Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
Ja jestem po stronie tego co napisał @Nars
Ja sądzę, że nVidia musi wrócić na ziemię, skoro 4080 w wersji wykastrowanej z ramu (marne 12 GB), otwierające u nich high end wycenili na ponad 5K zł, a wersję 16 GB na ponad 7K. Kopanie walut się de facto skończyło, niedobór kart na rynku też, a tymczasem zieloni ewidentnie wciąż chcą żyć w tamtej rzeczywistości, gdzie mogli śrubować ceny jak chcieli bez konsekwencji. Takie oderwanie od rzeczywistości, to też niestety w dużej mierze brak realnej konkurencji. AMD udało się podciąć intela, może w końcu uda im się jakoś podciąć nvidię i ich monopolistyczne odloty, czego sobie i Wam życzę.

Nie wiem co prawda co bym zrobił teraz, gdybym musiał kupić nowy sprzęt. Zapewne sprawdziłbym co tak na prawdę się opłaca w danym momencie. Jedno jest pewne, przez obecną sytuację z bitcoinem nie będzie już tyłu kopaczy, którzy będą masowo wykupywać sprzet i dodatkowo zawyżać jego cenę. Myślę więc, że ich cena z czasem będzie raczej maleć. Nawet jeśli mielibyśmy brać od uwagę kolejne wzrosty inflacji będzie to bardziej płynny proces, który w przełożeniu może mieć wpływ na utrzymanie się obecnej, mocno wygórowanej, ceny przez dłuższy czas.
 
Ja na swojego ostatniego peceta zbierałem etapami nikt nie powiedział że wszystko musimy mieć zaraz i naraz można kupować podzespoły z osobna. Tak złożę nowego kompa w ten sposób zbiorę całość
 
@MrCygan To ja nie rozumiem. Masz sprzęt sprzed miliona lat, a teraz chcesz zmienić na taki z najwyższej półki?
Taki mały hint: Nigdy się nie opłaca kupować komponentów z obecnie górnej półki. Stosunek jakość/cena jest tam fatalny.
Jeśli chcesz dobrze wydać pieniądze, kupuj drugą/trzecią od góry. Strategia w stylu: kupuję najdroższe co jest i ma mi starczyć na lata, jest niezbyt
Wstępnie planowałem kupić 4090/4080 16GB (chyba że Radeon pokaże coś wyśmienitego, lub okaże się że prawdziwa wydajność bez DLSS 3.0 niewiele się różni to wezmę 3090/3090 Ti) + 7900x/7900X3D więc sytuacja ciągle jest rozwojowa. Biorąc pod uwagę, że nie widać perspektyw na wyhamowanie inflacji, stabilizację na rynku walut to za pół roku dolar może być warty 6/7 złotych w najgorszych czarnych scenariuszach. Ja jestem świadom, że przepłacę za sprzęt, ale praca zdalna + brak wydatków na mieszkanie sprawia, że mogę rzucić $$. Tym bardziej, że część pieniędzy za które planowałem kupić auto i tak pójdzie na szafę + broń :shrug:
 
Last edited:
No niestety, mam 11 letniego PC z XP na pokładzie
Mój jest niewiele młodszy (o ile można tak powiedzieć) - złożyłem go na "siódemce". Jednak od tamtego czasu systematycznie go tak modernizowałem, że z tamtej konfiguracji pozostała chyba jedynie buda, nagrywarka i kabel zasilający :ROFLMAO:
Może trochę się pospieszyłem z kupnem płyty B550 z prockiem R5 5600X w grudniu '21 (w tym roku drastycznie staniały), ale byłem pod ścianą - stara płyta zdechła, a nie widziałem sensu w inwestowaniu w platformę z i7 4770k.
Ale gdyby komputery miały numer VIN bity "na karoserii", to w papierach byłby to wciąż ten sam komputer. I naklejka z certfikatem systemu wciąż obowiązuje.
 
A co powiecie na ewentualność trzech osobnych dysków? Na system na rzeczy(Programy pliki et cetera) i osobny na gry?
 
@Izengrin: Nie bardzo rozumiem do czego jest Ci potrzebna opinia tego podziału?
Dyski przede wszystkim powinno kupować się ze wględu na pojemność oraz szybkość, a nie przeznaczenie.
Ja obecnie użytkuję sześć dysków bo tak mi jest wygodnie. Część to bieżące dane, a część archiwum.
Nie widzę sensu użytkowania osobnych dysków na jakieś bieżące dane o ile nie ogranicza mnie ich pojemność.
Jak Ci potrzeba więcej podziałów to rób partycje, ale też sensu w tym nie widzę.
 
