[BŁAD KRYTYCZNY] Cyberpunk uszkadza zapisy gry - nie da się załadować save

+
Nie jest nam potrzebny ponieważ jesteśmy na forum polskojęzycznym, jak i jakiś czas temu pojawiła się informacja.

Błąd ten oznacza, że plik zapisu jest uszkodzony i nie może zostać odtworzony.
Użyj starszego pliku zapisu, aby kontynuować grę. Jeżeli korzystałeś z błędu polegającego na duplikowaniu przedmiotów, załaduj plik zapisu, który nie został nim obciążony. Jeśli to możliwe, nie przechowuj nadmiernej liczby przedmiotów i komponentów w ekwipunku. Niestety, raz uszkodzone pliki zapisu nie mogą być naprawione. Badamy kwestię limitu rozmiaru plików zapisu.

@_Patrol chodzi o tylko ten plik, nie folder/podfoldery.
W jakim celu napisałeś w moim kierunku?

Nie jest nam potrzebny ponieważ jesteśmy na forum polskojęzycznym, jak i jakiś czas temu pojawiła się informacja.

W jakim celu napisałeś w moim kierunku?
Powodem było, iż wcześniej podałeś rozmiar całego folderu. :) Tylko informacyjnie.

Podałem również angielski wątek gdyż tam temat nabiera większego tempa i są 'szersze' wypowiedzi.

Gdyby ktoś z deweloperów gry chciał przeanalizować mój przypadek - to proszę o kontakt.

Słowo wstępu: sama gra działa u mnie bez problemów, nie wysypywała się nigdy do czasu ukończenia fabuły.
O problemie z uszkodzonym zapisem gry dowiaduję się dopiero gdy próbuję go załadować.

To już n-ty taki przypadek jaki mi się trafił. Gra w pewnym momencie uszkadza zapis gry (albo nie jest już sobie w stanie z nim poradzić. Najlepsze jest to, że grałem w grę nieco ponad 100h, skończyłem fabułę i nie miałem żadnych problemów do tego czasu.

W pewnym momencie gra przestaje sobie radzić z zapisami stanu gry. Od tego momentu wszystkie dalsze zapisy są uszkodzone i nie potrafi ich ona załadować. Problem w tym, że gra nadal działa poprawnie i dopóki nie zginiesz (co wymusza przeładowanie zapisu) to się o tym nie dowiesz. Nie ma też znaczenia czy jest to zapis automatyczny czy ręczny. Od pewnego momentu po prostu szlag to wszystko trafia i każda próba załadowania takiego zapisu gry powoduje, że gra się wypłasza 1-2 sekundy po wybraniu zapisu do załadowania.
Wtedy też trzeba się cofać wybierając kolejno poprzednie zapisy aż trafi się na ten, który działa. Dodam, że można próbować ładować je wielokrotnie - gra za każdym razem wysypie się do pulpitu - natomiast ten, który się załaduje poprawnie - ładuje się za każdym razem. Po prostu od jakiegoś momentu jakikolwiek save wykonany po tej chwili już nie jest w stanie się załadować.

Przykład: tutaj załaduje się jedynie czwarty (i oczywiście wszystkie poprzednie) save od dołu. Wszystko co zrobiłem po tym czasie (czyli 4h gry) jest utracone.
Snap009325.png

A tu następny przypadek:
Snap009350.png

Snap009352.png

= Wszystkie save z dziś nie dają się załadować. Wczoraj też straciłem z godzinę albo dwie (zginąłem i gra wysypała się przy próbie załadowania uszkodzonego zapisu).
A dziś - dopiero ten ostatni (czyli 113 godzin gry) ładuje się bez problemu. Cała reszta wysypuje grę do pulpitu.

Ten błąd był obecny w wersji 1.04 gry - i jest obecny w wersji 1.05.

