Ciuchy, ciuszki i stroje czyli ubierz się w Wiedźminie

+

Ciuchy, ciuszki i stroje czyli ubierz się w Wiedźminie

  • "Podstawowy" strój Yen

    Votes: 40 28.2%
  • Yen w stroju z DLC

    Votes: 55 38.7%
  • "Podstawowy" strój Triss

    Votes: 22 15.5%
  • Triss z DLC

    Votes: 11 7.7%
  • Ani Yen ani Triss tylko Keira!

    Votes: 7 4.9%
  • Wszystkie stroje są na podobnym poziomie

    Votes: 7 4.9%

  • Total voters
    142
Ciuchy, ciuszki i stroje czyli ubierz się w Wiedźminie

Na początek chciałbym zachęcić wszystkich fanów wiedźminlandu do lekkiego zastanowienia nad strojami, które widzieliście w Dzikim Gonie.
Zanim sam podzielę się spostrzeżeniami, chcę zaznaczyć na początku, że moja ogólna ocena jest bardzo pozytywna. Stroje są ciekawe, mają pewien styl i fason.

Plusy
- ilość / różnorodność. Strojów jest dużo. Oczywiście wprawne oko dostrzeże że wiele z nich jest oparte o ten sam model, ale grając nie odniosłem wrażenia ataku klonów
- faktura materiału. Gdy grafika ustawiona jest na "wysokich" to wszelkie detale są bardzo widoczne, wytarty materiał pod pachami, Guziki, klamry, czasem widać nawet linie szycia.
- fason. Stroje są ciekawie zaprojetkowane i dopracowane. Dla mnie b.dobre przykłady to np. Temerska zbroja Geralta, zbroje łowców czarownic, strój Emhyra czy Yen.
- NVidia hairworks - czapka z futrem wygląda wreszcie jak czapka z futrem, włoski delikatnie ruszają się na wietrze. Piękny widok.

Minusy (a co :) )
- niedopasowanie - Niestety pewne rzeczy wybijają z imersji bardzo. Dla przykładu Geralt w zbroi początkowej, w której zaczyna grę wygląda na dopasowaną do ciała, dodatkowo podkreśla mięśnie klatki piersiowej. Wystarczy jednak założyć np "zbroję łowcy przygód" by zobaczyć pięknie podkreślony mięsień...piwny. Kiepsko to wygląda. Jak już pisałem to wynik oparcia wyglądu zbroi o konkretny model. NPC w tej zbroi będzie więc wyglądał dokładnie tak samo jak Geralt.
- kolorystyka - dla mnie miejsacami trochę za krzykliwa, ale to kwestia gustu o to nie chcę szczególnie kruszyć kopii.
- nienaturalność modelu - Wojna. Wojna nigdy się nie zmienia. To czas nędzy i głodu. Ale w wiedźminlandzie jedyne chude modele to czarodziejki i może guślarz. Tutaj wysyłamy dzieci na słodką ścieżkę, ale pasek ledwo się dopina na ostatniej dziurce. Np Skelijscy faceci to kolesie albo grubi, albo znajomi Najzdup'a z siłowni.
Jakikolwiek strój zaprojektowany na taką beczkę sprawia, że modele różnią się od siebie w zasadzie jedynie kolorystyką. Szkoda. Ludzi wychudzonych z głodu nie widziałem. (może dlatego że docelowy odbiorca / gracz to amerykanin...?)
- niekonsekwencja / łamanie konwencji.
Jeżeli przyjmuje się pewną konkwencję np wyglądu Vesemira, to po co nagle od tego odchodzić w 3ciej części? Vesemir wygląda jakby wsuwał wiaderko białka do śniadania/obiadu/kolacji. Niekonsekwecją jest dla mnie wygląd alternatywnych strojów dla triss/yen.
Zaznaczę jednak, że "Podstawowy" strój Yen mi się podoba, strój Triss nawet bardziej. Konweniuje z jej obecną sytuacją, mieszkaniem na okrawkach, pracami typu szczurołap etc. Niestety DLC już poziomu nie trzymają. O ile strój Yen wygląda miejscami ciekawie. (koronkowe pończochy, piórka) to jest jednak cały czarny, ewidentnie brak jakiegoś białego akcentu. Niestety dodatkowy strój Triss to totalna porażka. Wygląda teraz niczym wróżka z braci Grimm. Wygląd wzorowany chyba na "czarodziejce z księżyca" - marnego serialu dla dzieci z lat 90.
Ja pomijam że 14 ze wzgórza deklarowała Geraltowi że wydekoltowanej sukni już nie założy. Tutaj ona ma dekolt do pępka, piersi jakieś mniejsze niż wcześniej, jej suknia ciągnie się za nią niczym tren (w sam raz do przechadzek błotnistymi drogami Novigradu) Ponadto kaptur który pojawia się teraz kompletnie nie pasuje do sukni.
I żeby było jasne. Suknia wieczorowa dla Triss na imprezę u Vegelbudów była przepięka. Aż ciężko jej nie pocałować :D, ale tutaj w tym DLC wyraźnie się nie postarano.
 
