Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
@Hugomocnik - myślę, że płyta jest dobrym wyborem, ma chyba wszystko, czego będziesz potrzebował (może poza wi-fi, ale to raczej nie w tej cenie).
Poprzednio wybrałeś szybsze pamięci (3600MHz), a teraz zaproponowałeś 3200MHz. Płyta natywnie obsługuje pamięci do 3200MHz - szybsze również, ale po OC. W tym momencie musiałby się wypowiedzieć ktoś bardziej kompetentny, czy warto przebierać w szybszych pamięciach i czy zmuszenie płyty do obsługi pamięci wyżej taktowanych jest łatwe. Po prostu sam korzystam z pamięci 3200MHz i ich nie podkręcałem. Pamiętaj, że szybsze pamięci mogą bez problemu pracować z niższym zegarem, więc jeśli masz wybór szybszych i wolniejszych w tej samej cenie, to bierz szybsze.
Co do zasilacza, to nieco lepszym wyborem byłby zasilacz w standardzie PCIe-5.0 ze złączem 12VHPWR (złącze 12+4 piny), które jest dedykowane do zasilania kart serii RTX40x0. Te zasilacze dopiero zaczynają się pojawiać na rynku i są nieco droższe, ale zasilacz "dogaduje się" bezpośrednio z kartą graficzną w kwestii poboru mocy, czego nie uzyskasz stosując słynne palące się przejściówki. Udało mi się znaleźć coś takiego:
Thermaltake Toughpower GF3 850W PCIe 5.0 80 Plus Gold - Zasilacze do komputera - Sklep internetowy - al.to
 
Tak przy okazji ogrywania Plague Tale Requiem miałem pewne problemy ze stabilnością - w skrócie w losowych momentach gra wywalała poprzez reset. Wpierw pomyślałem, że to wina kodu gry, ale działo się zbyt losowo, co dziwniejsze karta graficzna trzymała całkiem ładne temperatury - jest w końcu zwodowana (procesor też nie narzekał).

Temat nieco zakopałem, bo i tak w tym okresie nie mam na nic czasu, ale ostatnio (przez infekcję - czyli kilka dni wolnego) wziąłem się znowu za temat (w końcu odświeżony W3 już wyszedł) i chyba znalazłem głównego podejrzanego:


Co dziwniejsze zasilacz nie był jakiś no-name (Thermaltake), ale może kilka operacji wyjmowania i wkładania kabli uszkodziły styki (lub może moja 3090 pozazdrościła swojemu młodszemu bratu - 4090 :p ).
 
Co dziwniejsze zasilacz nie był jakiś no-name (Thermaltake), ale może kilka operacji wyjmowania i wkładania kabli uszkodziły styki (lub może moja 3090 pozazdrościła swojemu młodszemu bratu - 4090 :p ).
Nie siedziałem nigdy na TT ale czy te wtyczki nie są customowe, czy jednak TT takie daje sam siedzę od dawna na Seasonicach i oni nigdy nie dawali innych wtyczke niż czarne,
No całe szczęście że karta nie została uszkodzona.
Te dwie wtyczki idą z osobnych linii? bo nie widać za bardzo, a tak dodam od siebie że Seasonic zawsze sugeruje że jeżeli podłączamy kartę co bierze więcej niż 250W żeby wpinać wtyczki na osobnych liniach, a nie że wszystko puszczamy na jednej.
Oczywiście kabel i tak by spokojnie wytrzymał, ale Seasonic zawsze sugeruje puścić na osobnych liniach.
 
No całe szczęście że karta nie została uszkodzona.

Nawet nie wiesz jak mnie ten fakt cieszy. Nie uśmiecha mi się kupowanie nowego RTX'a.

Te dwie wtyczki idą z osobnych linii? bo nie widać za bardzo, a tak dodam od siebie że Seasonic zawsze sugeruje że jeżeli podłączamy kartę co bierze więcej niż 250W żeby wpinać wtyczki na osobnych liniach, a nie że wszystko puszczamy na jednej.
Oczywiście kabel i tak by spokojnie wytrzymał, ale Seasonic zawsze sugeruje puścić na osobnych liniach.

Kable wychodziły z jednej linii (jeśli rozumiemy przez to wtyczkę do zasilacza i rozdwojenie na dwie 8-semki).
Dla pewności podepnę na osobnych bo RTX 3090 potrafi ciągnąć do 350W.
 
