Cyberpunk 2077 - Dyskusja ogólna

+
Minęło tyle lat, a ludzie dalej się nie nauczyli, że jakość streama/filmiku, czy z Youtube, czy z gamesryde, nigdy nie odpowiada jakości kiedy patrzymy na swój własny monitor przy grze w 1440p, ( mój przypadek), przerobiłem to już przy wszystkich Wiedźminach.
Nie wiem czy zauważyłeś, ale zdecydowanej większości nie chodzi tutaj o oprawę graficzną a sposób prezentacji, który wcale nie sprawiał, iż chce się natychmiast w to zagrać, a to powinien robić każdy dobry gameplay w trakcie kampanii marketingowej.

Jeśli chodzi o fabułę ( a to konik cdepu), nie wierzę, że będzie gorzej niż przy pozostałych grach Redów, myślę, że będzie lepiej, bo przy każdej grze był progres, (dlatego ich gry mi po prostu leżały), strzelanie to dla mnie tylko dodatek do świetnej historii , a tu napewno będzie super.
Co się tyczy fabuły to nie powiedziałbym z całą pewnością, iż CDP RED za każdym razem progresuje. Wątek główny w W3, chociaż atrakcyjnie przedstawiony, nie odznaczał się jakoś szczególnie na tle poprzedników. Zwłaszcza, że W1 i W2 miały swoje momenty, które niekiedy porywały bardziej niż to co dostaliśmy w Dzikim Gonie. Poszukiwania Ciri to motyw rodem z Mario: "księżniczka jest w innym zamku". Końcowa rozmowa z de Aldersbergiem w "jedynce" była dużo ciekawsza od tego co dostaliśmy w trzeciej części, gdzie Dziki Gon to była po prostu zgraja złodupców bez głębszych motywacji. Wątek polityczny w Zabójcach królów, chociaż miał kontynuację w trzeciej części to nie dorastała ona do pięt temu co zaprezentowano w "dwójce". Rzekłbym nawet, iż wątek polityczny został spłycony względem tego co dostaliśmy w W2 wraz z żenującym wątkiem zamachu na Radowida na czele.

Wracając jednakże do CP2077 to póki co wątek główny zapowiada się rodem z klasycznych cerpegów: znajdź artefakt, który daje nieśmiertelność. V to nie Geralt z całym zapleczem fabularnym w postaci książek ASa, więc tutaj kluczową rolę będzie odgrywało to na ile będziemy mieli wpływ na poczynania, jak i wybory bohatera, które będą miały przełożenie na fabułę.
 
Last edited:
Nie podoba mi się za bardzo w jakim kierunku poszedł interfejs w menu. Ta niebiesko-różowa kolorystyka wyglądała o wiele ciekawiej i klimatycznie. A ten brązowy kolorek to mi się kojarzy z jakimś windowsowym motywem albo prezentacją w power poincie. Ciekawe czy to też będzie można dostosować pod siebie, jak elementy HUD.
 
HUD według gustu ale i tak do premiery go pewnie jeszcze kilka razy pozmieniają.

Mnie się sama rozgrywka podoba i tyle, osobiście stawiam, że ta gra to będzie taki mocno rozbudowany pierwszy Deus Ex tylko, że z trochę mniej mrocznym klimatem ale będzie Hit.
 
Nie podoba mi się za bardzo w jakim kierunku poszedł interfejs w menu

Mi też nie podoba się obecnie HUD, zwłaszcza drzewko skilli przypomina mi mocno W3, zarówno kolorystyką jak i np. kształtem pól. Jakiś taki ogólnie mało sf vibe ma dla mnie.
 
Po ponownym obejrzeniu streamu i recutu od Yong Yea, stwierdzam że chyba będę celować w miks netrunnera i solo, z przewagą netrunnera.
W rozmowie po prezentacji, któryś z devów wspomniał, że to, gdzie i jak zaczynamy grę będzie zależało od wyboru ścieżki życiowej. Rozumiem, że zapowiada się coś w stylu pierwszego Dragon Age? Jeśli tak, to interesujące.
 
Wszystkie Deusy starałem się przechodzić po cichu, nawet dostałem osiągnięcie Pacyfista w Mankind Divided, więc w CP2077 pewnie też wybiorę ciche podejście z okazjonalnym strzelaniem.
 
