CD Projekt Red i model sprzedaży [ankieta]

+
CD Projekt Red i model sprzedaży [ankieta]

Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, iż nie nadaje się to do żadnego tematu, dlatego zakładam nowy.

Zastanawiałem się czemu tak znakomite przecież gry jak Wiedźmin i Wiedźmin 2, sprzedają się powiedzmy sobie szczerze - przeciętnie. 2 miliony sprzedanych egzemplarzy to jak na taki tytuł niewiele. Czynników jest na pewno dużo i nie jest moim celem je tu analizować(chociaż róbcie to w tym temacie, wedle woli).

Myślałem co należy zrobić by firma osiągała naprawdę znaczące wyniki finansowe, pomimo średniej sprzedaży. Przeszła mi przez głowę jedna z możliwości. Pamiętacie za ile kupiliście W2? Ja swojego za 79 zł w dniu premiery. Co więcej kupiłem go jeszcze potem dwukrotnie, równie taniego jak barszcz. Nie chcę by CDPR zdzierało kasę za dlc(o ile nie będą to duże dodatki do gry). Być może więc rozwiązaniem jest sprzedaż kolejnych tytułów po naprawdę wysokiej cenie(model Blizzarda). Nie wiem jak Wy, ja nie wahałbym się wydać nawet 199 zł na W3 czy Cyberpunka wiedząc, że twórcy nie będą ciągnęli ode mnie kasy za każdy drobiazg a i tytuł będzie dopracowany. Może tak należy ustalić cenę detaliczną. Sądzę, że efekt Veblena i pozycjonowanie swojego produktu jako bardziej elitarnego, spowodowałoby w najgorszym razie utrzymanie sprzedaży na dotychczasowym poziomie. Fani studia grę i tak kupią. A niewykluczone, iż nowi konsumenci zainteresowaliby się marką ze względu na jej charakter.

To takie moje luźne przemyślenia. Może macie swoje?

e. Nie wspomniałem w ankiecie. Chodzi o wersję podstawową, nie kolekcjonerkę.
 
Fani gry (czyli ja) dadzą tyle, ile trzeba - czy to będzie 99 czy 199. Ale wydaje mi się, że CDPR powinno trzymać się tego, z czego znani są do tej pory: podejście do gracza/użytkownika/konsumenta, którego ze świecą szukać w branży (darmowe backupy, bogate wydania za super cenę, prezenty itp.). Ja zamówiłem w preorderze W1 w edycji zwykłej, potem znów preorder W2, tyle że kolekcjonerkę. Kiedy wyszła W2 ER na Xklocka i zobaczyłem tą cenę - kupiłem Edycję Mroczną. W3 - biorę kolekcjonerkę, jak tylko będzie preorder (bez względu na to, ile będzie kosztować, bo wiem, że warto). Jedyne, czego żałuję to tego, że nie kupiłem kolekcjonerki W1, ale, biję się ze skruchą w piersi i błagam o przebaczenie, nie wierzyłem, że projekt się uda i będzie takim sukcesem.
 
Sprzedaż jest jaka jest ponieważ:

1) Wiedźmin nie jest jeszcze tak znaną marką na świecie.
2) CD Projekt RED nie jest jeszcze takim gigantem branży.
3) CD Projekt nie ma tyle kasy na marketing.
4) Na zachodzie mało kto gra na PC.

Gry takie jak Skyrim, GTA, Assassins Creed czy Call of Duty to kolejne generacje serii obecnych na rynku od kilkunastu lat (albo i dłużej) wydawane przez gigantów, którzy mają mnóstwo kasy na promocję i obecne na wielu różnych platformach jednocześnie, a tym samym bardziej przebijają się do świadomości masowej. Natomiast teza o niskiej cenie jest bzdurna, bo to był ukłon w stronę polskich graczy, za granicą Wiedźmin 2 był sprzedawany w takiej samej cenie jak wszystkie inne nowości.
 
borias said:
Ale wydaje mi się, że CDPR powinno trzymać się tego, z czego znani są do tej pory: podejście do gracza/użytkownika/konsumenta, którego ze świecą szukać w branży (darmowe backupy, bogate wydania za super cenę, prezenty itp.)
To jak najbardziej nie powinno się zmienić. Mówię jedynie o cenie końcowej. Martwi mnie sprzedaż tych tytułów. Chciałbym by dochody CDPR były jak najwyższe CDPR. Dlaczego? Dwa poważne projekty w drodze, oraz III akt Wiedźmina 2.

