Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
Cholerne artefakty wróciły! Myślicie że karta jest do wyrzucenia?
Dopóki gwarancja jest, no to reklamować, oczywiście uprzednio kartę testując solidnie, bo jeżeli powiedzmy artefakty są tylko w jednym tytule no to nie powiedziałbym że to wina karty prędzej sterowników, jak karta nawali no to będzie sypać artefaktami wszędzie przy obciążeniu albo przy zdychaniu no to już od samego startu.
 
Witam.
Mam lekką zagwozdkę co do kupna sprzętu, a raczej komponentów. Zamierzam kupić procka, płytę, pamięć DDR4 i dysk SSD przed premierą CP77.

Gdzie się zaopatrujecie?

Porównuję ceny i uderzyła mnie myśl, że może na wschodnim/dalekowschodnim rynku ceny elektroniki są dużo niższe? Jest jak kupić? Próbowaliście kiedyś?

BTW Myślę o
Ryzen 5 2600x
Asus TUF GAMING X570-Plus lub Asus Prime X570-P
do tego jakieś ramy od goodram i SSD M.2 Samsung 970 EVO Plus 500GB na system...
 
Ceny może i niższe, ale w razie awarii sprzętu jak wyegzekwujesz rękojmię/gwarancję? Że o kosztach odesłania nie wspomnę.
 
Absolutnie nie szedłbym w kupno tego typu przedmiotów z niewiadomego źródła. Czasem kupno w Polsce stwarza problemy a co dopiero zagranica. Od siebie proponuje dwa rozwiązania - kupno całości - morele lub kupno pojedynczo - różne sklepy i składanie PC samemu. Wysyłki można mieć za darmo np na Allegro Smart.
 
Od siebie proponuje dwa rozwiązania - kupno całości - morele lub (...)
Nigdy nie powierzyłbym składania mojego komputera żadnej firmie. Nie raz widziałem "tak bardzo źle" złożone kupne PCty (o podmianie części na używane już nie będę wspominał).
 
Nigdy nie powierzyłbym składania mojego komputera żadnej firmie. Nie raz widziałem "tak bardzo źle" złożone kupne PCty (o podmianie części na używane już nie będę wspominał).
A co myślicie o zamawianiu spersonalizowanego komputera u takich osób jak:
Extreme Hardware
blackwhite TV

(podaje nazwy kanałów z youtube).

Gotowego zestawu ze sklepu nie chcę, bo to często nabijanie ludzi w butelkę (komputer z RTX 2080 za 12k). A samemu nie mam wiedzy żeby dobrać odpowiednie części, tak aby całość była wydajna. Kiedyś w prawdzie składałem PC ale to było dawno.
 
A samemu nie mam wiedzy żeby dobrać odpowiednie części, tak aby całość była wydajna. Kiedyś w prawdzie składałem PC ale to było dawno.

Pytaj ludzi. Internet roi się od ogarniętych w tych sprawach entuzjastów, którzy Ci pomogą. Możesz zapytać o rady tutaj lub zarejestrować się na jakimiś cieszącym się dobrą renomą forum technologicznym (czasami są nawet gotowe propozycje zestawów). Jeśli sprawnie operujesz językiem angielskim, to w ogóle otwiera Ci się ocean możliwości.
 
Z Internetem jest taki problem, że każdy jest specjalistą, a niekoniecznie się zna. W tym wątku pytałem o rady dotyczące monitora, podałem nawet wymagania, dowiedziałem się tylko żebym zwrócił uwagę na proporcje 21:9 i że 27 cali w 4k jest bez sensu.

Zmierzam do tego, że szukanie, czytanie a potem weryfikacja tego co ktoś napiszę to tyle pracy, że w zasadzie mogę samemu się wszystkiego dowiedzieć, oglądając testy, czytając specyfikacje itd. Nie mam na to czasu ani ochoty. Poza tym nie sądzę aby złożenie komputera samodzielnie było dużo tańsze niż zamówienie u kogoś, kto się tym zajmuje zawodowo i ma dostęp do części w dobrych cenach.

