Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
Od kilku lat korzystam z Fractal Design Define R5 bez okna. Polecam FD jak ktoś lubi minimalizm i ciszę.
 
W takim razie mam już chyba cały komplet, chociaż musiałem pójść na parę kompromisów ze względu na dostępność podzespołów w sklepie. Zastanawiam się tylko czy bawić się w wersję box windowsa czy kupić wersję oem bo różnica w cenie jest duża, a nie widzę zbyt wielu zalet wersji box w moim przypadku (jak pisałem nie zamierzam robić większych zmian w komputerze przez parę następnych lat).

A oto konfiguracja na którą się zdecydowałem:
Procesor: Ryzen 7 3800XT
Płyta główna: Asus TUF X570 PLUS (wersja bez Wi-Fi jako że jest mi to niepotrzebne)
Chłodzenie: Noctua NH-D15
Pamięć RAM: HyperX 4x8GB
Karta graficzna: Gigabyte RTX 3070 Aorus Master
Dysk Twardy: 2x Samsung 500GB
Zasilacz: Seasonic PRIME GX-750 80PLUS Gold
Obudowa: Fractal Design Vector RS z oknem

Dziękuję wszystkim za pomoc :howdy:
 
Zastanawiam się tylko czy bawić się w wersję box windowsa czy kupić wersję oem bo różnica w cenie jest duża, a nie widzę zbyt wielu zalet wersji box w moim przypadku (jak pisałem nie zamierzam robić większych zmian w komputerze przez parę następnych lat).
Akurat w przypadku Windows 10 to tu chyba już nie ma aż takich znaczących różnic OEM vs BOX dla końcowego odbiorcy.
Ja bym się bardziej zastanawiał nad wersjami Home vs Pro (szczególnie jeśli zależy Ci na większej kontroli tego co robi Twój PC).
 
Akurat w przypadku Windows 10 to tu chyba już nie ma aż takich różnic OEM vs BOX dla końcowego odbiorcy. Ja bym się bardziej zastanawiał nad wersjami Home vs Pro (szczególnie jeśli zależy Ci na większej kotnroli tego co robi Twój PC).

Wersja Pro z pewnością, wolę sam kontrolować pracę komputera.
 
Windowsowską licencje można kupić za grosze. Czy to jest w pełni legalne, nie wiem, ale mam od nich na 2 komputerach.
Skoro nie wiesz, to Ci odpowiem: nie, nie jest. Choćby z powodu źródła skąd pochodzą takie klucze (jedno z nich sam opisałeś).
Sam fakt, że klucz do systemu aktywuje się i działa nie oznacza, że masz prawo by z niego korzystać.
 
W takim razie mam już chyba cały komplet, chociaż musiałem pójść na parę kompromisów ze względu na dostępność podzespołów w sklepie. Zastanawiam się tylko czy bawić się w wersję box windowsa czy kupić wersję oem bo różnica w cenie jest duża, a nie widzę zbyt wielu zalet wersji box w moim przypadku (jak pisałem nie zamierzam robić większych zmian w komputerze przez parę następnych lat).

A oto konfiguracja na którą się zdecydowałem:
Procesor: Ryzen 7 3800XT
Płyta główna: Asus TUF X570 PLUS (wersja bez Wi-Fi jako że jest mi to niepotrzebne)
Chłodzenie: Noctua NH-D15
Pamięć RAM: HyperX 4x8GB
Karta graficzna: Gigabyte RTX 3070 Aorus Master
Dysk Twardy: 2x Samsung 500GB
Zasilacz: Seasonic PRIME GX-750 80PLUS Gold
Obudowa: Fractal Design Vector RS z oknem

Dziękuję wszystkim za pomoc :howdy:

Wersja OEM nie powinna być dostępna dla odbiorców detalicznych, ponieważ tego typu licencje dostępne są tylko dla producentów komputerów, którzy pre-instalują Windowsa na swoich produktach.

A konfiguracja spoko. Czytałem, ze powinno się montować tylko dwie kości RAMu zamiast 4, ale prawdopodobnie różnice w prędkości są nieznaczne.
 
Znalazłem dostępną sztukę ASUS Tuf Geforce RTX 3070 Gaming OC 8GB i zamówiłem. Podejrzewam, że będę musiał wymienić jeszcze zasilacz. Mój z 550W może nie dawać rady.
 
Z racji że mam niewiele miejsca to musialem wziąć krótszą wersje, ale już jest. Mam nadzieję że po zamontowaniu nic nie bedzie piszczeć :D
 

Attachments

  • Screenshot_2020-11-23-11-11-35.png
    Screenshot_2020-11-23-11-11-35.png
    1.6 MB · Views: 56
Z racji że mam niewiele miejsca to musialem wziąć krótszą wersje, ale już jest. Mam nadzieję że po zamontowaniu nic nie bedzie piszczeć :D

Też mam taką nadzieję, bo taką samą zamówiłem w sobotę :)

PS: Podobno jest b.cicha, nawet pod pełnym obciążeniem
 
Wersja OEM nie powinna być dostępna dla odbiorców detalicznych, ponieważ tego typu licencje dostępne są tylko dla producentów komputerów, którzy pre-instalują Windowsa na swoich produktach.