Pytanko. Czy kupno karty z serii rtx 4*** lub rx 7*** ma sens posiadając DDR4 64gb 3200, Ryzena 9 5900x, czy lepiej zakupić z serii rtx 3***/rx 6***?
Ps. Zasilacz 750 mocy wiec najwyżej wymienię na Korsarza 1200 bo lubię mieć zapas.
 
Sens ma jak najbardziej, bo mocy nigdy dość. A na pytanie "czy jest opłacalne" każdy musi sobie odpowiedzieć sam: jeden zawsze będzie wymieniał grafikę na premierę nowej generacji bo go stać, a drugi będzie wolał kupić za to samochód i wysłać dzieciaki na ferie.
 
Sens ma jak najbardziej, bo mocy nigdy dość. A na pytanie "czy jest opłacalne" każdy musi sobie odpowiedzieć sam: jeden zawsze będzie wymieniał grafikę na premierę nowej generacji bo go stać, a drugi będzie wolał kupić za to samochód i wysłać dzieciaki na ferie.
Póki co mam rtx 2060 xD mając monitor 4k to nie poszaleje :ROFLMAO:

Ps. Komp pod zastosowanie głównie grafika 3D/rendering i programowania ale pograć tez by było miło komfortowo w 4k/ 2k.
 
No cóż - jeżeli chcesz używać monitora w 4k do czego innego, niż do pasjansa, to kartę wymienić raczej musisz. Jeśli chodzi o wybór Nvidia/AMD, to musisz podjąć decyzję, czy zależy Ci na ray tracingu, czy czystej rasteryzacji. Jeśli RT jest dla Ciebie ważny, to Nvidia ma w nim dużą przewagę. Z kolei AMD jest nieco tańsze.
Nie doprecyzowałeś, w który segment rynku celujesz - albo raczej ile chcesz na to przeznaczyć pieniędzy? Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że na rynku pojawił się trzeci gracz (Intel), którego karty po ostatniej aktualizacji sterowników zaczęły być konkurencyjne względem Nvidii i AMD w swoich przedziałach cenowych.

Myślę, że najpierw musisz ustalić priorytety (kolejność możesz zmienić):
1. Ray tracing z DLSS, czy rasteryzacja z FSR2.1?
2. Jeśli DLSS, to wystarczy 2.0, czy kupić od razu kartę z obsługą DLSS 3.0?
3. Czy wydajność per Wat jest dla Ciebie istotna? tutaj przewagę ma AMD.
4. Czy to ma być karta "średniak", "mocna", czy "absolutny top"? Jeśli wyżej, niż "średniak", to Intel odpada. Przez "średniak" rozumiem karty do 1500 zł lub ciut ponad (takie k**** czasy :().
5. Czy będziesz grał w nowe gry (Dx12), czy starsze (Dx11)? Dx11 w Intelu trochę kuleje, choć zapowiadają poprawę w tej kwestii.
6. Czy możesz pozwolić sobie na wydatek konkretnej kasy na RTX4090/4080?
7. Bardzo Ci się spieszy, czy możesz poczekać na premierę i porządne testy nowych kart AMD RX7*** i porównać je z kartami Nvidii?

Najlepiej odpal sobie Jutuba i pooglądaj testy porównawcze interesujących Cię kart w interesujących Cię grach na interesującej Cię rozdzielczości z włączonym i wyłączonym ray tracingiem. Po kilku(nastu) takich porównaniach już mniej-więcej będziesz wiedział czego potrzebujesz.

Do śledzenia cen polecam bardzo dobrą stronkę.

Ed.: poprawiłem numerację ;)
 
Dodałbym jeszcze Frame Generator na kartach serii 40xx - naprawdę robi robotę (przetestowałem w A Plague Tale: Requiem oraz Wiedźmaku 3 po najnowszej aktualizacji ). Jeżeli celujesz w 4k, to ta opcja może się okazać niezłym ficzerem.
 
Dodałbym jeszcze Frame Generator na kartach serii 40xx - naprawdę robi robotę (przetestowałem w A Plague Tale: Requiem oraz Wiedźmaku 3 po najnowszej aktualizacji ). Jeżeli celujesz w 4k, to ta opcja może się okazać niezłym ficzerem.
Ale wiesz że to takie puste klatki dla samych cyferek bo może pokazywać że masz więcej, ale input-lag masz zdecydowanie większy, no ale nie każdy to odczuje - dla innych będzie to niegrywalne bo niby 80 a uczucie jakby było mniej.
Jak dla mnie FG nie jest tu żadnym gamechangerem powstał tylko dlatego bo karty za słabe aby uciągnąć RT bez kombinowania.
 
