już wstępnie zaprojektowane ale ich nie dopuścili bo były jeszcze niedopracowane...

Ale tak jak mówię ja to traktuje jako plotkę choć wydaje mi się że dużo z tego prawdy polecam zagłębić się na angielskim forum...
Post automatically merged:

To co znalazłem i przetłumaczyłem.

" Nie martw się. Jest duża szansa, że te mechaniki pojawią się w ciągu roku, bo zostały stworzone, ale zostały wycięte przed premierą gry. Po premierze zaczęło się ujawniać wiele faktów i opowieści o produkcji gry. Wydaje mi się, że te informacje nie docierają do anglojęzycznych mediów, ale w języku polskim jest ich dużo.

Najważniejsze z nich to: Gra rozwijana jest od 2012 roku. Początkowo gra miała bardzo przypominać Wiedźmina 3 (mieliśmy grać z detektywem znanym z pierwszego zwiastuna, gra miała mieć pierwszy -z perspektywy osoby i trzeciej osoby, bądź mroczny, a główny wątek fabularny miał mówić o spisku korporacji z rządem w związku z plagą cyberpsychów.

W 2016 roku zmieniono scenarzystę i pomimo zaawansowanych prac nad grą (które miały wyjść najpóźniej w 2017 roku) cała gra została usunięta i uruchomiona ponownie. Nowy scenariusz był dużo bardziej złożony i wkrótce okazało się, że zastosowany silnik gry nie jest w stanie poprawnie współpracować z tak zaawansowaną grą. W 2016 roku cała gra została przepisana na nowy silnik. W 2018 roku trwały już sesje aktorskie do gry. Gra zakładała, że scenariusz będzie wyglądał zupełnie inaczej w zależności od wyboru płci, pochodzenia postaci oraz wyniku misji z chipem. Miało to być 18 różnych gier! Każdy scenariusz miał własne misje, unikalne postacie i lokalizacje. Na przykład wynik misji ze skradzionym chipem zależał od tego, czy Jackie umrze i to V wszczepi chip, Jackie przeżyje i to on wszczepi chip, czy może skusimy korporację i damy chip z powrotem i Jackie przetrwa, ale będzie naszym wrogiem. Każdy z tych trzech scenariuszy miał własnego narratora.

Jednym z nich był Johnny Silverhand. Keanu Reeves tak polubił scenariusz, że poprosił o większą rolę dla swojej postaci. W rezultacie cała historia została przebudowana, a dwóch pozostałych narratorów zostało wyrzuconych z gry. Jednym z nich na pewno miał być Hideo Kojima. Drugim był prawdopodobnie Jackie. Wiemy też, że w jednym ze scenariuszy postać odegrała ogromną rolę Lady Gagi (możliwe, że miała być trzecią narratorką).

W wyniku dodatkowej pracy (ważnym czynnikiem było zatrudnienie osób bez doświadczenia na stanowiskach kierowniczych, które swoimi głupimi pomysłami sabotowały pracę programistów) zaniedbano wiele zaawansowanych mechanik rozgrywki. W połowie 2019 roku stało się jasne, że gra nie będzie gotowa do 2020 roku. Dlatego zdecydowano się na wycięcie kolejnych elementów fabularnych, takich jak: wątki fabularne bez względu na płeć, zaawansowany system relacji z gangami, postacie o korporacjach, 8 godzin prologu, który został podsumowany w przerywniku filmowym i wyjaśnił graczowi reguły świata, zbudował wieżę z postaciami i nauczył mechaniki.

Na początku 2020 roku wszystkie wersje gry były pełne błędów, niespójności fabularnych i niedziałających mechanik, a sama gra była niezoptymalizowana. Odroczenie pierwszego wydania miało jedynie na celu wyeliminowanie kolejnych misji i mechanik takich jak: zaawansowana sztuczna inteligencja kierowców, przeciwników i policji, sztuczna inteligencja tłumu, zaawansowany model uszkodzeń środowiska i pojazdów. Rok wcześniej wyrzucono z gry: jazdę pociągiem, pojazdy latające, pojazdy pływające, bieganie po ścianach, a mechanika strojenia pojazdów nawet nie została uruchomiona.

