Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
@Wroobelek: Akurat firmy HP to on nie wymienił. ;) HP i Dell są lepsze pod tym względem (przede wszystkim jeśli chodzi o ich biznesowe modele gwarancyjne), choć i tutaj zdarzają się "wpadki", szczególnie w przypadku sprzętów z niższej półki (tak, ludzie też "psioczą" na HP i Della).
 
(tak, ludzie też "psioczą" na HP i Della).
Wiem, słyszałem. Jednak ja tego potwierdzić nie mogę. Nie znaczy to, że będę "nosił HP na rękach" bo mi uznali reklamację - po prostu nie mam uwag do sposobu obsługi zgłoszenia.
 
@Wroobelek serwisy Lenovo ograniczają się tylko do wymiany płyt głównych gdy siądzie karta graficzna, dlatego zbywają klienta jak mogą. Poprostu te komponety są przyklejone klejem, który można usunąć tylko frezarką ;-).
Mam takiego jednego w domu z niesprawną grafiką (wyłączyłem ją i lapek śmiga na integrze, nie można tylko grać ale córce do nauki wystarcza), wszystkie serwisy jak tylko słyszały Lenovo i karta graficzna, to proponowały li tylko wymianę płyty głównej.
 
@Lexor a i ja tego nie podważałem co pisałeś o konstrukcji Lenovo (ma to sens patrząc na konsumenckie doświadczenia z nimi), po prostu stwierdzam na podstawie bardzo licznych doświadczeń z masą sprzętu który przechodzi mi przez firmę że wszystko to siebie warte.

Do tej pory mam na stanie któreś biznesowe Lenovo, któremu nic się nie dzieje a w międzyczasie miałem problemy np. z laptopem Asusa z górnej półki cenowej i też się wypięli tak jak opisujecie z Lenovo.

Jakbym miał te przygody "uśrednić" to praktycznie na próbie bardzo wielu sztuk nie miałem nigdy większych kłopotów z Dellem, a mam zarówno laptopy jak i Optiplexy, które w sumie też lecą na laptopowych podzespołach.
 
Mając w pamięci doświadczenia z Lenovo, młodszemu synowi kupiłem lapka HP (popularny Pavillion z i5 i GTX 1050Ti). I w tym przypadku oczywiście coś się musiało zdupczyć: padła bateria - "Podłączony, nie ładuje". Poszedł na reklamacje (door to door) i bardzo szybko wrócił z nową baterią, profesjonalnie zabezpieczony, czyściutki i zadbany. Obawiałem się, że będą kręcić nosem, że bateria nie podlega gwarancji czy coś, ale nic takiego nie miało miejsca. W moim rankingu podejścia do klienta HP vs Lenovo jest wynik 1 do -1.
Mam ten sam egzemplarz. W moim przypadku padło chłodzenie po jednej z stron. Jedynym problemem było dodzwonienie się do działu wsparcia. Zajęło to ciut za, wiele czasu. Potem z górki. Nawet gwarancje przedłużyli sami z siebie o kilka miesięcy.
 
Z tego co pisał zrozumiałem, że padła mu właśnie karta graficzna.
Zgadza się. I owszem - jest to jeden z elementów "trudnonaprawialnych". W tym momencie muszę pozdrowić BGA Service w Warszawie, który sobie z tym poradził i jeszcze na swoją naprawę dał gwarancję. Lapek po naprawie śmiga do dziś (już z pięć lat będzie, może nawet sześć), a - uwierzcie mi - u Młodego ta grafika nie ma lekko ;). Przechodził Metro Exodus, Wieśka 3, a nawet Cybera (na absolutnym minimum, ale dał radę).
 
