Community News 2/2015 - Trzydzieści lat, a jak z bicza strzelił

+
Community News 2/2015 - Trzydzieści lat, a jak z bicza strzelił

.
Nadszedł Czas Premiery i Paczkomatów, Czas Szaleństwa i Czas Instalacji, Tedd Deireádh, Czas Grania. Świat umrze na czas gry, a odrodzi się wraz z napisami końcowymi. Odrodzi się z Deweloperskiej Krwi, z Hen Ichaer, z zasianego DLC. DLC, które nie wykiełkuje, lecz wybuchnie płomieniem. Ess'tuath esse! Tak będzie! Wypatrujcie dodatków! Jakie to będą dodatki, rzeknę wam - wprzód spłynie ziemia krwią Aen Seidhe, Krwią Deweloperów...​

Community News 2/2015
---Trzydzieści lat, a jak z bicza strzelił---

część 1: NEWSY Z FORUM

Wszyscy wiemy, co wydarzyło się w maju - więc pisać o tym nie będziemy. Przecież powszechnie wiadomo, że Taka Premiera zdarza się średnio co dwa tygodnie - kto więc by się przejmował? Absolutnie nie ma o czym wspominać, proszę się rozejść!

...

No dobra, żartowaliśmy. Premiera z dawna oczekiwanego Wiedźmina 3: Dziki Gon uradowała średnio 99.3% aktywnych forumowiczów (wyniki za Niezależnym i Wiarygodym Instytutem Badania Opinii Publicznej imienia Szacownej Moderacji). Kto żyw, ten w te pędy ruszył do sklepu, pod Paczkomat albo namiętnie maltretował F5 na GOGu. Producenci i dystrybutorzy sprzętu elektronicznego również bardzo ucieszyli się na tą premierę - powody wiadome.
Dziś, w momencie pisania tych słów, mija już półtora miesiąca od premiery, a hype i marudzenie (niepotrzebne skreślić) na forum wydaje się nie przemijać. Jakby to powiedział stereotypowy Amerykanin z jego śnieżnobiałym uśmiechem: it's exciting! I tego się trzymajmy.

Pozdrowienia dla @adventus, oglądajcie:

* * *

W kwietniu, maju i czerwcu nastąpił prawdziwy wysyp materiałów związanych z grą. Chętnych do czytania zapraszamy tutaj, a poniżej prezentujemy wybór z wyboru:

1. Charles Dance w roli Emhyra, czyli główny powód, dla którego niektórzy chcieliby grać po angielsku (jedyny wybaczalny!)
  2. Gra jeszcze nie wyszła, ale możemy być pewni, że na niej przygody w wiedźminlandzie się nie skończą - studio zapowiedziało już dwa duże dodatki. Jeszce więcej Geralta, jak tu się nie cieszyć!
  3. Reklama dźwignią handlu, a reklama w telewizji to już w ogóle, hoho. Geralt pod strzechami.
  4. A jeśli jeszcze nie boicie się Białowłosego wyskakującego z lodówki (ucieczka przed Białym Zimnem, prawdopodobnie...), można powiększyć kolekcję ubrań i gadżetów w sklepiku, o tu.
  5. Przy oglądaniu tego trailera należy obuwie domowe oraz żuchwy trzymać w garści, w celu uniknięcia szkód.
  6. A tu Borys Pugacz-Muraszkiewicz w akcji, czyli Kinga z PlayStation Polska pokazuje, że profesjonalny dubbing to nie w kij dmuchał.
  7. Na Digital Dragons dziennikarz Eurogamera przepytywał Marcina Iwińskiego i Michała Nowakowskiego przez ponad czterdzieści minut - efekty możemy usłyszeć tutaj.
  8. Okazało się, że nawet w dzisiejszych stechnicyzowanych czasach jest zapotrzebowanie na wiedźminów, o czym świadczy półtora miliona zamówień przedpremierowych.
  9. Iii, nawiązując do informacji powyżej - wiedźmin potrzebny od zaraz. W ciągu dwóch tygodni od premiery cztery miliony kopii powędrowały do graczy.
  10. A teraz czas na godzinną pogadankę o tym, jak pisać scenariusz do Wiedźmina, któren wszak grą w otwartym świecie jest, czyli Karolina Kuzia i Jakub Rokosz na Digital Dragons.

