Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
Ja mam gtx970 od MSI, od 2015 bez zastrzeżeń.
GTX 970 to chyba po prostu świetna karta była. :D

Jeśli chodzi o RTX 3060 to tak, mam dokładnie taką. O wentylatorach ciężko mi się wypowiadać, ta wersja jest z dwoma i nie mam problemów z temperaturami. Może te z trzema są bardziej podatne na podkręcanie? Nie mam niestety wiedzy, a nie chcę wprowadzać w błąd.
 
Widzę, że rtx3060ti jest w sumie niewiele droższe. Zastanawia mnie tylko, że 3060ti ma 8GB RAMu, a 3060 12GB. Rozumiem, że mimo wszystko wersja ti jest lepsza?
 
Ja mam MSI GeForce RTX 3070 VENTUS 2X 8GB OC LHR z dwoma wiatrakami i nie narzekam na temperatury. Pod obciążeniem ma 70 stopni, ze swa razy pokazała mi przez chwileczkę 73 stopnie. Gram mając w mieszkaniu 22-23 stopnie, be reszta domowników lubi ciepło. Obudowa jest dobrze wentylowana i choć to niewyględny stary strup, to nie widzę sensu wymieniać jej na nowsze wynalazki z wodotryskami.
Post automatically merged:

Rozumiem, że mimo wszystko wersja ti jest lepsza?
Zdecydowanie.
 
Hej, czy jest ktoś w stanie doradzić jak uruchomić DLSS 3.0 w Cyberpunku? Uruchomiłem grę na ultra, ultra w 4k z dlss w trybie jakosc i gra nie przekracza u mnie 48 klatek, gdzie wiedzmin 3 next gen chodzi w 75-80 fpsach. Wszyscy piszą ze wiedzmin dziala gorzej dlatego nieco mnie to zastanawia co robię nie tak
 
Hej, czy jest ktoś w stanie doradzić jak uruchomić DLSS 3.0 w Cyberpunku? Uruchomiłem grę na ultra, ultra w 4k z dlss w trybie jakosc i gra nie przekracza u mnie 48 klatek, gdzie wiedzmin 3 next gen chodzi w 75-80 fpsach. Wszyscy piszą ze wiedzmin dziala gorzej dlatego nieco mnie to zastanawia co robię nie tak
A posiadasz kartę z serii RTX 4000? :p
 
Hej, czy jest ktoś w stanie doradzić jak uruchomić DLSS 3.0 w Cyberpunku? Uruchomiłem grę na ultra, ultra w 4k z dlss w trybie jakosc i gra nie przekracza u mnie 48 klatek, gdzie wiedzmin 3 next gen chodzi w 75-80 fpsach. Wszyscy piszą ze wiedzmin dziala gorzej dlatego nieco mnie to zastanawia co robię nie tak
Jeśli włączyłeś DLSS w opcjach, to jest on włączony. Problem jest w tym, że on nic nie daje, poza wygładzaniem krawędzi. Czy włączony, czy wyłączony - będziesz miał tyle samo klatek. Wszyscy liczą, że będzie to naprawione.
Ech, sorry - przecież ty o Cyberpunku piszesz. Wszyscy ostatnio piszą posty na temat Wieśka i ja też się na tym zafiksowałem.
W temacie Cyberpunka i działania DLSS 3.0 Ci nie pomogę, bo sam mam kartę o jedną generację starszą.
 
Pewnie wraz z rozszerzeniem dadzą wsparcie dla najnowszego DLSS (mnie to rybka bo i tak siedzę na RTX 3xxx, ale w przyszłości chętnie się pogra) i tak zakończą przygodę z RED'engine, teraz (przede wszystkim) muszą naprawić Wieśka.
 
Siemens EQ.6 plus s700 TE657319RW :)
LG 43UN700-B
Samsung LS28AG700N
SilentiumPC Armis AR7 TG
Asus Rog Strix X570-E Gaming
MSI MEG Ai1300P PCIe5.0
Ryzen 9 5900X + Kraken Z73
G.SKILL F4-3600C18-32GVK 2x31.5GB
Samsung 980 500GB (sys)
Samsung 980 Pro 2TB
WD RED Plus 4T
Palit GameRock 4090 OC 24GB GDDR6X 384Bit
Razer Naga Pro
Hyper Alloy FPS
Brother MFC-L2752DW + Followes 8cD
MS Xbox Kontroler bezp.(carbon black) + adapter
MS Xbox Kontroler bezp.(electric volt)
Venom VS2881 st. dok.

dopiero na tej karcie cyberpunk działa

poprzednia karta w tym kompie to była 3070ti 12GB .... cyberpunk działał do d ... , 12GB ramu to za mało
 
poprzednia karta w tym kompie to była 3070ti 12GB .... cyberpunk działał do d ... , 12GB ramu to za mało
No, polemizowałbym ze stwierdzeniem, że 12 GB VRAM to za mało dla CP 2077 (chyba, że gramy powyżej 4K), prędzej tutaj chodziło o samą moc 3070 Ti, która w zestawieniu z obecnym topem (z DLSS 3.0 i FG) wypada marnie.
 
