Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
No ale ciężko w takiej sytuacji utrzymać stanowisko, że Intel wypada lepiej w stosunku cena/jakość. Nie wypada.
 
No ale ciężko w takiej sytuacji utrzymać stanowisko, że Intel wypada lepiej w stosunku cena/jakość. Nie wypada.

Pewnie ciężko. nie wiem, bo ja go nie utrzymuje. Moje stanowisko jest takie, ze jak chcesz mieć najbardziej wydajny komputer do grania i nie masz problemu za niego zapłacić, to kupisz Intela + NVIDIA.
 
Moje stanowisko jest takie, ze jak chcesz mieć najbardziej wydajny komputer do grania i nie masz problemu za niego zapłacić, to kupisz Intela + NVIDIA.

Masz słuszne stanowisko. Gry wciąż mocno polegają na wydajności jednego - dwóch rdzeni, a w tym niebiescy są ciągle lepsi od czerwonych. Z tym, że przepaść dzieląca niegdyś AMD i Intela zmalała drastycznie i teraz kręci się zazwyczaj w okolicach kilku efpeesów, w innych (profesjonalnych) zastosowaniach i stosunkiem cena - wydajność Ryzen wyciera ix podłogę.

I jest to sytuacja dobra dla wszystkich. Intel nie ma już monopolu. Monopol jest zły. Zawsze.
 
No dobra, ale jeśli nie bierzemy pod uwagę stosunku cena/jakość (czy wydajność), to rozumiem, że mówimy o sytuacji, gdy kupujemy absolutnie najmocniejszy sprzęt na rynku, bo nas stać. W każdej innej sytuacji stosunek ten ma kluczowe znaczenie i zakup Intela jest mniej korzystny.
 
Ja zadowolę się zakupem Ryzena 3600x. W 4k i tak to karta graficzna ma tak naprawdę znaczenie. Grając na wysokich, ultra lub mix na obecnym sprzęcie większość gier na spokojnie osiąga pułap 40 klatek a mi starcza 30... Co Ciekawe wczoraj odpaliłem sobie Shadow of TB grając na prawie wymaksowanych razem z RT na Ultra i Dlss ustawieniach (przy okazji z HDR aby ładniej było xD ). Zmniejszyłem tylko AO na BTAO oraz Texture Filtering na 2x Anisotropic i 30FPS Było :D Gdy RT na średnie ustwiłem to 40 klatek skoczyło. Rezygnując z RT spokojnie 50 z małymi spadkami. Dlatego właśnie szybko mojego RTX 2060 OC się nie pozbędę a 1800zł swojego czasu na niego dałem. Pozostaje procek i ram wymienić. Myślę, że CP2077 gdy nawet mniejsze ustawienia RT użyję to na wysokich spokojnie 30-40 powinienem mieć. Chyba, że naprawdę to będzie przełom w grafice :p
Co prawdą rozmowa była a propos procków ale myślę, że cena niezależnie czy grafiki czy procków powinna odpowiadać wydajności...Osobiście nie wydałbym tyle pieniędzy na Intela skoro w 4k a na takich gram Ryzen jest zdecydowanie tańszy, a osiągi podobne. Oczywiście każdy zarobione pieniądze może wydawać jak chce i to szanuję :)
 
No dobra, ale jeśli nie bierzemy pod uwagę stosunku cena/jakość (czy wydajność), to rozumiem, że mówimy o sytuacji, gdy kupujemy absolutnie najmocniejszy sprzęt na rynku, bo nas stać. W każdej innej sytuacji stosunek ten ma kluczowe znaczenie i zakup Intela jest mniej korzystny.
Jeszcze w jaką rozdzielczość celuje @doktor_fleck . Czy będzie używać natywnej rozdzielczość fullhd i 60 fps, czy UHD i 120fps =]. Tak czy siak ja przyszly komputer składam na Ryzenach, bo wielordzeniowość będzie na lata, kiedy intel zgubi moc wielowątkowości ja będę sobie siedział na ryzenie i patrzył następne generacje procesorów intela :p
 
