Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
Muszę zmienić na win 10 także ze względów zawodowych i myślałem czyby nie zmienić dysku pod system na SSD? No i chciałbym to zrobić tak by nie uszkodzić rzeczy na partycji pozasystemowej prywatnej. Prawdę mówiąc po raz pierwszy będę wymieniał dysk osobiście i przyda mi się instruktaż. Jak to zrobić by nic nie spieprzyć? Jaki model systemu jest najlepszy do domu? I ile to będzie kosztować?
 
Czy płyta ASRock X470 Master SLI wspiera Windowsa 7? Po przeczytaniu niektórych opinii, ktoś się skarżył że tylko pod Win10, a ja używam Win7.
 
Muszę zmienić na win 10 także ze względów zawodowych i myślałem czyby nie zmienić dysku pod system na SSD? No i chciałbym to zrobić tak by nie uszkodzić rzeczy na partycji pozasystemowej prywatnej. Prawdę mówiąc po raz pierwszy będę wymieniał dysk osobiście i przyda mi się instruktaż. Jak to zrobić by nic nie spieprzyć? Jaki model systemu jest najlepszy do domu? I ile to będzie kosztować?

To po prostu podłącz dysk SSD, wgraj na niego system i ustaw jako rozruchowy. Nie musisz formatować starego dysku.
 
Jaki model systemu jest najlepszy do domu? I ile to będzie kosztować?
Na użytek domowy wystarczy Win10 Home.
Są sklepy online, gdzie można dostać sam klucz w cenie poniżej 100 zł. Temat legalności takich sklepów jest analogiczny do kupowania kodów na gry Steam czy GOG - sam zakup jest legalny, ale nie masz 100% pewności legalności źródła, z jakiego kod pochodzi.
Instalkę możesz ściągnąć ze strony MS, tak samo jak narzędzie do tworzenia bootowalnego napędu USB (pendrive), z którego zainstalujesz system.

Jeśli stary dysk masz podzielony na partycje, to po prostu skopiuj z tej, na której miałeś zainstalowany system, wszystkie potrzebne rzeczy (dokumenty, etc) i możesz ją sformatować, żeby nie trzymać bez sensu plików starego systemu. Pozostałe partycje zostaw w spokoju i nadal używaj jak wcześniej.
 
Last edited:
To po prostu podłącz dysk SSD, wgraj na niego system i ustaw jako rozruchowy. Nie musisz formatować starego dysku.

To zdecydowanie ułatwi sprawę

Instalkę możesz ściągnąć ze strony MS, tak samo jak narzędzie do tworzenia bootowalnego napędu USB (pendrive), z którego zainstalujesz system.

Będę się tego musiał wpierw nauczyć

Jeśli stary dysk masz podzielony na partycje, to po prostu skopiuj z tej, na której miałeś zainstalowany system, wszystkie potrzebne rzeczy (dokumenty, etc) i możesz ją sformatować, żeby nie trzymać bez sensu plików starego systemu. Pozostałe partycje zostaw w spokoju i nadal używaj jak wcześniej.


Mam dwa dyski jeden po remoncie PC drugi z czasów jeszcze przed remontem podzielone w sumie na 4 partycje, z czego dwie(Czyli jeden cały dysk) puste i kompletnie nieużywane. Istnieje taka możliwość by wywalić z PC ten pusty Dysk zaś w jego miejsce wstawić dysk SSD pod Win 10? Oznaczałoby to brak ryzyka usunięcia moich plików.
 
