Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
@szypek26 Dzięki, teraz już będę wiedział czego szukać. Poszczególne modele chyba nie robią jakiejś wielkiej różnicy?
Jeszcze jakbyś mógł mi poradzić w kwestii monitora to w ogóle byłoby super, nie pożałuję REDpointów i dozgonnej wdzięczności :p
 
Last edited:
Jednak stwierdzilem że bez sensu jest kupować 980 ti w perspektywie przyszlorocznego Pascala i kupie 970. Jaka jest najwydajniesza wersja tej karty?
 
Last edited:
http://www.morele.net/inventory/info/Lu0w13/
Takie coś udało mi się złożyć. Nie wrzucałem Windowsa, ponieważ jako przyszły student może będę miał go za darmo.

Uważam, że bez sensu jest teraz kupować 980 ti. Lepiej poczekać na premierę Pascala i zobaczyć jak karty będą wydajne, czy bardziej od 980 ti czy mniej. Np. jak kupię teraz kartę za 3400 zł, a później będę mógł taniej zdobyć lepszą/podobnie wydajną, to dla mnie nie ma to sensu. Jako, że daleko mi do granicy budżetu to chcę zrobić dobry "podkład" pod możliwe upgrade'y.
 
Last edited:
@Keth @szypek26 albo ktoś kto ogarnia podkręcanie pamięci :)

Otóz poniższa płyta z chipsetem B85 obsługuje pamięci z częstotliwością 1333 oraz 1600Mhz.
http://www.morele.net/plyta-glowna-...ata3-usb3-ddr3-crossfire-g1-sniper-b6-714391/
Ja sobie zamówiłem poniższe:
http://www.morele.net/pamiec-g-skil...2133mhz-cl9-f3-17000cl9d-8gbxm-478206/#anchor

Mają częstotliwość 2133mhz, więc jak je włożę do powyższej płyty, to będą działały z 1600Mhz. Pytanie czy będzie się je dało podkręcić do wartości nominalnej 2400Mhz?
Wiem, że różnica w wydajności, pomiędzy 1600 a 2133Mhz, to jakieś 4 czy 5 klatek, ale jeśli się da je podkręcić do ich natywnej wartości to spoko.

Tak wygląda strona z UEFI dotycząca pamięci:
 

Attachments

  • 131216150655.jpg
    131216150655.jpg
    57.8 KB · Views: 25
Last edited:
@szypek26 Dzięki, teraz już będę wiedział czego szukać. Poszczególne modele chyba nie robią jakiejś wielkiej różnicy?
Poszczególne modele czego? Tego dysku zewnętrznego? Ja ci już podałem jeden, konkretny model - jeśli się na niego zdecydujesz, to możesz co najwyżej wybierać w pojemności i kolorze :p

Jeszcze jakbyś mógł mi poradzić w kwestii monitora to w ogóle byłoby super, nie pożałuję REDpointów i dozgonnej wdzięczności
Sprecyzuj, jakie masz oczekiwania. Rozdzielczość, rozmiar, jakieś dodatkowe bajery (od piwota po obsługę 144Hz, czy tam innych G-Synców?).

@Daniel Abatemarco
Nie da się, przynajmniej nic mi na ten temat nie wiadomo. Chipset ma swoje ograniczenia.
 
Pytanie czy będzie się je dało podkręcić do wartości nominalnej 2400Mhz?
Nie. Pamięci przestawią się na 1600 MHz i wyżej nie będziesz mógł ich ustawić. Za to jak będziesz miał ochotę, to możesz się pobawić timingami, może pogonisz je na CL8/CL7, ale różnica względem domyślnych ustawień będzie i tak minimalna .:)
 
Mam pewien dylemat. Mianowicie dzisiaj przyszła mi nowa płyta Gigabyte zakupiona w Morele. Akurat przez weekend upatrzyłem sobie inną i chciałbym ją kupić.
Co do wymiany, Pani z Morele odpisała: ,,.....niestety nie prowadzimy wymiany zakupionych towarów. '' W związku z tym wychodziłoby , że musiałbym zwrócić tą płytę, oni zwracają pieniądze (płaciłem przy odbiorze) i zakupić tamtą drugą? Jak to jest? Da się tak zrobić, jeśli tak, to jak?