Cześć, bardzo proszę o radę.
Otóż nosze się z zamiarem upgradu komputera. Całość była składana w 2015 roku i po bardziej wymagających grach widzę, że nieco się już zestarzała, poza tym myślę o zakupie w niedalekiej przyszłości gogli Oculus Rift S i chciałbym konfigurację, która mogłaby sobie poradzić z wymogami VR.
No i tu moje pytanie, jako że w kwestiach technicznych nie jestem specjalnie ogarnięty, to prosiłbym o radę: co można/warto w moim zestawie poprawić lub wymienić?
Mój budżet to około 2 -2,5k. Celuje w Full HD (4K mnie w tej chwili nie interesuje) i w zupełności wystarczy mi do szczęścia płynne 30-40 fps. Mój obecny sprzęt jest rozpisany w sygnaturce.
Za każdą poradę będę wdzięczny (y)
 
Na szybko:
Procesor Ryzen 3600 (799 zł)
Płyta MSI B450 Tomahawk MAX (529 zł)
RAM Patriot Viper DDR4 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 (369 zł)

Razem 1697 zł. Stary procesor, płytę i pamięć puść na allegro i zbieraj na kartę graficzną. Wadą tego rozwiązania jest to, że poprawę wydajności odczujesz tylko tam, gdzie wąskie gardło stanowił procesor (ewentualnie RAM, bo 8GB to już trochę mało).

Ewentualnie, bierzesz Ryzena 1600 AF (456,72 zł) zamiast 3600 - wówczas całość zamyka się w ~1355 zł. Dokładasz 1389 zł i masz radeona 5600 XT zamiast 970tki.

Na upartego można by próbować szukać używanego i7 4790 (jakieś 600 zł na allegro) + dokupienie RAMu i karty graficznej, ale moim zdaniem taka inwestycja w martwą platformę jest kompletnie nieopłacalna (zwłaszcza, że płytę masz raczej budżetową, która wyklucza jakiekolwiek podkręcanie). Na B450 możesz w razie potrzeby zmienić procesor na mocniejszego Ryzena - płyta powinna dać radę nawet z 3900x (a z dużym prawdopodobieństwem, też na kolejną generację Ryzenów).
 
Na szybko:
Procesor Ryzen 3600 (799 zł)
Płyta MSI B450 Tomahawk MAX (529 zł)
RAM Patriot Viper DDR4 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 (369 zł)

Razem 1697 zł. Stary procesor, płytę i pamięć puść na allegro i zbieraj na kartę graficzną. Wadą tego rozwiązania jest to, że poprawę wydajności odczujesz tylko tam, gdzie wąskie gardło stanowił procesor (ewentualnie RAM, bo 8GB to już trochę mało).

Ewentualnie, bierzesz Ryzena 1600 AF (456,72 zł) zamiast 3600 - wówczas całość zamyka się w ~1355 zł. Dokładasz 1389 zł i masz radeona 5600 XT zamiast 970tki.

Na upartego można by próbować szukać używanego i7 4790 (jakieś 600 zł na allegro) + dokupienie RAMu i karty graficznej, ale moim zdaniem taka inwestycja w martwą platformę jest kompletnie nieopłacalna (zwłaszcza, że płytę masz raczej budżetową, która wyklucza jakiekolwiek podkręcanie). Na B450 możesz w razie potrzeby zmienić procesor na mocniejszego Ryzena - płyta powinna dać radę nawet z 3900x (a z dużym prawdopodobieństwem, też na kolejną generację Ryzenów).
Procesor pcie 4.0, apłyta główna 3.0 chyba że już odblokowali sterownikami, ale AMD pamiętam zakazało tej praktyki ze ze względu na ryzyko uszkodzeń sprzętu. Ten sam procesor planuje zakupić dziecku =] Tylko płyty czekam bez wiatraczków, bo zlecenia z powrotem dostała firma specjalizująca, która od lat projektowała płyty dla AMD, a nie jak teraz AMD, więc możliwe że wróci normalność =]


Taką listę z lutego stworzyłem, teraz pewnie dużo się pozmieniało, komp dla dziecka:
 
Last edited:
Procesor pcie 4.0, apłyta główna 3.0
To prawda. Moim zdaniem przy ograniczonym budżecie nie warto dopłacać do płyt X570 (zwłaszcza, że najprawdopodobniej zanim PCIE 4.0 zacznie przynosić realne korzyści, to będzie standardem nawet w budżetowych płytach; karty graficzne z interfejsem PCIExpress 3.0 b. długo miały porównywalną wydajność na PCIE 2.0. Inna sprawa, jeżeli ktoś potrzebuje b. szybkiego SSD - wtedy 4.0 może dać solidnego kopa, ale to raczej domena zastosowań profesjonalnych, nie użytkowania pod gry).
 
