Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421


Ciekawie się prezentuje... w 2022 zobaczymy co z tego wyniknie.

A poniżej video od Digital Foundry:


P.S. Złożyłem zamówienie - na razie to pre-order za 18 PLN.
 
Last edited:
"Ciekawa" rzecz dzieje się z zamówieniami na Steam Deck - otóż już znajdują się cwaniacy, którzy sprzedają sprzęt po zawyżonej cenie (deja vu z sytuacji z podzespołami PC).

Tak, więc można zapłacić praktycznie ponad dwa razy więcej za sprzęt :ROFLMAO: (wydając prawie 1 500 $).
Jednak już super przebojem eBay jest aukcja, w której za jedyne 900 $ kupić rezerwację (za samą "konsolę trzeba oczywiście zapłacić samemu pełną cenę Valve) na sprzęt... którego rezerwacja kosztowała 5 $ :facepalm:.

Powyższa aukcja ma 180 krotne :eek: przebicie.

Ciekawe czy znajdą się tacy frajerzy/desperaci?
 
Ciekawe czy znajdą się tacy frajerzy/desperaci?
Na Steamie jest masa frajerów/desperatów, którzy wypożyczają tam gry.
Statystycznie pewnie znajdzie się kilku, którzy zainwestują w tę zabawkę więcej niż powinni.
 
Chciałem się zapytać o radę, mam możliwość zakupu takiego zestawu za ok. 5,5 tys:
Płyta Gigabyte B550 elite
Ryzen 3600
RAM 2x8GB Hyperx
GPU 3060 TI 8GB
Obudowa Be Quiet Base 500
Zasilacz Be Quiet 600W
Dys SSD 250GB Samsung

Gram na monitorze 21:9 2560x1080 albo na TV Full HD, więc nie celuję w 4K. Wiem też, że za chwilę będzie trzeba dokupić RAMu no i dorzucić jakiś dysk (choćby zwykły HDD na dane, przynajmniej na razie). Zdaję sobie sprawę, że brakuje kilku szczegółów (choćby taktowanie pamięci, marka GPU), ale tak ogólnie rzecz biorąc taki PC za te pieniądze to opłacalny zakup, czy jednak lepiej się wstrzymać?

Dzięki :)
 
Jeśli patrzymy na ceny w chwili "teraz" to jak najbardziej się pyli (nawet, jeśli zestaw jest używany), bo ceny kart graficznych są takie chore, że nowe 3060 Ti zaczyna się od 3600 złotych, więc za pozostałe 2000 nie miałbyś szans dokupić pozostałych podzespołów. Jeśli natomiast patrzymy na ceny normalne, bez tych absurdalnych podwyżek, to moim zdaniem 5500 za ten zestaw już wielkiego szału nie robi. Tym bardziej, że - jak sam zauważyłeś - nie znamy kilku dosyć istotnych parametrów, tj. detali dotyczących pamięci, dysku SSD oraz zasilacza.

Moim zdaniem kwestia czy chcesz kupować komputer teraz, na cenowej górce, czy chcesz czekać. Nie wiadomo natomiast ile trzeba będzie czekać na unormowanie cen ;D Potencjalnie niekrótko :(
 
Dzisiaj przypadkiem natknąłem się na artykuł wspominający o tym, że już w pierwszym kwartale 2022 roku premiery będą miały karty graficzne Intel Arc. Prawdziwe karty graficzne, na których można odpalić najnowsze gry w wysokiej detalach, z wydajnością porównywalną do RTX 3070TI, z obsługą wszystkich najważniejszych nowych technologii; wspieranego SI super samplingu, ray tracingu itd.

Czy jest jakiś powód dla którego nikt praktycznie o tym nie mówi? Czy tylko mi się wydaje, że trzeci mocny gracz na rynku, to mała rewolucja? Co mi umyka?
 
Czy jest jakiś powód dla którego nikt praktycznie o tym nie mówi? Czy tylko mi się wydaje, że trzeci mocny gracz na rynku, to mała rewolucja? Co mi umyka?
Szczerze mówiąc nie mam pojęcia. Ja jakoś nie śledzę ostatnio nowinek z branży, ale jeśli sprzęt będzie miał zapowiadane parametry, to może trochę namieszać. Wszystko zależy od ceny. Bo to jednak dla Intela zupełnie nowa działka i gracze będą potrzebowali czasu, aby nabrać przekonania.
 
Co rozumiesz przez "nikt"? Ja dość często widuję informacje o tych kartach.
 
Dzisiaj przypadkiem natknąłem się na artykuł wspominający o tym, że już w pierwszym kwartale 2022 roku premiery będą miały karty graficzne Intel Arc. Prawdziwe karty graficzne, na których można odpalić najnowsze gry w wysokiej detalach, z wydajnością porównywalną do RTX 3070TI, z obsługą wszystkich najważniejszych nowych technologii; wspieranego SI super samplingu, ray tracingu itd.

Czy jest jakiś powód dla którego nikt praktycznie o tym nie mówi? Czy tylko mi się wydaje, że trzeci mocny gracz na rynku, to mała rewolucja? Co mi umyka?
Intel raczej rewolucji na rynku kart graficznych nie spowoduje. Ot firma produkująca CPU będzie robić GPU, które właściwe już tworzy jako część CPU). Cen to nie zmieni ale może się zwiększyć dostępność.
 
