Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
U mnie ciągnie,ale 6800xt to i tak w tej samej cenie co 3070
Mówisz o nowych, czy pokoparkowych? Poniżej ceny z pierwszego lepszego popularnego sklepu, który ma w ofercie obie karty. Najtańsze modele, jakie mają:

RTX 3070 - 2652,00 zł

RX 6800 - 3933,00 zł

I nie pisz mi tu o różnej ilości VRAM, bo to nieszczególnie ma znaczenie w kwestii obsługi ray tracingu.
Ktoś tu faktycznie jest zabajarzony na kartach jednej firmy i stosuje wyparcie w przypadku przedstawienia obiektywnych argumentów dotyczących przewagi kart innej firmy.
Czy mam szukać linków do filmów z porównaniem ray tracingu w RTX 3070 do kart AMD mieszczących się w tej samej cenie, czy sam sobie znajdziesz? Nawet dużo droższy RX 6800 ledwie jej dorównuje w tej kwestii i to tylko w niektórych grach (pozostając jednocześnie sporo mocniejszym od Nvidii w rasteryzacji). Przestań zaklinać rzeczywistość.

Dla mnie ten post zamyka dyskusję o lepszej opłacalności kart AMD od kart Nvidia w ray tracingu (nie biorę pod uwagę rasteryzacji).
 
Last edited by a moderator:
ty nawet nie masz wersji TI :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO: i zyjemy w innych krajach i jak to wychodzi jak widze sa inne ceny.
 
No dobrze, były już ostrzeżenia, ale ponieważ dzisiaj Nowy Rok, to nie chcę zaczynać go od nakładania kar. Więc po raz ostatni. PROSZĘ ZAPRZESTAĆ OSOBISTYCH WYCIECZEK, DOCINKÓW ITD. Szczególnie się to tyczy użytkowników @Wroobelek i @opalek , ale i wszystkich pozostałych.
 
Cześć, Pomoże mi ktoś w ewentualnym porównaniu RAM?
4400MHz CL 19-19-19-39 vs 4000MHz CL 16-16-16-36
Jakie to będzie maiło przełożenie w grach w współpracy z 5800X3D?
 
Ja też się przesiadłem na ten procek i zastanawiam się - poniższej pamięci chyba nie ma sensu wymieniać?
Nie ma sensu,to wystarczy a kolega na górze niech kupi cl16 po całej długości i przy 3600 no chyba że lubisz więcej np 4000
 
Jakiego programu do sprawdzania temperatur używacie?
Program nie ma tu znaczenia - i tak wszystkie wyświetlają dane z tych samych czujników. Całkiem sprawny jest ten wbudowany w Windows - wciskamy Win+G i klikamy ikonkę "Wydajność" (wyglądająca jak monitorek z wykresem). Można go przypiąć, wyświetlić na przezroczystym tle, a nawet w pewnym skromnym zakresie konfigurować. Dla kogoś, kto chronicznie nienawidzi instalacji dodatkowego oprogramowania (pozdrawiam wrogów Epica ;) ) - jak znalazł.
Odpowiadając na pytanie - ja, podobnie jak @Hugomocnik, używam MSI Afterburner i RTSS.
 
Pytanko do Was.
Nadszedł czas i chciałbym wymienić mojego rtx 2060 na lepsza wersję.
Posiadam ryzena 9 5900x (12 rdzeni) i 64 gb ram. Potrzebowałbym karty głównie do renderingu/grafika 3D no i do pogrania sobie xD. Dobrze aby z RT było można.
Rozdzielczość 4k, ewentualnie QHD bo i tak potrzebny mi nowy monitor :ROFLMAO:
Chodzi o to aby nie było wązkiego gardła.
Na stronie
"https://pc-builds.com/pl/bottleneck-calculator/" Wychodzi, że powinienem mieć do mojego procka aż rx 7900xtx :LOL: aby wązkiego gardła nie mieć w 4k xd

Myślałem nad rx 6900xt, 7900xt może xtx I jeśli bym dozbierał to rx 4080 ale cena trochę duża a ma mniej vramu co radeony.
Jak myślicie? ;)
 
16 GB VRAM w 4080 vs 20 GB VRAM w RX 7900XT. Nie myślę, żeby to nawet w 4k jakąś specjalną różnicę robiło, ale w 4080 masz DLSS 3 z frame generatorem i lepszą wydajność w RT. Jednakże cena już może różnicę zrobić, bo nawet RX 7900XTX jest tańsza od RTX 4080.
Szczerze mówiąc mocno się nie zagłębiałem w porównanie tych kart, bo cenowo są poza moim zasięgiem - pół roku temu kupiłem RTX 3070 i wciąż portfel mnie boli ;) . Poszukaj na YouTube porównań, pooglądaj, zajrzyj do portfela i wtedy będzie Ci łatwiej zdecydować.
 