Last edited:
część 2: SPOŁECZNOŚĆ

Ale jak to są równi i równiejsi?

W każdym temacie istnieje jakaś granica, mniej lub bardziej stała, kiedy musimy przyjść i poprosić o porządek. Zazwyczaj lekki off-top czy dygresje od tematu wątku są tolerowane i nikt nie musi o nie drzeć szat. Jest jednak jeden wątek, gdzie zasady są ostre niczym kosior Wiedźmina - temat z linkami. Każdy post bez linków jest bezwzględnie kasowany.

No... prawie każdy. No bo gospodarzowi można więcej, prawda? Otóż okazuje się, że to wcale nie jest takie oczywiste. Po tym poście naszego Community Managera dostaliśmy od Was niemałą ilość raportów, w których prosiliście o skasowanie posta niezgodnego z tematem.

Oczywiście żaden moderator nie był na tyle odważny, żeby "podskoczyć" Marcinowi ;)

* * *

Proroków dwóch

Długo zastanawialiśmy się czego brakuje, żeby nasza forumowa społeczność była kompletna. Mamy fajnych userów, mamy forum, mamy trzymiesięcznik, mamy swoje prawa, mamy całą gamę uczuć na forum (a sądząc po powiedzeniu "kto się czubi ten się lubi" - część użytkowników musi do siebie pałać głęboką miłością), ale czegoś wciąż brakuje. Długo nie mogliśmy dojść, czego konkretnie nam brakuje. I wtedy pojawili się oni... @Mario666 i @I_w_a_N - dwóch proroków. Ich ciągłe sprzeczki, łapanie za słówka, dogryzanie - jeżeli znów powołać się na powiedzenie "kto się czubi ten się lubi" - nie pozostawia wątpliwości. Tą dwójkę łączy uczucie tak głębokie i gorące, że duch forum objawił się jako płonące karty graficzne i wybrał ich na proroków, którzy przekażą dekalog forumowy - ostatni brakujący element kompletnej społeczności.

A więc, prosto od naszych kochających się gołąbeczków - dekalog:

1. Nie będziesz miał forumów innych przed tym.
2. Nie będziesz używał spoilerów nadaremno.
3. Pamiętaj abyś w karczmie za dnia pisał
4.Czcij moderatorkę i moda swego
5. Nie spamuj
6. Nie podlizuj się.
7. Nie hejtuj.
8. Nie przedrzeźniaj usera innego.
9. Nie pożądaj sprzętu usera innego.
10. Ani żadnej gierki, która jego jest.

* * *

Fajrant

Jedną z najważniejszych zasad w życiu jest rozdzielanie czasu pracy od czasu wolnego. Kiedy pracujemy - skupiamy się na naszych zadaniach, żeby nie zrobić krzywdy sobie ani współpracownikom. Kiedy odpoczywamy - nie roztrząsamy problemów, które spotkały nas w firmie. Zasada jest szczególnie ważna przy kontaktach ze współpracownikami. Zademonstruje nam to Geralt i zjawa (zdjęcie z http://neron1987.deviantart.com).

W pracy mają swoje role - Wiedźmin ma machać srebrnym mieczem, a zjawa ma od nich ginąć. Po pracy jednak nie żywią do siebie urazy o siniaki czy rany, tylko razem idą na piwo. A może to po prostu magia słów "A może tak rzucimy to wszystko i pójdziemy na piwko?"...?​

* * *

Reflektorami po oczach 2

Pamiętacie, jak upolowaliśmy REDa i obiecywaliśmy, że spróbujemy upolować kolejnego? Udało się!