KFA2 to marka Palit Microsystems, podobnie jak np. Palit i Gainward. Zobacz sobie testy ich kart na purepc albo benchmark.pl - są raczej chwalone.

Nie jest to Asus, ale też nie jakiś no-name. Miałem od nich do niedawna RTX 2070 Super i bardzo ładnie chodziła, cicha i wydajna, zero problemów. Zresztą nadal chodzi, tylko w kompie który kolega złożył na sprzedaż w zamian oferując mi RTX 2080 Ti (co za wymiana, ale on z kolei tę kartę chce włożyć do kompa który sobie złoży, gdy ja się zaopatrzę prawdopodobnie w 4080).
 
Szybkie pytanko.
Jaki RAM DDR4? 3600MHz CL16 czy 4000MHz CL19? Co było by lepszym wyborem uwzględniając wydajność w grach oraz cenę?
 
Po wyliczeniu wychodzi, że mniejsze realne opóźnienia będzie miała pamięć z zegarem 3600 MHz (8,88 do 9,5 nanosekund):

RL = CL *2000 / DR

Można to obliczyć z powyższej formułki (gdzie RL - to prawdziwe opóźnienie w nanosekundach, CL - to chyba oczywiste, a DR - to prędkość pamięci w MHz).

Inna sprawa czy Twoja płyta i procesor obsłużą RAM o prędkości 4000 MHz?
 
Inna sprawa czy Twoja płyta i procesor obsłużą RAM o prędkości 4000 MHz?


Myślałem o procesorze Ryzen 7 5800X3D: https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-7-5800x3d-3-4-ghz-96-mb-box-100-100000651wof-10120247/

Co do płyty główniej to zastanawiam się nad Asus ROG STRIX B550-A GAMING: https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-rog-strix-b550-a-gaming-7348610/

Ostatecznie trafiłem na RAMy 16GB 4000MHz CL16 w niezłej cenie: https://www.morele.net/pamiec-patriot-viper-steel-ddr4-16-gb-4000mhz-cl16-pvs416g400c6k-9557233/

Płyta obsługuje takie szybkości RAM. Co do procka to nie jestem pewien, co prawda w specyfikacji jest napisane 3200MHz ale jak rozumiem jest to nominalna wartość którą można podwyższyć dzięki profilowi XMP.

Przy okazji proszę o pomoc w ocenie zasadności zastosowania tej płyty głównej. Z uwagi na to, że taktowania procesora 5800X3D nie można podkręcać chciałbym kupić płytę odpowiednią do niego, ale nie przesadzoną. Po prostu chciałbym wydać jak najmniej kasy i być może wystarczyła by tańsza płyta. Rozmiar ATX, chipset B550.

Kolejna spawa to powrót do RAMu. Właściwie w tej samej cenie co te RAMy z linku wyżej (16GB 4000MHz CL16) można mieć 32GB 3600MHz CL16: https://www.morele.net/pamiec-kings...-32-gb-3600mhz-cl16-kf436c16rb1k2-32-8856951/
Dotychczasowo w zastosowaniach typowo w grach 16 GB było dla mnie wystarczające. Żadna gra (Np. Wiedźmin 3 Next gen, Cyberpunk2077, RDR2), nie przekroczyła mi zapotrzebowania rzędu 12GB. Pytanie brzmi: co lepiej wybrać myśląc na tu i teraz ale również przyszłościowo - 16GB o wyższych zegarach czy 32GB o nieco niższych zegarach?

Jak już wspomniałem komputer ma być typowo do gier, służyć właściwie jak konsola podłączony na stałe do TV. Chciałbym maksymalnie zoptymalizować koszty w oparciu o 5800X3D.
 
Last edited:
Ostatnio miałem problem ze swoim komputerem a mianowicie z temperaturą na procesorze. Po pewnym czasie pracy komputera zaczął mi się pojawiać komunikat o przegrzewaniu procesora. Pierwszą myśl skierowałem więc w jego kierunku. Te z 12 generacji bywały opisywane jako modele ze skłonnością do przegrzewania się. AiO miało temu skutecznie zapobiegać, a tu taki klops. Nie mając jednak możliwości jakichkolwiek testów. Odezwałem się do znajomego informatyka by ten mi sprawdził co zawiodło. Jak się okazało to wcale nie była wina procesora, lecz AiO. Padło mi równo po roku od zakupu. Na szczęście w nieszczęściu MSI samo przyznało się do winy zamieszczając komunikat w tej sprawie - MSI Polska.
Wypełniłem wniosek z dostarczeniem screena z biosu, gdzie widoczna miała być temperatura procesora. U mnie na starcie, przy świeżo odpalonym kompie, wychodziło 65°C.
Dalej poszło dość szybko, choć miałem obawy czy zdążę odzyskać sprawny komputer przed świętami. Na koszt MSI odesłałem im swoje chłodzenie i w ciągu kilku dni dostałem nowe, już w wersji V2. Temat szczęśliwie zakończony.
Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że całość również zbiegła się z zakładaniem nowego dysku, który przez około pół roku tylko leżał i czekał, bo miałem za dużo rozgrzebanych rzeczy na starym i musiałem wszystkie sprawy pokończyć. Przy okazji przymierzałem się do zainstalowania i przetestowania W11. Jak już wiecie z powyższego tekstu, usterka leżała po stronie AiO. Obwinianie nowiutkiego dysku o przegrzewanie się procesora byłoby wbrew logice. Zamieniając słowo na temat dysku chciałem wam jednak coś jeszcze napisać :)
Decydując się swego czasu na zakup dysku od Samsunga stwierdziłem, że dam mu również dobre chłodzenie w celu wydłużenia jego sprawności. Zanim jednak całość zmontowałem zdążyłem się jeszcze dowiedzieć kilku ważnych kwestii.
320114503_870817410630670_7277048505633009300_n.jpg

