Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/amd_radeon_pamieci_hbm_z_pojemnoscia_ograniczona_do_4_gb

Ciekawe przyszłe karty będą mieć maksymalnie 4gb pojemności HBM, bo tylko tyle miejsca jest na powierzchni chipa, a tam będą montowane moduły pamięci a nie na PCB jak do tej pory, tym samym będzie mniejsza powierzchnia do schłodzenia, można oczekiwać że przyszłe karty z HBM będą znacznie mniejsze, nie będzie potrzeba tak dużej płytki PCB więc powinno też trochę to wpłynąć na niższą cenę karty.
No ale pewno jak każda nowość będzie i tak extra kosztować.
 
Ha, ciekawe. Szczególnie w kontekście chłodzenia wodnego, bloki na GPU będą mogły być bardziej uniwersalne.
 
Oby jeśli mają teraz miejsca na płycie PCB teoretycznie więcej nie oszczędzać na sekcji zasilania.
Wszak na płycie jest teraz miejsce na sekcje zasilania, wyjścia i wtyczki pinowe, koniec ery dużych kart?
 
Last edited:
Dzisiaj dolar dosyć mocno w dół i zanosi się na dalsze spadki w kolejnych dniach w związku z sytuacją międzynarodową, więc może w końcu ceny zaczną się obniżać. Obecne ceny elektroniki są mocno przesadzone.
 
Witam! Zamierzam na dniach ulepszyć mój już 4-letni komputer.
Specyfikacja:
Procesor: Intel i3-550 LGA1156 (chłodzenie procesora Intel E97379)
Płyta główna: ASUS P7P55-M
RAM (w miarę możliwości dokładny model): Kingston KHX1600C8D3K2/4GX
Karta graficzna: Radeon HD 5770 1GB DRR5/128 bit (GV-R577UD-1GD) - Gigabyte
Dysk twardy (przynajmniej informacja o ATA/SATA): WDC WF5001AALS-00E3A0 ATA, 500GB/32MB
Nagrywarka (informacja o ATA/SATA): ATA
Zasilacz (dokładny model): XILENCE 600W, model XP600
Obudowa: Cooler Master Elite 332

Komputer ma służyć głównie do gier - także tych które dopiero wyjdą (pokroju Wiedźmina 3) i dobrze by było, gdyby służył jak najdłużej.
Budżet to ok. 2500 zł, choć może ulec zwiększeniu (o kilkaset złotych) jeśli zakup będzie naprawdę opłacalny (pod względem cena/jakość).
Komponenty jak najbardziej mogą być używane, choć obowiązkowo z jakąś gwarancją.
Na oku mam tę kartę: http://allegro.pl/msi-gtx780-tf-gaming-oc-3gb-ddr5-i5077493380.html . Do wymiany z pewnością będzie jeszcze procesor i RAM.
Byłbym wdzięczny za porady i sugestie, sam niestety bardzo słabo się orientuję w specyfikacjach sprzętowych, a na forum jestem wystarczająco długo, żeby zauważyć, że są tu osoby, które siedzą w tym temacie i na pewno będą w stanie mi pomóc. Z góry dziękuję :)
 
Last edited:
@siwy9

Procek za słaby do GTXa 780. Generalnie podstawka Socket 1156 nie ma na ten moment żadnego sensownego procka
Zasilacz też, czarna lista niestety.

Generalnie to do wymiany tak
-Procek
-Płyta
-Karta graficzna
-Zasilacz

No i warto pamięci też zmienić wtedy, (zależy od tego jaki chipset i procek)
Podaj maks budżet jaki możesz przeznaczyć (powyżej 2500zł) + dodaj jeszcze to ile weźmiesza za obecne bebechy.
 
@siwy9 - moim zdaniem zamiast wymieniać RAM mógłbyś ewentualnie dokupić drugą parę (mają fajne, niskie opóźnienie CL8.). Oczywiście w ramach oszczędności, bo jeśli będziesz miał możliwość kupna pamięci na przykład 2133 MHz lub szybszych, to te timingi tracą na znaczeniu.
 
Co do budżetu to 3k max, na pewno nie więcej. Za wymienione przez Ciebie rzeczy, po krótkich oględzinach allegro :), przypuszczam że z ~500-600zł powinienem dostać.
 
