Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
Keth właśnie podesłał CI trzy super zestawy kompów. Nie kombinuj za dużo ;)

Oky :p Zastanawiałem się jedynie nad tym R9 290X jeszcze, bo również prezentuje się całkiem całkiem.

---------- Zaktualizowano 09:49 ----------

Dobra, chyba zamawiam http://www.morele.net/inventory/info/EXWRkg/ ale wciąż nurtuje mnie to pytanko:

5) Jakbym zlecił morelkom złożenie komputera to
a) będą tam potrzebne dodatkowe kable, złączki itd.?
b) jeżeli tak to czy automatycznie dodają te koszta czy wyślą mi poskładanego, aczkolwiek niedziałającego PCta?
 
5) Jakbym zlecił morelkom złożenie komputera to
a) będą tam potrzebne dodatkowe kable, złączki itd.?
b) jeżeli tak to czy automatycznie dodają te koszta czy wyślą mi poskładanego, aczkolwiek niedziałającego PCta?
Nie martw się, nic nie będzie potrzebne dodatkowo, wszystko Ci poskładają bez problemu.
Jesteś pewny, że nie chciałbyś się sam pobawić w składacza? To wbrew pozorom nie jest takie trudne;)
 
@witchermroz - szczerze mówiąc, to chyba wolałbym sam złożyć. Dość dużo słyszałem o "umiejętnościach" pracowników Morele składających komputery i nie były to pochlebne opinie. Wszystkie niezbędne kable i przejściówki powinny być w komplecie. Będzie pewnie brakować jedynie kabla do monitora. Ewentualnie potrzebna przejściówka z DVI na VGA będzie (a przynajmniej powinna być) w pudełku z kartą graficzną, przewody SATA do dysków (zasilanie i sygnałowy, komplety do dwóch dysków) zwykle są razem z płytą główną. Kabel zasilający - z zasilaczem. Niezbędne śrubki dają zawsze i z płytą, i z obudową, więc sporo Ci ich zostanie.
 
Nie martw się, nic nie będzie potrzebne dodatkowo, wszystko Ci poskładają bez problemu.
Jesteś pewny, że nie chciałbyś się sam pobawić w składacza? To wbrew pozorom nie jest takie trudne

@witchermroz - szczerze mówiąc, to chyba wolałbym sam złożyć. Dość dużo słyszałem o "umiejętnościach" pracowników Morele składających komputery i nie były to pochlebne opinie. Wszystkie niezbędne kable i przejściówki powinny być w komplecie. Będzie pewnie brakować jedynie kabla do monitora. Ewentualnie potrzebna przejściówka z DVI na VGA będzie (a przynajmniej powinna być) w pudełku z kartą graficzną, przewody SATA do dysków (zasilanie i sygnałowy, komplety do dwóch dysków) zwykle są razem z płytą główną. Kabel zasilający - z zasilaczem. Niezbędne śrubki dają zawsze i z płytą, i z obudową, więc sporo Ci ich zostanie.

Rzecz w tym, że nigdy nie składałem PCta (aż wstyd się tutaj przyznać :D) i obawiam się troszkę, że coś pomylę i popalę, ale skoro mówicie, że nie jest to takie trudne to może się zastanowię. W razie czego moglibyście coś podpowiedzieć?
 
Najlepiej samemu złożyć komputer - to nic trudnego.

Każdy w tyk/wejście z podzespołu pasuje tylko we właściwe miejsce i to właściwą stroną (oczywiście nic na siłę). Opcjonalnie można posiłkować się instrukcją z płyty głównej.
Jedyne "trudności" mogą wystąpić przy montowaniu niektórych układów chłodzenia CPU, ale obecnie szanse, że się coś złamie są obecnie praktycznie równe zeru. Mała zabawa, może być z podpięciem diod i przycisków obudowy do płyty głównej (ale i tutaj są dokładne opisy w instrukcji na samych układach/kablach).
Zasilacz, RAM, GPU oraz dyski to już dziecinnie prosta zabawa.

Z resztą zobacz sam:

 
@witchermroz - raczej nie da się tego złożyć źle, bo jeśli elementy pasują do gniazd, to znaczy że tam mają być. Montaż zacznij od zamocowania pamięci, procesora, a następnie chłodzenia na płycie głównej. Po przykręceniu płyty głównej do obudowy byłoby to skrajnie niewygodne.
W razie problemów zawsze ktoś z forum posłuży Ci radą. Ważne żebyś miał do niego jakiś dostęp :p - wystarczy choćby smartfon, czy tablet (chyba, że masz drugi komputer).
 
