Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
@wisielec
Teraz nie ma żadnego sensu kupować CPU od AMD. Przejrzyj sobie testy: ich najmocniejszy procek, ośmiordzeniowy, podkręcony do 5 GHz (!!!) FX 9590 kosztujący ponad 1000 zł jest na poziomie dwurdzeniowego, czterowątkowego i3 za niecałe pięć stów - http://pclab.pl/art57777-22.html A przy okazji i3 bierze cztery razy mniej prądu (220W vs 54W) i można go kiedyś wymienić na np. i7. Dlaczego aż tak źle? Bo AMD wpakowało się w architekturę modułową, która stawia na dużą ilość słabych wątków i liczyło, że producenci oprogramowania/gier zaczną optymalizować swoje produkty pod ich pomysł z modułami. Niestety, ciągle lepiej jest mieć mniej rdzeni, ale za to mocniejszych. Mieli jeszcze fajny pomysł z APU, czyli procesorami ze zintegrowanymi pełnoprawnymi kartami graficznymi (pseudoradeony, na GCN), ale okazało się, że za taką samą cenę lepiej jest kupić Pentiuma i jakąś używaną kartę.
W przyszłości za to powinno być lepiej, bo zapowiedzieli platformę AM4, która będzie obsługiwała i APU i nowe procesory Zen, które wreszcie mają szansę być konkurencją dla Intela (wywalenie modułów, powrót tradycyjnych rdzeni/wątków).

TL ; DR - 1. W tym momencie raczej żadnych, 2. Wychodzą odgrzewane kotlety z minimalnie podniesionymi taktowaniami, 3. Intel :) 4. AM4, Zen.
 
Last edited:
@wisielec sam się*przesiadłem z AMD na Intela, który nie ma sobie równych. AMD się powoli wypala, ale taka prawda, mają słabiutki sprzęt. Tak samo wydaje mi się, że grafiki ATI są jednak gorsze od NVIDIA.
 
dzięki za odpowiedzi. mam obecnie Phenoma II X4 960 bodajże... kupiony chyba ze4 czy 5 lat temu, sprawdza się dobrze do teraz, ale rozważam wymianę na coś lepszego. Moja płyta obsługuje chyba AM3, AM2+... jak to się ma w stosunku do intela? Polecilibyście coś?
 
@Tarathelion

Po raz pierwszy słyszę ale mam nadzieję, że to tylko plotka. Bo o ile w segmencie procesorów AMD jest średnie i nie może się równać z Intelem, to już na rynku GPU od czasu do czasu coś namiesza (chociaż ostatnio wyraźnie jest o krok za konkurencją).
 
Moja płyta to M4N75TD

---------- Zaktualizowano 16:54 ----------

@Karesh Moja płyta to M4N75TD

---------- Zaktualizowano 16:57 ----------

a procek to AMD Phenom II X4 970 @ 3500MHz
 
Moja płyta to M4N75TD

---------- Zaktualizowano 16:54 ----------

@Karesh Moja płyta to M4N75TD

---------- Zaktualizowano 16:57 ----------

a procek to AMD Phenom II X4 970 @ 3500MHz
Na tą płytę nic szybszego nie wsadzisz. Można, co prawda, wsadzić Phenomy z serii Black i kręcić, ale to bez sensu - wydasz pieniądze, a zysk wydajności to będzie max 10%. (edit: sprawdziłem, to JEST seria Black - więc możesz sobie co najwyżej pokręcić dla radości ducha ;p)
Co do produktów Intela o podobnej wydajności: http://www.purepc.pl/procesory/jaki_procesor_kupic_wielki_test_100_procesorow_intel_i_amd?page=0,24 W zasadzie każdy Core i5 będzie wyraźnie szybszy.
 
Mam pewien problem i właściwie pierwszy raz nie wiem o co chodzi, jakiś czas temu padł mi zasilacz (500W) i byłem zmuszony korzystać z pożyczonego (350W). Podczas korzystania z tego słabszego zacząłem mieć problemy z odtwarzaniem filmików w jakości HD, filmik cofał się do początku i nie chciał ładować, dodatkowo na stronach typu Facebook zaczęły pojawiać się czarne kwadraty na których po najechaniu myszką pojawiał się ukryty fragment strony. Żeby tego było mało przy uruchomieniu komputera ekran przygasał do takiego stopnia, że ledwo było widać cokolwiek i musiałem resetować go przynajmniej 3 razy, aby normalnie uruchomić. Myślałem, że to wina zasilacza i kupiłem nowy 550W, lecz wszystkie te problemy nadal występują, odłączałem kartę graficzną i patrzyłem czy po podpięciu kabla do płyty głównej problem z ekranem będzie występował - nadal występuje, więc problem z kartą odrzuciłem, sprawdzałem dysk i też nie wykryło nic. Sterowniki wszystkie aktualne, jedyne co może być problemem to płyta główna, która ostatnio sprawiała mi trochę problemów. Po wakacjach i tak pójdzie do wymiany, ale jeśli macie jakiś inny trop co może być problemem chętnie posłucham.
 
Last edited:
Obecnie wydałem trochę na gtx960 4GB Asusa, więc kolejny pupgrade przekładam na później.
Nie sprawdzałem nigdy nic powiązanego z architekturą Intela bo wolałem bardziej ekonomiczne ceny AMD... no ale to było przynajmniej 4-5 lat temu, a rozwój technologiczny pędzi i nie patrzy na nikogo (no, nie do końca ;P).