Izengrin said:
Będę się tego musiał wpierw nauczyć
Tu masz szczegółowe wskazówki:

Izengrin said:
Mam dwa dyski jeden po remoncie PC drugi z czasów jeszcze przed remontem podzielone w sumie na 4 partycje, z czego dwie(Czyli jeden cały dysk) puste i kompletnie nieużywane. Istnieje taka możliwość by wywalić z PC ten pusty Dysk zaś w jego miejsce wstawić dysk SSD pod Win 10? Oznaczałoby to brak ryzyka usunięcia moich plików.
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby używać wszystkich trzech dysków. Ja mam obecnie 2 SSD i 1 HDD.
Post automatically merged:

Czy oprócz komputronika i Moreli znacie jeszcze jakieś dobre sklepy gdzie można kupić części?
www.x-kom.pl
www.euro.com.pl
 
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby używać wszystkich trzech dysków. Ja mam obecnie 2 SSD i 1 HDD.

Ale ja chyba nie mam tylu slotów w obudowie dwa wystarczą SSD na system i Obecnie używany HDD na rzeczy. Dzięki za pomoc mniej więcej za tydzień dam znać jak mi poszło.
 
Ale ja chyba nie mam tylu slotów w obudowie dwa wystarczą SSD na system i Obecnie używany HDD na rzeczy. Dzięki za pomoc mniej więcej za tydzień dam znać jak mi poszło.
NIe wiem, jaką masz obudowę, ale dyski SSD są małe i można je montować np. przykręcając śrubkami pionowo do ścianki obudowy.
 
Mam rozumieć że jak brałbym Ryzena i RTX, to płyta główna już pod Win10 musi być?
Jeśli chciałbym pozostać na 7, to już sobie nie pochulam na High Endowym sprzęcie?
 
To po prostu podłącz dysk SSD, wgraj na niego system i ustaw jako rozruchowy. Nie musisz formatować starego dysku.

Ale i tak wstawienie nowego dysku jako systemowego będzie tak jak format i będzie potrzebował wgrać wszystko od nowa np. sterowniki czy też zaistalować programy (tzn. w teorii czasem programy na starym dysku da się "dostosowywać" bez ich ponownej instalacji ale w/g mnie nie jest to warte zachodu - lepiej i szybciej zapisać sobie ich konfiguracje i zainstalować od nowa, szczególnie jeśli zmienia się wersję systemu operacyjnego).

Na użytek domowy wystarczy Win10 Home.
Są sklepy online, gdzie można dostać sam klucz w cenie poniżej 100 zł. Temat legalności takich sklepów jest analogiczny do kupowania kodów na gry Steam czy GOG - sam zakup jest legalny, ale nie masz 100% pewności legalności źródła, z jakiego kod pochodzi.

Oj oj oj, wchodzimy na bardzo grząski grunt. ;)

Po pierwsze: należy pamiętać, że system nawet jeśli się zaktywuje i "działa" to automatycznie nie oznacza, że jest legalny.

Po drugie: w takich źródłach ("klucz poniżej 100zł") jest zdecydowanie większa szansa na to, że klucz nie będzie legalny.

Mam rozumieć że jak brałbym Ryzena i RTX, to płyta główna już pod Win10 musi być?
Jeśli chciałbym pozostać na 7, to już sobie nie pochulam na High Endowym sprzęcie?

Windows 7 daje się uruchamiać na Ryzenach (przynajmniej do generacji 3xxx, nie jest jeszcze wiadomo jak będzie z 4xxx).
Jednak to nie jest takie proste, więc wszystko zależy od Twoich zdolności i umiejętności szperania w sieci. ;)
Post automatically merged:

Czy płyta ASRock X470 Master SLI wspiera Windowsa 7? Po przeczytaniu niektórych opinii, ktoś się skarżył że tylko pod Win10, a ja używam Win7.
Takie rzeczy sprawdza się wchodząc na stronę producenta - ja tam widzę do ściągnięcia jakieś sterowniki pod Windows 7.
 
Last edited:
Jeżeli masz jakieś propozycje to śmiało proponuj, ale prosiłbym o konkrety, najlepiej z linkami do sklepu.
Mój budżet na to wszystko to 5-6K.