Jezeli kupujesz przez internet MASZ PRAWO zwrócić towar w ciagu 14dni bez podania przyczyny,
No tak, wiem o tym. Tylko jak to się odbywa?
 
Last edited:
@Daniel Abatemarco
Jezeli kupujesz przez internet MASZ PRAWO zwrócić towar w ciagu 14dni bez podania przyczyny,oczywiście wtedy musisz czekać na zwrot kasy, ale zwrócić mozesz to jest twoje prawo przy jakimkolwiek zakupie przez internet.
Kiedyś prawo zwrotu było okreslone na 7dni od niedawna jest bodajże 14dni.

---------- Zaktualizowano 14:37 ----------

No tak, wiem o tym. Tylko jak to się odbywa?

Wystarczy trochę pogoglować. Podstawą jest tutaj
ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny z dnia 2 marca 2000 r. (Dz.U. 2000 nr 22, poz. 271 ze zm.) (dalej: Ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów)
ustawa o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 r. (Dz.U. 2014 r. poz. 827 ze zm.)
Konsument, który zawarł umowę na odległość, może w terminie 14 dni kalendarzowych odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów wskazanych poniżej. Do zachowania terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem.Bieg terminu do odstąpienia od umowy rozpoczyna się:

dla umowy, w wykonaniu której Sprzedawca wydaje Produkt, będąc zobowiązany do przeniesienia jego własności (np. umowa sprzedaży) – od objęcia Produktu w posiadanie przez konsumenta lub wskazaną przez niego osobę trzecią inną niż przewoźnik, a w przypadku umowy, która: (1) obejmuje wiele Produktów, które są dostarczane osobno, partiami lub w częściach – od objęcia w posiadanie ostatniego Produktu, partii lub części albo (2) polega na regularnym dostarczaniu Produktów przez czas oznaczony – od objęcia w posiadanie pierwszego z Produktów;

TERMIN NA ZWROT WZAJEMNYCH ŚWIADCZEŃ
14 dni
Sprzedawca ma obowiązek niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia otrzymania oświadczenia konsumenta o odstąpieniu od umowy, zwrócić konsumentowi wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym koszty dostawy Produktu (z wyjątkiem dodatkowych kosztów wynikających z wybranego przez Klienta sposobu dostawy innego niż najtańszy zwykły sposób dostawy dostępny w Sklepie Internetowym).
Jeżeli Sprzedawca nie zaproponował, że sam odbierze Produkt od konsumenta, może wstrzymać się ze zwrotem płatności otrzymanych od konsumenta do chwili otrzymania Produktu z powrotem lub dostarczenia przez konsumenta dowodu jego odesłania, w zależności od tego, które zdarzenie nastąpi wcześniej.
Konsument ma obowiązek niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia, w którym odstąpił od umowy, zwrócić Produkt Sprzedawcy lub przekazać go osobie upoważnionej przez Sprzedawcę do odbioru, chyba że Sprzedawca zaproponował, że sam odbierze Produkt. Do zachowania terminu wystarczy odesłanie Produktu przed jego upływem.

SPOSÓB ZWROTU WZAJEMNYCH ŚWIADCZEŃ

Sprzedawca dokonuje zwrotu płatności przy użyciu takiego samego sposobu płatności, jakiego użył konsument, chyba że konsument wyraźnie zgodził się na inny sposób zwrotu, który nie wiąże się dla niego z żadnymi kosztami. Jest to istotna różnica w stosunku do umów zawieranych do 24 grudnia 2014 r. Zgodnie z nową ustawą Sprzedawca może dokonać zwrotu np. przelewem, jeżeli konsument poprzednio tak właśnie dokonał płatności za Produkt.Konsument obowiązany jest zwrócić Produkt Sprzedawcy. Przepisy nie przewidują tutaj konkretnego sposobu, dlatego konsument może odesłać Produkt np. przesyłką pocztową albo kurierską. Zwrot Produktu możliwy jest również osobiście. Warto np. w regulaminie sklepu internetowego wskazać adres do zwrotu aby ułatwić konsumentowi odesłanie Produktu.

