Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
Słuchajcie jest taka sprawa Czy dałoby się podłączyć internet do telewizora typu smart przez modem mobilny USB? Jeśli tak to jak?

Pytanie retoryczne, czy modem nie może samoistnie stworzyć sieci WiFi? :)

Jedyne co mi przychodzi "na szybko" do głowy, to przełożenie karty SIM do telefonu, stworzenie własnego hotspota i podłączenie do niego TV :)

Druga opcja podobna, ale z użyciem PC/laptopa - https://support.microsoft.com/pl-pl/help/4027762/windows-use-your-pc-as-a-mobile-hotspot
 
Pytanie do naszych forumowych speców - czy jacyś producenci sprzętu (podzespołów) oferują teraz 5 letnią gwarancję?

Pamiętam, że 4.5 roku temu wybrałem GTX 970 od Zotaca, właśnie dzięki darmowej, dłuższej gwarancji.
 
Pamiętaj, że 5 letnia gwarancja obowiązuje tylko wtedy, gdy zawczasu zarejestrujesz kartę na ich stronie.
Tak, jest to słuszna uwaga dla wszystkich - najczęściej jest na to 30 dni. Trzymam potwierdzenie na mailu i wydrukowaną.

Ponawiam pytanie.

PS. Do końca września na morele.net jest o 40% niższa cena na przedłużenie gwarancji podzespołów komputerowych. Np za zasilacz czy płytę głowa (cena ok 300 zł) za dwa dodatkowe lata trzeba zapłacić ok 22 zł
 
Monitor do CP2077

Planuje kupić nowy monitor, ale sprawa nie jest taka prosta jak kiedyś gdy ograniczało się to do wyboru matrycy.

Rozdzielczość: 2K / 4K
Odświeżanie: 60 / 120 / 144 Hz
G-Sync / FreeSync / FreeSync 2.0
HDR

Co wybrać? Które cechy / technologie najbardziej wpływają na jakość rozgrywki?
Zdaję sobie sprawę, że to są subiektywne odczucia, ale chciałbym poznać opinie osób które mają jakieś doświadczenia.

Oczywiście najlepsza opcja jest mieć to wszystko, ale nie stać mnie na monitor za 10k.
Dodam, że wybierając 4K trzeba pamiętać, że wymaga to mocniejszego komputera, albo zmianę ustawień grafiki na niższe.

Ja posiadam i polecam LG 27UK650 W
https://www.x-kom.pl/p/432912-monitor-led-27-lg-27uk650-w-4k-hdr.html
 
@hertores specyfikacja wygląda naprawdę spoko, a w tym przedziale cenowym to nawet super, poza jednym - 60Hz.
Dlatego napisałem, że chce się najpierw dowiedzieć, które cechy współczesnych monitorów i w jakim stopniu wpływają na rozgrywkę. Niestety nie mam tego jak sprawdzić, bo musiałbym mieć monitor ze wszystkimi najnowszymi ficzerami, a taki sprzęt kosztuje 10k.
 
@hertores specyfikacja wygląda naprawdę spoko, a w tym przedziale cenowym to nawet super, poza jednym - 60Hz.
.
Ja bym dodał jeszcze jedno do zarzutów 4K do przekątnej 27' to po prostu jest BEZ SENSU, inaczej tego nie można określić serio przy takiej przekątnej to w zasadzie różnica między 2560x1440 a 3840x2160 będzie niedostrzegalna albo wręcz bardzo trudna, przy ślepym teście jestem pewny że większość by oblała.
 
2560 x 1440
Visual Acuity distance = 0.79 m

3840 x 2160
Visual Acuity distance = 0.52 m

Kalkulator
https://stari.co/tv-monitor-viewing-distance-calculator

Aktualnie jestem oddalony około 0.8 m od monitora 24 calowego, więc możesz mieć rację. Początkowo zakładałem właśnie rozdzielczość 1440p, jako kompromis między wyższą rozdzielczością, a wymaganiami sprzętowymi komputera oraz ceną samego monitora. Ale mam wrażenie, że za rok lub dwa, 4K to będzie standard tak jak Full HD.
 
Ja bym dodał jeszcze jedno do zarzutów 4K do przekątnej 27' to po prostu jest BEZ SENSU, inaczej tego nie można określić serio przy takiej przekątnej to w zasadzie różnica między 2560x1440 a 3840x2160 będzie niedostrzegalna albo wręcz bardzo trudna, przy ślepym teście jestem pewny że większość by oblała.

Owszem 27 to może być za mało ale ja widzę różnicę i na tyle się przyzwyczaiłem, że do mniejszych rozdziałek trudno mi wrócić xD Ale ma też pewien plus...Jeśli gra jest zbyt wymagająca to zmniejszam w ustawianiach gry na 2k lub FHD i obraz nie jest tak rozmazany jakbym to zrobił przy większych rozdziałkach.
 
Posiadam 27" 1440p i aliasing jest widoczny, więc zdecydowanie polecam do tej przekątnej, oczywiście jeśli finanse pozwalają, 4k. Sam właśnie planuję przejść na taki monitor przy upgradzie kompa, żeby mieć obraz żyletę, a większej przekątnej zdecydowanie nie potrzebuję :p
 
No właśnie, mając 4K zawsze można zmniejszyć do 1440p, teoretycznie nie powinno to w żaden sposób wpływać negatywnie w porównaniu do oryginalnego 1440p jak jest w praktyce to nie wiem. W każdym razie w ten sposób mamy dostepne obie rozdzielczości, niższą gdyby gra była zbyt wymagająca.