Kolejną zdobyczą kolegów z Intera był Damien Monnier, który zajmuje pozycję Senior Gameplay Designer (czyli chyba zajmuje się emerytowanym gameplayem, czy coś...). Wywiad, tak jak poprzednio przetłumaczył dla nas @gregski. Jeżeli ktoś jeszcze nie czytał - gorąco zachęcamy do lektury. Można się między innymi dowiedzieć, jakie życie w świecie wiedźmina wiódłby game designer! A to, naszym zdaniem, informacja o krytycznym znaczeniu.​

* * *

Ziarnko do ziarnka

Jak mawia stare porzekadło, jest prawda, półprawda i statystyki. A czyż istnieje lepszy mement na zatrzymanie się, spojrzenie wstecz i ogarnięcie ogromu treści stworzonej przez forumowiczów, niż premiera gry? Spójrzcie zatem, jako i my spoglądamy, jak prezentuje się dział poświęcony Trzeciemu Wiedźminowi, od momentu powstania, do chwili pisania tego CN’a.

Napisano 128948 postów, z czego 127723 w momencie premiery gry.
Założono 229 tematów, z czego 169 w momencie premiery gry.

Nie ukrywamy, że olbrzymią sensacją było odkrycie, że największą popularność w subforum poświęconemu Trzeciemu Wieśkowi zyskał temat poświęcony ogólnym dywagacjom na temat Trzeciego Wieśka. Są rzeczy na niebie i ziemi…

Wiedźmin 3: Dziki Gon
28173 postów
1766924 odwiedzin

Od momentu zapowiedzi brać forumowa przerażającą skutecznością wyłapywała wszelkie skrawki informacji poświęcone grze, rozbijając każdy fragment na czynniki pierwsze, wyciągając wnioski i udowadniając reszcie, dlaczego nie ma racji. Dlatego nie dziwi, że temat poświęcony dyskusjom o artykułach w mediach wszelakich wylądował na drugim miejscu podium.

Dyskusja o artykułach i mediach dot. Wiedźmina 3
14118 postów
917283 odwiedzin

Wielką trójkę zamyka temat będący weteranem najgorętszych dyskusji, najbardziej dogłębnych analiz i najoryginalniejszych wniosków. Temat, który nie przejmował się okresami informacyjnej posuchy, gdzie niemal każdy wyłożył swoje stanowisko (po kilka[naście] razy). Temat, o którym będziecie opowiadać swoim wnukom. My wiemy, że Wy wiecie, o który wątek chodzi:

Wiedźmin 3 - grafika
11785 postów
650991 odwiedzin​

* * *

Ten to ma tęgi łeb!

Co prawda Wiedźmin Czy obdarował szczęśliwców kolekcjonerką, w skład której wchodzi gipsowa scena jak żywa (ten gryf, ten miecz, ta sroga mina, wiecie), ale dla wielu z nas nie jest to pierwsze dzieło sztuki pozyskane z legendarnej już EK. A popiersie to pies? Znaczy pogłowie, pogłowie!...
Ok, wiemy, gipsowe fizys miało pewne prawo przepaść w pomroce dziejów, bo Idzie Nowe. Albo się po prostu kurzyło?
Ale – ha! – nie wszędzie, nie zawsze! Patrzcie, jak praktyczne może mieć słodki czerep zastosowanie. I co, nie łyso Wam? Można? Można!
No to teraz taki maleńki, nieformalny konkursik z niewiadomą nagrodą kiedyśtam… Co WY zrobiliście z geralcią łepetyną? Zadziwcie nas, zaskoczcie, kreatywność zawsze w cenie! Kto pierwszy odważy się zarzucić linkiem do zdjęcia z czerepem, może założyć nowy wątek, o.​