KOSZTY ODSTĄPIENIA OD UMOWY

Sprzedawca ma obowiązek niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia otrzymania oświadczenia konsumenta o odstąpieniu od umowy, zwrócić konsumentowi wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym koszty dostawy Produktu.Nowa ustawa o prawach konsumenta przewiduje jednak kilka sytuacji, kiedy konsument będzie obowiązany ponieść koszty w związku z odstąpieniem od umowy. Poniżej wskazujemy możliwe koszty związane z odstąpieniem przez konsumenta od umowy, które obowiązany jest ponieść konsument:
Jeżeli konsument wybrał sposób dostawy Produktu inny niż najtańszy zwykły sposób dostawy dostępny w Sklepie Internetowym, Sprzedawca nie jest zobowiązany do zwrotu konsumentowi poniesionych przez niego dodatkowych kosztów (przykładowo jeżeli konsument zamiast przesyłki pocztowej wybrał droższą kurierską , to Sprzedawca nie musi mu zwrócić różnicy między tymi dwoma przesyłkami).
Konsument ponosi bezpośrednie koszty zwrotu Produktu (czyli koszt odesłania Produktu do Sprzedawcy), chyba że Sprzedawca zgodził się je ponieść lub nie poinformował konsumenta o konieczności poniesienia tych kosztów.
W przypadku Produktu będącego usługą, której wykonywanie – na wyraźne żądanie konsumenta – rozpoczęło się przed upływem terminu do odstąpienia od umowy, konsument, który wykonuje prawo odstąpienia od umowy po zgłoszeniu takiego żądania, ma obowiązek zapłaty za świadczenia spełnione do chwili odstąpienia od umowy. Kwotę zapłaty oblicza się proporcjonalnie do zakresu spełnionego świadczenia, z uwzględnieniem uzgodnionej w umowie ceny lub wynagrodzenia. Jeżeli cena lub wynagrodzenie są nadmierne, podstawą obliczenia tej kwoty jest wartość rynkowa spełnionego świadczenia

MIEJSCE I SPOSÓB ZŁOŻENIA OŚWIADCZENIA O ODSTĄPIENIU OD UMOWY

Konsument może złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy w dowolny sposób. Zalecane jest jednak skorzystanie z form, które ułatwią stronom zarówno obliczenie terminów na zwrot wzajemnych świadczeń, jak i samo wykazanie faktu złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Dlatego też zalecamy złożenie takiego oświadczenia pisemnie albo w formie elektronicznej za pośrednictwem poczty elektronicznej.Nowa ustawa o prawach konsumenta zawiera również przykładowy wzór formularza odstąpienia od umowy, który zawarty jest w załączniku nr 2 do ustawy o prawach konsumenta.Warto np. w regulaminie sklepu internetowego wskazać przykładowe adresy do złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy aby ułatwić konsumentowi odesłanie Produktu. Nie można jednak ograniczać możliwości złożenia oświadczenia jedynie do formy pisemnej

ODPOWIEDZIALNOŚĆ KONSUMENTA ZA UŻYCIE PRODUKTU

Konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości Produktu będące wynikiem korzystania z niego w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania Produktu.Podobnie jak w przypadku zwykłego zarządu – przekroczenie powyższych granic nie powoduje, że odstąpienie od umowy jest nieskuteczne.