Wychodzi na to, że każdy zapis gry trzeba teraz od razu po zapisaniu przeładowywać - inaczej o tym, że gra uszkodziła save mogę się dowiedzieć dopiero po godzinie, dwóch - albo po zakończeniu gry gdy po raz kolejny chciałbym do niej wrócić - więc ładuję save... i koniec. Bo sama gra działa dobrze - bez zająknięcia i wszystkie realizowane misje nie robią żadnych problemów w trakcie rozgrywki.

Myślałem, że powodem może być jakaś lokacja - ale nie. Za każdym razem robię całkowicie inne misje, w innym rejonie miasta - docierając w końcu do jakiegoś miejsca gdzie gra już sobie nie radzi z zapisami... Pozostaje wtedy jedynie ładować jeden po drugim cofając się w historii aż dotrę do tego, który działa. Teraz ginę bardzo rzadko więc mogę pograć i godzinę albo dwie nim zauważę problem...

PS. Tak, sprawdzałem już wszystko. Nawet rozpalałem ognisko i tańczyłem wokół. To też nie pomaga...

Last edited by a moderator:
Snap009355.png

ManualSave-69 się ładuje.
ManualSave-70 już nie.
Autosave jak widzisz powyżej mają >5MB. Żaden się nie ładuje. Być może wielkość pliku ma jakieś znaczenie.

Jak save przekroczy wagę 8,192kb, jest nieodwracalnie stracony. Na angielskim forum jest na ten temat duża dyskusja https://forums.cdprojektred.com/index.php?threads/save-files-are-corrupted.11052596/page-18

To potężny babol, który, nie będę ukrywał, znacznie zmniejszył mój komfort grania w grę. Jestem w drugim akcie, mam save'a prawie 3,5 MB. Niby w ogóle nie używam craftingu (który przyspiesza proces "puchnięcia" pliku), ale chciałem ogarnąć wszystkie pytajniki... Tylko nie wiem czy się nie uda, bo cały problem prawdopodobnie wynika z tego, że gra zapisuje w savie wszelkie bronie, które się stworzyło, ekwipunek, schowek, czy nawet zawartość sklepów i wcale ich nie czyści (albo nie czyści do końca).

Szczerze mówiąc to nie wiem jak przy takim systemie można było nie przewidzieć konsekwencji - szczególnie że ten sam błąd występował w Wiedźminie 3. Tylko z racji zupełnie innej mechaniki gry trzeba się było bardzo natrudzić, żeby do tego limitu dotrzeć.

@HAKIMODO
Na angielskim forum w podobnym przypadku (sejw poniżej 8MB, a się nie ładował) pomogła reinstalacja gry i wyłączenie chmury.

Druga sprawa, sejwy powyżej 5MB ponoć potrafią mieć minutową zwiechę z czarnym ekranem

U mnie sama gra działa bez zarzutu (pomijając różne dziwne glitche graficzne, który każdy już widział :p).

Tylko zauważ, że mnie jeszcze dużo brakuje do tego limitu 8MB.
Przed chwilą sprawdziłem ManualSave nr 55 - też się sypie (a wielkość to 4.72 MB).
W trakcie gry tworzyłem dosyć dużo przedmiotów by podbić sobie level. Może tu jest pies pogrzebany - aczkolwiek teraz (od kiedy pojawia się problem) niczego nowego już nie robiłem, tylko misje realizowałem (i zbieranie pierdół napotkanych po drodze).

Dalsza gra obecnie nie ma dla mnie sensu ponieważ istnieje ryzyko, że każdy kolejny save będzie uszkodzony... Straciłem już kilka godzin rozgrywki więc po prostu szkoda czasu...

Widzę save Point of no return - kontynuujesz grę po ukończeniu głównej osi fabularnej?

Jeśli tak, to może być też inna przyczyna psucia się sejwów. Poza wcześniejszą radą (skopiowanie sejwów, przeinstalowanie gry, wyłączenie chmury, wrzucenia sejwów z powrotem) mogę jedynie polecić kontakt z supportem i załączyć im zapis, który nie działa.