16 GB VRAM w 4080 vs 20 GB VRAM w RX 7900XT. Nie myślę, żeby to nawet w 4k jakąś specjalną różnicę robiło, ale w 4080 masz DLSS 3 z frame generatorem i lepszą wydajność w RT. Jednakże cena już może różnicę zrobić, bo nawet RX 7900XTX jest tańsza od RTX 4080.
Szczerze mówiąc mocno się nie zagłębiałem w porównanie tych kart, bo cenowo są poza moim zasięgiem - pół roku temu kupiłem RTX 3070 i wciąż portfel mnie boli ;) . Poszukaj na YouTube porównań, pooglądaj, zajrzyj do portfela i wtedy będzie Ci łatwiej zdecydować.
No właśnie karta rtx 4080 jest drogawa, a taki rx 7900xtx ma 24 gb vram, a jest tańszy. No może gdzieś na allegro złapie taniej 4080 lub dozbieram więcej. Ceny według mnie w ogóle kart są sporawe jeśli porównywać wydajność do ceny. Lub zdecyduje się na rx. Popatrzę porównania na YT i pomyślę.
Ps. Myślałem nawet aby za ok 3kola złapać rx 6900xt xfx merc używaną. Tez dobra karta tylko nie ufam używanym, a nowe poprzedniej generacji porównywalnie cenowo jak obecnej :ROFLMAO:
 
Moi drodzy wybaczcie ale mam pytanie Posiadam baardzo niskopółkowy tablet Lenovo tab M7 na androidzie z powodu zaciąganych bezwiednie aktualizacji systemowych moja 16(13) gigowa pamięc podręczna zatkała się i nie mogę ani aktualizować apek ani pobierać nowych9Poza systemowymi mam dwie) jak mogę zwolnić pamięć wbudowaną? lub ewentualnie jaki polecacie dobry tablet po androida z zastrzeżeniem że nie interesują mnie te pół-laptopy w stylu apla.
 
Pytanko:

Posiadając 4 kości RAM (wszystkie 8GB) - dwie pary o różnych parametrach, dajmy na to jedne mają 4000MHz a drugie 3600MHz, lub na przykład różne opóźnienia, lub inne napięcie ustalone w XMP, to włączając w biosie profil XMP jaki będzie rezultat? Dla wszystkich 4 zostanie załadowany profil z tych "gorszych"? A może każda para dostanie swój dedykowany profil XMP? Jak to działa w praktyce?
Czy są jakieś poważniejsze negatywne skutki takiego połączenia?

EDIT:

Dla przykładu:
Obecnie posiadam zestaw - 16GB (2x8GB) G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB, 4000MHz, CL15 (F4-4000C15D-16GVK)
https://www.gskill.com/product/165/184/1580375409/F4-4000C15D-16GVK

Chciałem dokupić drugą identyczną parę żeby mieć 32GB, ale niestety te kości są na tą chwilę niedostępne.
Dostępne, najbliższe parametrami są te - 16GB (2x8GB) G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB, 4000MHz, CL17 (F4-4000C17D-16GVKB)
https://www.gskill.com/product/165/184/1580375409/F4-4000C15D-16GVK

Różnice to właściwie tylko nieco gorsze opóźnienia i napięcie pracy w XPM. W nawiązaniu do pytania zadanego wyżej, jak się to będzie zachowywało w parze?

Może udało by się im wyrównać parametry poprzez ręczne OC?
 
Last edited:
Pytanko:

Posiadając 4 kości RAM (wszystkie 8GB) - dwie pary o różnych parametrach, dajmy na to jedne mają 4000MHz a drugie 3600MHz, lub na przykład różne opóźnienia, lub inne napięcie ustalone w XMP, to włączając w biosie profil XMP jaki będzie rezultat? Dla wszystkich 4 zostanie załadowany profil z tych "gorszych"? A może każda para dostanie swój dedykowany profil XMP? Jak to działa w praktyce?
Czy są jakieś poważniejsze negatywne skutki takiego połączenia?

