Balans kart [propozycje, argumenty]

+
Możesz zalinkować talię, którą grasz?
Nie wiem czy @Gomola gra czymś takim czy nie. Ostatnio spotkałem się z dość ciekawą talią KP zawierającą min scenariusz, portal i sporą ilość działań wojennych całość była grana na mobilizacji. Dodatkowo przeciwnik dość mocno "maltretował" mnie rivskimi pikinierami. Pomimo tego że grałem bardzo mocną kontrolkę raczej nie wygrał bym meczu gdyby nie Siroco w R3.
 
W jakim sensie "maltretował"? Ta karta w zasadzie tylko "sobie rośnie".
Nie tylko
Siła: 4 prowizja: 5
Rozkaz: zadaj wrogiej jednostce 2 pkt obrażeń
Zaopatrzenie: wzmocnij tę kartę o 1
Gdy na stole pojawi ci się dość szybko kilku takich to zaczyna się robić nieprzyjemnie. Idarian też był w talii.
 
Możesz zalinkować talię, którą grasz?

Gram czymś takim. Tarcza idzie oczywiście na Czarną Rayle i Anseisa, sporadycznie na Trebusz, żeby dręczył bezpiecznie wroga. Rayla jeśli nie gra się na NG potrafi zrobić ogromną krzywdę przeciwnikowi, poza tym jest żołnierzem dla fregat. Voymir idzie oczywiście na ochotników. Łatwe punkty, potrafi ochronić przed pułapką miażdżącą. Przeklęty rycerz to typowy tech na NG, bardzo przydatny na szpiegów i trutki oraz przy skopiowaniu operatorem zabójcy szkoły żmii. Jeśli niepotrzebny, można go wywalić między rundami. Rycerz z K. to awaryjne punkty. Jeśli zaczynasz to kryształowa czaszka na fregatę. Jeśli przeciwnik zaczyna i mam szansę go przycisnąć to rzucam scenariusz.

Jedyna wada, że słabo się odchudza. Jak to kpki na lojalności. 1 na 4 potrafi mi scenariusza nie dociągnąć, chociaż da się oczywiście bez niego wygrać.
 
Czyli w tym przypadku w/g Ciebie dołożenie żołnierza było lepsze niż dołożenie maszyny lub działań wojennych - OK, rozumiem.
 
Odnośnie balansu kart to doczekamy się kiedyś "zbalansowania" talii skellige ? bo póki co widzę że redzi zrównują z ziemią Syndykat Łapówke i Bal Maskowy Nilfgaardu, a oczywiście Skellige nie ruszone... A nie zapomniał Eista dostał OGROMNEGO nerfa na 1 żadze krwi wiecej, wiec wciaz ta karta bedzie robiła 30pkt+ z dowodzca ;D I jeszcze dają Crachowi sporego buffa przez co on też bedzie grany, i niweluje praktycznie nerfa eista wiec zapowiada się kolejny sezon ciągłego grania i przegrywania na Skellige :DDD
 

Co sądzicie o nadchodzących zmianach? Potwory moim zdaniem dostały kartę. Czy ja dobrze rozumiem ,że Antyczny Mglak zagraniu po karcie Echo od razu dostaje boost na 4 ? I potem zagrany kolejny mróz np z lidera . Może być teraz sporo mrozu granego. Niemniej realnie ta kart może lekko dojść do 14-16 pkt w R3
Ja się dziwię tylko, że Redzi od początku szli sobie ze scenariuszami pod górkę. Już zaraz jak weszły rozmawialiśmy, że powinny po prostu uaktywniać się jeden etap na rundę. Najpierw przerobili Mobilizację, żeby nie dało się aktywować liderem kolejnego etapu Oblężenia, potem lidera w SG, żeby nie dało się aktywować całego Gedyneith. Teraz usuwają możliwość aktywacji Balu poprzez nielojalnych arystokratów. Jak dla mnie to jest porażka, że zamiast zrobić to od najbardziej logicznej strony, to przerabiają wszystko na gorsze, tylko po to, żeby nie dało się aktywować kilku etapów naraz. Też mi się już niedobrze robi na widok balu, ale nie tędy droga, żeby ograniczać różne taktyki i pomysły. Ktoś może chcieć grać tylko na nielojalnych arystokratów, po co mu zabierać taką możliwość. Przeróbcie scenariusze, a nie całą grę na około. Bo jeśli kiedyś zostaną dodane nowe, to problem będzie się powtarzał.
 