Teraz wiemy, że wszystkie siły zostały skierowane do naprawienia błędów, zatrzymując prace nad dwoma dodatkami do odgrywania ról. Możliwe, że CDPR doda usunięte mechanizmy i zawartość jako darmowe DLC. Większość z tych rzeczy jest częściowo wykonywana i wymaga jedynie dopracowania. Szkoda byłoby wyrzucić tyle pracy, zwłaszcza że wydanie usuniętej zawartości przywróciłoby reputację CDPR w śród graczy. "
 
Last edited:

aerdwa

Forum regular
" Nie martw się. Jest duża szansa, że te mechaniki pojawią się w ciągu roku, bo zostały stworzone, ale zostały wycięte przed premierą gry. Po premierze zaczęło się ujawniać wiele faktów i opowieści o produkcji gry. Wydaje mi się, że te informacje nie docierają do anglojęzycznych mediów, ale w języku polskim jest ich dużo.

Najważniejsze z nich to: Gra rozwijana jest od 2012 roku. Początkowo gra miała bardzo przypominać Wiedźmina 3 (mieliśmy grać z detektywem znanym z pierwszego zwiastuna, gra miała mieć pierwszy -z perspektywy osoby i trzeciej osoby, bądź mroczny, a główny wątek fabularny miał mówić o spisku korporacji z rządem w związku z plagą cyberpsychów.

W 2016 roku zmieniono scenarzystę i pomimo zaawansowanych prac nad grą (które miały wyjść najpóźniej w 2017 roku) cała gra została usunięta i uruchomiona ponownie. Nowy scenariusz był dużo bardziej złożony i wkrótce okazało się, że zastosowany silnik gry nie jest w stanie poprawnie współpracować z tak zaawansowaną grą. W 2016 roku cała gra została przepisana na nowy silnik. W 2018 roku trwały już sesje aktorskie do gry. Gra zakładała, że scenariusz będzie wyglądał zupełnie inaczej w zależności od wyboru płci, pochodzenia postaci oraz wyniku misji z chipem. Miało to być 18 różnych gier! Każdy scenariusz miał własne misje, unikalne postacie i lokalizacje. Na przykład wynik misji ze skradzionym chipem zależał od tego, czy Jackie umrze i to V wszczepi chip, Jackie przeżyje i to on wszczepi chip, czy może skusimy korporację i damy chip z powrotem i Jackie przetrwa, ale będzie naszym wrogiem. Każdy z tych trzech scenariuszy miał własnego narratora.

Jednym z nich był Johnny Silverhand. Keanu Reeves tak polubił scenariusz, że poprosił o większą rolę dla swojej postaci. W rezultacie cała historia została przebudowana, a dwóch pozostałych narratorów zostało wyrzuconych z gry. Jednym z nich na pewno miał być Hideo Kojima. Drugim był prawdopodobnie Jackie. Wiemy też, że w jednym ze scenariuszy postać odegrała ogromną rolę Lady Gagi (możliwe, że miała być trzecią narratorką).

W wyniku dodatkowej pracy (ważnym czynnikiem było zatrudnienie osób bez doświadczenia na stanowiskach kierowniczych, które swoimi głupimi pomysłami sabotowały pracę programistów) zaniedbano wiele zaawansowanych mechanik rozgrywki. W połowie 2019 roku stało się jasne, że gra nie będzie gotowa do 2020 roku. Dlatego zdecydowano się na wycięcie kolejnych elementów fabularnych, takich jak: wątki fabularne bez względu na płeć, zaawansowany system relacji z gangami, postacie o korporacjach, 8 godzin prologu, który został podsumowany w przerywniku filmowym i wyjaśnił graczowi reguły świata, zbudował wieżę z postaciami i nauczył mechaniki.