Już do nich pisałem kilka dni temu - nie odpowiadają na zgłoszenia.

Tak, robię misje poboczne.
Chmura nic do tego nie ma (w szczególności gdy grasz offline poza steam - czy też odpalasz samą grę ręcznie z pliku exe) ponieważ to samo dzieje się też z dużo wcześniejszymi zapisami (np. 55). Próbowałem też odpalać grę samodzielnie, bez nakładki Steam (czyli bez chmury) - tożsamy problem. To coś z samą grą - jakiś wielki babol. Miałem nadzieję, że wersja 1.05 to usunie ale jak widać nic z tego...
Robiłem już weryfikację plików - sumy kontrolne się zgadzają więc pliki są ok. Zresztą jak już pisałem gra działa bez problemu. Inne save się ładują (zresztą grałem już przecież w nią 100h i nigdy się nie wywaliła). No, może z raz? W pewnym momencie zaczynała się wypłaszać przy wychodzeniu z gry (już po wyjściu) - ale patch 1.05 to naprawił.

Plus - część zapisów (ale tylko kilka) to gra mojego dzieciaka, który gra od początku. One nadal przyrastają jeśli chodzi o ich wielkość więc bardzo możliwe, że i jego gra za chwilę zacznie się wysypywać.

Z tego co widzę po komentarzach w wersji angielskojęzycznej to nie jest problem z samą grą (plikami) i reinstalacja nie ma żadnego sensu. Po prostu kod gry jest wadliwy i deweloperzy muszą to poprawić.

Last edited:
(...) Po prostu kod gry jest wadliwy i deweloperzy muszą to poprawić.
Dlatego dodałem info ze strony pomocy, bo po co mamy tracić czas na naprawienie czegoś na co nie mamy wpływu.
Uzbrajamy się w cierpliwość i czekamy na ruch redsów.

ps.
Wyślij redsom spakowane plki zapisów, których nie możesz wgrać. Z pewnością im się przydadzą.

Wyślij redsom spakowane plki zapisów, których nie możesz wgrać. Z pewnością im się przydadzą.

Gdy mnie ktoś od nich zaczepi z pewnością dostanie komplet potrzebnych im informacji.
Zresztą - nie ma takiej potrzeby. Z tego co widzę, gdy gra się wysypie i pozwalasz jej wysłać dane diagnostyczne - wysyłany jest także plik zapisu. Myślę, że dostali już takich wysypanych raportów milion trzysta sto czterysta (w tym ze 30 moich) :p

Przykład tego co jest im wysyłane (w katalogu "attch" zbierają też save gry):
Snap009356.png

Snap009357.png

To zaczyna być rzekomo poważnym problemem. Piszą o tym wszystkie media branżowe. Gracze masowo przestają grać. A CDPR cisza. No Panowie... To większy błąd niż wszystkie glitche razem wzięte, bo powoduje brak zainteresowania tytułem nawet tych którzy do tej pory nie mieli większych problemów. Coś takiego to powinien być priorytet a nie czekanie na następny patch. Tylko jakiś quick-fix natychmiastowy.

Z tego co zauważyłem problemy są dwa:
1. konsole - po osiągnięciu 8MB save się nadpisuje, nieodwracalnie niszcząc zapis. Nie ma przed tym ucieczki.
2. PC - odkryty przeze mnie problem. Jeśli za dużo krafcisz, zbierasz przedmiotów i odkrywasz nowych terenów - twój save także może zostać zniszczony - niezależnie od wagi pliku (ale tu trzeba nadmienić, że dopiero w późniejszych etapach gry!).

Problem przede wszystkim tyczy się konsol.