To tylko pokazuje jak bardzo CDPR spieprzył wczoraj sprawę, nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu, a REDzi chcieli być właśnie tacy nadgorliwi i chcieli streścić 50min materiału w 15min.
Widać wyszedł po prostu bałagan i chaos i pod względem marketingowym to słabo jak na poziom do którego przyzwyczaił nas CDPR.
Oby taka forma prezentacji nigdy więcej się nie powtórzyła.
 
Moje wrażenia z prezentacji:

+ oprawa graficzna w 4k stoi na bardzo dobrym poziomie, być może nawet wyższym niż zeszłoroczne demo. Nie jestem tylko pewien tego, czy nie zmniejszyli przypadkiem dystansu wczytywania szczegółów, ale możliwe, że mniejsza ilość budynków niż w Watson i pogoda w trakcie dema stwarzały takie wrażenie

+ jazda w pierwszej osobie fajnie wygląda

+ prezentowane style rozgrywki wydają się zróżnicowane i jak coś co dostarczy sporo frajdy

+ walka wręcz (zarówno ta z wykorzystaniem Nanokabla, jak i gołych pięści)

+ znakomity projekt lokacji i postaci

+ pierwszoosobowe animacje na ogół zdają się stać na wysokim poziomie

+ wdzianka dostępne dla naszej postaci sprawiają wrażenie zróżnicowanych

+ muzyka w tle (zakładając, że jest to część soundtracku z gry)


- niektóre elementy graficzne prezentują się słabo (jak kanciaste puszki z automatu czy wyraźnie nieukończony model Silverhanda)

- nowy interfejs wydaje się jakiś taki niedokończony (nie wyświetla się poziom zagrożenia przy skanowaniu wrogów, w opisie przedmiotów brakuje informacji takich jak waga, która wspomniana jest w jednej z opcji sortowania ekwipunku, zarówno kurtka Samuraja, jak i zwykła bluza oznaczone są jako Epic pod kątem rzadkości)

- jakość strzelania wydaje się niekonsekwentna, mniejsze bronie prezentują się fajnie, ale tym większym brakuje już kopa (postać była niby Silnym Solo, co może tłumaczyć brak odrzutu, ale nawet jeśli było to tego przyczyną, nadal myślę, że powinno to wyglądać lepiej)

- kreator postaci wygląda na drastycznie uboższy niż ten z ubiegłego roku. Lilayah wspominała na podcastcie, że po E3 2019 zaczęli na nowo pracować nad kreatorem postaci i według niedawnych wypowiedzi powinien on być dużo bardziej rozbudowany, więc mam nadzieję, że wersja z drugiego dema była tylko placeholderem

- jazda w trzeciej osobie wygląda strasznie sztywno (nie zdziwię się jeżeli wyleci z gry)

Chociaż ogólnie to, co pokazano podobało mi się, nie da się ukryć, że względnie krótki czas trwania i chaotyczny montaż pozostawiły spory niedosyt.
 
- kreator postaci wygląda na drastycznie uboższy niż ten z ubiegłego roku. Lilayah wspominała na podcastcie, że po E3 2019 zaczęli na nowo pracować nad kreatorem postaci i według niedawnych wypowiedzi powinien on być dużo bardziej rozbudowany, więc mam nadzieję, że wersja z drugiego dema była tylko placeholderem

Według jednego z Redów to był tylko przedsmak prawdziwego kreatora (źródło poniżej).
Przechwytywanie1.PNG
 
- jakość strzelania wydaje się niekonsekwentna, mniejsze bronie prezentują się fajnie, ale tym większym brakuje już kopa (postać była niby Silnym Solo, co może tłumaczyć brak odrzutu, ale nawet jeśli było to tego przyczyną, nadal myślę, że powinno to wyglądać lepiej)
Dla mnie też to wygląda bardzo nierównie strzelanie, a jeżeli już jesteśmy takim solo z wielką siła, dzięki czemu odrzut jest minimalny, nawet jeśli trzymamy ciężką broń, to ta broń część jej elementów powinna reagować na odrzut aby było widać że broń pracuje.
Mogą być to minimalne ruchy na broni byle by to nie wyglądało sztucznie jakbyśmy karton trzymali i z jego strzelali.
 
ale tym większym brakuje już kopa (postać była niby Silnym Solo, co może tłumaczyć brak odrzutu, ale nawet jeśli było to tego przyczyną, nadal myślę, że powinno to wyglądać lepiej)

W działku które wyrywamy ze statywu jest jeszcze widoczny aktywny system niwelujący odrzut. Lufa cofa się po każdym strzale absorbując siłę odrzutu (co jest stosowane współcześnie, w co większych kalibrach). Dodając do tego silnego solo dość stabilna broń wydaje się całkiem logiczna.