Na początku 2020 roku wszystkie wersje gry były pełne błędów, niespójności fabularnych i niedziałających mechanik, a sama gra była niezoptymalizowana. Odroczenie pierwszego wydania miało jedynie na celu wyeliminowanie kolejnych misji i mechanik takich jak: zaawansowana sztuczna inteligencja kierowców, przeciwników i policji, sztuczna inteligencja tłumu, zaawansowany model uszkodzeń środowiska i pojazdów. Rok wcześniej wyrzucono z gry: jazdę pociągiem, pojazdy latające, pojazdy pływające, bieganie po ścianach, a mechanika strojenia pojazdów nawet nie została uruchomiona.

Teraz wiemy, że wszystkie siły zostały skierowane do naprawienia błędów, zatrzymując prace nad dwoma dodatkami do odgrywania ról. Możliwe, że CDPR doda usunięte mechanizmy i zawartość jako darmowe DLC. Większość z tych rzeczy jest częściowo wykonywana i wymaga jedynie dopracowania. Szkoda byłoby wyrzucić tyle pracy, zwłaszcza że wydanie usuniętej zawartości przywróciłoby reputację CDPR w śród graczy. "
Dasz adres do źródła i ang wersji?
 
Ten post jest tak bardzo napchany wszystkimi plotkami na temat gry, jakie przez lata pojawiały się w internetach, że kompletnie mi się w to wierzyć nie chce. Trzy różne postaci narratora to pozostałość po wyborze naszego dziecięcego bohatera... pamiętam jak ludzie się nat tym na forach zastanawiali, Lady Gaga to plotka po jednym z bodaj tweetów CDP, nawet ponoć miała być widziana w Warszawie (już widzę jak CDP rezygnuje z ugadanego kontraktu z nią), itd. Kojima pojawił się w plotkach, gdy przyszedł na pokaz gry.
To wszystko brzmi po prostu tak niewyobrażalnie nierealnie, że nie potrafię w to uwierzyć.
 
Ten post jest tak bardzo napchany wszystkimi plotkami na temat gry, jakie przez lata pojawiały się w internetach, że kompletnie mi się w to wierzyć nie chce. Trzy różne postaci narratora to pozostałość po wyborze naszego dziecięcego bohatera... pamiętam jak ludzie się nat tym na forach zastanawiali, Lady Gaga to plotka po jednym z bodaj tweetów CDP, nawet ponoć miała być widziana w Warszawie (już widzę jak CDP rezygnuje z ugadanego kontraktu z nią), itd. Kojima pojawił się w plotkach, gdy przyszedł na pokaz gry.
To wszystko brzmi po prostu tak niewyobrażalnie nierealnie, że nie potrafię w to uwierzyć.
Właśnie, tylko, że plotki nie biorą się znikąd, część rzeczy pewnie naprawdę miała być, ale jak wiemy, nie zdążyli (sam czytałem o Lady Gadze w CP). Nie znam się na polityce czy marketingu, ale jak można tyle obiecywać, patrząc na produkt jaki dostaliśmy. Lepiej, jak można dać datę 1 premiery na 16 kwietnia 2020 roku, i wydać grę 10 grudnia w takim stanie. Dostaliśmy może 30-40% obiecanego contentu. Jedno przejście gry (zamiast niby 18) z kilkoma zakończeniami. Nawet relacje męsko-żeńskie różnią się tylko scenami seksu i KILKOMA tekstami, takie same zadania, takie same reakcje postaci nie ważny czy gramy "panem" czy "panią" ehh... ;(
 
Dasz adres do źródła i ang wersji?
Jak znajdę więcej czasu to postaram się znaleźć post oryginalny


