Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
Raz już prosiłem o "złożenie" mi sprzętu za pewną kwotę. Było to jeszcze przed ujawnieniem "rewelacji" po evencie, na którym dziennikarze i youtube'rzy mieli możliwość rozegrania 3 godzin w grę Wiedźmin 3.

Długo się nad tym zastanawiałem. Nie mogę sobie pozwolić na kupno sprzętu z najwyższej półki. Nie będę więc mógł oglądać w maju W3 z tzw. wodotryskami, no i trudno,do tej pory mogłem obyć się bez stałych 30 fps'ów :D wiec i to przeżyję. Zaoszczędzone pieniądze za rok, dwa lata wydam na wymianę podzespołów, na takie, które uciągną W3 w ustawieniach ultra i dodatkowo pozwolą się cieszyć z gry Cyberpunk 2077.


Poproszę o "złożenie" mi odpowiedniego PC za około 2-2,5 tysiąca zł. Nie znam się specjalnie na sprzęcie, ale myślę, że ta kwota pozwoli mi na pogranie w W3, na cieszenie się historią i płynną rozgrywką.
[Za rok, dwa lata będę chciał zmienić podzespoły, by W3 pochodził mi na Ultra, oraz by Cyberpunk 2077 też ładnie pośmigał ;) ]

Chciałbym, by sprzęt był jak najbardziej wydajny, w stosunku do ceny (nie zamierzam podkręcać podzespołów, ale jeśli cena była by nie dużo wyższa, a dawała by taką możliwość, to proszę o "złożenie" dwóch zestawów, ewentualnie dopisanie co na czym można by zamienić).
Czyli w zestawie powinny znaleźć się najprawdopodobniej karta graficzna AMD, procesor od intela, płyta główna (chyba też od intela), bardzo dobry zasilacz (który w razie czego mógłby posłużyć przy kolejnym zestawie), 8GB RAM'u (czy kości są uniwersalne?), dysk (najlepiej chyba tzw. "szybki" 256 GB / chyba, że standardowy większy może być lepszy... zawsze można chyba go dokupić... / mam przenośny 1 TB Seagate model SRD00F2 / a obecnie w laptopie mam ~300GB dysk). Jakąś rozwojową obudowę. Nie wiem jak z resztą osprzętu (karta dźwiękowa pewnie zintegrowana...

A ten budżet 2.5 tyś to bez monitora, czy może razem z nim?
Monitor (kupowany osobno) już wiem, jaki chcę kupić - IIYAMA PROLITE XB2783HSU
Napęd DVD mam +starzy monitor Samsunga.

Będę wdzięczny za wasze propozycje.
 
Last edited:
A ten budżet 2.5 tyś to bez monitora, czy może razem z nim?
Na purepc możesz znaleźć zestawy komputerowe do określonej ceny. Na przykład:
- Do 2400 http://www.purepc.pl/zestawy_komput...pic_zestawy_komputerowe_na_luty_2015?page=0,8
-Do 2700 http://www.purepc.pl/zestawy_komput...pic_zestawy_komputerowe_na_luty_2015?page=0,9
Albo jakikolwiek inny, który Ci pasuje. http://www.purepc.pl/zestawy_komput...pic_zestawy_komputerowe_na_luty_2015?page=0,0

Ale może ktoś z forumowiczów jest w stanie złożyć coś od podstaw :). Warto poczekać.
 
Te zestawy z Pure są ok, ciężko będzie złożyć coś wydajniejszego w takiej kwocie. Tylko zasilacze lepiej Antec IMHO.
 
To ja widzę trzy możliwości:
1) stary bios
2) uszkodzona nowa karta graficzna
3) za słaby zasilacz

Ad1 - Kiedyś tak miałem, wkładam HD5770 do kompa, nie uruchamia się. Okazało się, że trzeba było zaktualizować bios do najnowszej wersji, ponieważ starsze - z nieznanych mi przyczyn - nie obsługiwały akurat tej karty. Spróbuj zaktualizować.
Ad2 - Nie trzeba tłumaczyć. Możesz sprawdzić kartę w innym komputerze?
Ad3 - Też nie trzeba tłumaczyć, aczkolwiek karta ciągnie marne 110W, więc to - abstrahując od jakości zasilacza - nie powinno go jakoś straszliwie nadwyrężać. Jaka jest ta stara karta, btw?