@HuntMocy
A ja napisałem, że chciałbym by cena była wyższa a nie taka sama jak największe hity.

ad.1 A powinien być, jest na rynku tyle co choćby AC
ad.2 No właśnie i liczę, że to się zmieni
ad.3 Ano właśnie ;)
ad.4 Jest W2 na Xboxa. Od zdaje się ponad roku.
 
Dwa poważne projekty w drodze, oraz III akt Wiedźmina 2.

Znaczy się co? Łudzisz się że wydadzą teraz niesamowity dodatek rozszerzający trzeci akt Wiedźmina 2?
 
Wyraziłem się niejasno. Miałem na myśli to, że pośpiech albo brak funduszy może skończyć się takim potworkiem jak Akt III.
 
To faktycznie dość niejasno, bo nie kapnąłbym się że właśnie to miałeś na myśli :p

ad.1 A powinien być, jest na rynku tyle co choćby AC

Tylko, że Asasyn ma obecnie sześć odsłon głównych + drugie tyle pobocznych gier na platformy przenośne, a do tego powieści, komiksy, filmy krótkometrażowe. Nie można tego porównywać pod tym kątem, jeszcze nie. Wystarczy przeglądać komentarze na zagranicznych portalach poświęconych grom. Każda następna część Wiedźmina wzbudza coraz większe zainteresowanie, a CD Projekt RED cieszy się szacunkiem, ale często trafiają się komentarze typu "Wiedźmin 3 wygląda świetnie, ale nie grałem w poprzednie części, muszę nadrobić.".

ad.2 No właśnie i liczę, że to się zmieni

To już się zmienia, ale na wszystko potrzeba czasu. Bethesda też nie od razu była gigantem, porównując sobie sprzedaż i oceny pierwszej części Elder Scrolls i piątej to różnica jest ogromna. CD Projekt RED też do tego dojdzie jeśli tylko będzie kontynuował swoją drogę ;)

ad.3 Ano właśnie ;)

Jak wyżej.

ad.4 Jest W2 na Xboxa. Od zdaje się ponad roku.

Wersja na Xboxa 360 wyszła po roku od premiery na PC, a Playstation 3 zostało pominięte. Gry przytoczone wcześniej przeze mnie wychodziły na trzy lub cztery platformy jednocześnie. I ponownie jak przy poprzednich punktach, CD Projekt RED też do tego dąży, trójka będzie jednocześnie na trzech wiodących platformach nowej generacji, wszystko stopniowo idzie w dobrym kierunku.
 
Powinien być podział na wersje "podstawowe" i kolekcjonerskie. Bo za te pierwsze byłbym w stanie dać do 130 zł za drugie do 230 zł.
 
@2UP Mamy jeszcze edycję rozszerzoną więc układ cen powinien wynosić
-podstawka 80zł
-rozszerzona 130zł
-kolekcjonerka do 250zł
 
Popatrzcie w ten sposób. Wiedźmin 2 w dniu premiery już był tani, a potem spora liczba fanów, jak ja czy parachrist, kupili go jeszcze raz albo dwa razy (niby po co, skoro wystarczyłaby nam tylko jedna kopia), czyli Redzi wyszli na swoje, bo sporo z nas wydało na wieśka nie 79 zł, a ponad sto złotych...
 
Jako fan CDPR powiem tak: górna granica tego ile mogę zapłacić za grę to 500 zł.
Jednak gdyby chodziło o markę inną niż CDPR to powiem tak: nigdy nie kupiłem gry droższej niż 50 zł.
 
Niezależnie od tego, czy jestem fanem gry, czy nie, za kolekcjonerkę jestem w stanie dać do 250 zł, o ile będzie oferowała więcej niż eleganckie buciki i super wypasione rękawiczki dostępne w grze. Dla mnie EK to zestaw zawierający coś, co jest "kurzozbieraczem", co mogę sobie postawić na półce i pochwalić się zanajomym :p Za podstawową edycję jestem w stanie dać od 99 do 129 zł.
 
Gra zasługuje nawet na to 200zł, bo to i tak niewiele za to co ma nam oferować. Za EK do 500 zł w zależności co w nim będzie, w sumie mogliby zrobić dwa typy EK droższy i tańszy, różniące się zawartością.
 