Najpierw przerobili Mobilizację, żeby nie dało się aktywować liderem kolejnego etapu Oblężenia, potem lidera w SG, żeby nie dało się aktywować całego Gedyneith. Teraz usuwają możliwość aktywacji Balu poprzez nielojalnych arystokratów. Jak dla mnie to jest porażka, że zamiast zrobić to od najbardziej logicznej strony, to przerabiają wszystko na gorsze, tylko po to, żeby nie dało się aktywować kilku etapów naraz.
Dalej idzie Gedyneith odpalić w 1 turze - Myszowór w kapłankę w np. mówcę klanu kruka. Tyle że archetyp alchemii nie jest jakoś metowy, więc pewnie wychodzą z założenia że póki coś nie jest metowe nie trzeba tego nerfić.
 
Też mi się już niedobrze robi na widok balu, ale nie tędy droga, żeby ograniczać różne taktyki i pomysły
No ale akurat ta zmiana jest dobra bo możliwość aktywowania dwóch etapów w jednym ruchu była wypaczeniem gry. Co do zasady Gwent próbuje ucinać akcje na , które nie było szans zareagować. Jak np Vissegard który kiedyś wchodził . Dostawał ładunki od Priscilli , wzmocnienie od Jaskiera i miałeś kartę ktora miała jakieś 20 ładunków do rozdania. Obecny Świder to przy tym był pikuś. Zdjeli Formacje i teraz można reagować więc nikt prawie tym nie gra ( co dziwne bo ta karta nadal potrafi robić dużo punktów zwłaszcza ,że można dać jej zapał ale już nie jest modna )
 
Obsadzony garnizon z 10 -> 8 prowizji
róg dowódcy -> tag: działania wojenne, prowizja z 9->8

Boli, że te klasyczne karty są zapomniane.
 
Bez tytułu.png


Prawda to, jednak wszystkie moce przerobowe są zapewne obecnie skierowane na karty z nadchodzącego dodatku.
Osobiście życzyłbym sobie tag taktyki dla Atrapy i/lub działań wojennych.
 
Mam pytanie odnośnie silników za 4 - niektóre z nich maja siłę 4 i werbunek 4, niektóre siedzą z siłą 3 i werbunkiem 4, a niektóre dostają ten punkcik siły w jakiejs tam aktualizacji i czemu nie można po prostu wszystkich silników w ten sposób zrobić? Garkain w 8.4 dostał siłę z 3 na 4, a co z pozostałymi? Ogar Gonu, Adept Szkoły Żmii, Komando Vernossiel, Ochotnicy An Craite i Novigradzkie Kokoty (tutaj powinien być buff z werbunku 5 na 4 bo siłę 4 już mają).

Morkvarg, Królowa Zimy są epikami, a Aelirenn i Affan Hillergrand są legendarkami, a założenie mają to samo, więc myślę, że przydałoby się to jakoś ujednolicić.

Naglfar powinien otrzymać kategorię Okręt, bo aktualnie ma tylko Dziki Gon.

[Przyjmuję, że karty za 5 prowizji robią około 7 pkt, a za 4 prow. 6 pkt.]

Stuchacz: Pancerz z 0 na 1/2. W aktualnej formie łatwo go zbić, choć wiem, że nie będzie grywany bo Larwy wypierają tą kartę.

Lodowy Gigant: Siła z 7 na 8. Aktualnie kosztuje 6 prowizji, który sprawia, że jest niegrywalny bo jest za drogi)

Stary Grot: Sen - Siła z 9 na 10. Aktualnie Goliat robi 10 za 8 więc jest bardziej opłacalny bo w większości przypadków przeciwnik nie aktywuje zemsty.

Krwawa Miazga: Jeśli masz Imleritha w swojej talii początkowej, zamiast tego zniszcz jednostkę. Tutaj można nad tym dyskutować, obecnie ta karta jest w porządku, ale na taki buff chyba nikt by nie narzekał, bo być może by ożywił Imleritha, który nie jest grany.

Imlerith: Rozmieszczenie: Dobierz losową złotą kartę, ..., Jeśli odrzuciłeś kartę specjalną wzmocnij Imleritha o koszt jej werbunku. Być może teraz Imlerith się bardziej przyda by dobrać potrzebne nam karty?