Reasumując, według mnie profesjonalista zrobi to lepiej i wcale nie drożej niż gdybym robił to samemu. Kwestia jest tylko komu to zlecić, komu można zaufać?
 
Z Internetem jest taki problem, że każdy jest specjalistą, a niekoniecznie się zna.
Monitor to dość specyficzny element komputerowego zestawu - są całe fora poświecone tylko i wyłacznie monitorom.

Z jednej strony jest prosto (bo kupujesz gotowy element, którego "nie trzeba składać"), ale z drugiej strony jest to produkt, na którego użytkowane wpływa jakość zastosowanych bardzo wielu osobnych parametrów dlatego porady na jego temat nie są proste. Nie dziwię się więc że na typowo "offtopowym" forum dostawałeś takie, a nie inne odpowiedzi.

Zlecenie montażu specjalistom - jest to jakaś opcja, ale składanie komputera naprawdę nie jest trudną rzeczą. Poza nakładaniem pasty (dla mnie to chyba najbardziej "stresująca" czynność) reszta to jedne, wielkie, rozbudowane klocki lego.

Dobór elementów - tu prostej recepty nie ma. Nawet specjalista niekoniecznie może wybrać Ci najlepsze obecnie komponenty na rynku i to z wielu przyczyn (bo np. jakiś sklep go sponsoruje i tam akurat nie ma nic innego, albo bo sam nie lubi jakiejś marki). Zgadzam się, że proces łatwy nie jest i często bywa długotrwały - mi osobiście "od zera do komputera" (czyli od czasu aż podejmę decyzję o zakupie i gdy nie jestem na bieżąco z powszechną wiedzą, do czasu złożenia zamówienia) całość potrafi zająć nawet kilka miesięcy.
 
mi osobiście "od zera do komputera" (czyli od czasu aż podejmę decyzję o zakupie i gdy nie jestem na bieżąco z powszechną wiedzą, do czasu złożenia zamówienia) całość potrafi zająć nawet kilka miesięcy.
Dodajmy do tego, że chciałbym cichy zestaw, być może chłodzenie wodne bo poprawia wydajność, całość się jeszcze badziej komplikuje i nałożenie pastych nie wydaje się już najtrudniejsze.
 
Dodajmy do tego, że chciałbym cichy zestaw, być może chłodzenie wodne bo poprawia wydajność, całość się jeszcze badziej komplikuje i nałożenie pastych nie wydaje się już najtrudniejsze.
W/g mnie chłodzenie wodne jest gorsze i ja raczej bym w nie nie inwestował. Nawet w takim chłodzeniu wodnym są elementy ruchome, czyszczenie za proste nie jest, a dodatkowo po pewnym czasie od włączenie komputera wydajność systemu może spadać (bo płyn się nagrzewa). Pomijam już trudniejsze kwestie bezpieczeństwa i samego montażu.

Ja mam chłodzenie powietrzne i ledwo je słyszę albo wcale (obudowa PC stoi około 1 metra ode mnie). Wszystko zależy od jakości obudowy i zastosowanych elementów.
 
Witam, pierwszy post i juz nieco moge doradzic...

A to z tego wzgledu, ze sam wlasnie kupuje nowy sprzet, od zera.
Szczerze mowiac, troche czasu zajmuje wdrozenie sie w co jest na topie itd.
Polecalbym kanaly na yutub, np Jayz2cent albo LinusTech, kolesie wiele maja filmikow, porownan itp.

Co do sprzetu, warto najpierw obadac co jest "nowe", badzmy szczerzy - planujemy zakup na CP2077 ;)
Jak juz masz mniej wiecej to co chcialbys miec, polecam obadac zamienniki, ich osiagi, szczegolnie CPU i GPU.
Potem porownac ceny na morele albo chociazby ceneo, w ktorych sklepach mozna taniej/drozej dostac.
Nastepnie, jak juz przedmowcy mowili, czy skladasz sprzet samemu, czy w jakims sklepie w danym miescie.
Porownanie cenowe juz mamy, to co bysmy chcieli wsadzic do maszyny tez. Mozna zawsze mailowo (jak bylo w moim przypadku) dogadac sie ze sklepem, zwrocic uwage czy daja jakies porady, proponuja ewentualne zamiennki, potem wrocic na neta i porownac ceny/osiagi/czym sie dany sprzet rozni. Stron i kanalow na yt jest multum.

