Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
Witam, problemów sprzętowych ciąg dalszy, ale zanim to szybki update.
Procesor odesłałem do X-komu, wymienili, co prawda trochę to zajęło, ale problemów mi nie robiono, więc nie ma co narzekać.
Tym razem rzecz dotyczy Fortisa, mianowicie zamontowałem toto, ale przerwy między tymi prowadnicami, a samą wieżą jest spora.
Mimo, że dokręciłem i nic się nie buja, to mam wrażenie, że nie tak powinno to wyglądać.
Całość montowana jak producent przykazał, a więc na backplate płyty głównej, a nie tym dołączonym, no i wygląda to dupnie.

IMG_20210626_191402.jpg

No i rzecz nie jest prosta, a pod lekkim skosem.


IMG_20210626_193825.jpg

Nie widać tego na zdjęciu dokładnie, ale chyba nie tak być powinno. Niestety inaczej tego nie przykręcę, bo tak ulokowane są otwory na śruby.
No i w końcu jak mocno całość zamocować? Nie chcę robić nic na siłę, dokręcam do zauważalnego oporu, nie na maksa, ale mam takie durne wrażenie, że to za mało i powinno być mocniej. Niby nic się nie gibie, ale wrażenie pozostaje.
 
Last edited:
Z tego co słyszałem, to SilentiumPC branduje swoją marką na polskim rynku dość słabej jakości chińszczyznę.
 
Witam, problemów sprzętowych ciąg dalszy, ale zanim to szybki update.
Procesor odesłałem do X-komu, wymienili, co prawda trochę to zajęło, ale problemów mi nie robiono, więc nie ma co narzekać.
Tym razem rzecz dotyczy Fortisa, mianowicie zamontowałem toto, ale przerwy między tymi prowadnicami, a samą wieżą jest spora.
Mimo, że dokręciłem i nic się nie buja, to mam wrażenie, że nie tak powinno to wyglądać.
Całość montowana jak producent przykazał, a więc na backplate płyty głównej, a nie tym dołączonym, no i wygląda to dupnie.

View attachment 11230133

No i rzecz nie jest prosta, a pod lekkim skosem.


View attachment 11230139

Nie widać tego na zdjęciu dokładnie, ale chyba nie tak być powinno. Niestety inaczej tego nie przykręcę, bo tak ulokowane są otwory na śruby.
No i w końcu jak mocno całość zamocować? Nie chcę robić nic na siłę, dokręcam do zauważalnego oporu, nie na maksa, ale mam takie durne wrażenie, że to za mało i powinno być mocniej. Niby nic się nie gibie, ale wrażenie pozostaje.
Słabej jakości heatsinki będą widocznie wisieć, obawiam się że tutaj pomoże tylko wymiana sprzętu. Jednak jeżeli bardzo Ci zależy żeby go nie wymieniać to spróbuj dodać podkładki, mój znajomy kiedyś tak zrobił u siebie. Nie jest to dobre rozwiązanie ale powinno zadziałać.
 
Z tego co słyszałem, to SilentiumPC branduje swoją marką na polskim rynku dość słabej jakości chińszczyznę.

Chłodzenia mają ok, nawet więcej niż ok. Obudowy, klawiatury i zasilacze też są w porządku. Przykładowo te ostatnie to nie proste kopiuj-wklej, ale też dodali nieco jakości do i tak nie najgorszej konstrukcji. Ogółem uchodzą za solidną, a przy tym stosunkowo niedrogą markę.
Jakiś czas temu zaliczyli co prawda wtopę z klawiaturami, gdzie np. w GK530 wycierały się i pękały nakładki na klawisze. Sam doświadczyłem pęknięcia "l". Cóż, każdemu się może zdarzyć. Ważne, że w miarę szybko rzecz poprawili.
No ale, co do tego Fortisa to jestem w kropce. Przerwa być powinna, ale chyba nie aż taka, nie po dokręceniu śrub.
Boję się dokręcić mocniej, bo i tak kręciłem do wystąpienia zauważalnego oporu, ewentualne dalsze manewry wymagałyby już użycia nieco siły, więc nie. Niby wszystko trzyma, siedzi solidnie, ale wygląda jak wygląda.
Z drugiej strony SPC zamieściło na swoim kanale yt animację z montażu Grandisa na podstawce AM4 i tam też tak wisi.
Więc może ma tak być i tyle. Żeby chociaż jakieś wideo było na tubie czy coś z montażu tego Fortisa na AM4, to by człowiek był mądrzejszy ale nic.
Tylko jakieś starsze wersje tego coolera, do tego na innych podstawkach.
 
