Chcemy Wiedźmina 4?[ankieta]

+

Chcemy Wiedźmina 4?[ankieta]

  • Tak, Geralta nigdy za wiele

    Votes: 343 44.3%
  • Tak, ale z nowym, predefiniowanym bohaterem

    Votes: 206 26.6%
  • Tak, ale z bohaterem od podstaw tworzonym przez gracza

    Votes: 125 16.1%
  • Nie, lepiej by trylogia była zamkniętą całością, a Redzi zajęli się nowymi światami

    Votes: 100 12.9%

  • Total voters
    774
@ Shincza: Należy zatem rozbudować studio, duże zachodnie studia pracują jednocześnie nad więcej niż jednym tytułem.

To o czym piszesz, to de facto stworzenie nowego studia, które jest w stanie robić gry wielkości i jakości z jakimi kojarzony jest CDPR. Sprawa dużo bardziej złożona, niż "zatrudnimy dodatkowo +/- 200 ludzi".

Rozrastanie się studia to niesamowicie skomplikowany i kosztowny proces, który nie zawsze się zwraca. HR to niełatwa do ogarnięcia rzecz, szczególnie w branży, tak bardzo uzależnionej od wyspecjalizowanych pracowników i nastawionej na jakość.

Duże zachodnie studia często przez nadmierny rozwój tracą swoją tożsamość, lub też dzielą się na ekipy A (lepsza) i B (gorsza).
 
No tak ale jeżeli do tej pory gra wychodziła co 4 lata, to jeżeli teraz będzie 4 lata czekania na Cyberpunk a potem kolejne 4 na grę Wiedźmin 4 czy tam Ciri 1 to sorry ale świat zdąży przez 8 lat zapomnieć o Wiedźminie. Liczy się rozwój jak nie zaryzykują teraz kuć żelaza puki gorące to faktycznie Wiedźmin 3 będzie ostatni...
 
Duże zachodnie studia, które pracują nad więcej niż jednym tytułem zwykle zalewają gracza płatnymi dlc, słabą optymalizacją i nudnym gameplayem. Wole czekać 5 lat na grę solidnych twórców, niż co roku grać w to samo. Różnica między Assassinem 2, a najnowszymi jest minimalna i nikt się tym nie ekscytuje, ale gdy wychodzi wiedźmin, to każdy czeka.
 
No tak ale jeżeli do tej pory gra wychodziła co 4 lata, to jeżeli teraz będzie 4 lata czekania na Cyberpunk a potem kolejne 4 na grę Wiedźmin 4 czy tam Ciri 1 to sorry ale świat zdąży przez 8 lat zapomnieć o Wiedźminie.
I o to chodzi.
Dobrze dać marce odpocząć, choćby po to żeby zachować dobre wspomnienia w opozycji do taśmowej produkcji, której przykładem są gry o asasynach, czy Call of Duty.
I przede wszystkim, z perspektywy deweloperów, warto spróbować czegoś innego, dla nich świeżego. To jest ryzyko, które trzeba podejmować.
 
No cóż mnie Cyberpunk nie przekonuje, ja jestem od dziecka fanem Sapkowskiego. Mam nadzieję, że jeżeli nie rozbudują studia tak aby robić dwie gry to milionowa sprzedaż ich przekona do odstawienia Cyberpunka na boczny tor. Jeżeli nie mają kasy być wielkim światowym studiem to niech będą specjalistą od Wiedźminów.

Choć z innej beczki pracuje w IT jednak nie w grach, firmy z mainstreamu i to zarówne małe jak i giganci typu Samsung zatrudniają Seniorów developerów ale także Junior Developerów, których Senior Developerzy czegoś tam uczą i w ten sposób budują duże zespoły, a CDP z uporem maniaka trzyma się doświadczenia 5 lat w grach AAA... Ale też ja już dawno stwierdziłem że wolę w pracy informatyczny main stream a w gry to grać a nie je robić.
 
No cóż mnie Cyberpunk nie przekonuje, ja jestem od dziecka fanem Sapkowskiego. Mam nadzieję, że jeżeli nie rozbudują studia tak aby robić dwie gry to milionowa sprzedaż ich przekona do odstawienia Cyberpunka na boczny tor. Jeżeli nie mają kasy być wielkim światowym studiem to niech będą specjalistą od Wiedźminów.
No, to już jest kwestia preferencji. Nie mogę powiedzieć, że nie rozumiem - ale mimo wszystko mnie się Wiedźminy już trochę przejadły. O Cyberpunku wiem bardzo niewiele, ale paradoksalnie to sprawia, że jestem mocno tym projektem podekscytowany, bo potencjał jest ogromny.
 
Większy zespół ≠ lepsza jakość, wręcz przeciwnie. Zespoły, które idą w setki to przede wszystkim większe koszty, a większe koszty to konieczność zminimalizowania ryzyka i pójścia na kompromisy, aby gra trafiła do szerszej publiczności.