WYJĄTKI OD PRAWA ODSTĄPIENIA OD UMOWY

Prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów:
świadczenie usług, jeżeli Sprzedawca wykonał w pełni usługę za wyraźną zgodą konsumenta, który został poinformowany przed rozpoczęciem świadczenia, że po spełnieniu świadczenia przez Sprzedawcę utraci prawo odstąpienia od umowy;
w której cena lub wynagrodzenie zależy od wahań na rynku finansowym, nad którymi Sprzedawca nie sprawuje kontroli, i które mogą wystąpić przed upływem terminu do odstąpienia od umowy;
w której przedmiotem świadczenia jest Produkt nieprefabrykowany, wyprodukowany według specyfikacji konsumenta lub służący zaspokojeniu jego zindywidualizowanych potrzeb;
w której przedmiotem świadczenia jest Produkt ulegający szybkiemu zepsuciu lub mająca krótki termin przydatności do użycia;
w której przedmiotem świadczenia jest Produkt dostarczany w zapieczętowanym opakowaniu, którego po otwarciu opakowania nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu;
w której przedmiotem świadczenia są Produkty, które po dostarczeniu, ze względu na swój charakter, zostają nierozłącznie połączone z innymi rzeczami;
w której przedmiotem świadczenia są napoje alkoholowe, których cena została uzgodniona przy zawarciu Umowy Sprzedaży, a których dostarczenie może nastąpić dopiero po upływie 30 dni i których wartość zależy od wahań na rynku, nad którymi Sprzedawca nie ma kontroli;
w której konsument wyraźnie żądał, aby Sprzedawca do niego przyjechał w celu dokonania pilnej naprawy lub konserwacji; jeżeli Sprzedawca świadczy dodatkowo inne usługi niż te, których wykonania konsument żądał, lub dostarcza Produkty inne niż części zamienne niezbędne do wykonania naprawy lub konserwacji, prawo odstąpienia od umowy przysługuje konsumentowi w odniesieniu do dodatkowych usług lub Produktów;
w której przedmiotem świadczenia są nagrania dźwiękowe lub wizualne albo programy komputerowe dostarczane w zapieczętowanym opakowaniu, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu;
dostarczanie dzienników, periodyków lub czasopism, z wyjątkiem umowy o prenumeratę;
zawartej w drodze aukcji publicznej;
świadczenie usług w zakresie zakwaterowania, innych niż do celów mieszkalnych, przewozu rzeczy, najmu samochodów, gastronomii, usług związanych z wypoczynkiem, wydarzeniami rozrywkowymi, sportowymi lub kulturalnymi, jeżeli w umowie oznaczono dzień lub okres świadczenia usługi;
dostarczanie treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym, jeżeli spełnianie świadczenia rozpoczęło się za wyraźną zgodą konsumenta przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i po poinformowaniu go przez Sprzedawcę o utracie prawa odstąpienia od umowy.
Powyższe wyjątki mają zastosowania niezależnie od tego, czy zostały one wpisane do regulaminu sklepu internetowego. Aczkolwiek ustawa o prawach konsumenta nakłada w tym zakresie obowiązek informacyjny i warto go spełnić właśnie np. poprzez ich wskazanie w regulaminie sklepu.

POTWIERDZENIE KONSUMENTOWI ODSTĄPIENIA OD UMOWY

Jeżeli Sprzedawca zapewnia możliwość złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy drogą elektroniczną, konsument może także odstąpić od umowy:
przy wykorzystaniu wzoru formularza odstąpienia od umowy, stanowiącego załącznik nr 2 do ustawy o prawach konsumenta;
przez złożenie oświadczenia na stronie internetowej przedsiębiorcy.
Sprzedawca ma obowiązek niezwłocznie przesłać konsumentowi na trwałym nośniku potwierdzenie otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy złożonego w sposób, o którym mowa powyżej.

ODSTĄPIENIE OD UMOWY A UMOWY POWIĄZANE

W chwili odstąpienia przez konsumenta od umowy zawartej na odległość wygasają powiązane z nią umowy dodatkowe zawarte przez konsumenta, jeżeli na ich podstawie świadczenie jest spełniane przez przedsiębiorcę lub osobę trzecią na podstawie porozumienia z przedsiębiorcą. Sprzedawca informuje tę osobę o odstąpieniu przez konsumenta od umowy.Konsument nie ponosi kosztów związanych z wygaśnięciem tych umów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 33, art. 34 ust. 2 i art. 35 nowej ustawy o prawach konsumenta.