Na szybko można pójść tak (oczywiście traktować to tylko jako wytyczną):
- CPU - Ryzen 5 3600X 3,8GH (6 rdzeni, 12 wątków) 979 PLN Ole-ole
- Płyta - MSI X570-A PRO 699 PLN Ole-ole
- GPU - Gigabyte GeForce RTX 2070 SUPER GAMING OC 3X 8G 2298,37 PLN (plus 10,99 PLN za wysyłkę) Net-s.pl
- RAM - Corsair Vengeance LPX 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz C18 577,99 PLN Net-s.pl
- Zasilacz - Corsair TX750M 444,58 PLN (plus 11,99 PLN za wysyłkę) Net-s.pl
- SSD - Samsung SSD 970 EVO 1TB 799 PLN (plus 10,99 PLN za wysyłkę) Net-s.pl
- obudowa - SilentiumPC Signum SG1 TG 189,99 PLN Ole-ole

Razem praktycznie mieścisz się w 5 000 PLN (i to z wysyłką).

Zostaje więc jest pole do ewentualnych manewrów (polepszenia tego na czym Ci najbardziej zależy, np: dokładasz 300 PLN do dysku i już masz ultra szybki dysk SSD M.2 pod PCI Espress 4.0 albo 400 PLN do CPU 8 rdzeni).
 
Na szybko można pójść tak (oczywiście traktować to tylko jako wytyczną):
- CPU - Ryzen 5 3600X 3,8GH (6 rdzeni, 12 wątków) 979 PLN Ole-ole
- Płyta - MSI X570-A PRO 699 PLN Ole-ole
- GPU - Gigabyte GeForce RTX 2070 SUPER GAMING OC 3X 8G 2298,37 PLN (plus 10,99 PLN za wysyłkę) Net-s.pl
- RAM - Corsair Vengeance LPX 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz C18 577,99 PLN Net-s.pl
- Zasilacz - Corsair TX750M 444,58 PLN (plus 11,99 PLN za wysyłkę) Net-s.pl
- SSD - Samsung SSD 970 EVO 1TB 799 PLN (plus 10,99 PLN za wysyłkę) Net-s.pl
- obudowa - SilentiumPC Signum SG1 TG 189,99 PLN Ole-ole

Razem praktycznie mieścisz się w 5 000 PLN (i to z wysyłką).

Zostaje więc jest pole do ewentualnych manewrów (polepszenia tego na czym Ci najbardziej zależy, np: dokładasz 300 PLN do dysku i już masz ultra szybki dysk SSD M.2 pod PCI Espress 4.0 albo 400 PLN do CPU 8 rdzeni).

Dziękuję za propozycję.
Obecnie mam zasilacz Corsair CS550M, i zastanawiam się czy opłaca się kupować nowy, to samo z obudową.
Jak uważasz?
Dysk 1TB też raczej za duży. Myślę że na gry 500GB by starczył, mam jeszcze 806GB HDD.

Trochę lipa że z różnych sklepów, bo dwa razy za wysyłkę trzeba zapłacić, i różne okresy gwarancji będą pewnie.
Muszę jeszcze to przejrzeć i przemyśleć.
 
Trochę lipa że z różnych sklepów, bo dwa razy za wysyłkę trzeba zapłacić, i różne okresy gwarancji będą pewnie.
Okres gwarancji zależy od producenta a nie od sklepu (chyba że sklep modyfikuje daną część).

Obecnie mam zasilacz Corsair CS550M, i zastanawiam się czy opłaca się kupować nowy, to samo z obudową.
Jeśli coś wolno dodatkowo wtrącić: dwa lata temu też myślałem o zasilaczu Corsair, jednak zrezygnowałem na rzecz SeaSonica. Corsair miał wtedy zawirowania wewnątrzfirmowe co zaczęło odbijać się na jakości podzespołów - nie wiem jak jest teraz. Jeśli chodzi o moc, to oczywiście "im więcej tym bardziej przyszłościowo", ale ja bym też zwrócił uwagę na, jak napisałem, jakość podzespołów (zasilacz to jak dla mnie najważniejsza część w komputerze, a nie raz jest kupowany "na odwal się") oraz certyfikat energetyczny (szczególnie jeśli ktoś dużo używa komputera).

