Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
Byłem chroniony, procesor kupiony 14 kwietnia, trochę trwało zanim skompletowałem wszystko. Nie miałem podstaw sądzić, że coś może być nie tak, właśnie z uwagi na to jak są pakowane cpu, a tu psikus.
Szczerze to gdybym miał możliwość najchętniej zwróciłbym zarówno procesor jak i mobo i zapolował na coś na intelowskim 14+++++++++++
Tam przynajmniej takich cyrków nie ma, a i wydajność cokolwiek lepsza. Już pal licho ten pobór energii.
Najzabawniejsze, że te odkształcenia ciężko w ogóle uchwycić bez odpowiedniego zooma, kąta i oświetlenia. To jest naprawdę niewielkie, ale jak widać tyle wystarczy.

I tak zwracając w ciągu 14 dni bez przyczyny, kiedy piny byłyby krzywe, mógłbyś narazić się na to, że sklep zarzuci Ci uszkodzenie towaru. Trzeba im to zgłosić i liczyć, że uznają reklamację, bo z tego co czytałem, kiedy u mnie były krzywe piny, to zwykle uznają to jako winę użytkownika i elo. Moja sytuacja była zgoła inna, bo jestem pewien, że wina leżała po mojej stronie. Kiedy instalowałem intela na płytę główną, by sprawdzić, czy działa, elegancko banglało, odłożyłem na półkę i czekałem na resztę części. Po złożeniu drugi raz przestało działać, okazało się, że pokrzywiły się piny w sockecie płyty. Wziąłem IGŁĘ za radą kogoś z forum i zacząłem je prostować, szalenie się cieszyłem, że się udało. Ale wyglądały na znacznie cieńsze i łatwiejsze w prostowaniu niż Twoje, Twoje są dość grube na moje oko. I podzielam zdanie Lexora, wyraźnie widzę trzy krzywe piny z brzegu na zdjęciu, lewy dolny róg. Jeżeli jesteś pewien swoich dłoni i oka, to polecam spróbować z jednym, tym najmniej krzywym, a jeśli nie, to może ktoś znajomy się podejmie ryzyka.
A generalnie to te piny są okropne. Byłem delikatny i uważny, a i tak się coś skrzywiło. Strasznie to antykonsumenckie (chociaż może tak musi być, nie jestem specem od krzemu).
 
Jeżeli jesteś pewien swoich dłoni i oka, to polecam spróbować z jednym, tym najmniej krzywym, a jeśli nie, to może ktoś znajomy się podejmie ryzyka.
Jeśli już, to ja bym chyba zaczął od lekkiego poprawienia najbardziej krzywego, bo lekkie skrzywienie może być wystarczająco lekkie by wejść bez ręcznego prostowania.
 
Produkt teoretycznie nówka-niestukana, żodyn outlet.



X-Kom. Ogólnie kupowałem tu i tam czyhając na jakieś promki, ale i tak przepłaciłem, w moim odczuciu okrutnie, a żeby było zabawniej nawet nie mam gpu. Tysiącletni HD 7950 jeszcze trochę poteguje w nowej budzie (i ile mnie sklep nie wyciula). Póki krypto stoi mocno na jakieś zmiany na rynku gpu się nie zanosi.
No i trochę pupa piekła, że wydałem tyle kasy, bo procesor nie jest najnowszy, a kart graficznych niet, za to ceny, że o panie, a teraz to już w ogóle się zastanawiam, po co mi to? Płacisz krocie, a dostajesz bubla. No nic, tak czy siak zarówno płyta jak i cpu w jednym nabyte sklepie, trzeba zgłaszać.
Żeby było śmieszniej sprawdziłem raz jeszcze proca telefonem z każdej strony, zoomuje, stukam zdjęcia i żadnego krzywego pina teraz nie widzę.
Odsunąć dźwignię, sparować trójkąt do trójkąta, delikatnie ułożyć w sockecie i powinno siedzieć, a nie siedzi. Aż się głupio zastanawiam, czy to ja jednak robię coś nie tak, czy może mobo coś winne, ale nie...



