Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
Valve sobie o mnie przypomniało...

steam.jpg
 
Dzisiaj dostałem informację o paczce od kuriera z DLS.

Przez moment nic nie kojarzyłem i nawet zdziwił mnie kraj nadania (Holandia), ale potem przypomniałem sobie, że stamtąd szedł również Valve Index, stąd podejrzenie padło na Steam Deck. Jak się okazało (wieczorem) słusznie.

W skromnym, tekturowym opakowaniu przyszła do mnie najnowsza zabawka Valve.



 
Daj znać o pierwszych wrażeniach ok? Moja główna wątpliwość co do tego gadżetu jest taka że wiem mniej więcej co się w konsolach niszczy jako pierwsze pady w konsoli wymieniasz i luz a tu? Co się stanie jak się wciśnie przycisk? wymieniasz całość Powinno być wymienne sterowanie jak na switchu.
 
Dokładniej będę miał czas pobawić w weekend (albo nieco później).

Na razie zainstalowałem oprogramowanie i skonfigurowałem (pewnie dziś/jutro spróbuję uruchomić jakąś grę).

Mogę powiedzieć, że pod względem ergonomii świetnie leży w moich łapach, a jakość wykonania zdaje się być solidna. Duży plus również dla futerału - nie tylko ładnie wygląda (i jest łatwy w przenoszeniu) ale też zdaje się stanowić dobrą ochronę sprzętu.
 
No dobra, Pany i Panewki. Zaczynam na poważnie śledzić powoli "normalniejący" rynek kart graficznych. Piszę w cudzysłowie, bo normalnie to było przed pandemią i przed zwariowaną premierą bieżącej generacji, a te czasy raczej nieprędko wrócą. Ale - do brzegu.
Obecnie RTX 3060Ti lub RX6700XT można kupić od około 2600 - 2800 zł z tendencją spadku ceny. Mam nadzieję, że w okolicach premiery nowej generacji ceny ww. kart będą korespondowały z MSRP, czyli około 2000 zł. Celuję w te karty, bo nie myślę, by było mnie stać na RTX4060 zaraz po jej premierze.
I teraz pytania:
1. Którą z tych kart byście preferowali? Karta AMD jest kilka procent wydajniejsza od Nvidii, jednak sytuacja zmienia się diametralnie przy włączeniu raytracingu.
2. Czy włączanie RT na 3060Ti ma sens, czy to tylko funkcja która teoretycznie jest w tej karcie, ale w praktyce wymaga poważniejszego kawałka krzemu?
A może warto będzie zapolować na jakąś mocniejszą kartę z używek?
 
Last edited:
Moja myszka, myszunia Logitech M510 powoli chce być już nowa. Prawy przycisk myszy powoli niedomaga i nie reaguje za każdym razem, co jest dość męczące, kiedy pracuje się sporo czasu przed komputerem. Myślę zatem, że trzeba ją w końcu wymienić na nowy model. Rozpatruję dwie opcje:
  • MX master 3
1658566359066.png

  • Wersja Lift, lub Vertical
1658566971579.png


Patrząc poprzez pryzmat tego, że przed komputerem nie rzadko spędzam ponad 8h dziennie, co bywa odczuwalne dla dłoni, myślę że myszki w wersji wertykalnej powinny sprawdzić się dla mnie lepiej. Jednak nigdy nie miałem ich w ręku, a w sklepach stacjonarnych też ich nie uświadczyłem żeby zrobić jakąś przymiarkę. Z tego względu nie wiem czy nie lepiej wybrać solidnego MX Mastera, który z pewnością by się sprawdzał na co dzień. A może ktoś z was miał styczność z myszkami wertykalnymi i jest w stanie coś na ich temat powiedzieć? Czy można ją traktować jako mysz uniwersalną, która sprawdzi się nie tylko przy pracy biurowej, ale i po pracy, przy grach?
 
