Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
Musiałbyś się serio mocno postarać żeby procka zamordować, ja od ponad 10ciu lat kręce procki i tylko jednego Core 2 Duo E7300 uszkodziłem, zdegradował się. Działał ale gorzej się kręcił bo przegiąłem z jednym napięciem a potem zapomniałem zmienić ;-)
Nie kręć po alkoholu czy ziołowych używkach :D

W serwisie o ile będą chcieli się tym zająć to nie masz za bardzo co liczyć na DOKŁADNE testy i szukanie maks oc, stabilności. Na gwarancję w stylu "padnie to oddają kasę" też nie licz. Nie tak to działa, podkręcanie to działka entuzjastyczna. Chyba że masz w pobliżu serwis który ma jasno uwzględnioną taką usługę i znają się na rzeczy.
Sam swoimi klientom (hobbystycznie prowadzę serwis jako jeden z moich biznesów) robię takie rzeczy kiedy mnie o to poproszą i kiedy mam czas. Tylko że mi to sprawia przyjemność.
 
Samodzielnego podkręcania troszkę się obawiam, mogę spalić procka. Oni się trochę bardziej na tym znają, a w razie uszkodzenia podzespołów, będą musieli odkupić. Czyż nie?
Nikt się tego za Ciebie nie podejmie. To Twój sprzęt, twoje ryzyko uszkodzenia go. Poczytaj poradniki i oceń czy dasz sobie z tym rade. Jeśli nie - daj sobie z tym spokój.
 
Musiałbyś się serio mocno postarać żeby procka zamordować, ja od ponad 10ciu lat kręce procki i tylko jednego Core 2 Duo E7300 uszkodziłem, zdegradował się. Działał ale gorzej się kręcił bo przegiąłem z jednym napięciem a potem zapomniałem zmienić ;-)
Nie kręć po alkoholu czy ziołowych używkach :D

W serwisie o ile będą chcieli się tym zająć to nie masz za bardzo co liczyć na DOKŁADNE testy i szukanie maks oc, stabilności. Na gwarancję w stylu "padnie to oddają kasę" też nie licz. Nie tak to działa, podkręcanie to działka entuzjastyczna. Chyba że masz w pobliżu serwis który ma jasno uwzględnioną taką usługę i znają się na rzeczy.
Sam swoimi klientom (hobbystycznie prowadzę serwis jako jeden z moich biznesów) robię takie rzeczy kiedy mnie o to poproszą i kiedy mam czas. Tylko że mi to sprawia przyjemność.

A jeśli mógłbym spytać, gdzie ten serwis prowadzisz? :D
 
Chłopie, musisz wcisnąć kilka razy strzałkę w prawo. Z umiarem, powolutku i tyle.

Z tego co widziałem to jeszcze jest zabawa z napięciem i sprawdzanie temperatury, a później dostosowywanie wszystkiego celem jej zmniejszenia itd. Spróbować mogę, racja, ale wciąż obawiam się, że coś sobie pomylę.
 
Z tego co widziałem to jeszcze jest zabawa z napięciem i sprawdzanie temperatury, a później dostosowywanie wszystkiego celem jej zmniejszenia itd. Spróbować mogę, racja, ale wciąż obawiam się, że coś sobie pomylę.
To też jest kliknięcie strzałki w prawo. Musisz robić to po prostu powoli i zgodnie z poradnikami. I za każdym wciśnięciem odpalać program do testowania procesora i sprawdzenia temperatur.
 
Z tego co widziałem to jeszcze jest zabawa z napięciem i sprawdzanie temperatury, a później dostosowywanie wszystkiego celem jej zmniejszenia itd. Spróbować mogę, racja, ale wciąż obawiam się, że coś sobie pomylę.

Ostatecznie spróbuj automatycznego OC, większość płyt coś takiego oferuje. Wyniki oczywiście będą niższe i mniej dokładne od ręcznego, ale dla kogoś, kto się nie chce e to bawić, to zawsze parę darmowych procent wydajności.
 
Jaki masz batch procka? Przeczytaj na pudełku :)
Napisz jaki to batch dokładnie, mniej więcej (+/-) będzie wiadomo na co go może być stać. Chociaż nie jest to regułą.
 
No więc sprawdziłem temperaturę na "tym czymś" na i5 4690K no i waha się od 31 do 41 st w czasie używania Chrome, kilka kart, grzebanie w panelu sterowania, instalowanie programu itd. Grafika 33-35 st. SSD 31st.

Później sprawdzę podczas Crysis 3 ;)
 
Ja też na razie siedzę na boxowym chłodzeniu, wczoraj przy przerzucaniu dużych plików, grzebaniu w edytorach grafiki i jednoczesnym oglądaniu filmu na serwisie temperatura jednego rdzenia osiągała wartość maks. 49 stopni, min. 36 na pierwszym rdzeniu, reszta po 42-43 w maksimum. Sprawdzałem programem Core Temp.
Oczywiście nie ma co mówić o podkręcaniu, ale nie ma co demonizować tego chłodzenia, do stockowych zegarów wystarcza w zupełności.
 
Co do kręcenia to zanim się za to zabierzesz poczytaj poradniki konkretnie.
Masz kluczowe napięcia jak vcore/vccin i bardzo ważne do stabiiizacji jak digital voltage/analog. Jest tu wiele zmiennych.

teraz to jest pikuś w porównaniu z tym co się działo na takich core'ach i wcześniej. . Poza tym obecnie Ramu sie nie kreci bo nie ma to sensu, a kiedyś trzeba było wachlować OC rownoczesnie CPU/RAM (powiązanie FSB itd). A na takim forum overclockers to sa grube tematy jak podkrecac konkretny zestaw CPU+MB. Serio kawa na ławę..

Nie wiem jak jest teraz na 4 generacji ale z kopa polecam tryb OFFSET gdzie proc w IDLE pracuje na jakieś 1.8GhZ bodajże (albo jeszcze mniej, nie pamiętam).
 
Last edited:
Jeśli mogę dodać coś od siebie do tej pouczającej dyskusji(A przyglądam się jej od początku) zakładając, że moje zdanie ma w ogóle jakieś znaczenie to chciałbym zgłosić Votum separatum. Nigdy nie podkręcałem sprzętu własnoręcznie ani w żaden inny sposób nie potrafię tego robić nie znam się na tym nie dotykam tego. Zawsze się obawiałem, że zniszczę coś tam w środku korzystając z komputera opieram się na tym, co sprzęt mi daje od siebie to chyba nie najlepiej wróży na przyszłość co? Choć przyznać muszę, że jestem zadowolony a mój procesor ciągnie nawet bieżące marki i tytuły.
 
Top Bottom