Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
Wątpię żeby wisielec interesował się programami pisanymi w assemblerze bo te są pisane pod konkretny typ procesora. Generalnie ilość rdzeni dla ludzi, którzy chcą robić standardowe rzeczy na kompie jest prawie nieistotna. Polecam sprawdzić użycie rdzeni w komputerze gdy uruchamia się programy z których się korzysta.
Hm, na to patrzysz?
Czyli masz niewielkie pojęcie o działaniu procesorów, systemów operacyjnych, programowaniu...
Sprawdź użycie rdzeni w smartfonach gdzie zwarzywszy na to, że ze względu na energooszczędność i problemy z chłodzeniem, nie można iść w Ghz.
Tam od razu widać jak ładnie system uruchamia różne rdzenie, zmniejsza zwiększa ich częstotliwość taktowania w zależności od obciążenia.
Jeśliby nie było procesorów wielordzeniowych to na smartfonie nie mógłbyś robić tylu rzeczy jednocześnie, bo procesor jednordzeniowy z takim taktowaniem i ograniczoną ilością dostępnej energii nie dałby sobie rady.
To samo jest z laptopami, szczególnie ultrabookami. Mają być energooszczędne i szybkie, nie nagrzewać się. Procesor wielordzeniowy spełnia to zadanie. Gry już też zaczynają korzystać z wielu rdzeni, szczególnie te nowsze.
Co do istotności ilości rdzeni dla zwykłego człeka. Jeśli odpali sobie wiele zakładek w przeglądarce, włączy muzę na spotify, film, otworzy wszystkie społecznościówki, odpali wideokonferencję i komputer mu zacznie zamulać albo wyć wentylatorami, to doceni wielordzeniowość.
 
Aż tak źle z serwisem Lenovo? Miałem lapka z tej firmy i działał bezproblemowo przez parę lat także nie sprawdziłem na własnej skórze.
Podobno seria Think Pad ma serwis dobry, lecz konsumenckie Idea Pady to już inna bajka.
Po niecałym roku użytkowania Y50-70 za prawie 4k PLN zaczęła fiksować dedykowana grafika - GTX960M. Komputer wysypywał się przy próbie włączenia jakiejkolwiek bardziej wymagającej gry 3D. Kombinowanie ze sterownikami oraz próby reinstalacji różnych windowsów nie przynosiły efektów. Cztery razy wysyłałem lapka do serwisu, który zwracał go twierdząc, że wszystko jest OK. Po czwartym razie wrócił z zagiętym rogiem obudowy matrycy i coś w nim grzechotało (prawdopodobnie jakiś ułamany zaczep obudowy). Bałem się go wysyłać po raz kolejny, bo wróciłby pewnie jako gruz oraz z diagnozą zalania (tak często serwisy robią, żeby pozbyć się natrętnego klienta). Nie chciałem ciągać się z nimi po sądach, bo zależało mi bardziej na sprawnym komputerze. Pomimo ważnej jeszcze gwarancji zawiozłem go "na miasto" do firmy BGAsewis w Warszawie, gdzie karta została wymieniona na GTX860M (oryginalnie zamontowana 960-tka była nie do zdobycia, a 960m to przebrandowana 860m). Stałem się uboższy o 1000PLN, lecz szczęśliwy ze sprawnego komputera, który działa do dziś (prawie 4 lata po wymianie karty). Z tego miejsca pragnę podziękować firmie Lenowo za zlanie mnie z góry ciepłym słomkowym i oświadczam, że nie wydam ani grosza na cokolwiek sygnowanego ich marką.
W firmie mamy kilka starych Think Padów - działają bez zarzutu, lecz do grania się nie nadają.
 
A ja ze swojej strony dodam, że niektóre Thinkpady mają tendencję do problemów z klawiaturą - klawisze przestają działać i jedynym rozwiązaniem jest wymiana klawiatury. Również odradzałbym cokolwiek tej firmy.

Jakbym miał kupować laptopa to pewnie Della albo Toshibę, tudzież HP, które miało chyba najlepszy stosunek jakość/cena ostatnio jak sprawdzałem (dość dawno)
 

Gdyby wypaliło to byłoby ciekawie. Trzeci gracz w dziedzinie kart graficznych na pewno by trochę namieszał na rynku, co by było dla nas, konsumentów, bardzo dobre. Z tego względu mocno im kibicuję.
 