Ale tak jak mówiłem to są jakieś tam plotki... Ale większość z nas po kolejnym przejściu lub zwykłej eksploracji mapy widzi lub wnioskuje ze w cholerę kontentu jest po prostu odcięte tasakiem :D
 
Można powiedzieć, że to co zostało opisane w tym cytacie to był obraz gry na którą gracze czekali... jak postawisz obie koncepcje obok siebie to nic dziwnego, że obecna wersja jest tak mieszana z błotem. Nie wiem ile w tym prawdy, ale jak spojrzeć na grę i to jak podchodzono do jej premiery, jak i komentarze redów... jest to bardzo prawdopodobne. Ciężko mi uwierzyć, że celowo wypuszczono by aż tak niedopracowany produkt... tym bardziej, że była to najbardziej wyczekiwania premiera w historii a CDPR to nie firma krzak. Szczerze kibicuję im by faktycznie doprowadzili ten tytuł do ładu, bo zwyczajnie szkoda byłoby zmarnować tak wielki potencjał tego uniwersum. Zaufanie można odzyskać, ale trzeba tutaj zadbać o odpowiednie połatanie gry i dostarczenie brakującej zawartości.
 
Otóż to ja wierzę że ta gra zostanie i tak mega hitem i kibicuję mocno.

Bo nigdy prze nigdy bym nie uwierzył że ta gra została wypuszczona bez jakiegoś asa w rękawie który pewnie niedługo zostanie ukazany.

Co innego jeżeli chodzi o uczciwość takiego zagrania jak i granie na emocjach graczy...
 
Otóż to ja wierzę że ta gra zostanie i tak mega hitem i kibicuję mocno.

Bo nigdy prze nigdy bym nie uwierzył że ta gra została wypuszczona bez jakiegoś asa w rękawie który pewnie niedługo zostanie ukazany.

Co innego jeżeli chodzi o uczciwość takiego zagrania jak i granie na emocjach graczy...
Tak, też mam taką nadzieję, szkoda tylko, że odbywa się to takim kosztem. I dziwi mnie to, że CDPR nabrało wody w usta i milczy, nie próbuje wyjaśniać.
 
Tak, też mam taką nadzieję, szkoda tylko, że odbywa się to takim kosztem. I dziwi mnie to, że CDPR nabrało wody w usta i milczy, nie próbuje wyjaśniać.

Może być wiele powodów pamiętajmy ze na giełdzie można zrobić nieźle zamieszanie różnymi informacjami...
 
Tak, też mam taką nadzieję, szkoda tylko, że odbywa się to takim kosztem. I dziwi mnie to, że CDPR nabrało wody w usta i milczy, nie próbuje wyjaśniać.


Może chcą być ostrożni? Mimo to byłoby miło z ich strony gdyby przedstawili jakiś przybliżony plan łatania gry. Bez konkretnych dat, wystarczyłoby wypunktowanie kolejno elementów których możemy się spodziewać.
 
Może chcą być ostrożni? Mimo to byłoby miło z ich strony gdyby przedstawili jakiś przybliżony plan łatania gry. Bez konkretnych dat, wystarczyłoby wypunktowanie kolejno elementów których możemy się spodziewać.
Dokładnie tego brakuje, konkretów co dalej z CP. A nawet: czemu wyszło tak jak wyszło?
 
Może chcą być ostrożni? Mimo to byłoby miło z ich strony gdyby przedstawili jakiś przybliżony plan łatania gry. Bez konkretnych dat, wystarczyłoby wypunktowanie kolejno elementów których możemy się spodziewać.

Przecież już połowie grudnia CDPR wydali oświadczenie, w którym zapowiadali dwie duże łatki. Kolejno w styczniu oraz lutym. Dodatkowo mają wydawać kolejne hotfixy, kolejny prawdopodobnie końcem nadchodzącego tygodnia. Ogłoszono także darmowe DLC początkiem roku. Wydaje mi się, że to jednak całkiem sporo informacji.
 
Top Bottom