A konfiguracja spoko. Czytałem, ze powinno się montować tylko dwie kości RAMu zamiast 4, ale prawdopodobnie różnice w prędkości są nieznaczne.

Szczerze mówiąc nie widziałem nigdzie przeciwskazań do sprzedaży wersji OEM dla klientów detalicznych.

A co do konfiguracji to miałem nadzieję na parę innych podzespołów, np. Ryzen 7 5800X ale niestety ciężko je znaleźć, chociaż przeglądając benchmarki kusi mnie zakup i7-10700k bo jednak jest trochę bardziej wydajny a cena ta sama. Niestety wtedy straciłbym wsparcie PCIe 4 co przy tym komputerze mnie trochę boli.
 
Szczerze mówiąc nie widziałem nigdzie przeciwskazań do sprzedaży wersji OEM dla klientów detalicznych.

Ja tylko mówię, czym jest wersja OEM. Microsoft pewnie przymyka na to oko, ale oficjalnie sprzedawanie detalicznie wersji OEM nie przypisanych do komputera jest niezgodne z modelem licencyjnym MS.

A co do konfiguracji to miałem nadzieję na parę innych podzespołów, np. Ryzen 7 5800X ale niestety ciężko je znaleźć, chociaż przeglądając benchmarki kusi mnie zakup i7-10700k bo jednak jest trochę bardziej wydajny a cena ta sama. Niestety wtedy straciłbym wsparcie PCIe 4 co przy tym komputerze mnie trochę boli.

Tylko że Ryzen 7 5800X jest procesorem kompletnie bez sensu. Jak chcesz mieć komputer do grania - Ryzen 5. Jak chcesz robić coś, co wymaga więcej rdzeni (obróbka video) - Ryzen 9.
 
7 są raczej do grania i streamowania. Dla zwykłego gracza niewielka różnica w wydajności, z drugiej strony 8 rdzeni dobrze mieć.
 
7 są raczej do grania i streamowania. Dla zwykłego gracza niewielka różnica w wydajności, z drugiej strony 8 rdzeni dobrze mieć.

Rożnica jest w cenie. Zamiast płacić za coś, co graczowi jest zbędne, lepiej te pieniądze przeznaczyć np. na więcej RAMu lub większy SSD.
 
Z drugiej strony konstrukcja może być bardziej żywotna, jeśli zaczną gry optymalizować pod standardowe 8 rdzeni. Ale to już tylko kwestia jaki kto ma budżet. Ja też bym nie przepłacał za procka, ale zbliża się czarny piątek. Można będzie na pewno coś ciekawego złapać po niższej cenie.
 
Z drugiej strony konstrukcja może być bardziej żywotna, jeśli zaczną gry optymalizować pod standardowe 8 rdzeni.
Owszem, może. Problem w tym, że wciąż wiele gier nie korzysta z optymalizacji na "jakąkolwiek większą liczbę rdzeni". Dużo zależy też od tego w jakie gry gra kolega - może np. FPSy doczekają się tego prędzej niż np. strategie turowe.

Ja też bym nie przepłacał za procka, ale zbliża się czarny piątek. Można będzie na pewno coś ciekawego złapać po niższej cenie.
Warto zaglądać na strony typu fakefriday.org aby nie zostać zrobionym w bambuko, bo w PL sprzedawcy często podwyższają ceny przed mającą nastąpić "promocją", która ostatecznie wychodzi w ten sposób drożej niż było wcześniej.
 
Warto zaglądać na strony typu fakefriday.org aby nie zostać zrobionym w bambuko, bo w PL sprzedawcy często podwyższają ceny przed mającą nastąpić "promocją", która ostatecznie wychodzi w ten sposób drożej niż było wcześniej.
True story. Seasonic Focus Gold 850W (obserwuję jako potencjalny zasilacz do planowanego RTX 3080/ 3080Ti) jeszcze do niedawna trzymał stabilną cenę ~650 zł. W zeszły piątek cena poszybowała do ~700zł. Nie zdziwię się, jak podczas "wyprzedaży" BF pojawi się w "promocyjnej" cenie 660 zł.
 
Kupiłem sobie ASUS TUF GAMING X570-PLUS za 750zł... mam nadzieję, że nie będę żałował....
Problem tylko z prockiem, już prawie kupiłem R5 3600 za 700zł ale okazało się to niewypałem... no i będę miał jutro płyte bez procka :( #lolme
Ciekawe czy będzie jakaś szansa na fajną cenę ryzena w wyprzach.

Czy pokusiłby się ktoś o wypowiedź na temat R5 3500X? Połowa mniej wątków co prawda, ale wydajność chyba ta sama lub 2% większa od 3600... no i cena mocno spadła teraz. Ktoś się wypowie?
 
A ile możesz przeznaczyć na procka? W tym tygodniu będą wyprzedaże zenów 2 zdecydowanie na różnych sklepach aż do piątku, kiedy będzie finał i najlepsze zniżki. Starszy sprzęt zawsze się wyprzedaje, żeby nie zalegał na magazynach.

Promocje Procesory AMD na Black Friday 2020 - Pepper.com
tu polecam sprawdzać oraz na xkom i morele. Black Weekend się od dzisiaj zaczął.
 
Top Bottom