Prawy przycisk myszy powoli niedomaga i nie reaguje za każdym razem, co jest dość męczące, kiedy pracuje się sporo czasu przed komputerem. Myślę zatem, że trzeba ją w końcu wymienić na nowy model
Przycisk to nie jest żaden prawdziwy powód do zmiany, a jedynie marne usprawiedliwienie wydatku (np. przed rodzicami czy żoną).

Ja swoją myszkę (też od Logitecha) rozbierałem już kilka razy, oczyszczałem mikrostyk pod przyciskiem i za każdym razem po takiej czynności chodziła jak nowa. Nie jestem żadnym fachowcem elektronikiem, oczyszczenie mikrostyku jest bardzo proste.

EDIT: Znalazłem na filmiku, że Twoja mysz ma te same mikrostyki co moja, więc tym bardziej "polecam" oczyścić.


Tu na filmiku on tylko "psika", ja "wadliwy" mikrostyk po prostu rozbieram, oczyszczam i składam. To jest imho skuteczniejsze.
Instruktaż: https://zalbee.intricus.net/2014/02/how-i-fixed-my-logitech-g500-mouse/
Wydaje się skomplikowane, ale po nabraniu wprawy obecnie cała operacja oczyszczenia mikrostyku zajmuje mi kilkanaście minut.
Jak nie chcesz się bawić aż tak drobiazgowo to możesz taki mikrostyk kupić i wymienić (ja lutować nie potrafię, więc czyszczę).
 
Last edited:
@Lexor Akurat wymiana na mysz ergonomiczną, gdy pracuje się dużo z komputerem, to zawsze dobra decyzja.

@Sylvin W pracy testowałem tego MXa i jest bardzo wygodny. Wydaje że sie, że podczas grania nie będzie sprawiał żadnych problemów.

Natomiast o ile do pracy Vertical może i będzie wygodny, pomijając już niezbyt przychylne opinie osób które miały do porównania taką myszkę z MXem lub Ergo, to osobiście nie widziałbym siebie używającego takiego gryzonia w grach.

Lokalnie takie propozycje mogą być niedostępne z tego względu, że przestawienie się z konwencjonalnej myszy trochę trwa i czasem mimo nawet pierwszego mało pozytywnego odczucia, ręką po jakimś czasie się przyzwyczaja do takiego ułożenia. Na pewno jednak nie da się tego przetestować na szybko w sklepie stacjonarnym.
 
@genNighty: W tym przypadku głównym wspomnianym powodem stymulującym proces wymiany jest wadliwy przycisk.
Gdyby nie zostało to tak dobitnie określone, to nawet nie poruszałbym wątku oczyszczenia.
 
@Lexor, dzięki za poradę. Z ciekawości może nawet skorzystam. Jednak problem z przyciskiem nie jest jedynym, o czym pisałem i nie można tego pomijać.
Przyciskiem stał się dla mnie powodem do tego by pomyśleć o myszce zapewniającej nie tylko bardziej komfortową pracę, ale i zdrowszą. Jak pisałem - nie rzadko spędzam ponad 8h przed komputerem. Jest to odczuwalne dla dłoni.
Nigdy nie chodzi o jakieś zwykłe zachcianki. Jest to szerszy kontekst, także słowa o marnych usprawiiwieniach są nie na miejscu.

@genNighty, dzięki informacje. Trochę mi się to wyklarowało. Zostawię sobie jeszcze chwilę do namysłu, ale pewnie skieruję się w stronę mx mastera.
 
@Izengrin

Zacząłbym od wymiany karty graficznej. Jeśli już musisz mieć absolutny top, to zmień 3090 na 3080TI różnica wydajności w granicach błędu statystycznego, więc praktycznie niezauważalna, a możesz oszczędzić około 2,5K na starcie. Nie znam też osoby, która na prywatny użytek potrzebowałaby 10 terabajtów pamięci. Zasilacz przy tych komponentach nie brał bym poniżej 1000 W.

Nie wybrałeś jeszcze płyty głównej, chłodzenia, obudowy, a już przekroczyłeś 15 tys. złotych.

