Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
Bo te stare AiO były sprzedawane razem z klimatyzatorem który się montowało za oknem, tylko trzeba było dodatkową rubrykę wypełnić przy zamawianiu.
Nie, z powodu mojej karty nie warto kupować mięsa w carrefourze. :p

A ten 3090 z licytacji poszedł za 13.000 pln... czysta desperacja...chyba...
 
Moi drodzy mam kilka pytań technicznych. Zamiaruję zmienić sobie procek ze swej starej dobrej I piątki na i siódemkę w miarę możliwości jak najlepszą. Posiadam następującą płytę główną:
https://www.morele.net/plyta-glowna...-ddr4-sata3-usb3-1-atx-h170-gaming-m3-768059/

Czy w związku z moimi planami będę musiał ją zmienić?
Jaką płytę polecacie i może jaki procesor w segmencie i 7?
Czy zmiana pamięci ram na szybszą i o wyższym taktowaniu wymaga zmiany płyty także?
 
@Izengrin podaj może budżet, bo np. i3-10100f kosztuje te 300/400zł nowa i ma wydajność w grach jak i7-7700k, więc no xD

Może się okazać, że trochę zaoszczędzić i wymienić całość (czyli płytę, procek i ram)
 
Moi drodzy mam kilka pytań technicznych. Zamiaruję zmienić sobie procek ze swej starej dobrej I piątki na i siódemkę w miarę możliwości jak najlepszą. Posiadam następującą płytę główną:
https://www.morele.net/plyta-glowna...-ddr4-sata3-usb3-1-atx-h170-gaming-m3-768059/

Czy w związku z moimi planami będę musiał ją zmienić?
Jaką płytę polecacie i może jaki procesor w segmencie i 7?
Czy zmiana pamięci ram na szybszą i o wyższym taktowaniu wymaga zmiany płyty także?

Jeżeli chodzi o najlepszy procek I7, to technicznie (z tym gniazdem) możesz sobie pozwolić na I7-9700K lub wersję KF jeżeli nie zależy Ci na zintegrowanej grafice. Dużo jednak zależy od tego do czego będzie on potrzebny, tylko do grania czy też do bardziej profesjonalnego oprogramowania.

Jeżeli zależy Ci na zabezpieczeniu się na przyszłość to chyba najlepiej poczekać na najnowsze procki intela żeby zobaczyć na jakim gnieździe będą działać. Jednak jeżeli przyjmujesz opcję zmiany płyty głównej to polecam procesory AMD bo często są bardziej wydajniejsze od intela w mniejszej cenie (chociaż w grach bywa różnie, bo tutaj intel ma miejscami przewagę).

Technicznie to niezależnie jak szybki RAM kupisz to i tak domyślnie będzie chodził z inną (często mniejszą) prędkością, dopiero po zabawie w BIOSIE z profilami XMP możesz ją zmienić. Jeżeli chodzi o same prędkości to nie mają one aż tak dużego znaczenia w grach więc te najbardziej popularne 2133 MHz wystarczą.
 
Powiedzmy tak trzy do pięciu tysięcy.
Co do reszty jestem zwolennikiem Intela i chciałbym raczej zabezpieczyć się na przyszłość bo nie jestem z tych zmieniających kompa co rok. Ja zmieniam pecety raz na 3 do 5 lat.
 
Intel Core i9-10850K ~2000
MSI MPG Z490 Gaming Edge ~1000
Patriot Viper 4 Blackout 4x8 GB ~1000
i masz 4 tysiące
edit:
racja nie napisałem jakie te patrioty:
Patriot Viper 4 Blackout 4x8 GB 4133MHz ~1000
 
Last edited:
A ten 3090 z licytacji poszedł za 13.000 pln... czysta desperacja...chyba...
A ja w październiku ubiegłego roku kupiłem samochód za 1.000 zł. Dołożyłem ok. 2.000 i trochę serca, teraz jeździ jak ta lala. Przecież to jest jakiś kosmos, za pozostałe 10.000 złożyłbym wtedy dwa komputery, które by nawet przed Cyberpunkiem nie klękały.
 