Wodnica: Siła z 4 na 3, werbunek z 6 na 8, Rozmieszczenie: Aktywuj umiejętność zemsty sojuszniczej jednostki. Aktualnie robi to samo co Bezkost, tylko że ma 1 siłę więcej i pokrzepienie i 1 werbunek więcej

Czerwoni Jeźdźcy: Werbunek z 6 na 5. Tutaj jak przy Krwawej Miazdze - Aktualnie w porządku chociaż może być lepiej. (Wiedźmin Szkoły Niedźwiedzia robi 8 pkt, Adrenalina, Spontaniczna ewolucja i parę innych kart, a jako jest to pogoda to myślę, że można by jej to dać :) )

Ciri: Szarża: Bliskie starcie/Daleki zasięg. Aktualnie jeśli nie masz hard removala to Ciri nie skontrujesz bo przeciwnik daje zazwyczaj zasłonę i do tego Obrońcę.

Lodowy troll: Rozmieszczenie: Na koniec każdej sojuszniczej tury, jeśli kontrolujesz więcej jednostek niż przeciwnik wzmocnij tę kartę o 1. Aktualnie ta karta nie ma sensu, gdy podstawą potworów jest liczebność, pochłanianie itd.

Auberon: Tutaj bym był zadowolony gdyby siła z 5 na 6 znów powróciła, bo inne karty typu Uzurpator i Jakub de Aldersberg robią podstawowo 12 pkt, a od Auberona to zależy co ci wylosuje, więc to jest max 12 pkt (Nie licząc Najeźdźcy Aen Elle). Chętnie bym zobaczył, gdyby Dominacja okazała się bardziej przydatna bo aktualnie Dominacja (która nie jest prosta do utrzymania i osiągnięcia) nie wynagradza tego - Karty te działają jak normalne brązy. Oczekiwać można po dominacji 1 punkt więcej aniżeli werbunek by na to wskazywał?

[Mniej ważne karty, memowe lub martwe]

Zabójca Szkoły Żmii: Werbunek z 6 na 5. Aktualnie jest nieopłacalny, bo Traheaern var Vdyffir zamiast wierzchniej podgląda 3 co jest bardzo mocne i kosztuje tyle samo co aktualny Zabójca.

Krowa Czempionka: Siła z 1 na 2, werbunek z 6 na 5.

Havekar Przemytnik: Werbunek z 6 na 5. Aktualnie za droga, lepiej już brać Duncę.

Zaczepka: Werbunek z 5 na 4.

Odrażająca Uczta: Werbunek z 5 na 4. To samo co przy Zaczepce.

Przemyt: Werbunek z 5 na 4.

Obrońcy Mahakamu: Werbunek z 5 na 4.

Pikinierzy Alby: Werbunek z 5 na 4.

Lyrijski Kusznik: Werbunek z 5 na 4.

Driada Piastunka: Werbunek z 5 na 4. Również zwykły silniczek, chociaż tutaj można dyskutować, bo jak się rozkręci to nie ma zmiłuj (hehe).

Zastraszony Kowal: Werbunek z 5 na 4.

Sabotażysta Vrihedd: Siła z 3 na 4.

Agitator Scoia'tael: Siła z 3 na 4.

Edit: Kerackijska strażniczka oraz Gryf wylatują bo może być to zbyt złe w skutkach.
 
Last edited:
@t1mMy1337: Zauważyłem, że pisząc o polepszeniach kart często nie zauważasz ich "drugiego dna", które wynika ze "środowiska" w jakim bywają grane. Pierwszy przykład z brzegu, Gryf: owszem patrząc na same numerki daje Ci 7 za 5, ale też może pomóc osiągnąć dominację, może pokrzepić jednostki z wysokimi wartościami siły, może uaktywnić efekt zemsty innej karty (tak, wiem, są lepsze karty do tego, ale nie można o tym zapominać przy Gryfie), a po śmierci może stać się dobry celem z cmentarza do ponownego wykorzystania. Innym przykładem może być Auberon: piszesz "max 12" czyli nie bierzesz pod uwagę rzeczy typu +2 pokrzepienia (zamiast standardowego +1 przy zagrywaniu innych kart), czy też możliwości uszczuplenia puli kart do dociągania (dzięki jeźdzcom) - bo karty, które Auberon "wylosuje" nam do zagrania zwykle dają jakieś dodatkowe opcje.
 
