Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
Kiedyś jak sprawdzałem nową płytę główną i procka, to wszystko hulało, a jak doszła potem reszta podzespołów i złożyłem kompa na dobre, to nagle był problem z prockiem. Okazało się, że dwa piny w sockecie na procka się skrzywiły, więc na to też możesz rzucić okiem.
 
Może procesor założony złą stroną (nie do góry nogami oczywiście, bo tak się nie da :p )?

Na procesorze i płycie głównej masz taki mały trójkącik na jednym z rogów - oba powinny być w tym samym rogu ( "nachodzić" na siebie).
 
Kiedyś jak sprawdzałem nową płytę główną i procka, to wszystko hulało, a jak doszła potem reszta podzespołów i złożyłem kompa na dobre, to nagle był problem z prockiem. Okazało się, że dwa piny w sockecie na procka się skrzywiły, więc na to też możesz rzucić okiem.
Akurat w przypadku AMD to jest socket PGA, więc piny są na procesorze, ale łatwiej zobaczyć czy piny są w porządku.

Tylko jest pewien szkopuł ze zdejmowaniem chłodzenia trzeba uważać aby nie zdjac chłodzenia z procesorem :) aby tego uniknąć trzeba delikatnie pokręcić chłodzeniem w lewo i prawo ale to bardzo delikatnie aby pinów nie uszkodzić po takim zabiegu raczej nie wyjmiemy chłodzenia z procesorem.
 
Może procesor założony złą stroną (nie do góry nogami oczywiście, bo tak się nie da :p )?

Na procesorze i płycie głównej masz taki mały trójkącik na jednym z rogów - oba powinny być w tym samym rogu ( "nachodzić" na siebie).

No bez przesady ;D Dało się tylko w jedną stronę go założyć.

Lepiej mi powiedzcie dlaczego nie działa przycisk power do wyłączania, a do włączenia działa.

Czy to możliwe że niedziałający power, tak jak i speaker są powiązane z tym samym problemem?
 
Lepiej mi powiedzcie dlaczego nie działa przycisk power do wyłączania, a do włączenia działa.

A na pewno dobrze podłączyłeś te kabelki z obudowy do płyty głównej (czyli przycisków na obudowie - w tym power/reset)?
 
No bez przesady ;D Dało się tylko w jedną stronę go założyć.

Lepiej mi powiedzcie dlaczego nie działa przycisk power do wyłączania, a do włączenia działa.
Z tego co się orientuje jak tak wisi w zawieszeniu komp to zwykłe naciśnięcie power nie pomoże, tylko wciśnięcie na dłużej ... wtedy się wyłączy.
 
Po włączeniu zapala się dioda od CPU, i ciągle się świeci.
Zgodnie z instrukcją wskazuje to na problem z procesorem. Sprawdź, czy nie są pogięte piny - jeżeli nie, to odesłałbym procesor na gwarancję.
BTW, pakują teraz do płyt miliardy nikomu niepotrzebnych światełek, a brakuje czegoś, co kiedyś nie było niczym nadzwyczajnym, czyli wyświetlacza kodów błędów (jak sobie przypomnę, że na moim starym AsRocku P67 PRO3, który kosztował połowę tego co moja obecna płyta był taki wyświetlacz, to mam ochotę zgrzytać zębami).
 
Zgodnie z instrukcją wskazuje to na problem z procesorem. Sprawdź, czy nie są pogięte piny - jeżeli nie, to odesłałbym procesor na gwarancję.
BTW, pakują teraz do płyt miliardy nikomu niepotrzebnych światełek, a brakuje czegoś, co kiedyś nie było niczym nadzwyczajnym, czyli wyświetlacza kodów błędów
Ja tam problemów nie mam, ale odnośnie wyświetlacza kodów POST to racja zbyt się z tym cenią, tylko w droższych płytach.
(U Asusa dopiero ma X570 Strix-E czyli okolice 1400zł)
Dodatkowo płyty X570 są tak drogie.... co niejako AMD tłumaczy że to skutek dostosowania płyty i jej ścieżek do sygnału PCI-E 4.0 który wymaga aby te ścieżki były znacznie lepszej jakości, więc winę za wysokie ceny płyt zrzucają na 4.0
 
Okazuje się że jakimś cudem procek nie siedział dobrze w sockecie, i dlatego płyta go nie widziała. Także przynajmniej ten problem mam już z głowy...
Teraz pojawił się kolejny problem. Otóż po zmarnowaniu kilku godzin i próbie zainstalowania systemu, komputer nie widzi dysku SSD na którym owy system się zainstalował. Normalnie, padaka totalna.
Pytanie, czy płyta jest uszkodzona, czy to dysk.
 
Last edited:
Sprawdź, czy UEFI go widzi. Spróbuj wpiąć go w inne gniazdo SATA na płycie (chyba, że to dysk M.2, wtedy możliwości masz ograniczone). Pokombinuj z ustawieniami typu dysku w UEFI (zawsze możesz przywrócić ustawienia do standardowych, więc raczej nic nie popsujesz).
 