Ale wiesz że to takie puste klatki dla samych cyferek bo może pokazywać że masz więcej, ale input-lag masz zdecydowanie większy, no ale nie każdy to odczuje - dla innych będzie to niegrywalne bo niby 80 a uczucie jakby było mniej.
Jak dla mnie FG nie jest tu żadnym gamechangerem powstał tylko dlatego bo karty za słabe aby uciągnąć RT bez kombinowania.
No właśnie magia jest w tym, że podobno input lag nawet spada.
 
Powiem tak: nie doświadczyłem żadnych opisywanych w sieci wad tych tzw. "pustych klatek". Jeżeli input lag wzrósł, to przynajmniej dla mnie niezauważalnie. Natomiast bardzo zauważalnie wzrósł komfort rozgrywki.
 
Niemożliwe nie ma takiej opcji, zwykły DLSS 2.x/ FSR 2.x obniża input-lag ale nie Frame-generator.
Trochę zainteresowałem się tematem, poczytałem i muszę stwierdzić, że... masz rację - przyspieszenie klatek jest pozorne. Można o nim mówić, kiedy liczony jest czas pomiędzy klatkami rzeczywistymi, a klatkami fejkowymi. W idealnej sytuacji pomiędzy rzeczywistymi, właściwymi klatkami nie będzie opóźnienia większego, niż bez FG. Niestety bez zaimplementowania do karty Wróżbity Macieja tego czasu przyspieszyć się nie da.
 
No cóż - jeżeli chcesz używać monitora w 4k do czego innego, niż do pasjansa, to kartę wymienić raczej musisz. Jeśli chodzi o wybór Nvidia/AMD, to musisz podjąć decyzję, czy zależy Ci na ray tracingu, czy czystej rasteryzacji. Jeśli RT jest dla Ciebie ważny, to Nvidia ma w nim dużą przewagę. Z kolei AMD jest nieco tańsze.
Nie doprecyzowałeś, w który segment rynku celujesz - albo raczej ile chcesz na to przeznaczyć pieniędzy? Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że na rynku pojawił się trzeci gracz (Intel), którego karty po ostatniej aktualizacji sterowników zaczęły być konkurencyjne względem Nvidii i AMD w swoich przedziałach cenowych.

Myślę, że najpierw musisz ustalić priorytety (kolejność możesz zmienić):
1. Ray tracing z DLSS, czy rasteryzacja z FSR2.1?
2. Jeśli DLSS, to wystarczy 2.0, czy kupić od razu kartę z obsługą DLSS 3.0?
3. Czy wydajność per Wat jest dla Ciebie istotna? tutaj przewagę ma AMD.
4. Czy to ma być karta "średniak", "mocna", czy "absolutny top"? Jeśli wyżej, niż "średniak", to Intel odpada. Przez "średniak" rozumiem karty do 1500 zł lub ciut ponad (takie k**** czasy :().
5. Czy będziesz grał w nowe gry (Dx12), czy starsze (Dx11)? Dx11 w Intelu trochę kuleje, choć zapowiadają poprawę w tej kwestii.
6. Czy możesz pozwolić sobie na wydatek konkretnej kasy na RTX4090/4080?
7. Bardzo Ci się spieszy, czy możesz poczekać na premierę i porządne testy nowych kart AMD RX7*** i porównać je z kartami Nvidii?

Najlepiej odpal sobie Jutuba i pooglądaj testy porównawcze interesujących Cię kart w interesujących Cię grach na interesującej Cię rozdzielczości z włączonym i wyłączonym ray tracingiem. Po kilku(nastu) takich porównaniach już mniej-więcej będziesz wiedział czego potrzebujesz.

Do śledzenia cen polecam bardzo dobrą stronkę.

Ed.: poprawiłem numerację ;)
Myślę bardziej nad propozycją amd mając świadomość przewagi nvidii w pewnych kwestiach. Stosunek wydajności do ceny jest na plus amd, RT nvidii...myślałem nad rx 7900 xt lub 6800xt bo do grafiki mi wystarczy 3D jednak fajnie dołożyć zawsze w nowszy sprzęt. Poki co nawet rtx 4900 nie wystarcza aby pograć w natywne 4k CP i W3 po updejcie z RT xD może poczekam na kolejną generację :ROFLMAO:
 
Doradźcie mi proszę, bo noszę się już od jakiegoś czasu z wymianą PC. Poprzednio wymieniałem w 2015 pod premierę W3 (i5 4460, gtx970, 16gb ram). Budżetu nie mam kosmicznego, potrzebuje komputer do komfortowego grania w full HD. Chciałbym w miarę możliwości podobną konfigurację jak obecna, z przełożeniem na obecne czasy.