@eustachy_j23: Nie napisałem, że sprzęt SPC nie nadaje się do użytku. Napisałem, że jest to chińszczyzna, a w moim rozumieniu jest to coś co nie do końca spełnia normy wysokiej jakości (typu: jakość produktu może diametralnie różnić się w zależności od partii produkcyjnej) i nalezy oczekiwać, że ze sprzętem mogą dziać się dziwne rzeczy, choć ogólnie działa / sprawdza się jak ktoś chce "zaryzykować" ze wględu na przystepną cenę..
 
@eustachy_j23: Nie napisałem, że sprzęt SPC nie nadaje się do użytku. Napisałem, że jest to chińszczyzna, a w moim rozumieniu jest to coś co nie do końca spełnia normy wysokiej jakości (typu: jakość produktu może diametralnie różnić się w zależności od partii produkcyjnej) i nalezy oczekiwać, że ze sprzętem mogą dziać się dziwne rzeczy, choć ogólnie działa / sprawdza się jak ktoś chce "zaryzykować" ze wględu na przystepną cenę..

Na upartego wszystko teraz to "chińszczyzna", a i z tą jakością jest różnie. Bywa i tak, że sprzęt z najwyższej półki zawiedzie, a najtańszy odpowiednik posłuży dobrze, a i dopłata do wyższej półki bywa często absurdalna, szczególnie teraz. Ale tak, zgadzam się, że nie warto iść całkiem budżetowo i wsadzać do budy takiego Bandit Power 1000W, czy inne wynalazki.
A skoro już piszę, to ciąg dalszy moich przygód. Po czterech mikro zawałach i dwóch godzinach zastanawiania dlaczego Gigabyte nie dodaje do niektórych płyt (w tym mojej właśnie) śrubki do dysku m.2 i kombinowania jak to zamocować bez takowej (oczywiście okazało się, że dodaje i to nawet dwie, a ja jestem ślepy) zgłupiałem. Okazuje się, że Corsair TX750M i B550 Aorus V2 nie są kompatybilne. Przynajmniej na pierwszy rzut oka.
Otóż wejście ATX 12V na mobo i takaż wtyczka w zasilaczu mają inaczej uformowane wypustki, a konkretnie jedną. Na płycie jest kwadratowa, gdzie przy zasilaczu wycięta.
Instrukcja wielce pomocna tu nie jest, bo wygląda to tak.

IMG_20210627_193219.jpg

Znaczy, że jak? Mam rozdzielić wtyczkę i zasilić cpu ino "czwórką".
To wystarczy? Pytam, bo się nie znam, to pierwszy blaszak składany przeze mnie od zera od 10 lat. Nie miałem do czynienia wcześniej z nowszymi mobasami, a instrukcja jest tutaj wybitnie oszczędna w przekazie. "Podłączanie kabli do złączy wewnętrznych". No już bardziej lakonicznie się nie dało. A mnie zaraz cholera strzeli. Jak ktoś się zna proszę niech potwierdzi/zaprzeczy możliwie najszybciej.
A ja biorę kota i idę na spacer, muszę to rozchodzić. Uprzedzając pytania, kot chodzi na smyczy, nie ma wyboru, co więcej jeśli zbyt opieszale zbieram się do wyjścia, znaczy wcale, to jeszcze przyjdzie i opieprzy, sierściuch jeden.
 