Kojarzę jakiś wywiad z CDPR, w którym było powiedziane, że chcą utrzymać ekipę na na obecnym poziomie, jeśli chodzi o liczebność. Jest to celowe i racjonalne podejście.
 
Co po Wiedźminie 3

Siemka jestem świeżo po przejściu wieśka 3 no i dosłownie nie mogę przestać myśleć o tej grze cały czas chodzi mi po głowie, a myśl że nie będzie następnej części mnie przeraża. Z tego co mi wiadomo jest to koniec przygód Geralta, ale czy są jakieś informację że powstanie nowa gra w świecie Sapkowskiego? czy może jednak jest to koniec z tym światem na jakiejś stronie wyczytałem że w plikach wieśka 3 odnaleziono pliki odpowiedzialne za przeniesienie wyborów z wieska 3 do ...? Może chodzi o płatne dodatki które mają wyjść. Według mnie dopiero o Wiedzminie 3 usłyszał cały "swiat" i ta seria dopiero rozkwita. Pewnie było kilka takich tematów jak tak to sorki :)

Edit:Wiem że pracują teraz nad Cyberpunk 2077 i pewnie potrwa to jest z 2 lata ale czy jest jakieś info że to koniec z światem Spakowskiego ?
 
Last edited:
Moim zdaniem, jeśli potwierdzi się sprzedaż ok. 10 mln egzemplarzy Wiedźmina 3 to zmarnowaniem tego byłoby nie ruszeniem z drugim projektem jednocześnie obok CP2070. CP2070 to projekt obdarzony jakimś tam ryzykiem, będący nowym IP który może się sprzedać porównywalnie do Wiedźmina 3, ale będzie to jednak dużo trudniejsze obarczone także ryzykiem porażki (przykład choćby Sleeping Dogs które choć genialne i od wielkiego developera to sprzedało się średnio). Zatem jeśli CDPR chce się rozwijać to musi po sukcesie Wiedźmina 3 rozpocząć budowę drugiego zespołu który zajmie się nowym projektem obok CP2070. W innym wypadku zmarnują szansę jaką mogą mieć teraz (jeśli sprzedaż W3 będzie naprawdę wysoka) bo drugiej takiej szansy mogą długo nie mieć.

Dodam jeszcze, że wzorem dla CDPR powinno być Naughty Dog które co dwa lata wypuszcza hiciora, a ich cykl pracy to własnie dwa tytuły robione na raz (w czasie gdy jeden jest dopieszczany to drugi jest zaczynany tak, że np. graficy koncepcyjni gdy nie mają już pracy przy pierwszym projekcie pracują przy drugim) z różnym rozkładem sił w danym momencie.
 
Last edited:
Moim zdaniem, jeśli potwierdzi się sprzedaż ok. 10 mln egzemplarzy Wiedźmina 3 to zmarnowaniem tego byłoby nie ruszeniem z drugim projektem jednocześnie obok CP2070. CP2070 to projekt obdarzony jakimś tam ryzykiem
CP ma nawet większy potencjał sprzedażowy, niż Wiedźmin. Szczególnie przy tak agresywnej kampanii marketingowej, jak w przypadku tego drugiego.
Przede wszystkim dlatego, że będzie to pierwsza gra z marki, nie obarczona bagażem poprzednich, o których mniej osób słyszało, o książkowych pierwowzorach nie wspominając. Ryzyko wiąże się wyłącznie z pierwszymi zapowiedziami, bo projekt musi zaintrygować. A jak zahaczy, to reszta pójdzie z górki.
 
Wszyscy mówią że nie chcą Geralta w nowej grze. (babol sorka)

Szczerze mówiąc chce wiedźmina, ale nie chcę by zrobili z niego drugiego Assasins Creed'a które fabularnie są tak denne że nawet nie chce się piracić, zmęczenie materiału po prostu.
 
Last edited:
No cóż mnie Cyberpunk nie przekonuje, ja jestem od dziecka fanem Sapkowskiego. Mam nadzieję, że jeżeli nie rozbudują studia tak aby robić dwie gry to milionowa sprzedaż ich przekona do odstawienia Cyberpunka na boczny tor. Jeżeli nie mają kasy być wielkim światowym studiem to niech będą specjalistą od Wiedźminów.

IMHO zamiast zmuszać się do tworzenia na siłę kolejnych odsłon, wystarczy by ukończyli w miarę szybko REDkita do trójki, to naprawdę przedłużyłoby życie gry. Przygody do pierwszych Gothików wychodzą do dziś.
 
Nowa Saga o Wiedzminie i jego ukochanej córeczki Cirri i yennefer .