Co do chlodzenia woda, tez sie na to napalilem, biorac pod uwage moje doswiadczenia z wiatraczkami, wszechobecnym syfem w obudowie (jestem palaczem + mam psa), jednak chlodzenie woda jest bardziej skomplikowane niz to sie zdaje.
Ekspertem nie jestem, ale biorac porady jakich udzielaja rozne kanaly na yt, zdecydowalem sie na wiatraczki jednak (bezpieczniejsze, mniej stresu itp - polecam samemu sie tematem zainteresowac), szczegolnie ze sa dostepne obudowy z filtrami kurzu, co ulatwia sprawe.

Jesli samemu sie sklada kompa, polecam stronki morele oraz x-kom, tylko i wylacznie w celu porownania danych technicznych komponentow, np jaki RAM obsluguje dana plyta glowna, ile ma wejsc na dany RAM, jaki chipset, itp. Tak samo z grafika. Co do procesora, tutaj wypada troszke pogrzebac, ale sa na yt porownania osiagow, do tego sa rozne podtypy, jak np intel ma procki z wbudowana grafika lub bez, co oczywiscie wplywa na cene.

Jak juz posiada sie pewne rozeznanie co i jak i z czym sie je, mozna smialo ocenic czy naprawde lepiej zlozyc samemu, czy jednak pokusic sie o sklepowego skladaka.

Oczywiscie taki ogrom informacji nie ogarnie sie w dzien czy dwa, sam spedzilem prawie miesiac na szukaniu informacji, ogladaniu porownan, sprawdzaniu cen i sklepow, mam jednak nadzieje ze ten troszke przydlugawy post nieco rozjasni jak mozna sie drozyc w to co warto kupic.

EDIT: Jedyne co moge dodac, to ze opcje budzetowe nie zawsze sie w pelni oplacaja, i warto tz wziasc pod uwage czy sprzet bedziemy sami podkrecac, czy jednak sie na tym nie znamy (jak ja :p ) i wolimy nieco bardziej fabrycznie podkrecone komponenty.
 
@Sinafey86
W większości to co napisałeś jest oczywiste, ale nadal nie ma odpowiedzi na chociażby podstawowe pytanie.

Czy składać samemu, czy dać do złożenia sklepowi, albo pasjonatowi który ogłasza się w internetach? Kto zrobi to lepiej i za jaką cenę?

Składanie samemu jest poprzedzone ogromem pracy, a efekt wcale nie musi być zadowalający, ani tani.
Sklepom trochę nie ufam, bo mają gotowe zestawy, które mi się nie podobają (wspomniany wcześniej komputer do gier za 12k ze zwykłym RTX 2080 zamiast TI), reszta pewnie też "budżetowa". No chyba, że ja się tak bardzo nie znam, proszę uświadomcie mnie.
Zlecenie składaka pasjonatowi - tutaj liczyłbym na indywidualne podejście, ale z kolei brakuje transparentności - gdzie jest jakaś oferta? ile to kosztuje?

Pytanie do was, czy zlecaliście składaka (sklepowi albo pasjonatowi) i czy warto?
 
Sklepowi - nigdy. Pasjonatowi? Jeśli już, to tylko "wielokrotnie sprawdzonemu" (a to się niestety wiąże z ceną usługi).

Jeśli boisz się składać samemu to najlepiej popytaj wśród znajomych - może znajdziesz "pomocną dłoń".
 