Nie mówię oczywiście, że bardziej "ruchliwa" broń nie wygląda lepiej i nie ma ma wpływu na "feeling" strzelania, ale akurat w tej scenie wydaje mi się to dostatecznie umotywowane.
 
Last edited:
Mi się wydaje że to strzelanie nie musi wyjść najgorzej. Najważniejsze żeby dobrze się to robiło na padzie/klawiaturze.
Chociaż trzeba przyznać że jest to dużą niewiadomą. Podobnie się ma kwestia z modelem jazdy.
I jeśli wyjdzie to przeciętnie to sama gra straci.
Co do grafiki to jakoś wybitnie mnie nie zachwyciła nie to że by była zła ale wybitnie nie było albo zniekształciła to kompresja obrazu. To co zostało zaprezentowane na pierwszym gameplayu wydawało się lepsze. Pozostaje czekać bo niewiadomych sporo. Jak na razie to trochę za dużo tego breftejkingu w sieci. I choć gra powinna dać dużo radochy to jeśli coś nie zagra to ten hype może się obrócić przeciwko cdprojektowi.
 
W prezentacji zabrakło oddechu. Całość jest poszatkowana i trochę przegadana. Jednocześnie czułem się stale utrzymywany w napięciu, ale nie dostałem nic na finiszu. Recut od Yongyea pozostawia lepsze wrażenie zarówno przez ułożenie, jak i przez pozostawienie na koniec tematu Blackwall - temat budzący zainteresowanie i w który chcielibyśmy się zagłębić. Nie wiem, czy chcę wiele pisać o rzeczach, które mi się nie spodobały patrząc na grę, bo wiem ile w tym jest materiału roboczego i sporo rzeczy jest jeszcze korygowanych. Interfejs, drzewko rozwoju, postać Sliverhanda, model jazdy czy odczucia z walki bronią - wiemy że są dopracowywane, więc nie ma sensu się nad tym jeszcze wiele rozwodzić. A kilka sensownych uwag też tu już padło i nie chcę ich powielać.
Sam materiał pokazał wiele fajnych rzeczy. Reakcje naszej postaci, sposób pokazania tego w grze wygląda świetnie. NPCe, jakie dotąd pokazano wyglądają świetnie, modele pojazdów, broni również. Bardzo mi się podoba wejście do sieci z blackwallem. Jak się patrzy na zaprezentowaną całość już tak na chłodno i po poskładaniu sobie wszystkiego w całość, to można dostrzec, że świat będzie skomplikowany w relacjach i faktycznie będzie mogło to generować wiele różnych rozwiązań. Jeszcze nie wiem na ile istotna w fabule może okazać się ścieżka rozwoju postaci, ale całość robi pozytywne wrażenie. Pod niektórymi aspektami może być to spory krok do przodu względem Wiedźmina 3, jeśli to wszystko uda im się ładnie dograć.
 
Jestem ciekaw co myślą Redzi jak czytają na różnych portalach te zmyślone negatywne opinie po ostatniej prezentacji typu słaba grafika czy słabe strzelanie, oglądnąłem te 15 minut na ponad 40 calowym telewizorze i ten kto tak wypisuje albo nie zna się na grach albo no właśnie i tutaj mam na to swoją teorię mianowicie te negatywne opinie to odpowiedź wielu graczy na to, że w grze nie będzie wyboru płci, nikt bezpośrednio mocno nie zaatakuje za to Redów bo taki ktoś będzie miał obawy, że zostanie zwyzywany od antysemitów i dostanie tą sztuczną plakietkę z napisałem "używa mowy nienawiści" także trzeba zaatakować w inny sposób no i właśnie widzimy jaki czyli taki żeby wylewać negatywne opinie po ostatniej prezentacji.