Last edited:
Okazuje się że jakimś cudem procek nie siedział dobrze w sockecie, i dlatego płyta go nie widziała. Także przynajmniej ten problem mam już z głowy...
Teraz pojawił się kolejny problem. Otóż po zmarnowaniu kilku godzin i próbie zainstalowania systemu, komputer nie widzi dysku SSD na którym owy system się zainstalował. Normalnie, padaka totalna.
Pytanie, czy płyta jest uszkodzona, czy to dysk.
Rozumiem że zamontowałeś sam dysk SSD na którym ma być postawiony system a resztę dysków tymczasowo odpiąłeś, aby system zainstalował się poprawnie?
Jest pewien błąd instalatora windowsa który występuje gdy chcemy postawić system na nowym SSD, a przy okazji instalacji mamy wpięte stare dyski (HDD) system instalując się w takiej konfiguracji zrobi lekki burdel ponieważ miejsce na plik wymiany systemu zamiast utworzyć się tylko na dysku systemowym, utworzy się również na pozostałych dyskach!
Znany bug instalatora windowsa i występuje zarówno na intelu jak i AMD.

Dlatego na czas instalacji systemu odłącz pozostałe dyski (jeżeli jakieś są) a po zaistalowaniu systemu normalnie z powrotem podłącz.
Jeżeli dysk jest niewidoczny to po zainstalowaniu dysku, pierwsze co po odpaleniu kompa wejdź do biosu, zobacz czy w biosie dysk jest widoczny i ustaw odpowiedni priorytet bootowania.

(To dotyczy raczej reinstalacji po formacie )

Dysk może być tez niewidoczny lub też instalacja może być niemożliwa w domyślnym trybie Legacy+UEFI, przełącz na tryb Legacy.
Przynajmniej ja tak miałem przy reinstalce systemu kiedy to nie mogłem przeinstalować systemu na dysku systemowym ze względu na format plików na dysku (MBR) wtedy aby zainstalowac system ponownie na takim dysku (MBR) trzeba przełączyć na tryb Legacy.
Po całej instalacji możesz spokojnie wrócić do BIOSa i przełączyć z powrotem na Legacy+UEFI
 
Last edited:
Sprawdź, czy UEFI go widzi. Spróbuj wpiąć go w inne gniazdo SATA na płycie (chyba, że to dysk M.2, wtedy możliwości masz ograniczone). Pokombinuj z ustawieniami typu dysku w UEFI (zawsze możesz przywrócić ustawienia do standardowych, więc raczej nic nie popsujesz).

Dysk M.2, i tylko 1 slot na płycie na niego, drugi jest pod inny typ.
Spróbujemy z UEFI, ale to jutro.
 
Dysk M.2, i tylko 1 slot na płycie na niego, drugi jest pod inny typ.
Spróbujemy z UEFI, ale to jutro.
Ja tu widzę że płyta MSI X570-A PRO (czyli taka jaką posiadasz, bo o niej pisałeś) ma dwa sloty na dyski M2 i są to w zasadzie identyczne sloty przy CZYM pewna uwaga.

Lepiej jest wpiąć dysk w slot ten wyższy nad kartą graficzną, dysk wpięty do tego slotu będzie brał linie PCI-E bezpośrednio z procesora, a nie jak po podłączeniu do niższego slotu z chipsetu (w sumie to bez różnicy, taka informacja parafialna)

Z racji tej że sloty są identyczne, możesz spróbować przepiąc dysk do drugiego slotu i zobaczyć czy dysk tez będzie znikać, bo jeżeli miałeś wpięty do wyższego slotu i miałeś cyrki, a po wpięciu do niższego nic się nie dzieje... no to może przez niewłaściwy montaż coś mogło się stać z kontrolerem w procesorze stąd znikający dysk, albo peryferia.. było by kiepsko.

Zaznaczyłem ci gdzie są sloty na M2, na tej płycie gdybyś drugiego nie zauważył.

Może być też problem z krzywym pinem, bo może przez niewłaściwy montaż, akurat pin odpowiedzialny za kontroler I/O w procesorze lekko się wygiął i nie styka tak jak ma normalnie stykać.
 

Attachments

  • product_3_20190723100321_5d366ae9ad7f2.jpg
    product_3_20190723100321_5d366ae9ad7f2.jpg
    260.2 KB · Views: 32
Last edited:
Może taka głupi pomysł - ale czy Twój dysk M2 jest oficjalnie wspierany przez użyty w zestawie model płyty głównej?

Jak już komp niejako startuje może warto zaktualizować BIOS płyty?
 
Może taka głupi pomysł - ale czy Twój dysk M2 jest oficjalnie wspierany przez użyty w zestawie model płyty głównej?

Jak już komp niejako startuje może warto zaktualizować BIOS płyty?
Nie wiem Iwanie, to Ty mi polecałeś podzespoły, więc zaufałem Twojej wiedzy ;)
Bios został zaktualizowany już wczoraj, przełożyliśmy dysk z gniazda pod kartą, do tego wyżej i działało przez jakiś czas.
Zainstalowałem sobie stery, programy, zacząłem ścigąć kilka gierek i w pewnym momencie komp dostał zwiechy.
Wcisnąłem reset i bum, znowu nie widzi dysku. Wyłączyłem, włączyłem i znowu dysk widzi.
Wydałem prawie 7K na nowego PC, i aż strach pozbyć się starego, bo nigdy nie wiadomo jaki humorek będzie miał ten nowy.

PS: Teraz mam problem ze ścinającym dzwiękiem czy to w Spotify, czy grach. Zainstalowałem wszystkie aktualizacje do systemu, przekładałem kabel a to pod monitor, a to po komputer i nic. Fajnie że mi teraz Arkham Knight hula w 60 klatkach na maxa, ale co z tego jak mi ciągle gra trzeszczy :(
 
Last edited:
Top Bottom