Last edited:
Pytanie do znawców. Zrobiłem upgrade sprzętu w postaci 3080 Ti. O ile sama karta bez problemu weszła do obudowy, to mam kłopot z montażem tego plastikowego wspornika (w obudowie znajduje się nit akurat w miejscu, w którym należałoby to ustrojstwo zamontować; sama obudowa to Gladius M40 Pure Black). Kartę na razie mam zamontowaną bez tego wspornika, ale to nie jest rozwiązanie na dłużej (jest ciężka i wolałbym nie ryzykować wygięcia płyty). W związku powyższym, szykuje mi się nieplanowana zmiana obudowy. Co polecilibyście? Z rzeczy dla mnie istotnych: zatoka na napęd DVD oraz miejsce na 5 dysków (2x HDD + 3x SSD). Najchętniej bez okna, ale to nie priorytet. Budżet circa 500 zeta.
 
Miałem polecić Ci serię Fractal Design Define ale widzę, że od czasu gdy kupowałem ceny poleciały do góry i teraz są już 500+...
Chyba, że znajdziesz gdzieś coś z poprzednich dostaw albo jakąś używkę.
 
No właśnie, podrożały straszliwie. Rozważam Fractal Design Titanium Grey, (trochę ponad zakładany budżet, ale trudno), tylko trochę mnie martwi, że miejsce dla karty graficznej jest na styk (310 mm bez demontażu klatki na dyski; a moja karta ma 304 mm).

EDIT: finalnie stanęło na tym FD Define R5. Zobaczymy, jak się będzie sprawował :)
 
Last edited:
Wczoraj przyjechał do mnie nowy monitor - zdecydowałem się na Iiyamę GB3466WQSU-B1. Kawał kobyły, zajmuje prawie całą szerokość dziewięćdziesięciocentymetrowego biurka. Chwilę trwało przyzwyczajenie się do matrycy VA po kilkunastu latach użytkowania IPS-ów, kontrast wydaje mi się wręcz nienaturalny :p .
Ostrość obrazu w natywnej rozdzielczości 3440x1440 jest porażająca. Na razie testowałem go w WoWS - ten monitor jest wręcz stworzony do wyświetlania szerokiego, morskiego horyzontu. Przy mojej karcie GTX 1060 3GB w ustawieniach absolutnie maksymalnych klatki spadły z 75fps (gra ma blokadę na tej rozdziałce i nie wyświetli więcej) do 47 - 65 w zależności od mapy. Przy włączonym FreeSync jest to dla mnie jak najbardziej akceptowalna wartość.
Następnie włączyłem Euro Track Simulator. Jakość grafiki domyślnie ustawiona była (jeszcze dla monitora 1080p) na bardzo wysoką. Nic nie zmieniałem w ustawieniach oprócz rozdzielczości. Nie sprawdzałem ilości fps, ale obraz jest satysfakcjonująco płynny. Szerokość monitora pozwala na dużo lepszy ogląd sytuacji: widać więcej przedniej szyby z prawej strony, a z lewej oprócz całych lusterek widać kawał szyby w drzwiach. Jest git.
Filmy na Youtube w full screenie odpalają się domyślnie w 1440p z czarnymi pasami po bokach - nie jest to oczywiście wina monitora, tylko formatu zamieszczanych tam filmów. Jednak to wcale nie przeszkadza.
Dziś odpalę Wieśka i zobaczymy czy moja karta graficzna poradzi sobie z potworami w 3K. Do tej pory grałem w mieszance wysokich i bardzo wysokich z włączonym HairWorksem - obawiam się, że będę musiał go wyłączyć, zmniejszyć odległość rysowania i trochę obciąć cienie.
Pomimo za słabej na ten monitor karty graficznej, w chwili obecnej trudno mi obcować z komputerem wyposażonym w 24" 16:9 1080p. Do dobrego szybko się człowiek przyzwyczaja. Teraz tylko poczekać na powrót do normalności na rynku kart graficznych i można będzie w spokoju delektować się współczesnymi produkcjami.
 
Pomimo za słabej na ten monitor karty graficznej, w chwili obecnej trudno mi obcować z komputerem wyposażonym w 24" 16:9 1080p. Do dobrego szybko się człowiek przyzwyczaja.
Dla mnie obecnie nie ma nic lepszego 25" 16:9 1440p - 1440p przy 25" daje mi komfort użytkowania (jest wygodne w dopasowaniu do biurka i "nie widzę pikseli"), 1440p oferuje więcej miejsca niż 1080p, a 16:9 gwarantuje poprawność działania wszytkiego co odpalam. Przy monitorach szerszych niż 16:9 to albo brakuje mi czegoś na górze/dole (jak siedzę daleko) albo muszę latać oczami / kręcić głową na boki (jak siedzę blisko).
 