@Izengrin: Ale co to ma wspólnego z decyzją o osobnym dysku na gry lub aplikacje? Nie będzie Ci żal, że masz miejsce na jakimś dysku ale to co chcesz sobie zainstalować nie jest jakimś określonym typem danych i "trzeba" to zainstalować na innym?
Do dzielenia danych na kategorie wymyślono katalogi, nie potrzeba do tego osobnych dysków.
 
Ja mam jeden dysk systemowy SDD z projektami i 2-3 grami w które gram + duży powolny dysk HDD gdzie przerzucam gry jak nie gram w nie często, wcześniej miałem kilka dysków dodatkowych, ale w końcu zamieniłem na jeden baardzo duży. To się w miarę sprawdza - to nad czym pracujesz i w co grasz masz na szybkim SSD, a reszta na zwykłym HDD. Kilka dysków to większy pobór mocy - słabsze zasilacze mogą zacząć robić numery (nawet po jakimś czasie).
 
@Inzynier_Bombka: Akurat dyski nie ciągną aż tak dużo mocy z zasilacza, choć ja też nie mam wszystkich swoich podłączonych na stałe jednocześnie. A po drugie: już dawno przestałem kupować słabe zasilacze - to przecież najważniejszy, często krytyczny punkt całego systemu.

PS. Uważam też, że jeden ogromnie duży dysk nie do końca spełniłby moje własne założenia bezpieczeństwa, czuję się bezpieczniej z danymi rozłożonymi na kilka dysków plus backup.
 
Last edited:
Lexor: Ja zajechałem już kilka Chievtec'ów. Newralgiczne projekty mam na SSD i HD + co dwa miesiące backup na dysk USB (+czasem wypalanie BD np. ze zdjęciami) + aktualna kopia projektów na drugim kompie jeszcze. Jak ten duży dysk poleci to stracę redundantne backupy, gry, filmy i inne śmieci, ale nic co byłoby naprawdę istotnie/nie do odtworzenia. Ostatnio w drugim kompie padł mały dysk 4TB i dramatu nie było.

ps. Kumpel swoje projekty dodatkowo bakapuje w internecie na jakichś uploadach w zaszyfrowanych archiwach.
pps. Już od paru lat przestałem dzielić dyski na partycje - jedna starczy choćby miała te 20TB.

Backupy nauczyłem się robić dawno temu, gdy na jedynym dysku urwała się głowica i myślałem że straciłem wszystkie projekty z kilku lat życia - ale chyba mam niezłego techo - anioła stróża, bo jedna jedyna partycja dała się odczytać jeszcze w całości i to była ta z projektami.
 
Last edited:
No to nieźle miałeś z tą głowicą. ;)
Chieftec był dla mnie faktycznie synonimem dobrego zasilacza, ale to było kilkanaście lat temu.
 
Nie będzie Ci żal, że masz miejsce na jakimś dysku ale to co chcesz sobie zainstalować nie jest jakimś określonym typem danych i "trzeba" to zainstalować na innym?

Oczywiście będę elastyczny ale postaram się trzymać tego podziału.
 
Słuchajcie dopadłem idealną płytę główną do mojego zestawu zaproponujecie obudowę i chłodzenie na procesor do:
tego
 
W końcu złożyłem kompa 😀 3080 Ti + 5800X3D i jejku... Jaki to jest przeskok z PS4, a wcześniej z laptopa z 710M. Coś pięknego
 
4090 to zapewne różnica prawie 3 000 PLN (względem tego RTX 3090). Ale taki RTX 4080 (uwaga - brać wersję z 16 GB, bo ta z 12 GB to takie RTX 4070) już może być sensownym zakupem jak ktoś składa PC i ma budżet.
RTX 4080 (16 GB) w Polsce powinien kosztować 7 050 PLN, a to już tylko 350 PLN więcej niż RTX 3090 z zestawienia. A sama karta powinna być jakieś 30-40% procent szybsza od RTX 3090 (i obsługiwać DLSS 3.0, który zapewne jeszcze ten wynik poprawi w niektórych tytułach).
 
Top Bottom