Cyberpunk 2077 - artykuły, wywiady, etc.

+
Wiedźmin co raz pojawia się w wywiadach i nie wydaje mi się, żeby pod adresem CDPR nie padały pytania o Cyberpunk. Ciekawe, czy CD Projekt RED nie za bardzo zmarginalizował tematu CP, przez co hype na grę minął?
Całkiem mozliwe, biorąc pod uwagę ze polskie forum jest praktycznie martwe, choc anglojezyczne działa.
 
Poza tym mam wrażenie, że reklamowanie łeb w łeb takich tytułów, jak W3 i CP byłoby marketingowym strzałem w stopę.
 
Poza tym mam wrażenie, że reklamowanie łeb w łeb takich tytułów, jak W3 i CP byłoby marketingowym strzałem w stopę.

Rozwiniesz myśl? Sądzisz, że reklamowanie CP wpłynęłoby na hype / sprzedaż Wiedźmina, bądź w inny sposób zaszkodziło dla CDPR?
 
Nie wiem, czy na sprzedaż, ale mam wrażenie, że na hype w mocnym stopniu by wpłynęło.
Zakładając, że premiera jednej i drugiej gry miałaby się odbyć w odstępie miesiąca czy dwóch, to w którymś momencie - pewnie dość szybko - zaczęłoby się publikowanie zajawek, zachętek, materiałów wszelkiej maści, co zaktywizowałoby społeczność jak najbardziej, ale... jeden raz. W jednym i tym samym czasie.
I być może faktycznie mniej zamożni fani musieliby wybrać jedną z gier do kupienia, a zakup drugiej odłożyć na potem. Ergo: wybrać, której gry są fanami bardziej i czy wolą się udzielać na forum CP, czy wiedźmińskim.
Wiem po sobie, że to akurat trudne do wykonania, bo aktywność na forum to nie tylko merytoryczne posty na temat, ale też zżycie się z ludźmi, rozmowa z nimi. I serio imo nie da się prowadzić takiej aktywności w dwóch miejscach jednocześnie.

Chyba lepiej najpierw zainteresować i przyciągnąć ludzi jednym tytułem, skraść ich cała uwagę, a potem zrobić powtórkę z rozrywki. Jako, że klimaty cyberpunka są zupełnie różne od wiedźmińskich, to małe ryzyko, że ktoś zrezygnuje z zaangażowania się w dyskusje, kiedy się to rozdzieli.
 
Jeżeli odstęp czasowy byłby taki jak mówisz to jasne, wpłynęłoby :) Jednakże, Cyberpunk ujrzy światło dzienne nie wcześniej niż rok po Wiedźminie (a to i tak bardzo optymistyczne i chyba trochę naiwne założenie), więc i kwestie finansowe nie będą tutaj odgrywać żadnej roli (kupić to czy to).

Nie twierdzę, że ma się pojawić gameplay czy kolejne CGI od Platige Image, nie. Ale delikatne podtrzymywanie hype'u jakimś screenem, czy małym newsem, nie zrobiłoby na pewno żadnej szkody, a jedynie pokazało, że coś tam się z grą dzieje. Bo w tym momencie, dla osób nie przeglądających forum czy oglądających konferencji CDPR, może wydawać się, że produkcja stoi w miejscu, a wszystkie siły rzucone są do W3.
 
W sumie sama nie wiem. A może należy przyjąć najprostsze wyjaśnienie: że tak, właśnie tak, prace nad CP stoją?
I wobec tego: co w związku z tym? Źle, dobrze, wszystko jedno? ;>

Może RED nie chce hajpować dwiema grami, bo nie chce, bo chce ludzi przydusić najpierw jednym tytułem, a potem drugim, gdyż albowiem taki ma właśnie pomysł?

Mnie się świat Cyperpunkowy niezmiernie spodobał od pierwszego wejrzenia tutaj, bo dotąd był obcy, ale nie mam nic przeciwko, że czeka na swoją kolej w przyciąganiu uwagi. O ile czeka. Nie zapomnę o tytule na pewno.
Ty zapomnisz? ;>
 
Jeżeli stoją, to bardzo źle, bo wtedy faktycznie premiera CP to CO NAJMNIEJ rok po Wiedźminie3 ( a realnie patrząc przynajmniej dwa ). A ci co czekają wiadomo, że o tytule nie zapomną, ale zawsze można by im to czekanie nieco umilić. Zwłaszcza, że premiera Wieśka się przesunęła. Czyli co, do lutego przyszłego roku żadnych nowych wieści o CP? Przecież ja tu wyjdę z siebie i stanę obok...
 