Choć filmik pooglądałem to szczerze mówiąc wciąż obawiam się jakiejś pomyłki, więc pewnie zamówione części oddam do najbliższego serwisu komputerowego. Jednakże chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy pomogli mi ułożyć konfigurację komputera, próbowali namówić mnie na samodzielne składanie oraz tym, którzy "ohejcili" mnie za myśl o procku AMD. Dobrze się żyje z myślą, że jakaś gra ma takie rewelacyjne community. Pijmy za was!
:cheers:

@Master_Dandelion @Karesh @Keth @Ivan @Mengaard @Nundran @Wroobelek Dzięki! :hatsoff:
 
@witchermroz - raczej nie da się tego złożyć źle, bo jeśli elementy pasują do gniazd, to znaczy że tam mają być. Montaż zacznij od zamocowania pamięci, procesora, a następnie chłodzenia na płycie głównej.

Tyle, że raczej w tej kolejności (chociaż to sprawa dyskusyjna):
- CPU (procesor) do płyty głównej -> chłodzenie CPU [tutaj potrzebna jest maksymalna swoboda i dostęp] (z podpięciem kabelków od wiatraczka)
- RAM
- włożenie dysków twardych i napędów optycznych do obudowy
(przykręcenie płyty głównej do obudowy, przy wcześniejszym włożeniu zaślepek wyjść z płyty - taka blaszka dodawana z każdą płytą główną, tylko nie pomylić stron ułożenia, bo wówczas wyjścia... nie wyjdą )
- podłączenie kabelków z obudowy (przycisków, diod oraz wyjść - wszystko powinno być opisane na kablach jak i samej płycie głównej - ewentualnie posiłkuj się instrukcją)
- włożenie GPU (karty graficznej)
- przykręcenie i podpięcie zasilacza (odpowiednią stroną ;) - jeśli obudowa ma "wywietrznik" od dołu wówczas wewnętrzny wiatrak zasilacza powinien być tam skierowany aby zasysał chłodne powietrze z zewnątrz, a nie ciepłe z obudowy ) okablowanie idzie do płyty głównej oraz GPU, ewentualnie do dodatkowych wentylatorów
- podpięcie dysków z płytą (kable SATA) oraz z zasilaczem

Zamknięcie obudowy gdy już wszystko działa i się "świeci".

Wsjo :).
 
@IwaN - czasami chłodzenie CPU potrafi zasłonić gniazda RAM-u, więc nie zawsze ;). Ale mi chodziło zasadniczo o to, aby te elementy zainstalować przed zamontowaniem płyty do obudowy. Czy zamontować pamięci przed chłodzeniem, czy po - to już sprawa indywidualna i drugorzędna.

PS.:
Nie da się zasilacza przykręcić odwrotnie niż przewidział producent obudowy, bo śrubki nie będą pasować do otworów :p.
 
Pierwsze to zanim sie zabierzemy do skladania to musimy byc pewnie ze elementu ktore kupujemy, nie gryza sie ze soba. (odpowiedni procesor do odpowiedniej podstawki) choc nie raz mozemy zlozyc kompa i oczywiscie wszystko dziala ale nie jestesmy swiadomi pewnych ograniczen np. procek XXXXK na chipsecie H/B. Dziala ? Dziala. Ale podkręcić to sobie mozemy ogrzewanie na kaloryferze a nie procka. Tak z czuba w czym mozna sie pierd.. pomylic, prócz powyzszego:

1) plyta glowna
a) chipset do podkręcania czy nie
b) sekcja zasilania do podkręcania czy nie
c) ilość złącz SATA
d) ilość złącz PCI-E i PCI oraz ich rozmieszczenie (jak ktoś do tej pory używa audio i lan na karatch PCI a nie z płyty głównej itd)
2) Ramy - dobrze by bylo by ich znamionowe maxymalne taktowanie bylo obslugiwane przez płytę. Inaczej będzie kastrat
3) nie pomylić się z kierunkiem mocowania wentylatorów
4) kupić zasilacz z odpowiednia moca ogólna i na lini 12V (przydatne kalkulatory w necie)
5) faktycznie dla początkujących może być problem z podpięciem plyty do obudowy jesli chodzi o przewody, ale .. czarny to minus i dalej idzie ;)
6) kupować swoje pasty termo i przesmarować czape procka. Ba! Ja każda nowa karte grafiki rozbieram, zmywam ten szajs fabryczny i smaruje sam. Nie wspomnę o modowaniu (radiatorki na pamieci i sekcje zasilania, backplate)

pewnie jeszcze sie cos znajdzie. Generalnie mi zawsze skladanie kompa sprawia frajde, nie wyobrazam sobie zlecac to na zewnatrz. Od nikogo sie nie uczylem, jutubów tez nie studiowałem bo ich jeszcze nie bylo. Polecam :)
 
@Wroobelek

Wiem, ale czasem RAM utrudnia dostęp do montowania chłodzenia - jak mówiłem to sprawa dyskusyjna.
Odnośnie zasilacza, to pewnie znaleźli by się "zdolni" ;)...
 