EDIT:

Dla przykładu:
Obecnie posiadam zestaw - 16GB (2x8GB) G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB, 4000MHz, CL15 (F4-4000C15D-16GVK)
https://www.gskill.com/product/165/184/1580375409/F4-4000C15D-16GVK

Chciałem dokupić drugą identyczną parę żeby mieć 32GB, ale niestety te kości są na tą chwilę niedostępne.
Dostępne, najbliższe parametrami są te - 16GB (2x8GB) G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB, 4000MHz, CL17 (F4-4000C17D-16GVKB)
https://www.gskill.com/product/165/184/1580375409/F4-4000C15D-16GVK

Różnice to właściwie tylko nieco gorsze opóźnienia i napięcie pracy w XPM. W nawiązaniu do pytania zadanego wyżej, jak się to będzie zachowywało w parze?

Może udało by się im wyrównać parametry poprzez ręczne OC?
Jeśli masz dwie różne pamięci to należy wybrać profil XMP od wolniejszej pary (w twoim przypadku CL17), bo inaczej mogą działać niestabilnie, choć przy takich taktowaniach nawet wtedy mogą być z tym problemy, bo różnią się napięciem dla profilu XMP, jedne mają 1.5V, drugie 1.4V, najpewniej trzeba będzie manualnie ustawiać ich parametry w biosie.
Natomiast jak widzę, to są te pamięci dostępne co masz: https://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-16-gb-4000mhz-cl15-f4-4000c15d-16gvk-7571143/
tylko nie należą do najtańszych i moim zdaniem są kompletnie nieopłacalne, gdyż w znacznie niższej cenie możesz kupić już moduły 32GB pamięci DDR4 3600MHz, czy 4000MHz np:
https://www.morele.net/pamiec-kings...-32-gb-3600mhz-cl16-kf436c16rb1k2-32-8856951/
https://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-32-gb-4000mhz-cl18-f4-4000c18d-32gvk-7842615/

Napisz najpierw jaką masz płytę główną i procesor. Jeśli masz intela i chipset B/H/Z 560/570/590 lub nowszą i procesor 11 lub 12 gen to wyższe taktowanie niż 3600MHz przy DDR4 nie jest zalecane, gdyż tylko do tej wartości masz obsługę znacznie wydajniejszego trybu gear 1. (gear 2 wiążę się ze znacznym spadkiem wydajności, nawet jak pamięci mają wyższe taktowanie)
Dopiero przy 13 gen. intel zwiększył obsługę taktowania pamięci dla trybu gear 1 do 4000 lub 4400 MHz (nie pamiętam dokładnie).

Jeśli masz procesor AMD Ryzen 5000 to jest marginalna różnica w wydajności między 3600MHz, a 4000Mhz ( z reguły nie więcej niż 1%), a jeszcze wyższych taktowaniach to już prawie brak różnicy. Dlatego zaleca się wybierać te z lepszym stosunkiem ceny do wydajności i z możliwie jak najniższym opóźnieniem (CL).
https://www.techspot.com/article/2140-ryzen-5000-memory-performance/
https://www.tomshardware.com/features/ryzen-5000-ram-guide
Jak masz Procesor Ryzen 3000 to maksymalne zalecane taktowanie jest dla nich 3600MHz ( max 3733Mhz, wyższe albo nie działają stabilnie albo nie dają żadnego wzrostu wydajności), dla Ryzenów 2000 i 1000 często były problemy z ustawieniem stabilnego działania 3200MHz i to taki max zalecany.
 
Last edited:
Niestety, to że na morelach widnieją jako dostępnie nie znaczy że tak jest. Spróbuj dodać do koszyka, niestety jest to niewykonalne. Support podaje, że stan nie został zaktualizowany i tych pamięci po prostu nie ma.

Ustawienie parametrów manualnie w biosie to nie problem. Można spróbować je wrzucić na 1,5V i ustawić opóźnienia takie jak w moich obecnych. Pytanie czy na 100% się to uda. Oczywiście druga opcją jest ustawienie parametrów z tych słabszych, dla wszystkich kości i teoretycznie powinno być ok.
Mi jednak bardziej chodzi o to czy one na pewno będą ze sobą dobrze działały z uwagi na to, że nie pochodzą z jednego kompletu. Jeśli tak i nie powinno być z tym żadnego problemu to super, rozwiązuje mi to sprawę.

Wiem, że na rynku są tańsze kości, które być może nie były by dużo gorsze w ogólnym działaniu i odczuciu np. w grach, ale no po prostu posiadam takie kości a nie inne i chciałbym dokupić kolejne a nie wymieniać wszystkich.
Mój procek to 5800X3D a płyta to ASUS ROG STRIX A-GAMING na B550.
 
Top Bottom