Za stroną
https://prokonsumencki.pl/blog/zwro...upionego-przez-internet-odstapienie-od-umowy/

Są to przepisy które obowiazuja od 25 grudnia 2014 roku rzyli aktualne

Artykuł który pozwala nam na zwrot towary w ciągu 14dni to art. 7 tejże ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.

I jeszcze na koniec

3 miesiące na zwrot towaru zamiast 10 dni – czy to możliwe?

Tak, okazuje się, że przy nie zachowaniu obowiązków informacyjnych konsument będzie miał aż trzy miesiące na odstąpienie od umowy zamiast 10 dni. Brak informacyjny o którym tutaj mowa to niedołączenie do przesyłanego towaru pisemnego wyciągu informacyjnego zawierającego informacje o:

1) imieniu i nazwisku (nazwie), adresie zamieszkania (siedziby) przedsiębiorcy oraz organie, który zarejestrował działalność gospodarczą przedsiębiorcy, a także numerze, pod którym przedsiębiorca został zarejestrowany,
2) istotnych właściwościach świadczenia i jego przedmiotu,
3) cenie lub wynagrodzeniu obejmujących wszystkie ich składniki, a w szczególności cła i podatki,
4) zasadach zapłaty ceny lub wynagrodzenia,
5) kosztach oraz terminie i sposobie dostawy,
6) prawie odstąpienia od umowy w terminie dziesięciu dni, ze wskazaniem wyjątków, o których mowa w art. 10 ust. 3 wskazanej na wstępie ustawy,
7) kosztach wynikających z korzystania ze środków porozumiewania się na odległość, jeżeli są one skalkulowane inaczej niż wedle normalnej taryfy,
8.) terminie, w jakim oferta lub informacja o cenie albo wynagrodzeniu mają charakter wiążący,
9) minimalnym okresie, na jaki ma być zawarta umowa o świadczenia ciągłe lub okresowe,
10) miejscu i sposobie składania reklamacji,
11) prawie wypowiedzenia umowy, o którym mowa w art. 8 ust. 3 wskazanej na wstępie ustawy.

Czy możliwy jest zwrot towaru bez paragonu

Tak, zwrot towaru bez paragonu jest możliwy. Sprzedawca nie może uzależniać prawa zwrotu od dołączenia przez konsumenta do przesyłki paragonu. Taki zapis został już uznany za postanowienie niedozwolone i wpisany do rejestru klauzul niedozwolonych pod numerem 2685:

„Do reklamowanego lub zwracanego produktu konieczne jest dołączenie paragonu”
 
Last edited:
Sprecyzuj, jakie masz oczekiwania. Rozdzielczość, rozmiar, jakieś dodatkowe bajery (od piwota po obsługę 144Hz, czy tam innych G-Synców?).
Chciałbym w końcu zmienić swój stary monitor na coś nieco większego. W sklepie natknąłem się coś takiego i stwierdziłem że 27" w sam raz mi odpowiada. Pozostając przy cenie mniej więcej takiej jak ten Asus i właśnie tej przekątnej ekranu, co możecie mi polecić? Co zaś się tyczy rodzaju matrycy to nie bardzo wiem jaką powinienem wybrać; sprzęt oczywiście będzie służył do grania.
Tak jak pisałem, 27", 1920x1080, sprzęt do grania, ale nie jakiegoś profesjonalnego, także więcej herców i G-Sync są mi zbędne.
 
Ciekawe co wyjdzie z tymi nowymi kośćmi od Microna, znając życie to na normalne ceny poczekamy ze 2 lata conajmniej, poza tym te przechwałki nt. 3D Xpoint jaki to skok... czysty bełkot i mydlenie oczu, jak będzie w praniu, zobaczymy.
 