Możesz coś polecić jeśli chodzi o pasty termo, i jak najlepiej zmyć stary szajs i posmarować nowy ? :)

Arctic Silver 5
Arctic MX-2

Zmywasz zgrubnie na sucho papierem toaletowym a wykanczajaco alkoholem izopropylowem na waciku. Ja używam takiego


nakladam taka szpatulka jak do lodów, very cienko. na YT sporo filmów https://www.youtube.com/watch?v=p8-rfuEn4P4
 
Z pastą termoprzewodzącą jest analogicznie, jak z klejem w tym powiedzeniu:
Klej najlepiej trzyma,
gdy go prawie ni ma
Dlatego też najmniejsza możliwa do równomiernego rozprowadzenia po całej powierzchni procesora ilość pasty jest wystarczająca.
A ja starą pastę usuwam wyłącznie przy pomocy papieru toaletowego/ręczników papierowych/chusteczek higienicznych (co akurat mam pod ręką). Niczym nie zmywam i też działa bez zarzutu. Używam Arctic Silver 5. Myślałem o ciekłym metalu, ale stockowy, aluminiowy radiator wyklucza jego użycie. Poza tym używanie ciekłego metalu nie ma najmniejszego sensu na boxowym coolerze :p. Wrócę do tematu po zmianie chłodzika.
 
Po dodaniu kosztów obudowy, systemu, dysku oraz napędu wychodzi cena ok 4400zł, więc taka najbardziej mnie zadowala, lecz mam kilka pytan co do zestawu.

1) Wszędzie umieściłeś karty graficzne Palit GeForce GTX970, czy wydajnościowo dorównuje/przewyższa 970 od MSI w wersji gaming?

2) A co sądzisz o takiej pamięci? HyperX Savage 8GB 2133MHz DDR3

3) Taka płyta główna da sobie radę z podkręcaniem? MSI Z97-G43

4) Co sądzisz o takich komponentach?

Procesor: INTEL Core i5 4690K - 1029zł
Karta graficzna: MSI GTX 970 GAMING 4G - 1619zł
Napęd optyczny: ASUS DRW-24F1ST E-Green 24x SATA - 63zł
Pamięć: HyperX Savage 8GB 2133MHz DDR3 - 294zł
Dysk twardy: WD Caviar Blue 3,5" 1TB - 235zł
Obudowa: Zalman Z3 Plus - 169zł
Płyta główna: MSI Z97-G43 - 389zł
Zasilacz: Zasilacz Antec True Power Classic GOLD 650W 80PLUS - 369zł
System operacyjny: Microsoft Windows 8.1 64-bit PL DVD OEM - 399zł

5) Jakbym zlecił morelkom złożenie komputera to
a) będą tam potrzebne dodatkowe kable, złączki itd.?
b) jeżeli tak to czy automatycznie dodają te koszta czy wyślą mi poskładanego, aczkolwiek niedziałającego PCta?

1. Ja bym brał Palita. Ma wyższe taktowanie (będzie minimalnie wydajniejszy), jest mniejszy (z 5cm krótszy) i przy tym tańszy. Dodatkowo również ma półpasywny system chłodzenia. I kartom MSI zdarzają się czesto piszczące cewki.

2. Dwie kości bedą szybsze niż jedna. Jeśli nie planujesz w najbliższym czasie dokupić kolejnej kości 8 gb (co nie ma sensu do gier), 2x4 będzie lepszym wyborem.

3. Gigabyte będzie lepszy.

4. Nie wiem czemu się upierasz na kartę i płytę MSI - w sumie prawie 200zł drożej, a gorzej.

5. Tak, wszystko co potrzebne będzie.
 
Czyli dobrze rozumiem, że im cieńsza warstwa pasty, to tym lepiej ? A grubsza to gorzej, bo część ciepła się kumuluje w tej warstwie, jeśli grubsza jest ;)
 
Top Bottom