Jedną z ciekawszych rzeczy jaką warto przekazać dalej to sposób w jaki chcemy chłodzić nasz dysk. Nie chodzi mi tutaj o metodę, bo to już kwestia indywidualna. Chodzi mi o użycie thermopadów tak by idealnie spełniały swoją rolę. To w przypadku dysków od Samsunga nie jest takie oczywiste. Chodzi o to, że w takim dysku jaki ja posiadam należy użyć 2 pasków, o różnej grubości aby zapewnić najlepsze przyleganie i odprowadzanie temperatury. Nie wiem jak to wygląda w przypadku innych dysków, ale warto mieć ten aspekt na uwadze. Całość jest świetnie wytłumaczona na poniższym filmiku, który dotyczy 2 modeli dysków Samsunga.
Sprawdziłem na swoim SSD i faktycznie jest jak na podanym filmiku. Musiałem dokupić sobie thermopady, bo te dostarczone z Icy Box były dość cienkie i nie schładzałyby dysku w należyty sposób.. Całość po zmontowaniu w końcu prezentuje się należycie i wszystko spełnia swoją rolę :)
320314004_2027799540700293_3083072334360204905_n.jpg
 
@Sylvin Sam musze chlodzenie zmienić u siebie bo póki co mam Fortisa 3 i 60stopni na start mając ryzena 5900x. Myślałem nad nzxt kraken z73 3x120mm akurat do obudowy również nzxt.
 
Myślałem o procesorze Ryzen 7 5800X3D: https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-7-5800x3d-3-4-ghz-96-mb-box-100-100000651wof-10120247/

Co do płyty główniej to zastanawiam się nad Asus ROG STRIX B550-A GAMING: https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-rog-strix-b550-a-gaming-7348610/

Ostatecznie trafiłem na RAMy 16GB 4000MHz CL16 w niezłej cenie: https://www.morele.net/pamiec-patriot-viper-steel-ddr4-16-gb-4000mhz-cl16-pvs416g400c6k-9557233/

Płyta obsługuje takie szybkości RAM. Co do procka to nie jestem pewien, co prawda w specyfikacji jest napisane 3200MHz ale jak rozumiem jest to nominalna wartość którą można podwyższyć dzięki profilowi XMP.

Przy okazji proszę o pomoc w ocenie zasadności zastosowania tej płyty głównej. Z uwagi na to, że taktowania procesora 5800X3D nie można podkręcać chciałbym kupić płytę odpowiednią do niego, ale nie przesadzoną. Po prostu chciałbym wydać jak najmniej kasy i być może wystarczyła by tańsza płyta. Rozmiar ATX, chipset B550.

Kolejna spawa to powrót do RAMu. Właściwie w tej samej cenie co te RAMy z linku wyżej (16GB 4000MHz CL16) można mieć 32GB 3600MHz CL16: https://www.morele.net/pamiec-kings...-32-gb-3600mhz-cl16-kf436c16rb1k2-32-8856951/
Dotychczasowo w zastosowaniach typowo w grach 16 GB było dla mnie wystarczające. Żadna gra (Np. Wiedźmin 3 Next gen, Cyberpunk2077, RDR2), nie przekroczyła mi zapotrzebowania rzędu 12GB. Pytanie brzmi: co lepiej wybrać myśląc na tu i teraz ale również przyszłościowo - 16GB o wyższych zegarach czy 32GB o nieco niższych zegarach?

Jak już wspomniałem komputer ma być typowo do gier, służyć właściwie jak konsola podłączony na stałe do TV. Chciałbym maksymalnie zoptymalizować koszty w oparciu o 5800X3D.
Procek bardzo fajny płyta to dobry wybór do procka a jeśli chodzi o pamięć RAM to jeśli wybierasz 4000 nie zawsze może działać odpowiednie z płytą i prockiem to już tu trzeba mocno poszukać czy będzie odpowiednio działać,a bezpieczna forma jest przy 3600 i jaką kość nie zamatujesz to będzie śmigać,16gb wystarczy na granie zwłaszcza przy AMD zestawach,32gb to do pracy no i Intel woli więcej
 
Top Bottom