Dużo też przeglądam różnych portali i duża grupa to też fanboje Sony którzy już teraz "walczą" o to aby The Last of Us Part II zostało grą roku 2020 co moim zdaniem gry z taką mechaniką i gameplayem w ogóle na to nie zasługują.

A co do grafiki to wydaje mi się, że na żywo wygląda to dużo lepiej, a już po premierze na najwyższych detalach będzie to zapewne jedna z najładniejszych gier na rynku, jak zmodowany Wiedźmin 3 potrafi wyglądać tak https://postimg.cc/gallery/2rl4f1n22/ czyli tak jak żadna inna gra z otwartym światem (może Star Citizen lub Kingdom Come na modach wyglądają trochę lepiej lub gorzej) to przecież czysty Cyberpunk nie może wyglądać gorzej.

Natomiast jeżeli chodzi o strzelanie to trzeba by było samemu zagrać aby poczuć jak to wygląda ale patrząc z tego gameplay na urywki 8:06, 8:09 8:13 to widać, że mechanika walki jest genialna, mam tylko nadzieję, że będzie można całkowicie wywalić paski życia nad głowami przeciwników i ilość wyświetlanych zadawanych obrażeń.

Dla mnie Cyberpunk to pierwsza gra z widokiem FPP od czasów Half-Life 2 i może pierwszego Crysisa która pod wieloma względami może odjechać konkurencji daleko do przodu, żeby nie było dla mnie brak wyboru płci to porażka i uległość ale nie jestem ślepy aby nie widzieć jak mocarny będzie to tytuł.
 
Jestem ciekaw co myślą Redzi jak czytają na różnych portalach te zmyślone negatywne opinie po ostatniej prezentacji typu słaba grafika czy słabe strzelanie, oglądnąłem te 15 minut na ponad 40 calowym telewizorze i ten kto tak wypisuje albo nie zna się na grach albo no właśnie i tutaj mam na to swoją teorię mianowicie te negatywne opinie to odpowiedź wielu graczy na to, że w grze nie będzie wyboru płci, nikt bezpośrednio mocno nie zaatakuje za to Redów bo taki ktoś będzie miał obawy, że zostanie zwyzywany od antysemitów i dostanie tą sztuczną plakietkę z napisałem "używa mowy nienawiści" także trzeba zaatakować w inny sposób no i właśnie widzimy jaki czyli taki żeby wylewać negatywne opinie po ostatniej prezentacji.
Za dużo tych teorii. Ja mam prostszą teorię, która wyklucza zbędne gdybanie: po prostu prezentacja była słaba. Gameplay był poszatkowany, ciężko by komuś taka fragmentaryczna rozgrywka się spodobała. Co Redzi myślą? Najwyraźniej to, że wtopili. Trzeba było pokazać gameplay taki jaki oglądali dziennikarze na E3 i gamescomie. I tyle. Nie bardzo wiem też co ma antysemityzm do braku wyboru płci (albo raczej zakamuflowanego wyboru).

Dużo też przeglądam różnych portali i duża grupa to też fanboje Sony którzy już teraz "walczą" o to aby The Last of Us Part II zostało grą roku 2020 co moim zdaniem gry z taką mechaniką i gameplayem w ogóle na to nie zasługują.
Kolejna teoria, która kupy się nie trzyma. Obie gry jeszcze nie wyszły, a ty już gdybasz, która zostanie grą roku?
 
Trafiłem w 10?, sebogothic na portalu cd-action napisałeś:

Czuję się jak relikt poprzedniej epoki. Kiedy ja chodziłem do szkoły to nikt na lekcjach biologii nie kwestionował faktu, iż są dwie płcie: kobieta i mężczyzna. Nie słyszałem nic o binarnej bądź niebinarnej płci.

Tutaj tego nie napisałeś ale pomyje na gameplay wylewasz także w mojej teorii musi coś być.
 
Trafiłem w 10?, sebogothic na portalu cd-action napisałeś:

Czuję się jak relikt poprzedniej epoki. Kiedy ja chodziłem do szkoły to nikt na lekcjach biologii nie kwestionował faktu, iż są dwie płcie: kobieta i mężczyzna. Nie słyszałem nic o binarnej bądź niebinarnej płci.

Tutaj tego nie napisałeś ale pomyje na gameplay wylewasz także w mojej teorii musi coś być.
Panie co pan gadasz?
 
Top Bottom