cRPG czy Hack'n'Slash? O grach fabularnych słów kilka.

+
Status
Not open for further replies.
cRPG czy Hack'n'Slash? O grach fabularnych słów kilka.

W ramach DCBOG (Domowego Centrum Badania Opinii Graczy) chciałbym przeprowadzić wśród forumowiczów ankietę dotyczącą preferowanego rodzaju gier fabularnych.Wolicie klasyczne cRPG, jak np. Wiedźmin, Baldurs Gate, Fallout, Might & Magic czy Neverwinter Nights czy może gry hack'n'slash, t.j Diablo, Sacred, Loki itp.? A może nie jesteście wybredni i odpowiadają wam oba gatunki? Ja osobiście jestem zwolennikiem klasycznych, chwilami nudnych cRPG. Jednocześnie prosiłbym o wymienienie swojej najbardziej ulubionej gry z w/w gatunków. Mój typ - Fallout (za fabułę oraz klimat post-atomowych pustkowi).
 
Zdecydowanie cRPG-i takie jak Wiedźmin, Gothic, Oblivion, ale też i Lionheart, natomiast nie znoszę hack;n;slashy, głupich, nudnych siekanin, nastawionych na opętańcze klikanie myszą na każdym z kilku tysięcy przeciwników, czasami wspomagając się jakimś czarem, a po śmierci sobie tak po prostu zmartwychwstać (piszę to po zobaczeniu Loki, Sacred i Legend: Hand of God)
 
Ja zaznaczyłem opcję "Oba gatunki" chociaż cRPG, albo nawet papierowe RPG bez kompa, jest bardziej na czele :)Ulubieni przedstawiciele:cRPG: Wiedźmin (oczywiście :D ), KotOR (KotOR II był niby pod każdym względem lepszy ale nie miał "tego czegoś")H'n'S: Dungeon Siege (masakra :D jak miałem tylko demo to je przeszedłem cztery razy :p, pierwsza gra, i jak dotąd jedyna, przy której zarwałem nockę :p )
 

jiti

Forum veteran
Hit477 said:
Zdecydowanie cRPG-i takie jak Wiedźmin, Gothic, Oblivion, ale też i Lionheart,
Hit477 said:
natomiast nie znoszę hack;n;slashy, głupich, nudnych siekanin, nastawionych na opętańcze klikanie myszą na każdym z kilku tysięcy przeciwników, czasami wspomagając się jakimś czarem, (...)
Czy tylko ja widzę sprzeczność?
 
jiti said:
jiti said:
Zdecydowanie cRPG-i takie jak Wiedźmin, Gothic, Oblivion, ale też i Lionheart,
jiti said:
natomiast nie znoszę hack;n;slashy, głupich, nudnych siekanin, nastawionych na opętańcze klikanie myszą na każdym z kilku tysięcy przeciwników, czasami wspomagając się jakimś czarem, (...)
Czy tylko ja widzę sprzeczność?
W RPG-ach jest mniej przeciwników, głębsza, wielowątkowa fabuła, więcej zadań pobocznych (które nie zawsze sprowadzają się do bitki, czasem jedynie do jakiejś rozmowy), w których często nie trzeba walczyć, często otwarty świat itp. Walka jest bardziej.... detaliczna, w hack'n'slashach jest praktycznie walka, walka i walka, na całej mapie jest może jakieś, bagatela 500 wrogów, a po śmierci wczytywanie gry, a nie odradzanie się przy jakimś kamieniu mocy, czy innym badziewiu, z wytłuczonymi już przeciwnikami. Przez często opłaca się zginąć, by odrodzić się z nowym życiem. No i hack'n'slashe sa zwykle do bólu liniowe, czasem tylko można obejść jakiś korytarz dookoła, a RPG-i w większości są dużo mniej liniowe. Ogólnie o to mi chodzi z tymi nudnymi siekanianami, choć wiem, że RPG-i też często mają podobny styl walki, ale maja głębszą resztę.
 