Rozumiem też, że wkładasz nową kartę do tego samego gniazda PCI? (Na wypadek, gdyby inne były uszkodzone.)


1. BIOS zaktualizowany
2. Dziś byłem sprawdzić kartę u kolegi. Przed chwilą od niego wróciłem. I niestety nie jest ciekawie.
Kolega też miał 500tke zasilacz, ale niestety nie wiem jakiej marki. No i podłączamy wszystko tak, jak ma być. 3 razy sprawdzone, czy wszystko ok.

Odpalamy. Lekki błysk i dym. Szybko odłączamy zasilanie i w strachu co poszło. Na szczęście okazało się, że to "tylko" moja karta. Jego sprzęt cały. Uff.
Tyle, że w dziwnym miejscu według mnie to przepięcie poszło. Zamieszczam poniżej zdjęcie.
https://www.dropbox.com/s/rrfwol49owe7dcr/20150202_201511.jpg?dl=0

Tak jakby przepięcie poszło po kabelku, czy jak to rozumieć. Nie wiem.
I teraz najważniejsze. Czy jest szansa, że gwarancja mi to obejmie? Czy mogło to wyniknąć całkowicie z mojej winy, np. jakiegoś niedopatrzenia...

3. co do zasilacza, to na opakowaniu z karty jest napisane coś takiego: Minimum 400W or greater system power supply (with a minimum 12V current rating of 20A).
To jest ogólnie, że taki minimum powinien być założony, a nie, że ona sama taki potrzebuje nie? To by trochę nierealne chyba było xD
 
3. co do zasilacza, to na opakowaniu z karty jest napisane coś takiego: Minimum 400W or greater system power supply (with a minimum 12V current rating of 20A).
To jest ogólnie, że taki minimum powinien być założony, a nie, że ona sama taki potrzebuje nie? To by trochę nierealne chyba było xD
Ten napisy to można sobie wsadzić. Twoja karta ma TDP 110W, do tego dolicz ileś tam na procesor (nie wiem, jaki konkretnie masz model) i jeszcze jakiś zapas. I tyle powinien mieć zasilacz mocy na linii +12V.

Czy to nie jest kabel zasilający wentylator?

Możesz spróbować reklamować, tylko nie wiadomo, czy to uznają. Jeśli ten zasilacz to nie jest jakieś badziewie, to nie powinna być jego wina. No ale - o ile się przyczepią - to możesz mieć problemy z udowodnieniem tego.
 
@ximord

Jeśli istnienie opcja, sprawdź czy inne elementy się nie popaliły. Ale nieźle musiało prądu pociągnąć, że stopiło izolacje i przepaliło przewód :D.
 
Wtrącę się nieco pomiędzy te dramatyczne wydarzenia (też mi raz grafika poszła) i pochwalę się co do mnie jedzie :



Redline® — 997083 - 8GB (2x4GB ) DDR3 UDIMM PC3-19200 10-12-12-28 Redline (997083)

Już teraz niewiele mi brakuje aby pobić Ketha w Fire Strike :).
 
Ten napisy to można sobie wsadzić. Twoja karta ma TDP 110W, do tego dolicz ileś tam na procesor (nie wiem, jaki konkretnie masz model) i jeszcze jakiś zapas. I tyle powinien mieć zasilacz mocy na linii +12V.

Czy to nie jest kabel zasilający wentylator?

Możesz spróbować reklamować, tylko nie wiadomo, czy to uznają. Jeśli ten zasilacz to nie jest jakieś badziewie, to nie powinna być jego wina. No ale - o ile się przyczepią - to możesz mieć problemy z udowodnieniem tego.

Mhm, no to jak ma tylko 110W, to kurde nie wiem o co tu chodziło. Chyba, że ona już fabrycznie była coś zdupcona :/
Tak, chyba to jest kabel zasilający wentylator, no ale mimo wszystko kurcze...

@Nundran osobiście nie mam tej możliwości, czy nic innego się nie popaliło. Ale to najwyżej podejdę jutro do jakiegoś sklepu i niech mi sprawdzą. Raczej powinni mieć taką możliwość

No a potem będę próbował reklamować
 
W 3dm raczej różnicy nie zobaczysz, u siebie testowałem Tridenty na 1600 i 2400 i wynik był praktycznie taki sam.
 