Jesteś pewien, że do zasilenia procesora nie próbujesz użyć kabla do zasilenia grafiki?
Ps. Piszę z doskoku, bo jestem poza domem. Wrócę do chaty, to się w temat zaglebię - ale dopiero wieczorem.
 
Na upartego wszystko teraz to "chińszczyzna", a i z tą jakością jest różnie. Bywa i tak, że sprzęt z najwyższej półki zawiedzie, a najtańszy odpowiednik posłuży dobrze, a i dopłata do wyższej półki bywa często absurdalna, szczególnie teraz. Ale tak, zgadzam się, że nie warto iść całkiem budżetowo i wsadzać do budy takiego Bandit Power 1000W, czy inne wynalazki.
Jak dla mnie jest wyraźna różnica pomiędzy chińszczyzną a sprzętem "Made in China". ;)

A tak bardziej na serio: owszem, większość rzeczy jest teraz robiona w tamtej części świata, ale różnica tkwi w konstruowaniu umów partnerskich - watpię, że nasza "lokalna" firma może pozwolić sobie na takie jakościowe warunki umów jakie dyktują chińskim fabrykom firmy o zasięgu światowym. Chińczyków stać na dobre wykonanie produktu, ale musi się to im kalkulować.
 
Ps. Piszę z doskoku, bo jestem poza domem. Wrócę do chaty, to się w temat zaglebię - ale dopiero wieczorem.

Podziękował, niestety z tego co udało mi się wyczytać na pewnym anglojęzycznym może być tak, że po prostu zamontowano niewłaściwą wtyczkę, a że ta akurat jest na stałe, jako że to zasilacz pół-modularny no to dupa. A wygląda to tak.

IMG_20210627_213840.jpg
IMG_20210627_212642.jpg
Zatem tak wadliwy procesor wymieniony, a teraz potencjalnie również wadliwe chłodzenie oraz zasilacz. Super, no po prostu wspaniale.
Jeszcze niech tylko się okaże, że płyta główna, pamięci i dysk również są felerne, to będę miał komplet.

Edyta:

Tak czytam i czytam i okazuje się, że ile ludzi tyle opinii. Na dwóch innych forach trafiłem na info, że tak ma być i te niby nie pasujące spokojnie wejdą i problemu nie będzie. Ważne tylko coby te kwadratowe dwa z pierwszej czwórki były podpięte jak należy i będzie banglać.
I bądź tu mądry. Komu wierzyć? Ktoś zetknął się z czymś takim? Bo na oko toto wygląda na niekompatybilne, tyle, że to byłoby bez sensu. Na co produkować zasilacze z dupną wtyczką?
 
Last edited:
Wtyczka zgadza się z tym co widzę na opakowaniu w 43s poniższego filmiku, więc występuje standardowo w tym zasilaczu.


Rzut oka na opakowanie i faktycznie, tak wygląda standardowa wtyczka. Dobrze, że nie trafił się wybrakowany egzemplarz. Tylko nadal nie wiem, podłączać czy nie? Skoro to żaden bubel, to powinno być ok, ale... Posiada ktoś zasilacz Korsarza z tego typu wtyczką i może potwierdzić, że jest kompatybilny z typowym układem zasilania cpu na mobo? A może pytać w sklepie? W Morelach trochę się tego sprzętu przewija, więc powinni i wiedzieć.
 
O Fortisie się nie wypowiem, natomiast sam użytkuję od lat Grandisa 2 i jest to całkiem porządne chłodzenie. Problemów z montażem nie uświadczyłem (ale podstawka Intela - być może na AMD byłoby inaczej).
 
Pytanie z trochę innej beczki, szukam głośników 2.0 albo 2.1, które nie skrzeczą/piszczą ale też nie są przesadnie drogie. Czy jesteście w stanie polecić mi coś do 500 zł.
 
Z tego co widziałem to bebechy są całkiem ok, jedyny problem to bateria i domyślny dysk o pojemności 64 GB.

Edit. No i jak dla mnie przyciski, nie mam może wielkich dłoni ale już switch był dla mnie nie wygodny a co dopiero to cudo.
 
Top Bottom