Preferuję oba gatunki, cRPG szczególnie naszego kochanego Wiedźminka a z hack'n'slashy Diablo 2 i czekam na Diabła 3 :D
 

jiti

Forum veteran
Hit477 said:
W RPG-ach jest mniej przeciwników, głębsza, wielowątkowa fabuła, więcej zadań pobocznych (które nie zawsze sprowadzają się do bitki, czasem jedynie do jakiejś rozmowy), w których często nie trzeba walczyć, często otwarty świat itp. Walka jest bardziej.... detaliczna, w hack'n'slashach jest praktycznie walka, walka i walka, na całej mapie jest może jakieś, bagatela 500 wrogów, a po śmierci wczytywanie gry, a nie odradzanie się przy jakimś kamieniu mocy, czy innym badziewiu, z wytłuczonymi już przeciwnikami. Przez często opłaca się zginąć, by odrodzić się z nowym życiem. No i hack'n'slashe sa zwykle do bólu liniowe, czasem tylko można obejść jakiś korytarz dookoła, a RPG-i w większości są dużo mniej liniowe. Ogólnie o to mi chodzi z tymi nudnymi siekanianami, choć wiem, że RPG-i też często mają podobny styl walki, ale maja głębszą resztę.
Hit477 said:
Zdecydowanie cRPG-i takie jak (...) Lionheart,
Czy tylko ja widzę sprzeczność?
 
cRPG, a najbardziej Wiedźmin(za klimat, dialogi i animacje walki) i Gothic I(za fabułę) (pod żadnym pozorem nie G3, on fabuły nie ma prawie w ogóle) :p
 

jiti

Forum veteran
Hit477 said:
Hit477 said:
Czy tylko ja widzę sprzeczność?
Że co? Lionheart według ciebie to Hack'n'slash? Bo wybacz, ale nie rozumiem
Gra w której zabijamy hordy wrogów na tak samo wyglądających lokacjach, w całkowicie zręcznościowy sposób, ze szczątkową fabułą (jeszcze questy i postacie w Barcelonie się bronią, ale to tylko jakieś 4 godziny gry - czym dalej tym nudniej i mniej logicznie) to dla mnie typowy H'n'S.
 
jiti said:
Gra w której zabijamy hordy wrogów na tak samo wyglądających lokacjach, w całkowicie zręcznościowy sposób, ze szczątkową fabułą (jeszcze questy i postacie w Barcelonie się bronią, ale to tylko jakieś 4 godziny gry - czym dalej tym nudniej i mniej logicznie) to dla mnie typowy H'n'S.
Nie chcę kontynuować tej dyskusji, powiem tylko, że widocznie tylko dla ciebie. Zobacz jak w encyklopedii gier to widzą.http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=1791 - Lionhearthttp://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=918 - Diablohttp://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=1925 - SacredJak widzisz Diablo i Sacred mają nazwę gatunku: Gry akcji/cRPG, a Lionheart ma samo cRPG.Kończę, bo trochę zszedłem z tematu.
 

jiti

Forum veteran
Hit477 said:
Hit477 said:
Gra w której zabijamy hordy wrogów na tak samo wyglądających lokacjach, w całkowicie zręcznościowy sposób, ze szczątkową fabułą (jeszcze questy i postacie w Barcelonie się bronią, ale to tylko jakieś 4 godziny gry - czym dalej tym nudniej i mniej logicznie) to dla mnie typowy H'n'S.
Nie chcę kontynuować tej dyskusji, powiem tylko, że widocznie tylko dla ciebie. Zobacz jak w encyklopedii gier to widzą.http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=1791 - Lionhearthttp://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=918 - Diablohttp://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=1925 - SacredJak widzisz Diablo i Sacred mają nazwę gatunku: Gry akcji/cRPG, a Lionheart ma samo cRPG.Kończę, bo trochę zszedłem z tematu.
Jakby koło CoD'a4 napisali Ci że to cRPG, bo w multi się awansuje na kolejne poziomy, też byś się przy tym upierał?
 
Moim zdaniem Diablo i Sacred to H'n'S i to typowe, ale mniejsza z tym.Jeszcze się w tym wątku nie wypowiadałem więc z absolutna pewnością powiem: cRPG'i!!!! H'n'Sy owszem, bawią, ale ani jednego nie skończyłem z bardzo prostego powodu - nuda i monotonia.
 
Diablo to może i H'n'S, ale ma jeden z najlepszych systemów rozwoju bohatera. Prosty, przejrzysty, dający tyle możliwości. No i ta dynamika zabawy...Z kolei RPGi to wielki świat, często ciekawa historia... Dlatego wybrałem ostatnią opcję.
 
Ja osobiście wolę cRPG. Bardziej mnie kręcą niż H'N'S i lepiej mi się w nie gra. Ulubione to oczywiście Wiedźmin i Gothic.
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom