Bugi i propozycje UXUI

+
Zebrałem trochę bugów i propozycji dotyczących interfejsu gry.
Takie MUST HAVE w moim odczuciu to punkty: 2, 3, 6, 7, 8, 11, 12, 15, 17, 19.

1.
Proponuję dodać możliwość swobodnego przechodzenia pomiędzy poszczególnymi panelami menu (mapa, dziennik, główny panel, wytwarzanie, ekwipunek) w każdym momencie za pomocą klawiszy przypisanych jako skróty dla tych paneli, czyli np. będąc w panelu głównym przechodzimy do wytwarzania wciskając K, będąc w K wciskając M przechodzimy do mapy i tak dalej.

2.
Jeśli mamy w DZIENNIKU polecenie przy konkretnym zadaniu, by coś zrobić, np. "WYŚLIJ DO REGINY WIADOMOŚĆ NA TEMAT CYBERPSYCHOZY: DYM ZA MOLO", to w momencie kliknięcia tego elementu niech nastąpi przejścia do miejsca w komunikatorze, gdzie będzie można wysłać tą wiadomość 1 kliknięciem.

3.
Kolejność kontaktów w komunikatorze powinna być identyczna jak w TELEFONIE po kliknięciu [T]. Przykładowo po kliknięciu [T] mam na górze REGINĘ JONES, do której mam wysłać wiadomość w komunikatorze, wciskam [TAB] i Regina znika z samej góry kontaktów, muszę do niej przewijać.

4.
Możliwość określania ilości elementów do sprzedania/wytworzenia/inne miejsca interfejsu, gdzie obecnie istnieje jedynie możliwość przewijania przez LPM (niech to będzie analogicznie do menu w opcjach z [A] oraz [D]).

5.
Możliwe do ustawienia FOV szersze, np 120 stopni (albo więcej pod szeeeerokie monitory).

6.
Możliwość zmiany PRZYPISANIA KLAWISZY pod wszystkie akcje w grze oraz dodanie chodzenia dla sterowania na PC. Nie wiem czy jest to wykonalne, ale proponuję, aby przytrzymanie np LCTRL powoduje chodzenie lub powolną jazdę, których prędkość (w momencie przytrzymania LCTRL można regulować za pomocą scrolla myszki).

7.
Domyślne oddalanie się przybliżenia mini mapy gdy przyspieszamy pojazdem, dodatkowo analogiczny mechanizm jak w punkcie 6) tzn przytrzymanie określonego przycisku i kręcenie scrollem oddala lub przybliża zoom mini-mapy.

8.
Nie wiem czy coś da się z tym zrobić, ale gdy sprzedajemy przedmiot, to na chwile wszystkie itemy widoczne w widoku znikają (u mnie na jakieś pół sekundy). To znikanie powoduje zbędny lag w grze.
Myślę, że najlepiej rozwiązać to tak, by przedmioty się nie uporządkowywały same z siebie, czyli sprzedaję jakiś pistolet, to po lewej stronie panelu w jego miejscu pozostaje pusty slot. Tak będzie łatwiej sprzedawać przedmioty – gdy przeskakują można się pomylić i sprzedać coś, czego nie chcemy się pozbyć. Przy tym rozwiązaniu proponuję dodać przycisk UPORZĄDKUJ, pod przyciskiem SORTOWANIA, kliknięcie go powodowałoby, że przedmioty posortują się zakrywając puste sloty (wówczas to przetasowanie ze znikaniem itemów następowałoby dużo rzadziej i w momencie gdy gracz się spodziewa że takie zdarzenie będzie mieć miejsce).

9.
Dodanie klikalnej ikonki kłódki, która domyślnie ustawiona jest jako zamknięta na itemach, które są ważne, lub w przyszłości będą potrzebne jako baza do upgrade’u. Domyslnie ustawiona jako otwarta na wszystkich pozostałych.
Kłódkę można otworzyć/zamknąć klikając myszką jej ikonkę lub przycisk [L] (bo LOCK) po najechaniu na konkretny item w plecaku, ekranie handlu, wszędzie gdzie item może być wyświetlany.
Przy zamkniętej kłódce opcja schowania do schowka pozostawała by wciąż aktywna.
Wizualnie żółte (gdy kłódka zamknięta) lub białe (gdy kłódka otwarta) kółeczko w górnym prawym rogu miniatury itemu (obok ikonki (!) jeśli item jest taką opatrzony).

10.
Rejestr schowków, nowy panel w PLECAKU, umożliwiający przeglądanie poszczególnych schowków (bez możliwości wykładania do nich / wyjmowania z nich czegoś), czyli tylko żeby przejrzeć gdzie co mamy. Chyba, że finalnie schowki będą połączone, wtedy do olania na pewno.

11.
Ekran MAPA:
a) Możliwość filtrowania znaczników [Z] wydaje się wystarczająca. Można by się pokusić o możliwość kliknięcia danego typu elementu na liście w celu zmiany jego koloru na mapie na zielony.
b) Wyłączenie przybliżania się i oddalania mapy, gdy kursor jest na okienku LEGENDy i przewijamy jej treść – obecnie przewijając kolumnę z rodzajami aktywności również mapa się przybliża i oddala. Analogicznie wyłączenie przewijania się wylistowania legendy gdy przybliżamy/oddalamy samą mapę. Wyłączenie przewijania się mapy, gdy łapiemy za suwak od aktywności.
c) Jeśli rozwiniemy legendę z aktywnościami i przewiniemy ją tak, że instrukcja filtorwania za pomocą [Z] nie jest widoczna, to filtrowanie za pomocą [Z] nie działa, powinno działać.
d) Dodałbym od 3 do 4x więcej kroków dla przybliżania i oddalania mapy.

12.
Jeśli do komunikatora weszliśmy TABem z ekranu telefonu, to dobrze by było by po wyjściu z komunikatora [ESC] trafić z powrotem do telefonu, a nie do ekranu paneli wywoływanego przyciskiem [ I ].

13.
RADIO:
a) Wprowadzenie wyświetlania się nazwy pojazdu, wybranej stacji radiowej i aktualnie odtwarzanego utworu oraz nazwy wykonawcy po wsiadaniu do auta / na motocykl
b) Przytrzymanie R i kręcenie scrollem ścisza i podgłaśnia głośność stacji, co jest zobrazowane odpowiednim elementem UI;
c) Kliknięcie V dodaje utwór do ulubionych, pod panelem Radio pojawia się panel MIXTAPE, gdzie są wszystkie utwory kliknięte jako ulubione, można je stamtąd też wyrzucać.
d) Możliwość słuchania radia i mixtejpu poza pojazdami.

14.
Podczas celowania z broni scroll powinien przybliżać widok, jeśli mamy odpowiednią lunetę, robić taki zoom typowy, może tylko dla snajperek, albo tylko przy określonych lunetach.

15.
KOMUNIKATOR:
a) Po rozwinięciu wylistowania wiadomości od danej osoby ekran powinien ustawić się tak, by na samej górze była kliknięta osoba a poniżej kolejne wiadomości (od góry najnowsze do coraz starszych), obecnie ekran ustawia kadr tak, że widok jest przyczepiony do ostatniej wiadomości klikniętej osoby. Ewentualnie widok nie powinien zmieniać się w ogóle, po prostu rozwijam dane wylistowanie i nie ma przeskoku. Strasznie jest to irytujące tak jak jest teraz rozwiązane.
b) Po zwinięciu wylistowania wiadomości danej osoby, widok zdecydowanie nie powinien się przewijać – nagłówek z imieniem osoby powinien zostać w dokładnie tym samym miejscu, w którym był, gdy go kliknęliśmy.

16.
Przewijanie dialogów – nie jest możliwe gdy siedzimy i rozmawiamy w aucie.

17.
Niektóre bronie (może inne itemy też) nie mają okienka opisu na hover, ktoś pisał, że to te które mają sporo właściwości i opis by się nie mieścił. Jeśli broń bez opisu na hover mamy w slocie do używania, do i opisy innych przeglądanych broni się nie wyświetlaja.

18.
Bywa że nitka GPSu na minimapie szaleje, fajnie byłoby mieć oprócz 1 głównej ścieżki pokazaną 1 czy 2 alternatywne, zaznaczone tym samym kolorem o mniejszem opacity.

19.
Nieprzyjemnie czyta się drzazgi z wymianą zdań - dobrze żeby teksty poszczególnych rozmówców były oznaczone nieco innymi kolorami - tak żeby nie było cepelii, ale żeby czytanie było wygodniejsze.

20.
Przywołanie auta - fajnie jakby przycisk [V] (którym przywołujemy auto) również potwierdzał jego wybór (obok przycisku [F]).[/I]
 
21.
Gdy kucniemy i rozpocznie się rozmowa, to nie da się wyprostować, trzeba kucać dalej :/
Post automatically merged:

 
23.
Czasami chcemy podnieść item, np broń, która leży pod ciałem, trzeba się nieźle naszukać odpowiedniej pozycji kursora, żeby ten item wygarnąć, bo komunikat podniesienia go zasłonięty jest przez podniesienie ciała.
Podniesienie ciała to [ R ], a itemu to [ F ] - fajnie jakby oba komunikaty były widoczne jednocześnie, bo i tak akcje są innym klawiszem odpalane.
 
Czytam i czytam to wszystko i utwierdzam się w przekonaniu, że twórcy nie zagrali we własną grę.
Pamiętacie artykuł mówiący o kimś z CDPR , kto skończył w 100% grę? Czy ta osoba nie mogła głośno krzyczeć "to nie działa, to nie działa, poprawmy to i to i 40 innych denerwujących braków".
Przydałby się większy wywiad jak osoby z biura odebrały te niedoróbki. Czy może tak grano w inna wersje gry?
 
Przydałaby się możliwość ulepszania broni na miejscu u specjalistów jak np u kowala w wiedźminie. Dlatego, że wtedy można łatwo dokupić brakujące komponenty. A tak trzeba zapamiętywać co trzeba kupić żeby potem tego użyć w craftingu
 
Dokładnie konraz, niektóre rzeczy to są takie "nice to have", inne to typowe bugi i czasem jest taki "wtf" też. Na początku wielu rzeczy nie zauważałem, albo mi nie przeszkadzały, ale finalnie chodzi o to, żeby wszystko było na światowym poziomie, a nie takie polepione :/

Nie wiem... dziwne to wszystko na maxa, przecież beta testerzy jacyś musieli być i chyba teraż przy hotfixach też są?
Część rzeczy pewnie odwalono z uwagi na czasochłonność, ale jakieś przechodzenie między zakładkami paneli za pomocą skrótów klawiszowych, gdzie z mapy do dziennika się da, a inne nie? Smutna sprawa.

Ja zawsze craftuje pod gościem na Sunset Motel, bo jest tam kilka butelek ustawionych na jakimś murku i można postrzelać do nich nowym nabytkiem. Tylko że szybko się te komponenty kończą sprzedawcom i powoli zaczynam kupować na zapas jak gdzieś jestem na mieście i fundusze pozwalają.
Tutaj też ten system jest uproszczony, bo są "niezwykłe komponenty" a nie jakieś "oko traszki" wiedźmińskie i 5 innych ziół ;) i o tyle nie ma aż tyle do pamiętania. Ale na pewno takie informacje co jest potrzebne do wytworzenia na przyszłość by było świetne, szczególnie gdyby crafting był dalej rozwijany, a pewnie będzie i szedł właśnie w stronę takich unikalnych nieseryjnych składników, które trzeba gdzieś znaleźć, albo kupić u typa co się pojawia w różnych miejscach o różnych porach gry np.
 
Ad 11.
e.)
Po najechaniu na znacznik powinny być dodatkowe informacje np. nazwa baru, imię fixera, imię riperdoca itp.

f.)
Najechaniu na daną ulicę powinno pokazywać jej nazwę

g.) przydałaby się możliwość dodawania własnych punktów na mapie z opisem.
Post automatically merged:

24.) Może tego nie umiem zrobić ale brakuje mi możliwości zmiany broni w ekwipunku i wyświetlenia sumarycznych statystyk związanych z tą bronią (czyli statystyki broni plus wszystkie modyfikatory wynikające z atutów i wszczepów).
 
Czytam i czytam to wszystko i utwierdzam się w przekonaniu, że twórcy nie zagrali we własną grę.
Pamiętacie artykuł mówiący o kimś z CDPR , kto skończył w 100% grę? Czy ta osoba nie mogła głośno krzyczeć "to nie działa, to nie działa, poprawmy to i to i 40 innych denerwujących braków".
Przydałby się większy wywiad jak osoby z biura odebrały te niedoróbki. Czy może tak grano w inna wersje gry?
Wiesz jak wygląda proces decyzyjny w korpo? Pracownik (tester) zgłasza problem i rzeczy do poprawy, a szefostwo decyduje czy to robić czy nie. Także problemy napewno były zgłaszane. W Cyberpunku2077 widać wyraźnie, że zarządzanie projektem nie było zbyt dobre. Zarządzanie dużym projektem to sztuka.
 
25. Jeśli zgarniamy ileś itemów, a zazwyczaj się zbiera hurtowo wszystko jak leci, to potem te itemy odnotowują się jako zebrane przez X czasu (lewa krawędź ekranu).
Warto to przefiltrować i wyłączyć pokazywanie tam badziewia :p Tzn. powinno to być po jakimś wzorze uzależniającym poziom postaci albo najlepszą broń do tego co jest pokazywane. Tzn. jeśli mam broń wartą 100E$, to niech mi pokazuje wszystkie o wartości 75E$ i wzwyż. Ale jeśli mam wartą 5000E$, to niech pokazuje tylko te warte 1000E$ wzwyż. Albo jak mam legendarną, to niech pokazuje tylko te fioletowe w tym .. wyświetlaniu.

Obecnie nawet gdy w 1 pojemniku są 3 itemy i 1 drzazga to tak jak jest to teraz zaprojektowane, powoduje że trzeba dłuższą chwilę czekać, by móc kliknąć [ Z ] dla przeczytania drzazgi - chwila trwa nim ten komunikat się wyświetli.

Tu spoko byłby nowy elementu UI - log uruchamiany przyciskiem z klawiatury, w którym byłyby wszystkie te komunikaty które wyskakują + wszystko co usłyszymy (dialogi, gadki NPCetów, gadki z radia czy tv), dobrze żeby dało się filtrować co w logu ma być widoczne - wszystko, tylko dialogi, tylko rejestr "techniczny".
W logu te rzeczy powinny się w czasie rzeczywistym dodawać, bez laga + jeśli jest to drzazga to można kliknąć daną pozycję i się ona otworzy.
 
Wiesz jak wygląda proces decyzyjny w korpo? Pracownik (tester) zgłasza problem i rzeczy do poprawy, a szefostwo decyduje czy to robić czy nie. Także problemy na pewno były zgłaszane. W Cyberpunku2077 widać wyraźnie, że zarządzanie projektem nie było zbyt dobre. Zarządzanie dużym projektem to sztuka.
Niestety, wiem jak to wygląda. I tym bardziej zastanawia mnie gdzie zniknęła pasja twórców, a pojawili się pasjonaci powielania EA/Ubisoft/Blizza.
I gdzie jest to wszystko:
Puff wymazane, flatlined.
 
26. W niektórych miejscach nie można wyciągnąć broni, wezwać auta. Szczególnie w obozie nomadów (po przeprowadzce) jest to bardzo irytujące. Proponuję, żeby wszędzie się dało wyciągnąć broń i wszędzie na zewnątrz przyzwać auto (najwyżej niech wyskoczy 100-200m dalej). Jest to też niespójne obecnie, np u tego wąsacza w megabloku w "2giej Poprawce" mogę wyciągnąć broń, ale obok sprzedawcy z furgonem pod Sunset Motel nie mogę (tu wystarczy odejść kilka metrów), jak i we wspomnianym obozowisku nomadów (tutaj żeby przyzwać auto muszę przebiec z pół kilometra jeśli nie wiem gdzie biec).

27. Prędkość mamy podaną w mph (co jest ok, bo tak mają w USA, a więc i w NC), ale jak przyzywamy pojazd, czy lecimy do questu to odległość jest podana w metrach i kilometrach, a nie milach i stopach. Wydaje mi się, że jest to spory błąd pod kątem imersji i powinny to być mile. Nie wiem czy temperatura podawana jest w farenhaitach, może też i to warto sprawdzić.
 
29. Klawisze otwierające Mapę/ekwipunek itp wciśnięte ponownie powinny to menu zamykać.
30. juz pomijam brak wyświetlania statsów wszystkich broni w plecaki jeżeli jedna z założonych ma za dużo atrybutów :)
 
Last edited:
Top Bottom