W sprawie wad ubrań wiele można by mówić, głównie w kwestii armorów Gerharda, które są zrobione na jedno kopyto, brzydkie i dla profesji wiedźmińskiej bardziej mogą zaszkodzić niż pomóc. W Dwójce też się zbroje wizualnie powtarzały, ale wciąż różnorodność była większa, a wygląd bardzo przyjemny dla oka, przy czym wyglądały na lekkie. Tutaj ładne jest tylko wyposażenie cechowe, temerskie i nilfgaardzkie z dlc oraz zbroja startowa. Oprócz tego wygląd ubranek się powtarza i skaluje do poziomu postaci. Każdy chyba kojarzy pedalskie brązowe spodnie, albo te niebieskie z gaciami na wierzchu, podobnie jak ciemnoróżowe rękawice. Modeli jest bardzo mało jak na tak sporą grę.

Stroje NPC są za to ładne. Już w Dwójce grafika była szczegółowa i oglądane z bliska były dobrej jakości, tutaj jest tylko lepiej.
W ankiecie wybrałem wdzianko Yennefer z DLC, jest wykwintnie seksowne.

Oby następny strój był dla Cirilli...
 
Wg mnie Triss nie wygląda źle w tej sukni (bo fryzura jakoś mi nadrabia), aczkolwiek gdyby pozbyć się z niej:
1.tylu elfich akcentów,
2.tego wisiorka na głowie,
3.tego czegoś wokół szyi,
4.dekoltu do pępka
I do tego zakryć nogi i zmienić te buty (o zgrozo) to by była ładna. Niestety nie jestem uzdolniony graficznie ani pod względem modyfikowania gry, więc nie dokonam czegoś takiego ;x
Powstał już nawet mod, w którym Triss ubiera suknię z DLC tylko na przyjęcie aczkolwiek ta "domyślna z przyjęcia" suknia jest o niebo lepsza.
 
Last edited:
Zbroje z Wiedźmina na jedno kopyto? Całkowicie się z tym nie zgadzam... unikatowe zbroje są designersko bardzo dopieszczone
 
Wg mnie Triss nie wygląda źle w tej sukni (bo fryzura jakoś mi nadrabia), aczkolwiek gdyby pozbyć się z niej:
1.tylu elfich akcentów,
2.tego wisiorka na głowie,
3.tego czegoś wokół szyi,
4.dekoltu do pępka
I do tego zakryć nogi i zmienić te buty (o zgrozo) to by była ładna. Niestety nie jestem uzdolniony graficznie ani pod względem modyfikowania gry, więc nie dokonam czegoś takiego ;x
Powstał już nawet mod, w którym Triss ubiera suknię z DLC tylko na przyjęcie aczkolwiek ta "domyślna z przyjęcia" suknia jest o niebo lepsza.

No jakbyś tyle pozmieniał w tym stroju z DLC to niewiele by go zostało :D
Bardziej ciekawi mnie ten mod, bo suknia z przyjęcia o niebo lepsza. Jakiś link można prosić?

Tak sobie patrzę na naszą sondę. Wyniki jasno pokazują że podstawowe ubiory są lepiej oceniane od tych z DLC, a to oznacza, że owe stroje zrobione są raczej na odwal nie tylko wg mnie.

Jak już koniecznie chciano rozebrać Triss robiąc jej "gustowny" dekolt z przodu i z tyłu to czemu nie zrobiono półprzezroczystej sukni? Podczas zlotu czarodziejek na Thanedd AS zdaje się nawet odpisywał coś takiego. Bo ja mam wrażenie, że tutaj chciano chamsko ją rozebrać "żeby się podobało". Niestety nie podoba się.
Rusałce Triss brakuje tylko motylkowych skrzydełek i różdżki z gwiazdką na końcu. Naprawdę można było nieco pomyśleć i się wysilić.

Nie jestem specjalistą w temacie, ale wg mnie nawet podstawowy strój Triss trochę do niej nie pasuje. Kobiety ubierając się / malując, podkreślają przede wszystkim swoje atuty. To naturalne i absolutnie zrozumiałe. Atuty Triss to przede wszystkim figura! Legendarne wręcz 22 cale w talii opisywane u ASa i nawet cytowane w grze. Czy jej ubiór to podreśla? Podobne zrąbana jest kolorystyka. Pastelowe i piaskowe kolory mają podkreślić kolor jej włosów? ???
Pod tym względem Yen jest dopracowana. Widać pewną konwencję, której twórcy gry się trzymają. Ale Triss? To już jej ubiór z dwójki był znacznie lepszy.
Ja pragnę zaznaczyć że o ile dla kobiet ubiór jest ważny, to dla czarodziejek był swoistą wizytówką.
 