* * *

Chwała i cześć

Premiera W3 już dawno za nami, zatem co złego w związku z licznymi przedpremierowymi przeciekami, to, oczywiście, nie Wy. Choć wspomnieć trzeba, że napsuły one sporo krwi i za krukiem Poego na "zaś" apelujemy "NIGDY WIĘCEJ"! Bo w dziób. Metaforycznie!...
Nie zamierzamy wyciągać teraz nazwisk czy adresów tych wszystkich, którzy niechlubnie, a w zacietrzewieniu usiłowali popsuć nam i Wam zabawę z oczekiwaniem. Nie będziemy tacy. Niech im zjutub lekkim będzie.
Będziemy za to inni (nadal milusi, żeby nie było). Oto oficjalnie, przy dźwiękach surm, pragniemy serdecznie podziękować tym użytkownikom, którzy dzielnie tropili youtubowe wycieki i ofiarnie przesyłali informacje via PW, choć bliżej, niż do Supermanów, było im do Don Kichotów. Ale my pamiętamy!
Dzięki zatem, Drodzy – to Wy sprawiacie, że nasza społeczność jest fajna :)
@Ant15tarrr
@Asamur
@B3rCik.869
@dani168
@Falandar
@froget67
@HetakeKakashi123
@KillAhhh
@Kuboniusz
@Michaxx
@SelfIgnition
@widzeczolgi
@xemi

Last edited:
część 3: TWÓRCZOŚĆ FANÓW

Każdy wiedźmin musi mieć miecz. A wypadałoby, żeby miał nawet dwa. A skoro tak obyczaj nakazuje, to forumowicz, rad nierad, miecz wykonać musi. Z tym "musi" to trochę przesadzamy, bo wyglądało na to, że robota - choć spora - była całkiem przyjemna, ale jednak była... W każdym razie - jeden z forumowych bywalców, niejaki @Rustine, od pewnego czasu pracował nad Tajnym Projektem. W końcu zasłona milczenia opadła, a rezultaty projektu może podziwiać już każdy.
Własnoręcznie wykonany komplet wiedźmińskich mieczy? No, no... Z uznaniem bijemy brawo.​

Kto nie skacze, ten z Nilfgaardu! A tak na serio (po tym kompletnie bezsensownym wstępie) chcielibyśmy przedstawić forumowicza @rootsrat, który - dla pożytku naszego i waszego - z upodobaniem dłubie przy modach do Wiedźmina Trzeciego. I są z tego całkiem wymierne korzyści...
Oto przed państwem kompletny poradnik modowania Wiedźmina 3 oraz spis modów do tejże gry. Zapraszamy do korzystania oraz przesyłania orenowych datków na konto naszego dobroczyńcy.​

Wiedźmin 3 inspiruje nie tylko początkujących metalurgów, ale również fanów uzdolnionych muzycznie i to w niejednym języku. Internet zalewają kolejne covery poszczególnych utworów towarzyszących nam podczas walki z Dzikim Gonem. Prym wiedzie Wilcza Zamieć zjawiskowej Priscilli, ale miłośnicy innych melodii również znajdą coś dla siebie.

Wilcza Zamieć na harfie...
...pianinie...
...z Cirillą...
...znów na pianinie, choć tym razem bez wokalu...
...a tu po angielsku...
...nikt nie mówi, że panom nie wolno...
...a teraz odkładamy Wilczą Zamieć na półkę, przechodząc przy okazji do mocniejszych brzmień...
...więcej gitary...
...Geralt na skrzypcach? Czemu nie...
...wracając do gitary...
...i przechodząc do perkusji...

część 4: CYTATY

Klasycznie już zaczynamy od przypomnienia: "jeśli jakaś wypowiedź na forum zyska wasze uznanie, wystarczy nacisnąć przycisk "raportuj", po czym w treści zgłoszenia wpisać, że to wasza kandydatura do następnego Community Newsa. Takim sposobem i wy możecie decydować o kształcie tego periodyka" :)

Vesemir ubiera się u Godota

Czyli Vesemir przez te parę ładnych lat rzeczywiście miał na stanie aż jeden (!) pancerz.
Ech...