Obudowa to kwestia gustu i jej możliwości rozbudowy. Czasem też warto złożyć nowy komputer "w całości", a stary trzymać "w razie czego".

Dysk 1TB też raczej za duży. Myślę że na gry 500GB by starczył, mam jeszcze 806GB HDD.
Moje wtrącenie nr 2: ja gry trzymam na HDD, na SSD mam system (ale to ja).
 
Trochę lipa że z różnych sklepów, bo dwa razy za wysyłkę trzeba zapłacić, i różne okresy gwarancji będą pewnie.
Muszę jeszcze to przejrzeć i przemyśleć.

Większość z podanych sklepów w (moim zestawieniu) ma darmową przesyłkę, a z własnego doświadczenia wiem, iż zwykle nie opłaca się kupować w jednym sklepie (bo to co zyskasz na przesyłce, z reguły, stracisz na różnicy cen). No chyba, że zestawu nie składa się samemu i mus zakupu w jednym miejscu (ale co za problem złożyć PC? Nawet jak nikt tego nigdy nie robił na necie są setki filmików pokazujących proces - aby coś zepsuć naprawdę trzeba się starać).

1TB to nie jest za mało. Dodatkowo jak załadujesz system na SSD (nie musi być osobny fizyczny dysk, a wystarczy partycja - tak ze 100 GB) to resztę masz na gry, a te na dysku nietalerzowym wręcz śmigają (co dopiero na M.2 z PCI Express 4.0 to już w ogóle musi być bajka :) ).

Odnośnie gwarancji to sądzę, że każdy sklep ma taki sam okres na gwarancję od producenta danego podzespołu.

P.S. Geforce RTX 2070 Super to obecnie najbardziej opłacalna karta graficzna (zestawienie ceny do wydajności) ze stajni zielonych.

P.S.2. Odnośnie zasilacza to można pójść w XFX Black Edition XTR 750W Full Modular - w pełni modular, czyli praktycznie brak zbędnych kabli. Sam mam tego typu (i firmy) zasilacz, więc mogę potwierdzić, że komfort jest realny.
 
Last edited:
Na szybko można pójść tak (oczywiście traktować to tylko jako wytyczną):
- CPU - Ryzen 5 3600X 3,8GH (6 rdzeni, 12 wątków) 979 PLN Ole-ole - lepiej dołożyć do Ryzen 7 3700X - cena 1479 zł
- Płyta - MSI X570-A PRO 699 PLN Ole-ole
- GPU - Gigabyte GeForce RTX 2070 SUPER GAMING OC 3X 8G 2298,37 PLN (plus 10,99 PLN za wysyłkę) Net-s.pl
- RAM - Corsair Vengeance LPX 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz C18 577,99 PLN Net-s.pl - tutaj obniżyłbym cenę do ok. 340 zł spokojnie za ram 16 GB prędkości C15/C16 3000 MHz - np. Patriot Viper 4 za 339zł
- Zasilacz - Corsair TX750M 444,58 PLN (plus 11,99 PLN za wysyłkę) Net-s.pl - tutaj też obniżyłbym cenę do zasilacza np. BeQuiet za max 300 zł - 600W spokojnie wystarczy bo podzespoły są coraz mniej prądożerne :)
- SSD - Samsung SSD 970 EVO 1TB 799 PLN (plus 10,99 PLN za wysyłkę) Net-s.pl - zastanów się czy nie wystarczy Ci np. Samsung 860 QVO 1TB SATA3 za ok. 500 zł.
- obudowa - SilentiumPC Signum SG1 TG 189,99 PLN Ole-ole - bardzo słaby wybór ponieważ jest model SilentiumPC Regnum RG4T z aż 3 wiatrakami za 180 zł
 
Na szybko można pójść tak (oczywiście traktować to tylko jako wytyczną):
- CPU - Ryzen 5 3600X 3,8GH (6 rdzeni, 12 wątków) 979 PLN Ole-ole - lepiej dołożyć do Ryzen 7 3700X - cena 1479 zł

To jakbyś nie zauważył zostawiłem w post scriptum :p...