Przy monitorach szerszych niż 16:9 to albo brakuje mi czegoś na górze/dole (jak siedzę daleko) albo muszę latać oczami / kręcić głową na boki (jak siedzę blisko).
Większość gier przy rozdzielczości 21:9 dokłada obraz po bokach, a nie obcina górę i dół (choć zdarzają się takie, które to robią). "Latanie oczami" jest opcjonalne - skoro da się grać w 16:9 nie widząc tych dodatkowych obszarów, to nie ma konieczności skupiania się na nich w monitorze panoramicznym. Jednakże szerszy kąt obserwowalnego świata bardzo mocno wpływa na immersję. Do tego w niektórych grach pozwala na obserwację większego terenu (mapy), co może dawać przewagę. Z drugiej strony karta musi "obrabiać większy areał", więc można się spodziewać kilku klatek mniej, niż przy klasycznym 16:9 1440p.
 
Większość gier przy rozdzielczości 21:9 dokłada obraz po bokach, a nie obcina górę i dół (choć zdarzają się takie, które to robią). "Latanie oczami" jest opcjonalne - skoro da się grać w 16:9 nie widząc tych dodatkowych obszarów, to nie ma konieczności skupiania się na nich w monitorze panoramicznym.
Pisząc o brakach na górze i dole oraz lataniu oczami nie odnosiłem się tylko do grania (i jak gry takie proporcje interpretują) tylko o samym moim odczuciu gdy siedzę przed takim ekranem. Ja głównie przed monitorami pracuję i w tym przypadku w zależności od tego w jakiej odległości siedzę to albo odczuwam brak miejsca w pionie (aby przesunąć tam jakieś okienko aplikacji) albo, co gorzej, muszę kręcić głową na boki by sprawdzać jakieś dane które niektóre aplikacje mają z reguły domyślnie umieszczone po bokach przestrzeni, na środku której pracuję.

Ekrany szerokokątne może i zwiększają immersję w grach, ale ja je zdecydowanie odrzucam do mojego codziennego użytkowania, również z czysto praktycznych względów. Jak już pracuję na dużej przekątnej to niech ona będzie jednak umieszczona w 16:9 a nie "spłaszczona" - mniej ruchów karku, mniej zajmowanego miejsca na biurku, przestrzeń robocza będzie efektywniej wykorzystana, a karta graficzna mniej się nagrzeje.
 
Last edited:
@Lexor - wszystko zależy od charakteru pracy. Ja w robocie używam komputera z dwoma monitorami 24" 1080p, bo na jednym się zwyczajnie nie mieszczę. Excel, Word, PowerPoint, przeglądarka, okno eksploratora - czasem mam pootwierane jednocześnie tyle okien, że żonglowanie nimi jest strasznie upierdliwe. Najchętniej przesiadłbym się na ultrapanoramę 32:9 5120x1440p - ale takiej szefostwo mi nie zafunduje. Jeśli jednak w pracy skupiasz się na jednym, góra dwóch oknach lub ważniejsza jest wysokość monitora niż jego szerokość, to 16:9 może być lepszym rozwiązaniem.
Sekretarka u mnie w firmie pracuje głównie z Wordem (czasem Excel) na dokumentach drukowanych w pionie na A4, więc ma monitor ustawiony w pivocie - pionowo. Tak jest jej najwygodniej.
 
Sekretarka u mnie w firmie pracuje głównie z Wordem (czasem Excel) na dokumentach drukowanych w pionie na A4, więc ma monitor ustawiony w pivocie - pionowo. Tak jest jej najwygodniej.
Ja też często pracuję na dokumentach, ale na ich rozkładówkach.
Panorama nie ma więcej miejsca na robocze okna jeśli porównamy ją do monitora 16:9 o tej samej ilości pikseli.
 
Top Bottom