Daj spokój, jak facet mówi, że się przebierze to znaczy, że się przebierze. Nie trzeba mu o tym co 10 lat przypominać :troll:

* * *

Rozwód po wiedźmińsku

Moja żona (nadmienie, iż jest laikiem jeśli chodzi o prozę Sapkowskiego i gry generalnie) po obejrzeniu najnowszego trailera uznała, że jej się nie podoba, ponieważ krajobrazy są "mało polskie".
Zmień żonę.
* * *
Prawie jak stepfordzka żona

Nie mam talentu do robienia memów w paincie, ale ten podpis też pasuje :troll:

Edit. I jeszcze literówka w obrazku :D.
* * *
Od przybytku głowa nie boli

Po przybyciu na skellige cały czas na plecach mam jakiś miecz i ponowne uruchomienie gry nie pomaga
Przez całą grę masz na plecach jakiś miecz. Nawet dwa.
* * *
Sprawiedliwość dziejowa

Łatka i dodatki trochę dały mi dziś w kość.

A więc kary za noszenie płytówek jednak są! Ha!
* * *
Chodźmy w las, już czas...

Jestem ciekaw gdzie będzie szkoła niedźwiedzia.
* * *
Living on the edge

Miałem podobnie. W efekcie wyszło na to, że i tak w dniu premiery będę mógł obadać obie wersje. Robimy sobie z żoną nocną premierę . Ja na PC ona na PS4 ;)
A potem taka analiza wyborów moralnych. I coś w stylu:
- Ja oszczędziłam tego elfa a ty?
- Zabiłem go
- To śpisz na kanapie
.
* * *
Marketing performatywny

Ja uciekałem spod paczkomatu, bo w oddali stały łyse typy i dybały na ludzi i jak odebrałem W3, to zaczęli iść w moją stronę. Szczególnie że to była kolekcjonerka. Skończyło się tak, że zwiałem do samochodu i odjechałem prawie że z piskiem opon.
Może to byli cosplayerzy z akcji marketingowej - odgrywali bandytów :p
.
* * *
Geralt! Nie daruję ci tej nocy.

Mój Geralt pożegnał się z życiem już w samouczku przez przypadek wypadając z balkonu. Ktoś pobije mój czas zgonu? :D
A co, mąż Yennefer wrócił wcześniej z delegacji?
.
* * *
Zostań moderatorem, mówili...

Nie kracz, bo jeszcze się okaże, że w Gwincie są karty nawet moderatorów...
"Dla forum zrobiłabym wszystko, ale głównie banuję" :troll:

Last edited:
* * *

Za nami udana premiera, opadł kurz, opadło napięcie, strzeliły korki szampanów, a co przed nami? Dwa spore dodatki, Redkity, zapiekanki. Generalnie jeszcze więcej Geralta, bo przypomnijmy, że ten i przyszły rok mają należeć do Wiedźmina. Nie zapominajmy też, że gdzieś nieśmiało na horyzoncie majaczy Cyberpunk. Już czuć w powietrzu zapach kolejnych analiz, gorących dyskusji i jedynie słusznych sugestii. Uroboros zjada swój ogon…​

KONIEC

Do zobaczenia w następnym odcinku!

Last edited:
@Nars, jesteś już drugą osobą, która mi to mówi, co utwierdza mnie w przekonaniu, że czarna to mściwa jędza jest :p

@zi3lona, wtedy jestem zajęty tłumaczeniem pani w okienku co ja tam robię z wielką paczką w rękach :p

@W_Wallace doskonale cię rozumiem
To już ten etap, że jesteś taką legendą na tym forum, że nie trzeba o tobie wspominać. Pamięć o tobie jest wieczna, a blask twej chwały sięga tam gdzie wzrok nie sięga, lub też sięgać nie chce.
Jednak o swój kościół trzeba dbać i ciągle szerzyć słowo wiecznego ognia wśród owieczek

Dobrze, dobrze ... wybaczam :p

[video=youtube;t-pmmJTuBO4]https://www.youtube.com/watch?v=t-pmmJTuBO4[/video]

Top Bottom