- RAM - Corsair Vengeance LPX 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz C18 577,99 PLN Net-s.pl - tutaj obniżyłbym cenę do ok. 340 zł spokojnie za ram 16 GB prędkości C15/C16 3000 MHz - np. Patriot Viper 4 za 339zł

Z pamięcią RAM można by w sumie znaleźć coś o zegarach 3200 MHz, bo raczej wyższe zegary to w większości marketing, stąd nie opłaca się iść w moduły + 4000 MHz.

- Zasilacz - Corsair TX750M 444,58 PLN (plus 11,99 PLN za wysyłkę) Net-s.pl - tutaj też obniżyłbym cenę do zasilacza np. BeQuiet za max 300 zł - 600W spokojnie wystarczy bo podzespoły są coraz mniej prądożerne :)

No, tutaj bym polemizował. Bo o ile proces technologiczny idzie do przodu (pojawia się lepszy proces technologiczny, a mniejszym apetytem na prąd i - co niejako za tym idzie - mniejszym współczynnikiem wydzielania ciepła) to zapotrzebowanie na moc obliczeniową i tak idzie w górę. Tak więc lepiej mieć ten zapas (który przy dobrej klasy zasilaczu praktycznie nie będzie widoczny w postaci jakiejś straty) niż potem przy wymianie GPU narzekać.
Dobry zasilacz to zakup na lata.

- SSD - Samsung SSD 970 EVO 1TB 799 PLN (plus 10,99 PLN za wysyłkę) Net-s.pl - zastanów się czy nie wystarczy Ci np. Samsung 860 QVO 1TB SATA3 za ok. 500 zł.

Hm... dysk na interfejsie SATA II, kontra PCI Express.
Tak, za 300 PLN mniej dostajemy 5 razy (do 7 razy w odczycie) wolniejszy dysk...
Zysk jak nie wiem :p ...
Ale różnicę z normalnego "talerza" na pewno się zauważy (sam mam SSD o podobnych parametrach, jeszcze z czasów premiery W3 i różnica względem starych dysków jest nieziemska, ale jak za niewielką kwotę można posiadać coś o wiele szybszego...).

- obudowa - SilentiumPC Signum SG1 TG 189,99 PLN Ole-ole - bardzo słaby wybór ponieważ jest model SilentiumPC Regnum RG4T z aż 3 wiatrakami za 180 zł

Bo do obudowy dokupuje się wiatraczki samemu :p ...
Bardzo rzadko to co oferuje producent (z budą) jest sensowne i... ciche.
Ale wystarczy samemu coś dołożyć/zastąpić za grosze i będzie GIT :) .
 
No, tutaj bym polemizował. Bo o ile proces technologiczny idzie do przodu (pojawia się lepszy proces technologiczny, a mniejszym apetytem na prąd i - co niejako za tym idzie - mniejszym współczynnikiem wydzielania ciepła) to zapotrzebowanie na moc obliczeniową i tak idzie w górę. Tak więc lepiej mieć ten zapas (który przy dobrej klasy zasilaczu praktycznie nie będzie widoczny w postaci jakiejś straty) niż potem przy wymianie GPU narzekać.
Dobry zasilacz to zakup na lata.

No, ale czy nowy zasilacz jest konieczny? Jak pisałem, mam już 550M Corsaira i jeżeli on da radę, to po co mi 3 zasilacz?
To samo z obudową. Jeżeli okaże się że będzie problem z zainstalowaniem komponentów do starej, to kupię nową.
Jeżeli coś nie jest konieczne, to wolałbym nie tracić na to kasy.
 
Top Bottom