Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
-Intel Core i7-9700K
-Gigabyte Z390 GAMING X
-Gigabyte GeForce GTX 1660 Ti 6GB OC
-Corsair Vengeance LPX 16GB [2x8GB 3200MHz DDR4 CL16
Jeżeli nie masz ciśnienia na natychmiastową zmianę, to tak jak pisał Tyhagara - poczekaj do premiery nowych procesorów (w 10 generacji Intela wszystkie procesory dostają hyperthreading - czyli i7 10700k będzie odpowiednikiem obecnej i9tki).
Jeżeli musisz zmieniać już teraz, to brałbym 3700x zamiast tej i7ki (ewentualnie 9900k jeżeli musi być Intel, ale to oczywiście znacząco przedraża koszt).
 
Hej, polecicie jakieś dobre forum o sprzęcie komputerowym? Mam na myśli od monitorów i preryferi po składanie własnego kompa.
 
Osobiście nie znam takiego fajnego forum godnego polecenia. Obecnie wiadomości czerpię głównie z wyszukiwarki i sam sobie mądrze uśredniam wszystkie opinie na jakie napotkam. Jeśli już sam o coś pytam to niekoniecznie na specjalistycznym forum o komputerach, a bardziej na jakimś technicznym forum angielskojęzycznym z dużą widownią.

A dlaczego nie na specjalistycznym? Bo już parę razy się odbiłem od "muru sponsorowania" - "najlepsi uczestnicy" takich for często polecają rzeczy niekoniecznie najlepsze a bardziej te, na których zarabiają za ich polecenie.

Kiedy ostatnio składałem swój PC zajęło mi to ponad pół roku wertowania internetu - niestety wyszukiwanie informacji jest bardzo czasochłonne, szczególnie dla osoby takiej jak ja, która nie siedzi w tym non-stop a tylko od czasu do czasu (wtedy gdy zapragnie modernizacji swojego sprzętu).
 
Last edited:
Nie zależy mi na polecaniu, raczej na zdobywaniu wiedzy, sam sobie wybiorę co mi pasuję. Aktualnie od kilku miesięcy oglądam głównie youtube, ale czasami potrzebuje odpowiedź na konkretne pytanie i wtedy trudno jest znaleźć taki materiał. Chociażby w tym wątku dopiero co pytałem o zależność DPI w myszce a ustawienia prędkości kursora w Windows. Dwa dni szukałem odpowiedzi na to pytanie, dowiedziałem się wszystkiego o sensorach i parametrach myszek, o optymalizacji Windows, ale nie to o co mi chodziło. Takich konkretnych i szczegółowych pytań odnoszących się do sprzętu mam więcej.
 
Napisałem Ci jak ja zdobywam wiedzę - szukam. To jest lepsza metoda niż szukać miejsca by dopiero zadać jakieś pytanie.

Oglądając youtube szybko wiedzy nie zdobędziesz, bo raz: tam nie ma jak szukać konkretów, a dwa: filmy są o wiele bardziej "rozwlekłe w czasie" niż zwykły tekst. Ja youtube oglądam tylko wtedy jak już "wiem czego chcę" tylko chcę się jeszcze dodatkowo upewnić lub zobaczyć jak coś wyglada "w praktyce".

Sposób ustawiania myszki to problem z rodzaju tych, na które nie ma jednej dobrej odpowiedzi, bo każdy człowiek ma inne preferencje i każdy sam powinien do tego dość na własnych próbach jak mu będzie wygodnie - PC nie są produkowane fabrycznie i trudno znaleźć dwa takie same egzemplarze. Czasem trzeba wiedzieć kiedy przestać szukać, żeby nie tracić czasu. Jeśli reszta Twoich pytań jest podobna, to najpierw się zastanów czy nie podpadają pod tę samą kategorię.
 
To jakie kto ma preferencje akurat nie ma tutaj znaczenia, bo nie szukam odpowiedzi jakie ustawienia mi odpowiadają. Szukam odpowiedzi jak coś działa, niestety ludzie lubią wygłaszać swoje opinie albo jak coś im się wydaje, a nie fakty. Filmy na youtube o tyle są dobre, że im większy kanał, tym profesjonalniej i rzetelniej podchodzi do tematu. Z kolei na forum trudno ocenić czy ktoś kto się wypowiada w temacie jest zwykłym ktosiem czy kimś obeznanym. Oczywiście pozostają jeszcze specjalistyczne artykuły zwykle w języku angielskim, ale to już grubsza sprawa przebijać się przez jakieś opracowania naukowe.

Mimo to polskie forum gdzie można zadać konkretne pytanie i otrzymać konkretną odpowiedź, bo ktoś już się tego dowiedział, byłoby super.
 
Im większy kanał tym większe prawdopodobieństwo że będzie podobnie jak z większym forum, czyli w grę wejdzie sponsorowanie. Właśnie to co zwykle odrzucasz (artykuły w języku angielskim) są często źródłem największej ilości informacji. Polskie fora są słabo rozwinięte i niestety bazują albo na nie zawsze sprawdzonych informacjach albo na sponsoringu - przekonałem sie o tym niejednokrotnie.
 
Może głupie pytanie ale czy dwie kości RAM / inne / będą ze sobą współpracować?

Kupiłbym kość tego samego producenta, o tym samym taktowaniu pamięci ale nie byłby to ten sam model kości. Czy będzie to działać?
 
Czy ja napisałem, że nie bedzie działać? Napisałem, że będzie, tyle że nie optymalnie, a problemem (w przypadku kości innego producenta) może być jakiś szczegół innej budowy, timinigi, napięcia itp, co spowoduje, że kość nie będzie się ładnie parowała do działania dwukanałowego i nie uzyskamy oczekiwanego przyspieszonego działania tylko nieco wolniejsze przyspieszenie wynikające przede wszystkim z faktu powiększenia pamięci, a nie z przejścia na tryb dwukanałowy.
 
Pytanie było o "dwie inne", potem nawet pada "kupiłbym kość tego samego producenta, ale".

Generalnie, do dobrego parowania zawsze zaleca się kości tego samego producenta, ten sam model, a nawet tą samą serię.
Nie bez przyczyny producenci sprzedają zestawy kości - gdyby było to zupełnie obojętne to nikt by na to nie zwracał uwagi.
 
No dobra, Black Friday za pasem... co polecacie obserwować żeby wyłapać dobre podzespoły (procek, płyta, ssd czy ram)?

EDIT:
I jeszcze jeden dylemat:

Asus TUF GAMING X570-Plus czy Asus Prime X570-P?
Cena podobna, nie wiem czym sie tak naprawdę różnią. Pomoże ktoś ocenić?
 
Last edited:
Na pewno nie polskie sklepy, które robią podwyżki "przed" aby "w trakcie" sprzedać po tych samych cenach.
 
No dobra, Black Friday za pasem... co polecacie obserwować żeby wyłapać dobre podzespoły (procek, płyta, ssd czy ram)?
Zapisz sobie ceny z dzisiaj i porównaj czy będą to rzeczywiste obniżki. Dobrym narzędziem jest też historia cen na Ceneo.
 
Dzięki, dobra myśl.


I jeszcze jeden dylemat:

Asus TUF GAMING X570-Plus czy Asus Prime X570-P?
Cena podobna, nie wiem czym sie tak naprawdę różnią. Pomoże ktoś ocenić?
 
Top Bottom