Zabójca Szkoły Żmii: Werbunek z 6 na 5. Aktualnie jest nieopłacalny, bo Traheaern var Vdyffir zamiast wierzchniej podgląda 3 co jest bardzo mocne i kosztuje tyle samo co aktualny Zabójca
Ale wiesz ,że Zabójca usuwa kartę z gry? Czyli jak wyrzucę kartę Echo to ona już nie wróci. Traheasern tylko wrzuca na cmentarz a z cmentarza można czasem z powrotem wrzucić na stół
Lodowy troll: Rozmieszczenie: Na koniec każdej sojuszniczej tury, jeśli kontrolujesz więcej jednostek niż przeciwnik wzmocnij tę kartę o 1. Aktualnie ta karta nie ma sensu, gdy podstawą potworów jest liczebność, pochłanianie itd.
Nie rozumiem. Sam piszesz ,że podstawą potworów jest pochłanianie a potem każesz zmienić warunek z mniej na więcej?

Ogólnie nie wiem czemu chcesz zmienic karty które się same wzmacniają...Jak Ogar, Ochotnicy. One muszą mieć startową siłę 3 bo moga szybko sie wymknąć spod kontroli i skończyć runde z 10+. A strażniczka któa ma zasłonę i rozkaz to już w ogóle jest mocna.
 
@t1mMy1337: Zauważyłem, że pisząc o polepszeniach kart często nie zauważasz ich "drugiego dna", które wynika ze "środowiska" w jakim bywają grane. Pierwszy przykład z brzegu, Gryf: owszem patrząc na same numerki daje Ci 7 za 5, ale też może pomóc osiągnąć dominację, może pokrzepić jednostki z wysokimi wartościami siły, może uaktywnić efekt zemsty innej karty (tak, wiem, są lepsze karty do tego, ale nie można o tym zapominać przy Gryfie), a po śmierci może stać się dobry celem z cmentarza do ponownego wykorzystania. Innym przykładem może być Auberon: piszesz "max 12" czyli nie bierzesz pod uwagę rzeczy typu +2 pokrzepienia (zamiast standardowego +1 przy zagrywaniu innych kart), czy też możliwości uszczuplenia puli kart do dociągania (dzięki jeźdzcom) - bo karty, które Auberon "wylosuje" nam do zagrania zwykle dają jakieś dodatkowe opcje.
Racja, ale głównie bazowo liczy się sama karta a nie jej środowisko; jest niżej brane pod uwagę i jest niżej w hierarchii. Jeźdźców rzuca się jak najszybciej, bardzo rzadko widzę Auberona w jeźdźców.
Post automatically merged:

Ale wiesz ,że Zabójca usuwa kartę z gry? Czyli jak wyrzucę kartę Echo to ona już nie wróci. Traheasern tylko wrzuca na cmentarz a z cmentarza można czasem z powrotem wrzucić na stół

Nie rozumiem. Sam piszesz ,że podstawą potworów jest pochłanianie a potem każesz zmienić warunek z mniej na więcej?

Ogólnie nie wiem czemu chcesz zmienic karty które się same wzmacniają...Jak Ogar, Ochotnicy. One muszą mieć startową siłę 3 bo moga szybko sie wymknąć spod kontroli i skończyć runde z 10+. A strażniczka któa ma zasłonę i rozkaz to już w ogóle jest mocna.
Potwory mają dużo kart, które spawnują inne karty; larwy, północnice, scenariusz itd.
Co do zabójcy to tak wiem, ale Traheaern za ten sam werbunek może podglądnąć 3 karty, jeśli to jest Złota karta, to szanse są bardzo niskie na powrót jej do gry, a zabójca tylko wierzchnią, co do silników to może i masz rację, ale tak jak pisałem niektóre mają 4 siły, a niektóre 3 i to jest trochę rasizm (XD)
 
Last edited:
Zgadzam się z @Lexor większości kart w gwincie nie można balansować na "sucho" patrząc na nie indywidualnie. Trzeba także brać pod uwagę synergie z innymi kartami i umiejętnościami dowódcy. Tag okrętu w przypadku naglfara nic by nie dał (ja zastosowania nie widzę) choćby z tego względu że to karta specjalna. Ciekawa propozycja w przypadku krwawej miazgi jednak warunkiem powinien być raczej Imlerith w naszej ręce a nie talii.
 
Top Bottom