Ale nie jest tak, że gry zwykle wychodzą po roku, dwóch, trzech po czymśtam innym? ;>

Nie no, żartuję sobie trochę teraz, ale staram się podchodzić do sprawy obiektywnie, nie zrozumcie mnie źle... jak pisałam, spodobał mi się nieznany dotąd "lore" do tego stopnia, że ochoczo przystąpiłam do dyskusji na temat gry, a nawet sięgnęłam po lektury w klimacie cyberpunk. Jednak zdecydowanie przeżyję późniejszą niż obstawiana premierę oraz brak materiałów.
Żeby nie było, nie posiadam żadnych tajnych informacji na temat stanu prac nad CP, wiem tyle, co Wy. I wcale się nie obrażę, jeśli zaczną się pojawiać nowe arty stanowiące pożywkę do dyskusji; wydaje mi się jednak, że jest tak, jak mówię: RED woli zgromadzić fanów lub/i zespół wokół jednego tytułu naraz.
 
Tylko czy wypuszczenie jakiegoś materiału "podkradnie" fanów Wiedźmina? :D

Nie-e, ale zapewne wywoła lawinę komentarzy, wzbudzi w fanach nadzieję, że coś się ruszyło, a potem dostaniemy falę frustracji, że znów cisza. Chyba jednak wciąż za wcześnie na nawet symboliczny marketing.
 
Jakiegoś jednego może i nie, ale gdyby dev chciał zrobić tak, jak to wcześniej chyba sugerowałeś, czyli nie zaniedbywać żadnej produkcji kosztem drugiej i wrzucać naprzemiennie materiały z W3 i CP, to myślę, że podział byłby nieunikniony.
 
Ponoć tak wczesne ogłoszenie projektu było konieczne, bo było badaniem rynku, a sam teaser był filmem rekrutacyjnym.
CDPR nie robiło z tego żadnej tajemnicy, co więcej, start niniejszego forum był również częścią kampanii reklamowo-rekrutacyjnej. Dlatego od początku mówiłem, że Gwiazdka 2015 to najwcześniejszy możliwy termin, kiedy możemy spodziewać się premiery gry (chociaż intuicja podpowiadała mi, że przed trzydziestką jednak w CP2077 nie zagram).
Prace na pewno nie stoją w miejscu; są po prostu na wczesnym etapie, a ponadto ten projekt ma zupełnie inną dynamikę od Wiedźmina.

Nie znam przypadku, aby duże studio jednocześnie reklamowało dwa tytuły AAA. Poza jakimiś przebąkiwaniami nie ma co liczyć na materiały z krwi i kości do czasu po premierze W3. Co za tym idzie, nie jestem przekonany, czy pomysł na dwa oddzielne fora był trafiony; podobnie jak BSN i Bethsoft, być może jedno forum pod szyldem CDPR lepiej spełniałoby swoją funkcję.
 
Nie znam przypadku, aby duże studio jednocześnie reklamowało dwa tytuły AAA. Poza jakimiś przebąkiwaniami nie ma co liczyć na materiały z krwi i kości do czasu po premierze W3.

Otóż to właśnie.
Owszem, obyty gracz może sobie śledzić prace nad kilkoma tytułami naraz, ale z innych stajni, nigdy z tej samej. Premiera takiej gry to wielkie wydarzenie, studio rzuca wszystkie siły na promocję okołopremierową i niezbyt sobie wyobrażam, że chcieliby przeprowadzać równie szeroko zakrojone działania PR w odstępie raptem paru miesięcy, to chyba tak nie działa.

Odnośnie oddzielnego forum W, CP i Redkita, to w zamyśle to jest jednak hub, łącznikiem jest profil, osiągnięcia i użytkownicy, a sam podział opiera się w zasadzie na zmianie wizualnej (wiedźmińskie klimaty okołofantastyczne, cyberpunk techno-modern czy jakoś tak). Gdyby całość wrzucić do jednego worka, to tematy siłą rzeczy musiałyby być stosownie pogrupowane w subforach przecież, bo jak inaczej? Teraz też są, tylko oczko wyżej: różnica taka, że zamiast na jednej stronie dać rozwijalną listę działów imiennie, zdecydowano się na przełączanie forów na belce; w bonusie mamy inne skórki.