To prawda. Moim zdaniem przy ograniczonym budżecie nie warto dopłacać do płyt X570 (zwłaszcza, że najprawdopodobniej zanim PCIE 4.0 zacznie przynosić realne korzyści, to będzie standardem nawet w budżetowych płytach; karty graficzne z interfejsem PCIExpress 3.0 b. długo miały porównywalną wydajność na PCIE 2.0. Inna sprawa, jeżeli ktoś potrzebuje b. szybkiego SSD - wtedy 4.0 może dać solidnego kopa, ale to raczej domena zastosowań profesjonalnych, nie użytkowania pod gry).
Dlatego czekam na b450 z pcie 4.0, bo te gamingowe płyty nie są mi potrzebne, bo i tak nic nie będę podkręcać, a potrzebna wtedy jest mocna sekcja zasilania i koszty rosną. Dlatego wybrałem tania płytę pcie 3.0, 250zl różnicy, a sam czekam na średnią półkę z pcie 4.0 już rok =]
 
Hmmm...tak sobie myślę...Czy lepiej wydać 3tys na upgrade kompa (ram, procek płyta główna-póki co przez tą piętę achillesową chociaz gry mi działają to potrafią się przycinać gdy procek nie wyrobi lub gra wymaga ponad 10Gb ramu )aby cieszyć się ostatecznie trochę lepszą grafiką niż na Xbox One X, którego można dorwać za 1400zł nówkę czy np zakupić (jeśli nie przekroczy 1600zł) tą limitowaną edycję konsoli ze skórką CP2077 i cieszyć się grami i CP2077 na premierę (grając w 4k na kompie i tak RT nie odpalę mając RTX 2060 OC na pokładzie) a za rok czy dwa kupić Xbox Series X, który i tak będzie mocniejszy niż mój cały komp po upgrejdzie + CP dostanie za free aktualizację, która pewnie będzie wspierała RT. W między czasie kupiłbym PS5 gdy GoW2 wyjdzie ogrywając przy okazji poprzednią część z 2018 roku.
Ogólnie i tak zamierzam się na konsole przerzucić (i PS i XBOX) bo wygodniej mi grać na kanapie i taniej w stosunku do kompa o takiej mocy co konsole. PS5 służyłaby mi jako maszyna do świetnych exów, a Xbox podobnie + jako "budżetowy PCet" XDDDD
 
Przerzucając się z PC na konsole, należy jeszcze uwzględnić, czy:

- nie będzie się chciało w przyszłości korzystać z modów (przy grach od REDów wydają mi się one wręcz nieodzowne i myślę, że podobnie będzie w przypadku CP);

- nie grywa się w gry stricte pecetowe (strategie chociażby);

Natomiast co do grania na kanapie, to ja od 6 lat gram tak na PC, rozwalony na szezlongu przed stucalowym ekranem projektora, z bezprzewodowym padem od XBOXa w dłoni. Nie mogę się nadziwić, czemu wszystkim się wydaje, że to tylko domena konsol. :D
 
Mody są dla mnie opcjonalne xD ( w Wieśku bawiłem się wieloma ale ostatecznie pozostawiłem sobie głównie naprawiające bugi w grze), a strategię na spokojnie na ultra te w które gram mi chodzą na kompie w 4k.
PC nie chcę przenosić do salonu :D Mam biurko w zasadzie gamingowe (FREDDE z Ikei) aby wygodniej mi było również grać. Zastanawiam się bo po wydatku 3 tys i tak pewnie pogram w CP w 30 klatkach bez RT na moim sprzęcie niewiele w lepszej oprawie graficznej niż na Xbox One X...a tym bardziej daleko mi będzie do nowej generacji....RTX 2080s (bo mniej więcej taką moc bedzie miała nowa konsola) kosztuje ok 4 tys...sama karta...Moją RTX 2060 kupiłem w tamtym roku więc nie chcę jej szybko wymieniać. dodatkowo konsola może odpalać filmy na Blu-Rayu, a takowe również posiadam bo dostałem xD
Ogólnie i tak muszę się wstrzymać...Aby do czerwca (bo konsola CP) Redzie coś pokazali jakieś wymagania, trailery z wersji na Xbox czy itp :D
Ehhh gdybym miał kartę RTX 2080 to bym się nawet nie zastanawiał xD
 