Last edited:
Po prostu powinno być więcej kurtek/płaszczy dla Geralta. Tak, żeby ubieranie tych pancerzy Nilfgaardzkich czy z "mięśniem piwnym" było kompletnie opcjonalne. Bo obecnie trzeba stosować zasadę wygląd>staty. Nie tyczy się to pancerzy z wiedźmińskich szkół.
 
@Dawar2
Dzięki za link. Szkoda, że tej domyślnej sukni z balu u Vegelbudów nie dali właśnie jako stroju DLC. Może w przyszłości pojawi się i taki mod. Czekam na edytor. Trochę ciupałem przy nim w dwójce, ale to strasznie mało funkcjonalne narzędzie jest. Może teraz będzie inaczej.

@Falandar
No płaszcze byłyby super. Można by je zakładać tak jak np tą maskę co chyba byłoby silnikowo prostsze do zrobienia i lepsze niż robienie zbroi z płaszczem. Takie okrycie podczas walki średnio mi się widzi :)
 
Zbroje z Wiedźmina na jedno kopyto? Całkowicie się z tym nie zgadzam... unikatowe zbroje są designersko bardzo dopieszczone
Ile takich jest? Zireael rozumiem, chociaż na wiedźmina za ciężka. Zbroja łowców czarownic od arcymistrzyni to jakaś pomyłka - Geralt ubrany w krępujący ruchy strój, który nosi kilkadziesiąt npc, w dodatku jego wrogów.

https://a.disquscdn.com/get?url=http://imgur.com/ERM7bXL.jpg&key=_Vdw5Sxeo2_GenTFprnxrg&w=600&h=207
Pierwsza znośna, reszta to gorsze kopie.
http://i.imgur.com/pdmwppe.jpg
Jeden fason, 2 i 4 przejdzie od biedy.
https://a.disquscdn.com/get?url=http://imgur.com/6LMGaWO.jpg&key=YEiC7cpYn_nF4KrIjhaf2w&w=600&h=212
1 i 2 mogą być, 3 i 4 to kiepski żart.
https://a.disquscdn.com/get?url=http://imgur.com/MA0E6I9.jpg&key=cFKeckq0ILhQ2cdEM4Koaw&w=600&h=115
Na koniec beczki.

Pozostałe zbroje, które się nadają już wymieniłem. Tamte są faktycznie dopracowane. Ale prawda jest taka, że większość graczy zawsze będzie jechać na ekwipunku cechowym, czasem wypełniając lukę setem temerskim/nilfgaardzkim.
 
Last edited:
Moim zdaniem przydałoby się więcej opcji ulepszeń - wg mnie z wyglądu genialnej - Zbroi z Kaer Morhen, z której możemy zrobić tylko Skórzaną Kurtkę Wojskową, dodatkowo tak słabą, że zastępujemy ją pierwszą lepszą Cidaryjską/Skelligijską przeszywanicą.

Co do pancerzy "z brzuszkiem" - :D - to fakt, pancerze pokroju Kaedweńskiej Kurtki czy Napierśnika z Mac Driv... Mag Deira są po prostu komiczne. Poza tym ta ostatnia czy np Pancerz Redańskich Halabardników nijak nie pasują do wiedźmińskiego fachu - Są ciężkie, krępują ruchy i raczej wykonywanie w nich piruetów, które są podstawą "wiedźmińskiego tańca" jest niemożliwe. Dlatego dla mnie idealnym pancerzem są wszystkie wersje Zbroi Szkoły Kota - lekkie, skórzane pancerze z elementami kolczug to i ówdzie, takie jakie powinien nosić wiedźmin.

Trochę mnie też w oczy kłuła mistrzowska wersja zbroi misia, nie dość że "spódnicę" ma po kostki, to jeszcze cała jest obszyta kolczugą... ;) Generalnie zbroje nadające się na full-tanków czy Paladynów w jakichś MMO albo innych RPGach to nietrafiony pomysł, dobrze że nie zrobili takich zbroi z pełnej płyty jakie są w Lords of the Fallen :D
 
Last edited:
Chyba jestem z tych nielicznych co zbroja misia "nie kuła w oczy" XD Kto powiedział, że wiedźmini mają mieć tylko lekkie pancerze. Są różne szkoły i każda cechuje się innym stylem walki. To trochę jakby powiedzieć, że wiedźmin=białe włosy bo to pierwsze skojarzenie..Tak samo tutaj wiedźmin=lekki pancerz a jak wiadomo tak nie musi być :D A co do tej zbroi to jest idealna gdy ktoś idzie w kierunku ciosów silnych co jest logiczne...Wiedźmini ze szkoły kota musieli być zwinni i szybcy to i taką zbroję musieli mieć aby nie krępowała ruchów...a od misia...pewnie szli jak czołg do przodu torując sobie przejście miażdżącymi ciosami :p Dany pancerz cechowy ma swoje predyspozycje do różnych typów ciosów. Mogło być też tak, że taki pancerz np misia miałby minusowe obrażenia do stylu szybkiego a kota do silnego...ale to nie wszystkim by pasowało wiec przynajmniej mają dodatkowe obrażenia pasujące do swojego stylu ;)
 
Kto powiedział, że wiedźmini mają mieć tylko lekkie pancerze.
Pewnie ci, którzy próbowali na pancerz przyjąć cios widłogona.