Jednak będę chciał płytę Asusa, poprzednie nigdy mnie nie zawiodły, chyba że się coś zmieniło w tej kwestii i polecacie inną firmę do pary z Intelem?
No i kolejna rzecz - każdy pisze o i5... skoro są już od dawna i7 to nie lepiej rozglądać się za i6? Zaraz, zaraz... nazwa już chyba nie odpowiada liczbie rdzeni... lol, kapuję, sprawdziłem, nie ma i6 XD
Duży skok cenowy i wydajnościowy jest między topowym i5 a poślednim i7?

A tak na marginesie strasznie mnie WK****AJĄ ceny w Polsce. Na brytyjskim amazonie mogę kupić kartę w takiej samej cenie albo nawet taniej. Jak i wiele innych rzeczy. ABSURD. Skąd tak wysokie ceny w naszym kraju skoro zarabiamy mniej i w słabszej walucie?
Komu trzeba mordę obić, albo powiesić na latarni żeby w Polsce było normalnie (czyli ceny adekwatne do zarobków)?
 
Gigabyte GTX 970 G1 Gaming zakupiony (1459). Czyli można się spodziewać ze w najbliższym czasie ceny polecą w dół. Troche żałuje ze nie kupiłem pół roku temu ale teraz wiem co i jak, a W3 drugi raz sam sie nie przejdzie :)
 
BTW, pytanko pomocnicze, Microsoft chce mi upgrade darmowy zrobić z win 7 home premium do win 10... warto?
 
@wisielec nad zmianą na Win 10 nawet sekundy się nie zastanawiaj :)

Ja wziąłem i5 4690K i jestem bardzo zadowolony. Całą specyfikację*mam w podpisie.
 
Mam pewien problem i właściwie pierwszy raz nie wiem o co chodzi, jakiś czas temu padł mi zasilacz (500W) i byłem zmuszony korzystać z pożyczonego (350W). Podczas korzystania z tego słabszego zacząłem mieć problemy z odtwarzaniem filmików w jakości HD, filmik cofał się do początku i nie chciał ładować, dodatkowo na stronach typu Facebook zaczęły pojawiać się czarne kwadraty na których po najechaniu myszką pojawiał się ukryty fragment strony. Żeby tego było mało przy uruchomieniu komputera ekran przygasał do takiego stopnia, że ledwo było widać cokolwiek i musiałem resetować go przynajmniej 3 razy, aby normalnie uruchomić. Myślałem, że to wina zasilacza i kupiłem nowy 550W, lecz wszystkie te problemy nadal występują, odłączałem kartę graficzną i patrzyłem czy po podpięciu kabla do płyty głównej problem z ekranem będzie występował - nadal występuje, więc problem z kartą odrzuciłem, sprawdzałem dysk i też nie wykryło nic. Sterowniki wszystkie aktualne, jedyne co może być problemem to płyta główna, która ostatnio sprawiała mi trochę problemów. Po wakacjach i tak pójdzie do wymiany, ale jeśli macie jakiś inny trop co może być problemem chętnie posłucham.
Możesz też sprawdzić, czy problem będzie występował na czystym / innym systemie operacyjnym. Tutaj opcji jest kilka - np. LiveCD albo instalacja systemu na jakimś dysku zewnętrznym, czy tam innym pendrive - żeby sobie nie nadpisywać obecnego systemu.

Jednak będę chciał płytę Asusa, poprzednie nigdy mnie nie zawiodły, chyba że się coś zmieniło w tej kwestii i polecacie inną firmę do pary z Intelem?
No i kolejna rzecz - każdy pisze o i5... skoro są już od dawna i7 to nie lepiej rozglądać się za i6? Zaraz, zaraz... nazwa już chyba nie odpowiada liczbie rdzeni... lol, kapuję, sprawdziłem, nie ma i6 XD
Duży skok cenowy i wydajnościowy jest między topowym i5 a poślednim i7?
Dosyć ceniony jest też Gigabyte, MSI ma sporo zwolenników... prościej porównywać konkretne płyty w danym zakresie cenowym niż producentów w ogóle.
W grach różnicy pomiędzy i5 a i7 praktycznie nie ma, a jedyna różnica na korzyść i7, o ile występuje, wynika prawie zawsze tylko i wyłącznie z wyższego taktowania najmocniejszych modeli (Core i7 4790k = 4GHz, Core i5 4690k = 3.5 GHz). Dodatkowe rdzenie logiczne (Core i5 na 4 rdzenie fizyczne, Core i7 również ma 4 rdzenie logiczne, ale komputer myśli, że rdzeni jest 8 ) robią różnicę w bardzo, bardzo niewielu grach. W programach użytkowych jak najbardziej - wtedy i7 jest sporo szybsze.

BTW, pytanko pomocnicze, Microsoft chce mi upgrade darmowy zrobić z win 7 home premium do win 10... warto?
A tego to już nie wiem. Aczkolwiek Win8 bym nie polecał nikomu, kto już ma W7.
 
Win 8.1 bije 7 na głowę, a niedoceniany jest tylko ze względu na brak menu start.
Prawda. Sam nie chciałem instalować, ale że dostałem za darmo przy zakupach to stwierdziłem, że chociaż przetestuję. Efekt: 8.1 to obecnie co mój ulubiony Win - szybki, uruchamia się natychmiastowo, a brak menu można bardzo łatwo naprawić.
 
Top Bottom