Sytuacja komiczna, RTX 3070 jeszcze nie zdążył dojechać do sklepów, a nvidia już zapowiada mocniejsza wersje TI ... no :shrug: logika leży i kwiczy, ktoś w Nvidii chyba pośpieszył się z premierą i cala sytuacja wygląda jak z parodii
 
Z jednej strony spoko, nVidia zaczyna nieco panikować, a to sytuacja niemal bez precedensu. Z drugiej, choć układy czerwonych wymiatają w rasteryzacji, to jednak rozczarowały mnie wyniki w ray tracingu. Jasne za czasów Turinga, to był głównie marketingowy bełkot, ale teraz ewidentnie cała branża idzie w tym kierunku. Nie spodziewałem się rzecz jasna, że AMD pobije, czy będzie na równi z zielonymi, ale nie spodziewałem się też, aż takiej różnicy w wydajności.

Czekam cierpliwie do środy, może te wyciekłe bechmarki nie pokazują pełnego obrazu.
 
Z drugiej, choć układy czerwonych wymiatają w rasteryzacji, to jednak rozczarowały mnie wyniki w ray tracingu.
Podobno wydajność w Ray Tracingu ma być zmienna w zależności od tytułu, czasem będzie to 20%(w plecy) jak w przeciekach, a czasem podobno ma to być na równi, chociaż to też wymaga potwierdzenia.
 
Ta... zieloni tak zaczynają "panikować", że aż wycofują się z planowanych (wiem, że nigdy nie było to nic poza niepotwierdzoną oficjalnie plotką, ale tak się to swego czasu rozpełzło, że szczypta prawdy w tym być musiała) odświeżonych, silniejszych wersji swoich kart.

Faktem pozostaje iż nVidia ma wyraźne problemy z produkcją nowych układów (i stąd może wynikać jej realne zagrożenie w pozycji na rynku produktów skierowanych dla graczy) ale nic więcej.

RTX 3080 przemawia do mnie pod kilkoma względami:
- po pierwsze, to już druga konstrukcja od nVidia, która wspiera RT (a dla AMD będzie to debiut na tym polu - co poniekąd widać na wstępnych testach)
- po drugie, o wiele bardziej dopracowane sterowniki niż u konkurencji
- po trzecie, w końcu masa gier wykorzystujących technologię zielonych (wiem, źli monopoliści ale lepiej być po ich stronie niż żałować - tym bardziej, że RED'zi idą z nimi w ramię w ramię prawie od samego początku tworzenia własnych gier)
 
Ta... zieloni tak zaczynają "panikować", że aż wycofują się z planowanych (wiem, że nigdy nie było to nic poza niepotwierdzoną oficjalnie plotką, ale tak się to swego czasu rozpełzło, że szczypta prawdy w tym być musiała) odświeżonych, silniejszych wersji swoich kart.
Nvidia nigdy nie potwierdziła oficjalnie kart z podwojonym Vram ale partnerzy AIB to już inna bajka, tutaj chociażby Gigabyte potwierdzał takie karty.
Jednak z Amperami ( i z Big Navi też) to taki temat że producenci grafik tak się kryją z chipami przed partnerami że ci nie posiadają pełnej wiedzy o układach niemal do dnia premiery (wszystko w imię ograniczenia przecieków)

Podobno topowy układ AMD Navi 21XTX będzie wykorzystany tylko w konstrukcjach referencyjnych, partnerzy do tej pory nie widzieli tego chipa.
Post automatically merged:

W necie wysypało recenzjami RTX3070.
W dużym skrócie wydajność karty przedstawia się następująco

RTX 3070 = RTX 2080TI

A w AMD


Lisa zaprasza na jutrzejszy event
 
Last edited:
Problem też może być z VRAM.

Bo gdyby tak RTX 3070 miał te 10GB, a RTX 3080 16GB, wówczas żadnego problemu by nie było (gdyby oczywiście obie karty były dostępne :p).

Cóż, mam nadzieję iż AMD nieco namiesza na rynku i karty zielonych jeśli nie stanieją (nieco) to może chociaż pojawią się na szerszym rynku :beer: .
 
Wyjątkowo u Igora wyszła wydajniej od 2080TI niż w innych recenzjach gdzie różnica między kartami to 1-2% czyli w zasadzie równo bo to granica błędu pomiarowego, no ale zależy od doboru tytułów w recenzji.
Karta może i dobra, ale problem to dostępność a raczej brak kart na rynku.