Najlepsze jest to, że teraz twórcy GPU nawet się nie kryją dla kogo (głównie) produkują te karty:

 
Jeżeli chodzi o najlepszy procek I7, to technicznie (z tym gniazdem) możesz sobie pozwolić na I7-9700K lub wersję KF jeżeli nie zależy Ci na zintegrowanej grafice.
Jeżeli chodzi o same prędkości to nie mają one aż tak dużego znaczenia w grach więc te najbardziej popularne 2133 MHz wystarczą.
Trochę bez sensu pchać się w procesor z odblokowanym mnożnikiem, skoro płyta na tym chipsecie nie obsługuje podkręcania tym sposobem.
Co do RAMu to powinieneś smażyć się w piekle za takie herezje. Taktowanie pamięci ma bardzo duży wpływ na wydajność, często uzyskujemy większy wzrost FPS poprzez optymalizację prędkości i timingów RAMu niż przy podkręceniu procesora o te kilka MHz.
 
Na tej płycie to chyba max nawet i7-7700k wejdzie, bo to jest lga1151 v1 (czyli chipsety serii 100/200), a lga1151 v2 to i7-8xxx i i7-9xxx (chipsety z serii 300).

A co do samego kompa do grania to i9 to chyba trochę overkill, i7 według mnie nadawał w zupełności, ale nie o tym chciałem napisać.

Jak rozumiem wyżej polecane części były polecane tylko do ulepszenia aktualnego PC, ale nie wiemy jaki jest zasilacz oraz np. karta graficzna
 
Co do RAMu to powinieneś smażyć się w piekle za takie herezje. Taktowanie pamięci ma bardzo duży wpływ na wydajność, często uzyskujemy większy wzrost FPS poprzez optymalizację prędkości i timingów RAMu niż przy podkręceniu procesora o te kilka MHz

Z moich informacji też tak wynika

Na tej płycie to chyba max nawet i7-7700k wejdzie, bo to jest lga1151 v1 (czyli chipsety serii 100/200), a lga1151 v2 to i7-8xxx i i7-9xxx (chipsety z serii 300).


Czyli jednak zmienić płytę? Psiakrew jednak format!

Jak rozumiem wyżej polecane części były polecane tylko do ulepszenia aktualnego PC, ale nie wiemy jaki jest zasilacz oraz np. karta graficzna


To jest moja grafika:
https://www.morele.net/karta-grafic...aming-8gb-gddr5-gv-n1070g1-gaming-8gd-774260/

A to jest mój zasilacz:

https://www.morele.net/zasilacz-thermaltake-smart-se-530w-sps-530mpcbeu-549804/

Ale to bez znaczenia bo zamierzam je również w perspektywie zmienić. Mój pecet to pięcioletnia maszyna dobra ale pięć lat temu po prostu chcę ją nieco aktualizować by się nie zastanawiać "Pójdzie czy nie pójdzie?" ale wszystko z czasem dziękuję.

Edit czym się kierować w doborze dysku SSD pod prywatne dane nie system?
 
Nie było napisane do czego ma służyć ten sprzęt i faktycznie była mowa o i7.
10700k jest o 200 pln tańszy i o dwa rdzenie chudszy, podstawka ta sama. Podałem co sam bym kupił gdybym miał to zrobić teraz w tym budżecie.
Nowy "król jednowątkowej wydajności" ma być lada moment i też ma 8 rdzeni, więc można poczekać na oficjalny start 11* i płyt Z590.
 
W sprzęcie zależy mi głównie na dwóch rzeczach wydajności i bezawaryjności a że nie jestem ekspertem to chodzę po sieci i pytam.
 