Tak to widze w każdym razie.
 
Odnośnie oddzielnego forum W, CP i Redkita, to w zamyśle to jest jednak hub, łącznikiem jest profil, osiągnięcia i użytkownicy, a sam podział opiera się w zasadzie na zmianie wizualnej (wiedźmińskie klimaty okołofantastyczne, cyberpunk techno-modern czy jakoś tak).
Rozumiem koncepcję, niemniej średnio mi się ona podoba. Po pierwsze, przekierowywanie do oddzielnej strony za każdym razem, kiedy ktoś o mnie wspomni, zacytuje mój post etc. jest niczym innym jak truciem czterech liter. Zajmuje to 10x więcej czasu niż powinno, wprowadza niepotrzebny zamęt, a ponadto tzw. hub ma zupełnie inną szatę graficzną od for, co jest dość irytujące, zwłaszcza w nocy, kiedy nagle z ciemnego krajobrazu użytkownik ląduje w oczoje*nej bieli. W ogóle skakanie po różnokolorowych forach i hubie stawia „różne skórki” nie tyle jako bonus, co przekleństwo. Jedno, przyjemne dla oka forum pod nazwą, przykładowo, „CDPR Network”, które przekierowuje bezpośrednio do tematów, w obrębie jednej strony, miast najpierw do hub-a, byłoby o wiele lepszym rozwiązaniem. Bo jeśli coś powinno być proste, przystępne i funkcjonalne, to właśnie forum, podobnie jak wszelkiego rodzaju interfejsy.

Wreszcie, jak widać na załączonym obrazku, koncepcja nie działa, bo jedno forum kwitnie, podczas gdy drugie stoi odłogiem. I nie, mówienie, że „to się na pewno zmieni, kiedy pojawią się nowe materiały” nie jest żadnym argumentem. Forum nie powinno stać bezczynnie, zwłaszcza lata, bo mamy w perspektywie lata, a nie miesiące czekania. Rozumiem, że kiedy zainteresowanie Wiedźminem opadnie, to forum nr 2 zacznie przymierać, a to odżyje – czy to nie bez sensu? Budowanie sobie publiczności nie polega przecież na gromadzeniu fanów wokół gry, ale całego studia. Wejdźcie sobie chociażby na BSN, gdzie przy nicku pojawiają się zakupione gry – większość użytkowników kupiła tak Dragon Age’a, jak i Mass Effect’a. Podobnie będzie w przypadku CDPR, które właśnie na Wieśku zbudowało sobie markę.

Konkludując, lubię gry o Wiedźminie, chociaż nie jestem ich fanem i nie mam ochoty o nich gadać. Tym samym jestem skazany na puste forum do czasu, aż CDPR łaskawie opublikuje nowe materiały (za 2 lata?). A przecież całe polskie community mogłoby się socjalizować na jednym forum.
 
I tu się zgodzę, mamy specjalne forum, mamy intro, mamy... no właśnie, więcej nic nie mamy. Gra zapowiedziana w 2012r. do wydania Wiedźmina w 2015 nie dowiemy się nic, mamy więc trzy lata bez żadnej nowej informacji, a przecież po premierze Wiesia też raczej nikt nas od razu nie zasypie nowymi informacjami. Mamy więc forum o grze, o której przez kilka lat nic się nie dowiemy.
 
Gorszące jest to, że były wcześniej materiały, Mike opowiadał to i owo, nagle zapada cisza, blog staje w miejscu, cyber znika ze świadomości internetowej. A gracze w każdych komentarzach do W3 (na różnych serwisach) pytają "ładnie, pięknie - ale gdzie CP2070???!"

Podoba mi się względnie podział forów jaki jest na Bioware.
 
W tym artykule: http://www.parkiet.com/artykul/1401599-Kurs-CD-Projektu-tapnal-po-zmianie-daty-premiery.html

Adam Kiciński, prezes spółki, przyznaje, że nie ma już szans, by kolejna gra, czyli „Cyberpunk 2077”, zadebiutowała w 2015 roku.

Czytałem też wypowiedz, że brali wcześniej pod uwagę zawieszenie cp77... ale za chiny nie mogę tego teraz znaleźć :p.

Marne to info i o fakcie, że premiery nie bedzie w 2015 wie każdy - ale no cóż, żałosne że nie ma nawet jednego nowego artworka ni kompletnie nic... żałosne to jest REDzi zaprawdę ;P.
 
Top Bottom