@siwy9
Masz 3k - ja bym zmienił podstawkę na 1150, kupił jakąś i5. Biorąc pod uwagę że możesz brać kartę używaną, zainteresuj się procesorem z odblokowanym mnożnikiem i płytą na chipsecie z97 (obsłuży w przyszłości broadwelle, tak samo jak H97 zresztą) i karta którą podałeś będzie do takiego zestawu bardzo odpowiednia. Ewentualnie śledzić rynek bo niektórzy ludzie kierujący się tylko i wyłącznie cyferkami a nie zdrowym rozsądkiem myślą nad pozbyciem się gtx970 - a to nowsze, często szybsze i mniej prądożerne niż 780. Zasilacz tak jak pisał GosuPl trzeba wymienić bo to czarna lista. Zainteresuj się jeszcze dyskiem ssd, bo ot daje kopa.
 
więc może w końcu ceny zaczną się obniżać

Pewnie nie tak ale nie u nas, tu jest Polska. Jak z benzyna. Jak cena światowa maleje to u nas nie bo paliwo zostało już kupione po wysokich cenach i po takich musi być sprzedawane. Ale oczywiście jest nadzieja.
 
@GosuPl @Wroobelek @MarKul dzięki bardzo za pomoc, poszukam czegoś zgodnie z waszymi radami i zobaczę co się uda poskładać. A jeszcze mam pytanie z innej beczki. NIe wiecie może, jak wygląda sprawa z Windowsami na laptopie? Kilka lat temu kupiłem laptopa z zainstalowanym Windowsem 7 i chciałbym przeinstalować system, a nie robić backup. I zastanawiam się czy mając naklejkę z kluczem na laptopie można legalnie zainstalować Windowsa i wpisać ten klucz czy jest to niezgodne z prawem?
 
NIe wiecie może, jak wygląda sprawa z Windowsami na laptopie? Kilka lat temu kupiłem laptopa z zainstalowanym Windowsem 7 i chciałbym przeinstalować system, a nie robić backup. I zastanawiam się czy mając naklejkę z kluczem na laptopie można legalnie zainstalować Windowsa i wpisać ten klucz czy jest to niezgodne z prawem?

Powinieneś mieć ukrytą partycję recovery, z której możesz przywrócić całkowicie czysty system. Chyba, że nagrywałeś takie recovery na płyty. Ale to bez różnicy. Działa na tej samej zasadzie.

---------- Zaktualizowano 12:48 ----------

Wracając jeszcze do sprawy z tym moim nieszczęsnym GTX650 Ti.
Możesz spróbować reklamować, tylko nie wiadomo, czy to uznają
Wczoraj dostałem maila ze sklepu, w którym ją kupowałem, że wysłali kartę do serwisu producenta. Z tego co mówili, może to potrwać nawet 30dni. Zobaczymy co z tego wyniknie, czy przyjmą pod reklamację, czy nie. Mam przynajmniej czas na spokojnie wymienić zasilacz, bo jak powiedział GosuPl
Twój zasilacz to nie zasilacz tylko bomba zegarowa

I teraz pytanie do was: jaki tam zamontować? Co byście poradzili? Aktualna specyfikacja to:
MOBO ASUS P8H67 B3 Rev 3.0
CPU i5-2400S 2.5GHz
GPU GTS 250 / w oczekiwaniu na GTX650 Ti
RAM 16GB

Zamontować tam np. taki sam zasilacz, jaki miał kolega (SilentiumPC Vero L1 500W), czy może patrzeć trochę przyszłościowo i wsadzić jakąś 600tke?
Tyle, że na obecną chwilę nie mam pojęcia, czy komputer będzie kiedyś coś bardziej rozbudowywany i bardziej prądożerny.
Jakie są wasze sugestie? ;)
 
Zależy kiedy planujesz coś ewentualnie zmieniać i ile byś chciał wydać na zasilacz.

Do konfigu wyżej Vero będzie ok. Ewentualnie półka wyżej:

http://www.morele.net/zasilacz-cooler-master-g550m-550w-modularny-120mm-80-rs-550-amaa-b1-629138/

lub dwie półki wyżej:

http://www.morele.net/zasilacz-antec-true-power-classic-gold-550w-tp-550c-ec-ant228-632747/

Oba powinny starczyć jakbyś chciał wymienić w przyszłości zestaw na jakąś i5 i GTX 970 (bez kręcenia). Jakbyś chciał kręcić, to też wystarczą, ale mimo wszystko szukałbym wtedy jakiejś 650, żeby zasilacz nie pracował z pełnym obciążeniem.
 