Oczywiście, zrozumiała sprawa. Nowy chipset to pci-e 4.0 i dla dysków i dla grafiki, tak zapowiadają:
poczytaj
a tu nieoficjalne testy i9 11900k i i7 11700k:
wersja ES
inna strona
Tylko trzeba brać poprawkę że w finalnym wydaniu te testy nie muszą się pokrywać z rzeczywistością. To co do wydajności, natomiast bezawaryjność to inna bajka. Jak masz pecha to i w drewnianym kościele cegła może spaść na głowę.
Sam jesteś w stanie określić co robisz na komputerze i jak wydajna maszyna jest potrzebna.
Oczywistym też jest że "wincyj rdzeniuf" nie dla każdego ma znaczenie i nie każdemu jest potrzebne.
Jest kilka stron które proponują zestawy co jakiś czas. Niezależnie od tego czy mają umowy ze sklepami na promowanie ich produktów czy nie, warto znać takie zestawienia bo nie robią ich piekarze czy rzeźnicy a ludzie w temacie. wyciągasz wnioski z lektury i składasz peceta.
Odnośnie dysku to jeżeli ma to być magazyn to ssd sata i pojemność/cena, a jeśli programy i gry to M.2 pcie nvme.
 
Z tą bezawaryjnością to jest tak że to zależy od użytkowania z pewnością mój PC nie napieprza 13 godzin dziennie. Nigdy powtarzam nigdy nie zdarzyło mi się na przykład żeby mi dysk rypnął. Żaden nawet talerzówka ale zasilacze i routery to mi się paliły często.
 
Osobiście bym poleciał coś w tym stylu https://www.komputronik.pl/zbuduj-pc/vGdwXQB7DM

Sklep możesz sobie zmienić na morele/X-kom zobacz gdzie Ci to taniej wyjdzie.

A tak co nieco pisząc to nie widzę sensu dopłaty do i9, ponieważ w grach to niewiele zmienia (chyba, że nie tylko grasz).
Możesz dopłacić do i7-10700K jakieś 300zł, ale wtedy dopłata do chłodzenia też by się przydała, aby podkręcić i trzymać temperatury w ryzach.

Można by jeszcze pomyśleć o R5 5600X, ale jest trudno dostępny.

Zasilacz masz już z wyższej półki, chociaż może warto by było kupić coś lepszego i większą mocą np. RMX750, aby starczył do przyszłego PC?

RAM masz na kościach E-Die, czyli przy odrobinie szczęścia i chęci wyciągniesz z nich więcej niż te 3000Mhz 15CL

EDIT: Jeszcze a propos dysku SSD to miej świadomość, że gdy ew. padnie to odzyskanie danych jest trudne i kosztowanie, także trzymanie ważnych danych na nim jest trochę słabą opcją (to jednak tylko elektronika). A z dobrych mi znanych modeli to Sata np. MX500, a NVMe to PNY CS3030
 
Last edited:
Ja raczej nie zdecydowałbym się na SSD pod trzymanie prywatnych danych. Po pierwsze: pojemność / cena, po drugie (jak kolega wyżej napisał): HDD to lepsza możliwość odzyskania danych "w razie czego", a mi aż tak na szybkości w tym przypadku nie zależy. SSD na dane to brałbym do laptopów, bo tam zwykłe dyski mechaniczne nie mają łatwego życia.
 
Ja raczej nie zdecydowałbym się na SSD pod trzymanie prywatnych danych. Po pierwsze: pojemność / cena, po drugie (jak kolega wyżej napisał): HDD to lepsza możliwość odzyskania danych "w razie czego", a mi aż tak na szybkości w tym przypadku nie zależy. SSD na dane to brałbym do laptopów, bo tam zwykłe dyski mechaniczne nie mają łatwego życia.
Dokładnie, dane trzymamy na HDD, gdzie tanio możemy mieć naprawdę sporą pojemność i stosunkową bezawaryjność, a system, gry i programy na SSD.
 
Top Bottom