Myślałem o rtx3060 i do tego i5 13600k. Plus 16 GB RAMu i płyta główna. Da to radę?
 
Doradźcie mi proszę, bo noszę się już od jakiegoś czasu z wymianą PC. Poprzednio wymieniałem w 2015 pod premierę W3 (i5 4460, gtx970, 16gb ram). Budżetu nie mam kosmicznego, potrzebuje komputer do komfortowego grania w full HD. Chciałbym w miarę możliwości podobną konfigurację jak obecna, z przełożeniem na obecne czasy.

Myślałem o rtx3060 i do tego i5 13600k. Plus 16 GB RAMu i płyta główna. Da to radę?
Do 1080p da radę normanie, inną opcją tanszą gdyby całość byla za droga dla ciebie to może być pójście w 5600X + B550
Jeżeli chcesz RTX 3060 to wystrzegaj się 3060 8GB i za żadne pieniądze nie kupuj ! bo to znacznie słabsza karta od wersji 12GB a po cenie tego wcale nie widać. Jest nawet ponad 20% rożnica w wydajności między wersją 8GB a 12GB
Inną kartą co można dostać w podobnej cenie do 3060 jest 6700XT - szybsza w rasteryzacji o ok 25% no chyba że AMD cię nie interesuje, pisze że jest taka opcja.
 
Last edited:

@lukszwed


Już lepiej chyba kilka stówek dołożyć i kupić RTX 3060 Ti. Będziesz miał wówczas prawie trzykrotny wzrost wydajności.



Odnośnie RAM'u to 16 GB szału nie robi (teraz stanowi raczej takie minimum dla gracza) ale do Full HD powinno jeszcze wystarczyć (proponował bym raczej kupić go w dwóch kościach po 8GB - wówczas można by dać pamięć w systemie Dual, należy wówczas jednak pamiętać o umieszczeniu kości w odpowiednich slotach). Z resztą RAM ostatnio jest dość tani.

Pamiętaj też, że pod nowy sprzęt przyda się dobry, markowy zasilacz. To jest coś na czym nie opłaca się oszczędzać, bo w razie czego można dużo stracić.
 
Do 1080p da radę normanie, inną opcją tanszą gdyby całość byla za droga dla ciebie to może być pójście w 5600X + B550
Jeżeli chcesz RTX 3060 to wystrzegaj się 3060 8GB i za żadne pieniądze nie kupuj ! bo to znacznie słabsza karta od wersji 12GB a po cenie tego wcale nie widać. Jest nawet ponad 20% rożnica w wydajności między wersją 8GB a 12GB
Inną kartą co można dostać w podobnej cenie do 3060 jest 6700XT - szybsza w rasteryzacji o ok 25% no chyba że AMD cię nie interesuje, pisze że jest taka opcja.
Sam siedzę na R5 5600X i B550 z grafiką RTX 3070, ale do tego podpiąłem monitor 3440x1440. Wieśka 3 Next Gen ciągnie w maksymalnych powyżej 30 fps, zdarzają się chwilowe dropy do 27-28 fps. Czasami wszystko siada do 12-14 fps, ale to już nie wina hardware'u (po restarcie gry wszystko wraca do normy).
Niestety, kart RTX 3060Ti 12GB obecnie nie ma nigdzie w sprzedaży, nawet na Allegro. Pozostaje decydować się albo na zwykłe 3060, albo szarpnąć się na RX 6700XT - można wyrwać w okolicach 2000 zł, a wydajność w rasteryzacji ma porównywalną z RTX 3070. Zamiast DLSS jest FSR 2.1, niestety ma słabszy ray tracing niż 3060.
 
Nie ma to jak "dobra" optymalizacja :p ...

Przy okazji zauważyliście ile VRAM potrafi żreć W3 przy włączonym RT?

Mi we Wrońcach potrafiło pochłonąć 14,5 GB V RAM, a niekiedy pokonywało barierę (w zupełnie nieuzasadnionym miejscu) 15GB V RAM :eek:...



Przecież to więcej zasobów, niż pochłania CP2077. Oj coś czuję, że pamięć RED'om "wycieka" aż miło :howdy:.

To taka mała dygresja, a donośnie GPU, to jak chcemy używać RT, wówczas (niestety) jedynym sensownym wyborem zostają karty ze stajni zielonych (RTX 3xxx lub RTX 4xxx).
 
Top Bottom