Do niedawna bym powiedział, że to zbędny myk, ale po tym co pokazuje Metro EE, to przynajmniej jeśli o oświetlenie idzie, rzecz idzie ma sens, ale nie takim kosztem, za duży drop wydajności plus te ceny. Karty, nawet w MSRP nie są jakoś b. dobrze wycenione (szczególnie 3060), a że gpu w MSRP są jak smoki, nie istnieją (chociaż obecnie łatwiej chyba smoka spotkać) to tym bardziej nie warto, przynajmniej na razie.
A AMD to już w ogóle nie wiadomo w co gra, ceny producent wziął z pupy albo do wróżbity Macieja, do tego niska wydajność w RT plus brak DLSS (to jest dopiero game changer).
Jak x-kom to może uda Ci się coś wywalczyć bo obsługę klienta mają całkiem ok (a może po prostu ja miałem szczęście). Co do wyboru procka to nie jest zły wybór bo 3700 dalej nieźle wypada w porównaniu do nowszych procków intela.

Z kartami graficznymi to już w ogóle tragedia, moja kosztowała w listopadzie 3,5 tys a teraz prawie 7 :facepalm:
 
Bez paniki, piny w procku zrobione są z dość miękkiego stopu i ich jednorazowe prostowanie nie doprowadzi do ułamania. Gdybyś merdał nim w prawo i w lewo, to pewnie - w końcu dojdzie do zmęczenia materiału. U Ciebie piny nie dość, że są skrzywione tylko troszkę, to jeszcze leżą na samym brzegu, co zdecydowanie ułatwia operację. Jak nie masz lupy, a nieuzbrojone oko nie da rady, to spróbuj z makro w swoim Redmi 9. Strzykawka, długopis, ołówek mechaniczny na grube wkłady - na pewno masz w domu coś, co ma cechy rurki o średnicy wewnętrznej 1-2 mm. Jeśli jednak nie masz, to możesz użyć nożyka do tapet - takiego z wysuwanym, łamanym ostrzem:


Naprawdę musiałbyś się bardzo postarać, by przy tak małym skrzywieniu coś bardziej popsuć.
 
Last edited:
Dobra...Raz na pięciolatkę zadaję wam to samo pytanie ułożyłem na x-com podzespoły do peceta moich marzeń nie dbam o forsę liczy się wydajność: Zestaw moich marzeń Oceniajcie proszę może coś zmienić? Dostosować? Jaki najlepszy zasilacz i obudowa do tego? Bądźcie bezlitośnie szczerzy z góry dzięki.
 
Dobra...Raz na pięciolatkę zadaję wam to samo pytanie ułożyłem na x-com podzespoły do peceta moich marzeń nie dbam o forsę liczy się wydajność: Zestaw moich marzeń Oceniajcie proszę może coś zmienić? Dostosować? Jaki najlepszy zasilacz i obudowa do tego? Bądźcie bezlitośnie szczerzy z góry dzięki.
Procesor i płyta główna są nie kompatybilne, dla Intela musisz szukać płyt z socketem 1200. Co do reszty to wygląda ok, chociaż jeżeli chodzi o dysk to na twoim miejscu zainteresowałbym się ssd m.2
 
Jak widzę, że ktoś umieszcza QLC w "zestawie marzeń", to... QLC to dla mnie g*.
IMHO lepiej kupić mniejszy dysk SSD przynajmniej TLC (osobiście wolałbym MLC) i do tego duży, zwykły HDD na dane.
 
Jestem otwarty na propozycje umieszczajcie linki do swoich wyborów liczy się wydajność i jeszcze jaka obudowa do tego?
 
Obudowa akurat ma jedynie pośredni wpływ na wydajność. Poszukaj obudowy z mocowaniem zasilacza na dole (mają niezależny od wnętrza obieg powietrza), funkcją organizacji kabli (pod tylną ścianą) z funkcjonalnym frontem (minimum audio i USB 3.0), a przy tym pamiętaj, że to Ty będziesz na nią patrzył. Jeśli będziesz chciał pudło z szybą to pamiętaj, że wtedy estetyka wnętrza liczy się w dwójnasób.
 