Nie wiem jakim budżetem dysponujesz, ale póki co wyrzucasz olbrzymie pieniądze w błoto i wygląda to trochę tak, jakbyś wybrał najdroższe opcje z listy, bez jakiejś większej koncepcji.
 
Nie wybrałeś jeszcze płyty głównej, chłodzenia, obudowy, a już przekroczyłeś 15 tys. złotych.

W mordę! Wiedziałem że czegoś zapomniałem rzućcie propozycję


Puściłeś pewniaka w Lotto?

Będę kupował sprzęt partiami zestaw będzie tak wyglądał w całości ale rzecz jasna nie kupuję go za jednym zamachem choć nie narzekam na finanse nie jestem oligarchą.

Nie wiem jakim budżetem dysponujesz, ale póki co wyrzucasz olbrzymie pieniądze w błoto i wygląda to trochę tak, jakbyś wybrał najdroższe opcje z listy, bez jakiejś większej koncepcji.


Powiedzmy że to taki mój komputer marzeń Celuję w wydajność dlatego zestaw jest dość kosztowny ale jako rzekłem nie zamierzam kupować go na raz to po pierwsze po drugie sprzęt ma mi służyć latami tak jak mój obecny(9 lat) rzadko startuje w pc master race więc jak już wymienić to raz ale za to dobrze. Co sądzicie o mojej małej koncepcji trzech osobnych dysków różnego przeznaczenia zamiast tylko partycji osobny dysk na system(Nie wymieniam) osobny dysk na inne pliki i osobny dysk na gry? Przestrzeń dyskowa zajmowana przez gry jest już dziś absurdalnie wielka a co będzie za kilka lat?...Pomyślałem więc o przeznaczeniu na nie całkiem oddzielnego dysku co wy na to?\ i zaradźcie mi z tą płytą główną proszę.
 
Jeśli zamierzasz kupować PC stopniowo, to może warto poczekać z GPU do premiery RTX 4xxx?

Wiem, że na razie to jeszcze po części niewiadoma, ale nowa technologia zapewne przyniesie jakiś wzrost wydajności (wedle plotek RTX 4070 ma być z wydajnością - przynajmniej tą liczoną w TFLOPS - nieco wyższą niż RTX 3090 Ti przy zdecydowanie mniejszym TGP), a jak nie to ceny poprzedniej generacji spadną (no, chyba, że krypto znowu zacznie przeżywać swój renesans, ale tego nikt nie wie).

Poza tym miej na uwadze, że RTX 3090 to zwykle niezłe suszarki pod pełnym obciążeniem (włączając RT w grach czujesz się jakby startował samolot). Zapewne sporo zleży od producenta, ale karta grzeje się niemiłosiernie (zwłaszcza jej pamięci) i stąd potrzebuje dobrego (i na ogół głośnego) chłodzenia.

Twój wybór, twoje pieniądze.

P.S. Ja swojego RTX'a kupiłem przed CP 2077 tylko dlatego, że (przekornie) rok 2020 był dla mnie bardzo dobry finansowo (co było okupione większym zapierniczaniem w robocie oczywiście).
 
Ja ost zakupiłem Ryzena 9 5900x za 1800zl. Nie chciałem czekać na nową generację. Ram tez dokupie aby miec 32 gb. Za może 5 lat pomyślę nad nową :ROFLMAO:

Tylko w przypadku karty graficznej zastanawiam się czy czekac na zniżkę RX 6800xt (lub po wymianie zasilacza RX 6900xt) czy już na nowa generację.
 
Pamiętaj, że Radeony (przynajmniej w obecnej generacji) stoją trochę do tyłu w kwestii ray-tracing'u (a to jest przyszłość, chociaż obecnie raczej może już nie raczkuje, ale stawia dopiero pierwsze kroki).
Osobną kwestią pozostają sterowniki, w których czerwoni też nie zawsze się popisywali (teraz nieco to się zmienia).
 
Top Bottom