Tak mnie podkusiło i robię wielki eksperyment, aby nieco uciszyć moją "suszarkę" :p ...



Mam tytko nadzieję, że nVidia zaopatrzyła swoje karty w jakiś system wyłączenia w razie przegrzania (po raz pierwszy w życiu zakładałem blok na GPU), bo stracić (zwłaszcza teraz) GPU byłoby bardzo bolesnym doświadczeniem.
 
Tak mnie podkusiło i robię wielki eksperyment, aby nieco uciszyć moją "suszarkę" :p ...



Mam tytko nadzieję, że nVidia zaopatrzyła swoje karty w jakiś system wyłączenia w razie przegrzania (po raz pierwszy w życiu zakładałem blok na GPU), bo stracić (zwłaszcza teraz) GPU byłoby bardzo bolesnym doświadczeniem.
Jak to mówią...Bez ryzyka nie ma zabawy xd
Osobiście troszkę bym się bał bo nigdy tego nie robiłem ale z drugiej strony kiedyś musi byc pierwszy raz xd
Szanuję :cool:
 
Osobiście troszkę bym się bał bo nigdy tego nie robiłem ale z drugiej strony kiedyś musi byc pierwszy raz xd

Ja do tego dojrzewałem przez miesiące... bo zakupione komponenty leżały u mnie już od marca, a w sieci oglądałem masę poradników jak to robić (przy czym prawie każdy z nich przypominał jak drogi jest ten sprzęt i jak trzeba uważać aby go nie popsuć - to mnie zawsze bardzo podbudowywało :giveup:.

Jakoś nie mogłem się za to zabrać - raz bałem się, że kartę uszkodzę przy samym montażu czy zdejmowaniu starego chłodzenia (wówczas to już mogiła), dwa że woda z chłodzenia zaleje mi coś i spowoduje spięcie. Okazuje się, że tego drugiego, przy elastycznych wężach, nie ma się co obawiać.

Ale wszystko chodzi i jest ciche, a karta (odpukać) na razie się nie spaliła. Chociaż po podłączeniu całości - gdy już woda wypełniła loop - miałem niemal stan przedzawałowy, bo ekran pokazywał mi brak sygnału.
W chwilę po tym zorientowałem się jednak, że nie podłączyłem kabli zasilających kartę do zasilacza :facepalm: ...




Teraz jednak mam inny mały problem - po instalacji masywnej chłodnicy (około 48 cm długości z trzema wiatrakami 140x140 ) okazuje się, że obudowa jest zbyt mała, a ja nie mam odpowiedniego adaptera aby zamontować rezerwuar (z pompą) nad wiatrakiem (nie mówiąc już tym, że zasilacz jest obecnie poza "budą" ) .


Może coś wymyślę, albo kupię jeszcze większą obudowę :ROFLMAO:...
 
Last edited:
Na froncie obudowy nie da rady wcisnąć chłodnicy?


Nie da się (sprawdzałem :p ) , jest za duża...

Ale tam na dole (gdzie teraz siedzi) jest jej dobrze (jeszcze się mieści) - obudowa jest z resztą przystosowana do wentylowania od spodu (ma na prawdę masę przestrzeni i miejsca, którymi może przepływać powietrze).

Problem był z umieszczeniem rezerwuaru z pompką (można było kupić jakieś obręcze, których w zestawie nie miałem), a już zupełną niewiadomą był zasilacz - nie miałem serca mieścić go pod GPU, w którym płynie woda (raz, że blokowałby wentylatory chłodnicy, a dwa byłby bez pośrednio nad płynącą pod ciśnieniem wodą :eek: ).

Jednak na wszystko znalazło się rozwiązanie...

Zamiast czekać i kupować drogie uchwyty dla rezerwuarów pozwalające umieścić je nad wiatrakiem 140 mm, zrobiłem "zamiennik" z plastikowych resztek szuflady na dyski:





Tak całość opiera się tylko na dwóch śrubach (po jednej stronie) i jednym bolcu po drugiej (czwarta noga wisi w powietrzu), ale dla asekuracji całość opiera się o blok wodny karty, który stabilizuje ewentualne odchylenie w lewą stronę (pomiędzy blokiem, a rezerwuarem jest przyklejona guma aby amortyzować ewentualne drgania).

Wyzwaniem był zasilacz, ale okazało się, że po lekkiej modyfikacji mieści się (i trzyma) na półce pod dyski twarde też oddzielonej gumą ze względu na wibrację). Aby podpiąć całość do zasilania musiałem jedynie znaleźć kabel zasilający przekrzywiony pod kątem 90 stopni (i wprowadzić go do wnętrza tylnej ściany obudowy), aby zamknąć budę.

Całość wygląda tak:



Jak na obecną chwilę starczy :beer:...

 
@I_w_a_N - możnaby rzec, że wymyśliłeś komputer na nowo. A już myślałem, że montaż płyty głównej Della na przeciwległej (niż normalnie) ścianie obudowy jest drastycznym odchyłkiem od normy...
;) (y)
 
Top Bottom