Jeżeli nie jest się manualnym indolentem, to można spokojnie złożyć sobie komputer samemu. Nie jest to jakaś wielka filozofia, aczkolwiek czasami można się natknąć na niespodzianki (pamiętam, że kiedyś, będąc już na finiszu składania pieca, siedziałem dobre pół godziny ze smartfonem w ręku i szukałem jak podłączyć kabelki od przycisków Power, Reset oraz diod dysku i zasilania, bo oznaczenia na kablach nijak się nie zgadzały z opisem pinów na płycie głównej :D). Parę miesięcy temu składałem sobie sprzęt praktycznie od zera (kwestia wymiany procesora i płyty głównej, więc wszystko poza zasilaczem i dyskami musiało wylecieć z obudowy) - jakieś dwie godziny roboty (nie ukrywam, momentami frustrującej, jak chociażby przy zakładaniu wiatraków na radiator chłodzenia, gdzie druciane zapinki niespecjalnie chciały współpracować; czy też idiotycznie umiejscowione porty SATA na płycie Aorus Pro). Miałem też komputery składane w Komputroniku - działały bez jakichś większych dolegliwości (w jednym przypadku podpięli wiatrak procesora pod pin bez sterowania PWM i w efekcie wentylator cały czas chodził na maksymalnych obrotach).
 
Ale ja się nie boję składać samemu, już to kiedyś robiłem.
Problemem nie jest samo dobranie podzespołów (chociaż czasochłonne), ani ich późniejsze złożenie.
Problemem jest czy taki zestaw będzie optymalny? Czyli największa wydajność w najniższej możliwej cenie. I tutaj potrzebna jest wiedza oraz doświadczenie, nie da się tego zdobyć w dwa miesiące czytając posty na forach.
 
@Sinafey86


Czy składać samemu, czy dać do złożenia sklepowi, albo pasjonatowi który ogłasza się w internetach? Kto zrobi to lepiej i za jaką cenę?

Pytanie do was, czy zlecaliście składaka (sklepowi albo pasjonatowi) i czy warto?

Składałem niedawno niemal cały nowy PC i w zasadzie zrobiłem to sam, jakoś nie mam zaufania do sklepów, a tym bardziej później do kuriera czy w transporcie tego nie uszkodzi.
Wydaje mi się że obecnie składanie komputerów jest o tyle prostsze i łatwiejsze że
- w internecie mamy od groma materiałów pokazujących składanie komputera od zera
-płyty główne i części są tak oznaczone że ciężko moim zdaniem obecnie źle złożyć komputer, jak ktoś potrafi czytać to krok po kroku złoży taki komputer.
-ewentualnie jak ktoś jest już taki lękliwy, no to niech to wszystko zleci dla jakiegoś większego kanału IT w Polsce na YT aby mu dobrał i złożył zestaw.
Przy czym taki Extreme Hardware przykładowo dobiera i składa komputery oraz konfiguruje dopiero od 10k złotych wzyż, oni bardziej specjalizują się w high-endowych zestawach, ale są pewni i godni zaufania.
Jak ktoś chce zestaw na mniejszą kieszeń no to wtedy zostaje z rodzimego YT przykładowo Blackwhite TV / WavePC lub Video Blog Tech na tych trzech kanałach na 100% można zamówić komputer wraz z montażem
 
Składałem niedawno niemal cały nowy PC i w zasadzie zrobiłem to sam
I jestes pewien, że za tę kwotę którą wydałeś nie można było złożyć nic lepszego? Ze optymalnie dobrałeś podzespoły i w 100% wykorzystujesz wszystkie możliwości komputera?
 
I jestes pewien, że za tę kwotę którą wydałeś nie można było złożyć nic lepszego? Ze optymalnie dobrałeś podzespoły i w 100% wykorzystujesz wszystkie możliwości komputera?
Nigdy nie ma się absolutnej pewności że czegoś się delikatnie nie przepłaciło, a przewertowałem wiele sklepów w zasadzie tylko trochę przepłaciłem ram, ale jak się chciało konkretny model pamięci, na konkretnych kościach to się z tym liczyłem, w szczególności że w tamtym okresie był ogólny problem z dostępnością pamięci.

Praktycznie miałem wszystkie komponenty i czekałem tydzień czasu na sam ram, co do optymalnego dobrania komponentów w zasadzie jestem tego pewien że jest nieźle dobrany ( może ram lekko przesadzony i te 32GB ale next-geny tuż tuż)

W 100% to na razie nie jestem w stanie wykorzystać możliwości, ale to tak zawsze jest z nowym sprzętem że na początku jest zapas, z czasem to się zmieni w szczególności kiedy wyjdzie PS5 i Scarlet i wymagania poszybują w górę.
 
Top Bottom