Takie zestawy rozpatruję:
Jeden jest już w koszyku na morele:
http://www.morele.net/inventory/info/uX8jBq/
Drugi rozpisany na luźno
1 Dysk SSD Crucial BX100 250GB 2.5' 7mm SATAIII (CT250BX100SSD1) 365,00 zł
2 Napęd Lite-On DVD RW 22x SATA gen. bulk (iHAS122-14) 51,99 zł
3 Karta graficzna Palit GTX970, 4GB DDR5, 256BIT, DVI, HDMI, 2xMiniDP, Box (NE5X970H16G2J) 1458,07 zł
4 Płyta główna ASRock Pro 4, Intel Z170, 4x DDR4, SATA3, USB 3.0, GBLAN, ATX 581,00 zł
5 Pamięć G.Skill Ripjaws 4 DDR4, 8GB (4GBx2), 3000MHz, CL15 (F4-3000C15D-8GRBB) 319,00 zł
6 Procesor Intel Core i7-6700K Skylake, socket 1151, 64bit, 4.2GHz, 95W, cache 8MB, BOX (BX80662I76700K) 1599,00 zł
7 Chłodzenie CPU Alpenfohn Himalaya 2 (84000000097) 167,30 zł
8 Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache (WD10EZEX) 232,00 zł
9 Zasilacz Cooler Master B600 V2 600W (RS600-ACABB1-EU) 239,16 zł
10 Obudowa Enermax ECA3250-B 200,00 zł
5212,52 zł
Zestaw pierwszy na starszych podzespołach, zestaw drugi na nowych, ale za to droższy o 379,58zł. Zastanawiam się czy warto wydać więcej, czy może jednak nie ma to aż tak wielkiego znaczenia i lepiej zaoszczędzić.
 
Tak jak pisałem, 27", 1920x1080, sprzęt do grania, ale nie jakiegoś profesjonalnego, także więcej herców i G-Sync są mi zbędne.
Ten mi się podoba: http://www.morele.net/monitor-iiyama-xb2783hsu-b1dp-713401/

Dell robi też bardzo solidne monitory http://www.morele.net/monitor-dell-p2714h-210-abri-606672/ ale mam spore wątpliwość, czy ten model nadaje się do grania. Bo to chyba bardziej do pracy jest egzemplarz. Więc to tak bardziej jako niepotrzebne wtrącenie autora :p
 
Niezłym echem się odbija ostatnio Benchamrk wykorzystujący DX.12, chodzi oczywiście o Ashes i o sytuacje gdzie karty Nvidi notują nawet minimalne spadki, w porównaniu do poprzedniego directa, a karty czerwonych dostają absurdalnego kopa



290X prawie na równi z 980Ti rzecz niepojęta. prędzej coś nie tak z tym benchmarkiem nie rozumiem tego, niektórzy widzą w tym jakąś jaskółkę, szum musiał dojść do Nvidii bo już wydali oświadczenie
Wyniki z innego serwisu równiez potwierdzają "cud" na kartach czerwonych



Jak i Digital Foundry



Według ,mnie poczekajmy na jakąś grę napisaną od podstaw w DX.12, jeden benchmark wiosny nie czyni.

Ps:
A co jeśli to nie przypadek bo dx.12 na sporo wspólnego z mantle


Czas pokaże, najlepiej po prostu poczekać na rozwój wypadków,
 
Powiem Wam, że samodzielne składanie komputera to nie je bajka :p i można się pogubić w gąszczu tego wszystkiego.
Nikt nie daje jasnej recepty na to, z których komponentów najlepiej składać. Haswell, skylake, czy może sześciordzeniowy i7-5820K? Nikt nie daje jasnej odpowiedzi co jest lepsze i w sumie sam nie wiem w jaki procesor zainwestować i to jest największa bolączka. Może ktoś z Was ma na ten temat swoją opinię?

Rozważając zakup pc zacząłem tworzyć modele z różnymi opcjami konfiguracyjnymi:
- z i7 Devil's Canon i ddr3. Trochę starsza technologia, ale czy gorsza? Nie wiem
- z i7 Skylake i ddr4. Nowsza technologia, z droższymi podzespołami, ale jest to jeszcze w zasięgu i kwota ratalna nie będzie wyższa od moich założeń. Może warto więc wydać te parę groszy więcej, przycinając na ssd, który zawsze mogę dokupić w późniejszym czasie.
Niby na tym można zakończyć, ale jeszcze dają do myślenia zestawy z i7-5820K + płyta na X99 i ramy DDR4. Ale czy to byłoby mi potrzebne? Części też nie są tanie.
 