Mogom zrobic od nowa Wiedzmina ,ale jak on wszystkich przyjaciół poznaje .Najbardziej mogom zrobic jak Gerald poznaje Cirri i Yennefer .
Niech pokażom pogrom w Riwi i rzekomopm śmierc Geralta i Yennefer .
Naj lepiej wszystko od początku jak Wiedzmin wykonuje zadanie dla rodziców Cirri .I tak dale jak poznaje wszystkich swojich znajomych.
Ijak Cirii zostaje dajmy cesarzową Nilfgardy ,ale kocha Geralda i Yennefer jako swojich Rodziców ,któży zrobiom dla Cirri wszystko i wszystkich zabiją któzy zrobiom lub chcieli by zrobic Cirri krzywde .
 
@pit3r000 @Szincza Przypominam, że istnieje opcja "raportuj" i należy jej używać. Bezsensowne komentowanie wyczynów innych użytkowników jest... bezsensowne i tym samym uznawane za spam. A z kolei spam jest karany.
Kasuję wasze wypowiedzi, następnym razem będzie warn.

---------- Zaktualizowano 21:15 ----------

@Drzemor ciebie też dotyczy moja uwaga
 
Mogom zrobic od nowa Wiedzmina ,ale jak on wszystkich przyjaciół poznaje .Najbardziej mogom zrobic jak Gerald poznaje Cirri i Yennefer .
Niech pokażom pogrom w Riwi i rzekomopm śmierc Geralta i Yennefer .
Naj lepiej wszystko od początku jak Wiedzmin wykonuje zadanie dla rodziców Cirri .I tak dale jak poznaje wszystkich swojich znajomych.
Ijak Cirii zostaje dajmy cesarzową Nilfgardy ,ale kocha Geralda i Yennefer jako swojich Rodziców ,któży zrobiom dla Cirri wszystko i wszystkich zabiją któzy zrobiom lub chcieli by zrobic Cirri krzywde .

To wszystko już było w książkach. Czytaj... przyda się na pewno ;)
 
Chyba żartujecie pisząc że Cyberpunk jest ryzykownym projektem z punktu widzenia sprzedaży czy przychodów. W gruncie pozoru jest mało gier Cyberpunkowych, poza tym mam wrażenie że ludzie już mają dosyć gier fantasy bo jest ich od groma i jest obecnie dużo większe parcie na SCI-FI. Po drugie w Stanach gdzie jest największy rynek i można liczyć na największą kasę Cyberpunk jest nie porównywalnie popularniejszy od Wiedźmina. Po trzecie kto powiedział że Redzi zrobią jedną część? Jeżeli 2077 okaże się świetną grą to mogą i powinni kontynuować serie. Po czwarte dojenie franczyzny, oraz tworzenie czegoś na siłę jest totalną głupotą i pierwszym dużym krokiem do słabej gry i całkowitego wypalenia się zespołu, nawet sam Marcin Iwiński w nie dawnym wywiadzie powiedział że studio jest już zmęczone Wiedźminem 3, cytat:
"You can craft swords for 12 years, but you might get burnt out. People might want to leave and go work on something else. We're excited to switch to guns. We intended to keep [the team] energized with Cyberpunk. The core team is working The Witcher 3's expansions, but more and more people are moving over onto Cyberpunk

Jak serducha nie dajesz od siebie przy tworzeniu gry, i robisz ją na siłę od niechcenie to powiedzcie mi jaki sens jest dojenia tej serii? Pewnie się powtórze ale chciałbym żeby Redzi dali sobie spokój z Wiedźminem po stworzeniu dodatków i zaczeli myśleć nad swoim IP, albo wykupić coś innego.
Oprócz Cyberpunka marzy mi się coś w klimatach apokaliptycznych ala Fallout tylko że na terenach wschodzeniej europy Rosja/Polska/Ukraina coś w tym stylu. Pomyślcie jaki taka gra miała by potencjał, jaki klimat można by było zbudować. :)
 
@Sneky

Jest duże parcie na Sci-Fi niestety w strzelankach, imo erpeg w takich klimatach ma szanse się przyjąc o tyle fpsy już mi się przejadły i np w tej branży widział bym wielki kombek do 2 wojny światowej.

Odnośnie Wiedźmina, tak jak wspominałem wcześniej, trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść. Miejscami w W3 dało się to odczuć że CDPR musi odsapnąć. Tak niedawno miałem rozkminę że
zakonczenie z Ciri wiedźminką
nie jest głupie i jest ogromną furtką do następnej części gry.
 
Last edited by a moderator:
Tak niedawno miałem rozkminę że
zakonczenie z Ciri wiedźminką
nie jest głupie i jest ogromną furtką do następnej części gry.

W tym zakończeniu wiemy co się z nią dokładnie dzieje. Według mnie te 2 pozostałe dają większe pole do popisu, bo są zagadką :)
PS Pamiętaj o spojlerach bo Cię moderatorzy zjedzą :D
 
Last edited:
Top Bottom