Do konfigu wyżej Vero będzie ok. Ewentualnie półka wyżej:
http://www.morele.net/zasilacz-coole...maa-b1-629138/
lub dwie półki wyżej:
Ten CM jest dosyć cienki pod względem mocy, bo przy mocy znamionowej 550W ma raptem 504W na linii +12V, to już lepiej ten brać ten: http://www.morele.net/zasilacz-xfx-pro-series-ts550w-120mm-80-p1-550s-xxb9-379507/ - z 550W na tabliczce podaje 530W.

---------- Zaktualizowano 14:56 ----------

Wczoraj dostałem maila ze sklepu, w którym ją kupowałem, że wysłali kartę do serwisu producenta. Z tego co mówili, może to potrwać nawet 30dni. Zobaczymy co z tego wyniknie, czy przyjmą pod reklamację, czy nie. Mam przynajmniej czas na spokojnie wymienić zasilacz, bo jak powiedział GosuPl
No to fajnie, bądźmy pozytywnej myśli ;D
 
Core i7-4790K
G.Skill 2x8GB 2666MHz CL12+
ASRock Z97 EXTREME4
Gigabyte GTX 970 4GB GDDR5

Będzie dobry zestaw na Wiedźmina?
 
Siemka. Założyłem sobie, że przeznaczę tysiaka no max 1,5 na upgrade. Co byś Gosu polecił lub inni z Was? Gram w FHD. Sprzęt to: 3770k@4,5ghz gtx970@1516/8000 oraz 2x4GB 2133 CL9, to wszystko napędza Thermaltake Smart SE 730W, system win8.1 na dysku Plextor m5s. Miałem dokupić drugą kartę bo z SLI jestem obeznany (było 2xgtx 670@2GB we współpracy z 2500k@4,5ghz oraz sli z 780tek na obecnym cepie). O ile Keplery się ładnie skalowały to niestety słyszałem, że Maxwelle robią to gorzej. Prawda to na chwilę obecną czy teraz już po paru wersjach sterów jest ok? Druga rzecz to ten nieszczęsny problem z vramem na 970tce. Więc nie wiem czy warto dokładać drugą taką kartę. Nowe radeony są kuszące ale raz że radki a konkretnie ich stery mają większy narzut na proca (co zmieni się przy dx12 a gier AAA z Mantle jest raptem kilka) a dwa Wiesław ma ficzery od zielonych. Jak mogę je zobaczyć to nie będę kupował konkurencji, zważywszy że za rogiem nowy Batman i ta sama historia. Zawsze mogę skorzystać z ps4 ale skoro mam wybór to wiadomo na czym jest ten lepszy komfort i feeling grania. Co polecacie? Jaki kierunek ewentualnego upgrejda? Dodam na koniec że na przyszły rok jak dożyję planuję przejście na ddr4 i zmianę platformy więc inwestować majątku dla jednej (ważnej dla Was i dla mnie) lecz wciąż jednej gry nie chce. Dzięki i pozdrawiam :)
 
Last edited:
@lamparcicho

Miałem SLI z 780Ti czyli Keplerów i SLI z 980 jest wydajniejsze, bardzo dobrze się skaluje. Rzekłbym nawet że lepiej niż dwie 780Ti.
Z tym że stery pod 9xx są optymalizowane pod Haswelle, stąd 9xx gorzej się skalują na innych prockach.
Jednak osobiście nie sprawdzałem tego, więc z praktyki Ci nie powiem. Masz fajnego kompa, ja bym na Twoim miejscu nic póki co nie zmieniał.
Procka nie ma sensu zmieniać, jest nadal rzeźnikiem. Grafa mimo tego że z 970 jest jak jest, daje radę. Czy opłaca Ci się dopłacać do jednej 980?
Wydajność jest większa i to nie raz sporo ale sam fakt że niebawem wychodzą nowe karty, według mnie ten sens niweluje.
 
Top Bottom