Główne granie tylko PC na ps4 mam przycinki gając w stare pes 2018, Days Gone, Grafika w Red Dead Redemption 2 beznadziejna i ten kropkowane wygładzanie krawędzi, najgorsza metoda. Kropki na krawędziach postaci widać ta sama metoda wygładzania jest w Gwincie w ruchomych obrazach przy wczytywaniu. Ta metoda jest dobra dal komórek, czy tabletów na większych wyświetlaczach strasznie razi w oczy takie wykropkowanie.

Przyszła generacja 2tys do 3tys taki przedział pewnie będzi. W końcu konsole dogonią PC na jakieś 2-3 lata po standaryzacji pci 4.0 i wydaniu za 3 lata mega generacji kart graficznych pod tę szynę daleko w tyle znowu zostaną. Najgorsze w konosalch to odporwadanie ciepła zobaczymy jak sobie poradzą z takimi częstoliwosciami procesora jak w PC (3,2ghz). Pamiętajmy że PC mam pamięć osobną karta graficzna około 10GB i Operacyjna 16GB tak , konsola jedynie 16GB na całość. Nie ma też danych jaka szybkość kości pamięci będzie w konsoli, ale cała przepustowość w konsoli ma mieć 484 GB/s , gdzie na PC 484 GB/s ma sama karta graficzna.

Zależy od oczów jeżeli nie widzisz różnicy w grafice, rysowaniu odległości, szczegółów, cieniowania i oświetlenia czy klatkach między 30 a 60, bo nie wszyscy mają takie oczy to najlepiej konsole =]

EDIT: najważniejsze to jak sobie poradzą odprowadzaniem ciepla, niby ps5 ma mieć stałą temperaturę niezależną od otoczenia i to będzie dla mnie kluczowe i jeszcze jedno, łatwość dostępu do konserwacji konsoli (kurz, pasta)

1,5 roku mam ps4 i srtasznie wyje przy wymagającej grafice. Odkurzyłem nie nie było kurzu zmieniłem pastę i dalej to samo, może źle nałożyłem, ale znowu te wszystkie śrubki odkręcać .... Strach w gry gać z takim odkurzaczem, a jeszcze tyle mam do przejścia gier z ps4. Dlatego chyba wole PC mam większą kontrolę nad podzespołami i widzę temperatury jak coś się dzieje.
 
Last edited:
PS4 Pro jest gorsze graficznie od Xbox One X, który notabene odpowiada PCtowi za 5koła na spokojnie. W odległości od TV nie widać pomiędzy XOX a PC w zasadzie różnicy w grafice. Przypuszczam, że gdybym zrobić scr i komuś pokazać to naprawdę mało kto potrafiłby w 100% pewnością określić czy scr pochodzi z PC czy z XOX. Widzę różnicę 60, a 30 klatek ale w gry jakie ogrywam 30 mi wystarcza. Wolę nawet aby ładniej wyglądały niż w 60 chodziły i w podobny sposób w PC zawsze grafikę ustawiam. Może dlatego tak mam, że większość życia w 18-20 klatkach grałem :p i mózg mi się przestawił xddd
PCeta zawsze co 8 lat wymieniam więc na spokojnie nowy X Series X mi wystarczy bo nie liczac płyty głównej, ramu i procka to reszta wymieniona w PCecie. Dlatego mam mały dylemat. Bo wiem, że XSX zanim znów na nowo kompa wymienię to on wciąż będzie dobry. A po wydaniu 3 koło na PC dużej różnicy w klatkach mi nie zrobi bo w 4K przede wszystkim karta graficzna ma znaczenie, a moja starcza w zależności od gry na 35-45 klatek na wysokich w większości gier.

