Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
Efekt powinien być trochę lepszy - jeden piksel to będzie 2x2 w TV. Mniejsze artefakty z subpikselami na liniiach skośnych. Teoretycznie.
Na PS3 grałem 1m od TV 32", ale to był jednocześnie mój monitor do kompa.
Teraz mam monitor 24" w FHD i jak na tą rozdziałkę to efekt jest... na dwoje babka wróżyła. Oczywiście przy kompie ( 0,5m od monitora ).
PS4 będę miał "na dniach" ( "soon" copyright by CDPR ) i nie będę musiał sięgać do klawiatury, więc z 1m powinno być OK.

Ale musisz wziąć pod uwagę jedną rzecz - 40-50" 4k będzie miał niezłego input laga. Tak z 4 klatek opóźnienia w stosunku to wyjścia z komputera trzeba liczyć. 16ms to jedna klatka opóźnienia. Tak chwalone TV Sony z serii W706/705 mają 16ms. Reszta oscyluje między 38ms a 50ms.
Najszybszy obecny w bazie danych TV 4k ma 38ms - Samsung 78" UN78HU9000
Następne są Sony z serii X850-X900 - 39-40ms
Oraz wysokie modele Samsunga - U9000/U8000/U7000 - 39-40ms
A potem zaczyna się dramat - wszystko reszta ma 48ms i wyżej.

PS: według materiałów prasowych ten UE50HU6900 ma 31ms w game mode, ale pomiarów nie widziałem, a jakoś nie wierzę aby niższy model miał lepsze czasy niż wyższe w tego roku.
 
Last edited:
PS: według materiałów prasowych ten UE50HU6900 ma 31ms w game mode, ale pomiarów nie widziałem, a jakoś nie wierzę aby niższy model miał lepsze czasy niż wyższe w tego roku.

To jest całkiem możliwe, były już takie przypadki. Ale tak prawdę mówiąc, to rozpatrując ten parametr, trzeba wziąć pod uwagę to w jakie gry się gra. Ma on znaczenie głównie w strzelankach i ścigałkach. Przy RPG, czy grach akcji w rodzaju Batmana ma znaczenie dużo mniejsze. Sam gram na TV Samsunga podłączonym do kompa (i to takim który nie posiada trybu dedykowanego grom) i sprawdza mi się to bardzo fajnie :). Ale zaznaczam, że nie gram w żadne strzelaniny, ani gry wyścigowe, gdzie te ułamki sekund opóźnienia wynikające z input-laga mają podobno spore znaczenie.
 
Nie znam się na tych jakościach full hd itp, więc pytam was. Czy monitor wyświetlający obraz w rozdzielczości 2560 x 1080 wyświetla obraz w jakości full hd?
 
Czy monitor wyświetlający obraz w rozdzielczości 2560 x 1080 wyświetla obraz w jakości full hd?
Rozumiem, że masz na myśli 2560x1440. Tak, wyświetla każdą niższą rozdzielczość, oczywiście ze spadkiem jakości.
 
@Rustine
Nie chodzi mi o 2560 x 1080. Czy jeśli wyświetle monitore w takiej rozdziałce to on będzie w full hd. Czy muszę zmniejszać go do 1920 x 1080?
 
Nie chodzi mi o 2560 x 1080. Czy jeśli wyświetle monitore w takiej rozdziałce to on będzie w full hd. Czy muszę zmniejszać go do 1920 x 1080?
Niezbyt rozumiem o co chodzi. Nie, 2560x1080 to nie FullHD i zeskalowanie do FullHD sprawi, że pojawią się pasy po bokach.
 
@Rustine
Chciałem kupić monitor, który już kiedyś podawałem LG 25UM65. Jego nominalna rozdzielczość to ta, którą podałem. Zastanawiałem się czy obraz będzie wtedy wyświetlany w jakości full hd.
 
Skoro ma poziomo 2560 pikseli, a nie 1920, to znaczy, że jakość będzie jeszcze lepsza. Będzie to jednak inny format, nie 16:9 jak ma FHD, ale bodajże 21:9, który nie jest wspierany przez kilka gier.
 
Skoro ma poziomo 2560 pikseli, a nie 1920, to znaczy, że jakość będzie jeszcze lepsza. Będzie to jednak inny format, nie 16:9 jak ma FHD, ale bodajże 21:9, który nie jest wspierany przez kilka gier.

Pytanie czy opłaca się taki monitor kupić? Z tego co widziałem to jak zmniejsze rozdziałke to obraz się poprostu zwęży.

@Rustine
Oczywiście, że czytam, tylko, że tak powiem opisywałem swoją sytuację.
 
Pytanie czy opłaca się taki monitor kupić? Z tego co widziałem to jak zmniejsze rozdziałke to obraz się poprostu zwęży.
Nie kupuje się monitora po to, żeby zmniejszać mu rozdzielczość. Jeśli nie potrzebujesz szerokiego ekranu do np. wielu warstw w obrazach, to możesz kupić monitor 2K (2560x1440).
 
Nie kupuje się monitora po to, żeby zmniejszać mu rozdzielczość. Jeśli nie potrzebujesz szerokiego ekranu do np. wielu warstw w obrazach, to możesz kupić monitor 2K (2560x1440).

Nie zamierzam mu zmniejszać rozdzielczości. Zastanawiam się czy nie będzie straty w jakości obrazu względem 16:9 full hd.
 
Właśnie tego nie wiedziałem, bo się na tym nie znam. Dzięki za pomoc.
Osobiście proponuję zakup monitora 2K, jeżeli Twój sprzęt jest dobry. Kupienie 21:9 może okazać się problematyczne, nie wszystkie gry go obsługują.
Jeśli Twój komputer nie jest pierwszej świeżości, to kup monitor 16:9, gry będą lepiej chodzić.
 
Osobiście proponuję zakup monitora 2K, jeżeli Twój sprzęt jest dobry. Kupienie 21:9 może okazać się problematyczne, nie wszystkie gry go obsługują.
Jeśli Twój komputer nie jest pierwszej świeżości, to kup monitor 16:9, gry będą lepiej chodzić.

Dopiero zamierzam składać komputer. Monitory 2k z tego co patrzyłem to tanie nie są.
 
Skoro już jesteśmy przy monitorach, to chciałbym prosić o radę w wyborze monitora poniżej 900 zł. Myślałem o monitorze 23'' iiyama ProLite XU2390HS-B1 1920x1080. Ewentualnie jakieś coś 27''. Czy monitor 27'' przy tej samej rozdzielczości co 23'' nie daje gorszego wrażenia wizualnego z odległości 1m? Podejrzewam, że monitora 2K to poniżej 1000 zł nie dostanę. Poza tym dysponuję gtx760 2GB więc pewnie na 2K to trochę za mało do płynnej gry w nowości przy wyższych ustawieniach .
 
Top Bottom