Sapkowski, zresztą REDania na swój sposób też, zdefiniowali profesję wiedźmina. Kluczem do walki z potworami - z których wiele jest zbyt szybkich lub silnych dla zwykłego człowieka - jest mobilność i refleks.
Obłożonemu ciężką kolczugą wiedżminowi - vide ostatni tier Niedźwiedzia - raczej ciężko o obydwie te rzeczy.

ED: Zresztą ten Niedźwiedź nie jest znowu taki tragiczny, jak na przykład pancerz z nadchodzącego DLC, czy zbroje nie-wiedźmińskie. Ale jak na mój gust i tak za ciężki.

Wiedźmini ze szkoły kota musieli być zwinni i szybcy to i taką zbroję musieli mieć aby nie krępowała ruchów...a od misia...pewnie szli jak czołg do przodu torując sobie przejście miażdżącymi ciosami Dany pancerz cechowy ma swoje predyspozycje do różnych typów ciosów.
Przekładając to na lore to i tak nie ma sensu, bo wiedźmin - niezależnie od szkoły - przygotowywał by się do walki z określonym potworem uwzględniając przy tym rodzaj ochrony przed obrażeniami.
 
Last edited:
W zasadzie zbroje nie-wiedźmińskie mają prawo być cięższe a nawet za ciężkie, ponieważ nie są wiedźmińskie tak samo jak pancerz z nadchodzącego DLC :p
Ale to moje zdanie...Osobiście najczęściej używałem kota, nilfgaardzki, a obecnie wilka a to dla tego, że najlepiej wyglądają na Geralcie.
 
Tutaj wysyłamy dzieci na słodką ścieżkę, ale pasek ledwo się dopina na ostatniej dziurce. Np Skelijscy faceci to kolesie albo grubi, albo znajomi Najzdup'a z siłowni.
Przecież na Skellige głodu nie ma...

Ale trochę prawda, w Velen raczej głód słychać (z rozmów i ogłoszeń), niż widać.

Jeżeli chodzi o stroje/zbroje, to mi jeszcze brakuje możliwości pewnej customizacji kolorów oraz niektórych detali. Konkretny przykład - zbroja Łowców Czarownic jest mocna i nieźle wygląda, ale z racji odznaki tychże jakoś wstręt mi było ją nosić... - chciałoby się móc ją oderwać/zastąpić.

No i oczywiście odrzucają wszelkie płytówki. Gdy zobaczyłem jedną na skrinie, przed premierą (ta nilfgaardzka z kryzą), to się złapałem na głowę. Potem trafiłem na nią w queście z płatnerką... uspokoiłem się że "aha, to tylko chwilowo, kontekstowo"... ale niestety potem gdzie indziej znalazłem schemat. Co najgorsze, to jeden z mocniejszych pancerzy (nie licząc rynsztunków), więc pewnie w wielu gameplayach się trafi.
 
Last edited:
Zgadzam się, że nie-wiedźmińskie pancerze słabo wyglądają na Geralcie, natomiast trzeba docenić, że mamy większą różnorodność strojów niż w drugiej części.
Poza tym i tak trudno mi się zdecydować, który podoba mi się najbardziej:
- kot 1 poziom
- wilk 1 poziom
- temerski
- nilfgardzki
- Autogen Armor :)
 
Taki mały off-top: Yen w stroju DLC wyprzedziła w ankiecie podstawową, yay! :D

Swoją drogą naszła mnie pewna myśl nie do końca związana z samymi zbrojami - Zauważyliście podobieństwo dwóch ostatnich poziomów Zbroi Szkoły Kota do Zbroi Kruka z W1? Zwłaszcza w wersji wyśmienitej - To może oznaczać że Kruk był wiedźmakiem wywodzącym się z cechu Kota, ale to tylko moje gdybanie. Jestem ciekaw czy REDzi specjalnie zrobili to podobieństwo, czy kompletnie przez przypadek te pancerze wyszły tak podobnie? :p
 
A moim zdaniem są całkiem podobne :p
 

Attachments

  • armadurafelinasuperior.jpg
    armadurafelinasuperior.jpg
    102.7 KB · Views: 920
Top Bottom