Dla porównania Tu macie mój aktualny zestaw:
mój pc

Po odpaleniu Battlefronta II którego wygrałem w konkursie okazało się że mój komp którego uważałem za dobrą maszynę zaczyna się nieco krztusić. aaach i byłbym zapomniał jakieś nowe chłodzenie może?
 
a na czym polega różnica i w czym ten drugi jest lepszy? Jak one wyglądają wydolnościowo?
M.2 nie wymagają kabli, podpinasz je prosto do płyty głównej. Dodatkowo M.2 NVMe są szybsze od dysków z interfejsem SATA chociaż tutaj dużo zależy co będziesz z tym pc robił bo może się okazać że zwykły SSD Ci wystarczy.

Jeżeli chodzi o płyty główne to osobiście polecam płyty ASUSA, do tej pory nie miałem problemu z ich produktami chociaż trzeba się liczyć z odpowiednią ceną.
 
Nie wiem jak MSI, ale ASUS miał nawet opcję updatu BIOS praktycznie bez żadnych komponentów (oczywiście musi być podpięte zasilanie :p ) podpiętych do płyty główniej.


Jak nie ma takiej opcji to zostaje zanieść do jakiegoś serwisu, aby oni to zrobili.
 
MSI Z590-A PRO jest 100 pln droższa, ale pci-e 4.0, mocniejsza sekcja zasilania i o ciupinke lepszy dźwięk.
Procesor 125W to i chłodzenie też należałoby wymienić, ja na 140W mam AiO 280 i sprawdza się dobrze.
Dysk jaki by nie był, to ja zawsze daję oddzielny pod system, tu spokojnie możesz dodać M.2 NVMe 512GB-1TB PCI-E 4.0. Szybsze uruchamianie/działanie systemu, jeśli 1TB to i kilka gier się zmieści. Szybsze ładowanie save/doczytywanie/zapisywanie, nawet w CP miałeś opcję 'szybki dysk'.
Szybsza pamięć to i dodatkowe fps'y w grach.
Obudowę wybieram na końcu, żeby to co poskładam się w niej zmieściło.
Pozostaje kwestia własnych upodobań czy wymagań. Mam na myśli świecidełka i rodzaj/wielkość obudowy i jej ewentualne wyciszenie.
Temat rzeka, co dla kogo i do czego ;)
 
MSI Z590-A PRO jest 100 pln droższa, ale pci-e 4.0, mocniejsza sekcja zasilania i o ciupinke lepszy dźwięk.
Procesor 125W to i chłodzenie też należałoby wymienić, ja na 140W mam AiO 280 i sprawdza się dobrze.
Dysk jaki by nie był, to ja zawsze daję oddzielny pod system, tu spokojnie możesz dodać M.2 NVMe 512GB-1TB PCI-E 4.0. Szybsze uruchamianie/działanie systemu, jeśli 1TB to i kilka gier się zmieści. Szybsze ładowanie save/doczytywanie/zapisywanie, nawet w CP miałeś opcję 'szybki dysk'.
Szybsza pamięć to i dodatkowe fps'y w grach.
Obudowę wybieram na końcu, żeby to co poskładam się w niej zmieściło.
Pozostaje kwestia własnych upodobań czy wymagań. Mam na myśli świecidełka i rodzaj/wielkość obudowy i jej ewentualne wyciszenie.
Temat rzeka, co dla kogo i do czego ;)
Przy takim zestawie to postawiłbym na dedykowaną kartę dźwiękową bo nawet te tanie dają o wiele lepsze doznanie niż wbudowana w płytę główną.

Nie wiem jak MSI, ale ASUS miał nawet opcję updatu BIOS praktycznie bez żadnych komponentów (oczywiście musi być podpięte zasilanie :p ) podpiętych do płyty główniej.


Jak nie ma takiej opcji to zostaje zanieść do jakiegoś serwisu, aby oni to zrobili.
Ten ficzer jest super, ASUS ma sporo takich "dodatków" w swoich produktach.

To skomplikowane?
Nie bardzo, kiedyś było gorzej. Chociaż musisz uważać na stabilność zasilania, dlatego jeżeli nie czujesz się na siłach to sprawdź czy jakiś serwis w okolicy nie oferuje takiej usługi. Warto też sprawdzić jaki update zainstalować bo czasami możesz tylko dodać sobie problemów jak to było przy płytach z chipsetem X570.
 
Top Bottom