Jedyny plus jest taki, że nie trafi cię to szybko.
Mój save zdechł coś przy 100h gry (nie śpieszyłem się z fabułą), zdążyłem ukończyć grę i problem pojawił się dopiero w czasie późniejszej eksploracji i wykonywaniu zadań pobocznych. Sama gra działa mi naprawdę dobrze i jestem z niej bardzo zadowolony. Spartolono natomiast coś z systemem zapisywania save i czasami dochodzi do sytuacji gdzie save jest wykonywany - ale jednocześnie zapis jest uszkadzany (bez powiadamiania gracza). Grasz sobie po tym dalej - a przy próbie załadowania gry... zonk - gra się nie ładuje.

Miałem już taką sytuację, że:
- wykonałem jedną misję poboczną (tą z symbolem niebieskiej pałki) - po jej realizacji zapisałem grę - zapis jest uszkodzony
- wykonałem ją jeszcze raz (startując z poprzedniego save) - tym razem wykonała się bez problemu!

Tak więc coś jest na rzeczy tylko nie wiadomo do końca co. Plik zapisu gry puchnie z chwilą odwiedzania nowych lokacji i z tego co zauważyli inni jest on czasami czyszczony (co około 48h gry) i wtedy nieco zmniejsza swoją wielkość. Jednak sukcesywnie przyrasta. Nie wiem czy problem 8 MB to jakiś kłopot na PC - wydaje mi sie, że nie. Ale fakt faktem, że czasami gra po prostu coś kwasi z zapisem i rozwala save - miałem już kilka takich przypadków i po prostu odechciewa się grać gdy po raz drugi-trzeci musisz robić to samo...

Wręcz przeciwnie, błąd z przekraczaniem 8MB dotyczy graczy PCowych. Być może też konsolowych, ale na tę chwilę nie ma na to dowodów - nikt się nie skarży, nikt nie zgłasza, to i na tę chwile wiadomo że nic nie wiadomo.

Błąd napotkany przez Ciebie, @HAKIMODO jest tak naprawdę "wyjątkowy" w tym sensie, że sejw Ci nie działa, a nie wiadomo dlaczego. Prawdopodobnie jest jeszcze inny, póki co nieodkryty czynnik, który może spowodować uszkodzenie sejwów, ale błąd z 8MB jest potwierdzony już w wielu przypadkach, także przez REDów. Być może przekroczyłeś jakiś inny limit - kurczak wie jaki.

Na tę chwilę najlepsza rada to unikać craftowania, które zdecydowanie przyspiesza problem puchnięcia pliku, czyścić regularnie ekwipunek, nie chomikować nic w schowku i sprzedawać wszystko do maszyn, które co 24h się czyszczą. Aha, jeśli zapisywać stan gry po sprzedaży zbędnych przedmiotów, to najlepiej po przeczekaniu 24h/48h godzin, wtedy następuje jakiś tam reset.

Dla mnie to już musztarda po obiedzie ponieważ w czasie gry zbierałem wszystko co się da - i dużo krafciłem właśnie po to by podbić poziom. "Mój" błąd jest powtarzalny. Nie wiem w jakim przypadku następuje ale trafiło mnie to już ze 4x. Teraz to przynajmniej wiem jak go wyłapać ponieważ poprzednio zauważyłem go dopiero po kilku godzinach grania (i wszystkie zapisy poczynione przez ten czas poszły do kosza).

Gra (jak dla mnie) jest po prostu świetna - i serce się kraje gdy widać jak durnymi błędami orają ten tytuł...
Po prostu nie chce mi się wierzyć, że części z nich nie zauważono. Grę do recenzji dostało masę osób. Czy one nie zgłosiły zauważonych problemów?

Last edited:
U Redów chyba nikt z testerów nie zdążył przejść gry na 100% bo wtedy może im ten błąd by się pojawił. :giveup:

To co napisałem wydaje się być śmieszne, ale niestety nie jest. To co się dzieje, to jest po prostu makabra. Tu w tym momencie trzeba ratować tonący statek. Nie wyobrażam sobie by takie błędy nie były wyeliminowane do końca roku.

Gracze w coraz większym gronie są zażenowani.

Top Bottom