Parachrist said:
Zastanawiałem się czemu tak znakomite przecież gry jak Wiedźmin i Wiedźmin 2, sprzedają się powiedzmy sobie szczerze - przeciętnie. 2 miliony sprzedanych egzemplarzy to jak na taki tytuł niewiele.
2 miliony to bardzo dobra sprzedaż. Wierz mi, wiele studiów może tylko pomarzyć o takich wynikach. Ponadto sama liczba sprzedanych kopii nie przesądza o wielkości sukcesu/klęski. Liczy się zysk (nie znam szczegółowych danych dotyczących przychodów z samego Wiedźmina 2). CDPR ma niższe koszty produkcji. Gry zachodnich deweloperów mają znacznie większe budżety, bo ta sama praca kosztuje więcej. Na wyższą sprzedaż trzeba więcej czasu (rozpoznawalność marki), większego budżetu marketingowego, doskonałych umiejętności z zakresu komunikacji i szerszego dotarcia (multiplatformowość). Cena i dodatkowe bonusy mogą przekonać niezdecydowanych.

Parachrist said:
Być może więc rozwiązaniem jest sprzedaż kolejnych tytułów po naprawdę wysokiej cenie(model Blizzarda).
Nie. Ja standardowej wersji za 200 zł nie kupię - ani konsolowej, ani tym bardziej pecetowej. Żadna gra, nawet CDPR, nie jest dla mnie aż tak ważna, by dać za nią 200. Góra 130 i szlus. Mam inne priorytety w życiu. A model Blizzarda uważam za wyjątkowy i w gruncie rzeczy patologiczny.

Parachrist said:
Fani studia grę i tak kupią. A niewykluczone, iż nowi konsumenci zainteresowaliby się marką ze względu na jej charakter.
Fanów studia nie jest aż tak wielu. Rzesza graczy może sympatyzować w zakresie polityki DLC czy DRM, ale wydanie 50 $ / 50 € to inna sprawa. Podniesienie ceny W3 w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej będzie zabiciem sprzedaży. Lepiej opchnąć znacznie więcej więcej sztuk za niższą cenę.


@ HuntMocy

Mało kto gra na PC na Zachodzie? E, nie? W Niemczech PC gaming jest silniejszy niż wszystkie konsole razem wzięte. Pecetowy W2 sprzedał się najlepiej w Ameryce Płn, zaraz potem Rosja z przyległościami i Europa Centralna z Niemcami. Nie wątpię, że W3 na PC sprzeda się jeszcze lepiej.
 
W3 sprzeda się jeszcze lepiej, głównie za sprawą otwartego świata. Będzie tak jak ze Skyrimem, olbrzymi świat przyciągnie młodszych graczy, dla których fabuła w ogóle nie jest potrzebna, ale wróćmy do tematu, gdyby gry wyceniać, odnośnie tego co oferują, to jak już pisałem do 200 zł (nie orientuję się po ile teraz sprzedają się gry, więc przyjąłem to 100zł+), ale myślę że 130 zł byłoby dobrą ceną.
 
Shasiu said:
W3 sprzeda się jeszcze lepiej, głównie za sprawą otwartego świata.

W3 sprzeda się lepiej głównie przez fakt debiutu na trzech dużych platformach ...
 
W2 w dniu premiery kupiłem w Empiku za 89 zł chyba. Cena naprawdę mnie pozytywnie zaskoczyła. Pierwszą część kupiłem jako EK za chyba +/- 200 zł z przesyłką, więc jestem w stadnie teoretycznie wydać do 250 zł, ale chcę otrzymać coś więcej niż samą grę na PC.
 
Za podstawkę wydałbym (na PC) maksymalnie 159zł.
Bo wiem, że gra jest tego warta, bo im ufam, bo jestem w stanie dopłacić te 70zł i jest to jeszcze w granicach rozsądku. Jednak obecna cena (tanie jak barszcz) jest świetna, każdy może jeżeli chodzi o ceny gier - praktycznie za grosze kupić tytuł który jest jakościowo na poziomie najlepszych gier w branży. Niech REDzi nie zmieniają swojej polityki, bo obecnie jest to chyba jedyna firma która traktuje swoich klientów fair, ba, nie traktuje ich z góry. Niska cena, bezpośredniość (czytanie forum, wypowiadanie się, implementowanie pomysłów forumowych), darmowe dodatki, wielkie zaangażowanie. I jeszcze za to wszystko co dla nas zrobili, dziękują nam...
Niech ta łatka wzorowej firmy zostanie u nich na zawsze.
 
@Up Lepiej bym tego nie ujął. Mało tego REDzi jako jedyni naprawdę przykładają się do pełnego polskiego dubbingu.
 
Top Bottom