Jednak tutaj wchodzi argument ceny, monitory 4K z tymi samymi parametrami (np. 120 Hz) są o wiele droższe. Więc znowu wracamy do samego widzenia / nie widzenia różnicy pomiędzy tymi rozdzielczościami.

W takim razie powiedzcie mi w jakiej odległości siedzicie od monitora? Bo z kalkulatora który wstawiłem wyżej wynika, że 4K idealnie byłoby mieć oczy 50 cm od ekranu, a tak blisko chyba nikt nie gra. Więc może to jest tak, że rzeczywiście widzicie różnice rozdzielczości ale dopiero kiedy się przyjrzycie, wytężycie wzrok albo się nachylicie? A podczas grania nie jest to zauważalne?
 
Ten monitor ma 4K i 27 cali https://www.x-kom.pl/p/359267-monitor-led-27-asus-rog-pg27uq-quantum-dot-4k-hdr.html

Także 27 cali jest chyba dobre do 4K, osobiście nie wyobrażam sobię mieć do komputera podłączonego monitora np. 32-calowego dla mnie 27 cali to już maksimum, rozumiem jeszcze do konsoli nawet i 60 cali jak się gra na padzie kilka metrów od ekranu ale dla mnie do standardowego PC-ta takie ekrany nie nadają się zupełnie dogier online typu Call Of Duty czy Counter-Strike i wiele innych.
 
Ten monitor ma 4K i 27 cali https://www.x-kom.pl/p/359267-monitor-led-27-asus-rog-pg27uq-quantum-dot-4k-hdr.html

Także 27 cali jest chyba dobre do 4K, osobiście nie wyobrażam sobię mieć do komputera podłączonego monitora np. 32-calowego dla mnie 27 cali to już maksimum
Mając Ultra-wide tam są zupełnie inne proporcje i taki 34' w formacie 21:9 nie jest wcale taki wielki, posiada właśnie wysokość równą 27' w 16:9 ale szerokość jest większa, więc dużo zależy od formatu.

@Tyhagara Odnośnie Ultra-wide jeszcze słówko, jeżeli jak pisałeś będziesz dużo oglądać filmów czy seriali na takim monitorze, do tego jak się doda pracę to taki 21:9 jest wręcz stworzony i idealny.

Jednak gadanie o 21:9 do osoby co nigdy nie miała styczności z 21:9 tylko całe życie na 16:9 to jak gadanie w obcym języku, zapewniam cię że granie to też zupełnie co innego, ale żeby sprawdzić coś takiego najlepiej było by znaleźć kolegę z takim monitorem przejście się do niego i sprawdzenie jak to tak normalnie wygląda, bo samo zobaczenie w sklepie 21:9 i porównanie do 16:9 mija się z celem i nie oddaje realiów w żadnym stopniu.

Często zdarza się tak że osoby które przesiadły się na 21:9 to nie wyobrażają już sobie powrotu do 16:9.
 
@froget67 powoli się przekonuję do tego 21:9, oglądam na youtube gamplaye oraz recenzje i tak na rzut oka wygląda to bardziej naturalnie niż format 16:9. W kinie zawsze wolałem filmy panoramiczne niż to co jest w IMAX, chodzi o poczucie otwartej przestrzeni. Pamiętam jak oglądałem pierwszą część LOTR w Kinepolis w największej sali kinowej w Europie (z wygiętym ekranem), w scenach gdzie pokazywano krajobraz robiło to ogromne wrażenie, jakby nie było tam ściany tylko okno do innego świata.
 
Co do 21:9 w grach (bo w celach kinematograficznych jest to w sposób oczywisty lepszy format), to proponuję przetestować. Ja najpierw byłem zachwycony, ale po jakimś czasie uznałem, że ekran jest zbyt szeroki, i w grach preferuję jednak 16:9. Chodzi między innymi o dostępność interfejsu i czas dostępu do bocznych krawędzi ekranu, na których elementy tegoż są często umieszczone.
 
No i jest jeszcze jedna kwestia. Może się mylę, ale chyba ciągle nie wszystkie gry wspierają ten format.
 
No i jest jeszcze jedna kwestia. Może się mylę, ale chyba ciągle nie wszystkie gry wspierają ten format.
Od tego jak jakaś gra nie wspiera 21:9 (chociaż z tym już jest coraz lepiej i sytuacja będzie się zmieniać tylko na plus) jest forum WSGF... znajdziemy tam masę porad jak zmusić jakiś tytuł do poprawnego działania na 21:9, albo powiedzmy naprawić cut-sceny.
Wiele obecnych tytułów dziś tak ma że sam tytuł wspiera rozgrywkę w 21:9 bez problemu, lecz wszystkie cut-sceny na silniku odpalają się w 16:9 czyli z pasami (chociażby Dziki Gon) ale spokojnie są na to rozwiązania.
Natomiast oglądanie filmów czy seriali na takim 21:9 to po prostu ... bajka, tak samo jak ktoś pracuje na wielu aplikacjach jednocześnie, dużo lepszy komfort pracy.
 
Top Bottom