Igor twierdzi, ze to nie będzie "paper launch" - kart ma być pod dostatkiem.
Post automatically merged:

No dobra, skoro CP2077 przesunęli, to jest czas na upgrade. Dlatego pytania:

- Jaka płyta pod nowego Ryzena (5800X, 5900X lub 5950X, jeszcze nie wiem)? Mobo ma wspierać PCIe 4.0, posiadać BT i WiFI. Ma być od producenta, który ma dobrą opinię jeżeli chodzi o niezawodność. Cena nie ma specjalnie znaczenia. Nie planuje OC. Płyta powinna mieć tez względnie sensowny BIOS, aktualizacja tegoż powinna być możliwa bez wydziwiania z uploadowaniem BIOS'u na sticka. Ogólnie ma działać "out-of-the box" bez spędzenia dwóch dni w ustawieniach.

- Jaki RAM? Ma być 32GB, ale jakie taktowanie (bo przyznam, ze ja nie ogarniam Infinity Fabric)? Jak pisałem, nie planuję podkręcać czegokolwiek.

Resztę mam raczej ogarniętą: Obudowa beQuiet! DarkBase 900 Pro, PSU beQuiet! Dark Power Pro P11 850W, wiatraczek oczywiście beQuiet! Dark Rock 4 (albo Pro, ale nie wiem czy jest sens).

EDIT:
GPU i SSD na razie nie gra roli, bo planuje upgrade na raty.
 
Last edited:
Czyli co AMD ma odpowiednika 3080 za $50 mniej i kartę szybszą od 3090 za... $500 mniej.

Do tego pełna integracja z ficzerami DX12U (do przewidzenia). Za to zabrakło benczów z włączonym ray tracingiem, więc domyślam, się, że tu nie jest wesoło.

Teraz pytanie, czy bardziej zależy mi na surowych efpeesach, czy jednak ray tracing zielonych mnie skusi.

No i ten 6900 XT, z tą ceną, nagle zaczął realnie kusić.
 
Nars mnie uprzedził... więc napiszę tylko tyle, że nVidia chciała napsuć premierę czerwonym - wydając swoje RTX 3070 - a tutaj AMD tak zaskoczyło.

Cenowo strasznie konkurencyjne, VRAM więcej, a dodatkowo z Ryzed 5000 dodatkowy boost (i przy mniejszym poboże mocy).

Liczę na to, teraz że nVidia jednak odkopie projekt RTX 3800 Ti, albo chociaż znacząco spuści z ceny (oraz ich karty staną się odstępne), bo inaczej czerwono to widzę... znaczy się czarno dla zielonych :giggle: .

P.S. Przy okazji - dzisiaj przyszło :)






Jakie ładne i ciężkie :beer: ...
 
Last edited:
Co mi się jeszcze u AMD mega podoba (choć dla niektórych to detal), to to, że nie boi się pokazywać całego przekroju gier na wykresach, w tym tych w których przegrywają lub remisują.
 
Co mi się jeszcze u AMD mega podoba (choć dla niektórych to detal), to to, że nie boi się pokazywać całego przekroju gier na wykresach, w tym tych w których przegrywają lub remisują.
To fakt u Nvidii coś takiego to nie uświadczysz, mnie najbardziej teraz ciekawi REALNA wydajność w RT, oraz dostępność ! przede wszystkim dostępność ! tym mogą duuużo ugrać.
No i dziwnym trafem AMD dopasowuje premierę 6900XT do CP2077 można powiedzieć, chociaż może to zbyt daleko idące wnioski.
 
No i dziwnym trafem AMD dopasowuje premierę 6900XT do CP2077 można powiedzieć, chociaż może to zbyt daleko idące wnioski.

Co z tego jak CP 2077 nie będzie miał (przynajmniej na starcie) wsparcia dla RT innego niż od zielonych?
 
Kwestia trzymania ray tracingu w jakiejś dziwnej tajemnicy jest czymś, co mnie bardzo niepokoi u AMD. Oczywistym jest, że jakoś odstają, bo jakby nie odstawali, to by się chwalili. Wiadomym też jest, że mają fizycznie na pokładzie układy dedykowane wspieraniu RT. Pytanie tylko, czy niedomagają w ilości obsługujących ich wersje RT gier, czy w wydajności (czy w obu).
 
Top Bottom