@RockPL
Na PurePC w zestawie za 2,5 k masz płyte na chipsecie H81 - zwróć uwagę, że ten chipset nie obsługuje PCIe-3,0 wiec jak nawet kupisz lepszą grafę to możesz nie wyciagnac jej max możliwości, nie mówiąc o tym, ze ten chipset sam w sobie jest ubogi. H81->B85->H87 -> Z87. Dopiero B85 obsługuje PCIe-3,0. Dobrą opcją była by H97 Asrocka - ja wziąłem H87 Pro4 - i póki co polecam. Bardzo dobry dźwięk. Jeśli nie kręcisz to Z87 bedzie zbednym wydatkiem.Nie mam jeszcze grafiki. Nad tym sie zastanawiam. Tutaj musisz rozwazyć w jakich rozdzielczościach bedziesz grał. Powyżej FHD przydało by się 4 Gb VRam na przyzwoitej szynie. Jesli chodzi o mnie to wszystko wrzuciłem do obudowy Zalman Z1 - full ATX, całkiem nieźle przemyslana obudowa - w dodatku bardzo tania. Mój zasilacz to stary trup- Fortron FSP500 - ale nie zamierzam go zmieniać. Ram- Hyper X 8 Gb w jednej kości - na płycie mam 4 sloty więc jest jakaś perspektywa rozbudowy.
 
Last edited:
H97 są oczywiście bardziej "przyszłościowe", ale jeśli ma to być PC na rok-dwa, to po tym czasie będą już całkowicie nowe podstawki, więc płyta i tak się do niczego nie przyda raczej.
 
Mhm, no to jak ma tylko 110W, to kurde nie wiem o co tu chodziło. Chyba, że ona już fabrycznie była coś zdupcona :/
Tak, chyba to jest kabel zasilający wentylator, no ale mimo wszystko kurcze...

@Nundran osobiście nie mam tej możliwości, czy nic innego się nie popaliło. Ale to najwyżej podejdę jutro do jakiegoś sklepu i niech mi sprawdzą. Raczej powinni mieć taką możliwość

No a potem będę próbował reklamować

Jaki Ty masz zasilacz i na jakim konkretnie u kolegi sprawdzaliście?
 
Plotki, ale kolejny raz takie same. Plus HBM, plus wpisy z LinkedIn o karcie SoC 300W - na razie wygląda w miarę wiarygodnie. Mi tam pasuje - im szybsza karta, tym lepsza wojna pomiędzy producentami :devil:
A jeśli będzie bomba*, to tym lepiej.

*Duża moc, dużo ciepła, duże zniszczenia [w portfelu]
 
Highendy mnie ani ziębią, ani grzeją, interesuje mnie natomiast, czy AMD ma jakaś sensowną odpowiedź na GTX 970.
 
Na początek moja specyfikacja:
ASUS P5Q
R9 270x
zasilacz Corsair 650TX
4GB RAM OCZ REAPER (800MHz) 2x2GB
Q9550



A teraz problem- postanowiłem dokupić dwie kości 2x2gb, żeby mieć w sumie 8. Dobrałem taką samą prędkość, co moje poprzednie.
Dokupiony RAM to :http://www.agito.pl/pamiec-kingston-ddr2-2048mb-800mhz-cl6-box-707-334910.html

Po włożeniu obu kości komputer się nie uruchamia. Nie ma nawet sygnału BIOSu. próbowałem wszystkich możliwych kombinacji - z jedną z nich komputer działa, z drugą nie. I to zawsze są te same, konkretne kości. Np. z jedną kością Kingstona komputer się uruchomi, z drugą identyczną - już nie. Jak zamienię z powrotem na tą działającą - wszystko gra.
I tu pytanie - czy ta jedna na pewno jest uszkodzona? Czy to może być spowodowane czymś innym.

Na razie siedzę na tych trzech kościach, wydaje mi się, że nie ma żadnego problemu.

Tu screeny z pomiarów:
http://i.imgur.com/0RH8mTi.png
http://i.imgur.com/91rUFB7.png
http://i.imgur.com/4LS7G4n.png

Tak to powinno wyglądać? Czemu prędkość jest 667, skoro wszystkie kości mają 800? Czemu mam tylko 5,2 używalne?

Z góry wielkie dzięki za pomoc. :)
 
Top Bottom