Powiem Wam, że samodzielne składanie komputera to nie je bajka i można się pogubić w gąszczu tego wszystkiego.
Nikt nie daje jasnej recepty na to, z których komponentów najlepiej składać. Haswell, skylake, czy może sześciordzeniowy i7-5820K? Nikt nie daje jasnej odpowiedzi co jest lepsze i w sumie sam nie wiem w jaki procesor zainwestować i to jest największa bolączka. Może ktoś z Was ma na ten temat swoją opinię?

Rozważając zakup pc zacząłem tworzyć modele z różnymi opcjami konfiguracyjnymi:
- z i7 Devil's Canon i ddr3. Trochę starsza technologia, ale czy gorsza? Nie wiem
- z i7 Skylake i ddr4. Nowsza technologia, z droższymi podzespołami, ale jest to jeszcze w zasięgu i kwota ratalna nie będzie wyższa od moich założeń. Może warto więc wydać te parę groszy więcej, przycinając na ssd, który zawsze mogę dokupić w późniejszym czasie.
Niby na tym można zakończyć, ale jeszcze dają do myślenia zestawy z i7-5820K + płyta na X99 i ramy DDR4. Ale czy to byłoby mi potrzebne? Części też nie są tanie.
Jeśli budujesz nowego kompa od podstaw, to wg mnie w tej chwili platformy do wyboru są dwie - Broadwell lub Skylake:
Pierwsza opcja (cała platforma) trochę tańsza, druga trochę droższa.
Różnica w wydajności, jak to u Intela, nieduża.
W niektórych grach (niewielu, to trzeba uczciwie przyznać) to nawet Broadwell wygrywa - ze względu na zastosowanie szybkiej pamięci eDRAM, czego w Skylake'u brak.
Skylake lepiej się kręci.
Obie generacje, ze względu na niższy, w stosunku do Haswella, proces technologiczny, są dosyć chłodne.
Skylake wymaga DDR4 i nowych podstawek. Można do niego, co prawda, wsadzić DDR3, ale to jednak już trochę rzeźbienie i rozwiązanie oficjalnie niewspierane przez Intela, więc w ten kanał bym się nie pchał.
Platforma z DDR4 jest młoda. O ile w przypadku płyt głównych tutaj nie ma tragedii, to pamięci DDR4 na razie są dosyć cienkie - za te 12-18 miesięcy na rynku powinny być już dużo lepsze kości, co powinno przyspieszyć Skylake'a. Trzeba też pamiętać, że mogą jeszcze przez jakiś czas wychodzić jakieś kwiatki (chociaż nie powinny) związane z nową podstawką.
Na platformę 1151 zostanie wydana na pewno jeszcze jedna generacja procesorów, czyli mamy te 18 miesięcy spokoju. Czy dwie generacje - to już wie tylko sam Intel.
Osobiście brałbym Skylake'a ze względu na większą przyszłościowość. Ale to już każdy sobie musi sam ocenić, na czym mu zależy.

Teraz pytanie - czy cztery rdzenie (Core i5), czy cztery rdzenie plus hyper-threading (Core i7)? Osobiście skłaniałbym się jednak ku Core i5 i podkręceniu go. W ogromnej większości gier jedyna przewaga i7 nad i5 wynika z większego taktowania właśnie (które można zniwelować poprzez OC), a nie z samego faktu oferowania przez procesor technologii HT. Generalnie - niewielka strata wydajności, a duża różnica w kosztach. W tej chwili nie warto. Za rok, dwa - może będzie warto, ale tylko wtedy, jeśli AMD pokaże coś sensownego w ramach projektu ZEN. Bo jeśli nie, to Intel na pewno dalej będzie rozwijał swoje procki w żółwim tempie.

Na sześciordzeniowce w ogóle nie patrz, chyba że masz za o dużo za dużo pieniędzy. Do grania jest to wybór kompletnie niegodny polecenia dla 99.9% graczy.
 
Top Bottom