EDIT:
Ogrywając Wiedźmina 3 na ultra w 4k po usunięciu kilku graficznych modów z ciekawości włączyłem HW na maksa i na Skellige o dziwo ok 45 klatek chodzi nawet podczas zabawy w berka gryzionego z wilkami nie spada poniżej 30, a nawet blisko 40 się utrzymuje...co prawda to gra z 2015 ale HW mocno obciąża karte, a tu taka miła niespodzianka. Może skoro i tak CP2077 w empiku na PC zamówiłem to niech będzie. Wydam te 3tys na Ryzena 3600 i 32GB ramu na zapas + płytę główną ok 1000zł i za kilka lat najwyżej kartę wymienię ale skoro W3 mi działa tak ładnie z HW to może i CP będzie całkiem dobrze w 30klatkach chodził. Trzeba czekać na ogłoszenie wymagań sprzętowych.
 
Last edited:
Kiedyś wydawało mi się, że komfortowe granie zaczyna się od 30 fps. W tej chwili znaczną ilość gier (może poza tymi bardziej wymagającymi) jestem w stanie uruchomić w 1080 i 60 fps. Niedawno jednak postanowiłem nieco podkręcić swój monitor (w panelu sterowania Nvidia jest to bajecznie proste) i udało mi się dobić do 74 Hz (przy 75 Hz monitor odmawia posługi).
Oj, mówię Wam, widać różnicę pomiędzy 60, a 74 Hz.
 
Kiedyś wydawało mi się, że komfortowe granie zaczyna się od 30 fps. W tej chwili znaczną ilość gier (może poza tymi bardziej wymagającymi) jestem w stanie uruchomić w 1080 i 60 fps. Niedawno jednak postanowiłem nieco podkręcić swój monitor (w panelu sterowania Nvidia jest to bajecznie proste) i udało mi się dobić do 74 Hz (przy 75 Hz monitor odmawia posługi).
Oj, mówię Wam, widać różnicę pomiędzy 60, a 74 Hz.
Nie możesz innego odświeżania dać niż natywne na monitor.

@hertores Częstotliwość rdzeni masz o połowę mniejszą niż procesory pod PC, no fizyki nie oszukasz im większe taktowania tym większa temp i osiągi. Bazowe częstotliwy procesora w PC to 3,6GHz, jest to szczytowa watość nowych konsol, PC wskakuje w boostach powyżej 4,1 GHz

Dlatego jestem ciekaw PS5, bo informacja że układy będą ze stała temperaturą niezależne od temp na zewnątrz będzie ciekawe =] .
W przyszłej generacji konsol od razu widać podobne zegary jak na PC, w maju w końcu wszystko powiedzą.

W życiu konsola obecnej generacji nie prześcignie kompa za 5k, zawsze gdzieś będą uproszczenia w grafice, rysowaniu, cieniach, wygładzaniu. I trzeba pamiętać, że ta LWIA część mocy nowych konsol pójdzie na wyświetlanie gier w 4k, RT, 60fps, na wadzę gier też się odbije. Sims 4 zostały wykastrowane przez LOADINGI w porównaniu z sims 3, gdzie dostępna była cała mapa w czasie rzeczywistym.

Poczekaj na karty graficzne z RDNA 2, na razie tylko nowe konsole będą ją mieć, ciekawy jestem pod PC jak wypadnie ta architektura:


PC w GRUDNIU:
17.5 TFLOP Flagowa Karta AMD Grudzień


PS 5:
10.28 TFLOP PS5 na premierę

Read more: https://www.tweaktown.com/news/7104...ds-should-beat-nvidia-until-ampere/index.html
 
Last edited:
@MaRIB1 Innymi słowy...do premiery CP zrobić upgrade kompa o nowy procek, ram i płytę (bo to muszę czyli wydać te 3koła), a za parę lat kartę wymienić.
PS5 muszę mieć ze względu na GoW. Łykam wszystko a propos mitologii skandynawskiej.
 
@MaRIB1 Innymi słowy...do premiery CP zrobić upgrade kompa o nowy procek, ram i płytę (bo to muszę czyli wydać te 3koła), a za parę lat kartę wymienić.
PS5 muszę mieć ze względu na GoW. Łykam wszystko a propos mitologii skandynawskiej.
Zejdziesz z cieni, obróbkowanie wszelakie o połowę mniej jak w konsolach i pójdzie. Jak pójdzie na obecne generacje konsol, to pójdzie i na obecnych kompach spokojnie =]
 
Top Bottom