Cyberpunk 2077 - Dyskusja ogólna

+
Takie porównanie z reddita. Aż się z nostalgii łezka w oku kręci.
Ludzie mają w zwyczaju patrzeć na przeszłość przez różowe okulary. Jedyne co można pod względem kampanii marketingowej porównywać, to okres 2013-14 i 2018-2019, bo zarówno 2015, jak i 2020 obejmują lub będą obejmować materiały wypuszczone w ostatnich miesiącach przed premierą, więc porównać ich póki co nie można, bowiem jeszcze nie wiadomo jakie materiały promocyjne pojawią się w tym roku.

W takim razie lista powinna wyglądać tak:

  • Jun 10, 2013 : Debut Gameplay trailer
  • Aug 14, 2013 : Killing Monsters video
  • Dec 9, 2013 : Wild Hunt - VGX Trailer
  • Jun 5, 2014 : Sword Of Destiny Trailer
  • Aug 13, 2014 : Downwarren” gameplay ( about 6 minutes live gameplay)
  • Aug 19, 2014 : Live Gameplay ( 35 min)
  • Oct 24, 2014 : ”The Trail” ( Opening Cinematic )
  • Dec 5, 2014 : Elder Blood Trailer
A teraz lista materiałów promocyjnych z Cyberpunka z okresu 2018-2019:

Jun 10, 2018 - Debut Trailer E3 2018
Aug 27, 2018 - Live Gameplay (48 min)
June 9, 2019 - E3 2019 CGI Trailer
June 9, 2019 - Gameplay Teaser
Jul 2, 2019 - Chippin' In by Samurai
Aug 23, 2019 - Never Fade Away by Samurai
Aug 30, 2019 - Deep Dive video (14 min)
Dec 13, 2019 - Grimes promotional video

Jak widać, nie ma różnicy (albo znaczącej różnicy, jeżeli nie liczysz piosenek Samuraia) pomiędzy liczbą promocyjnych materiałów. Ba, w przypadku Cyberpunka do końca 2019 pokazano publicznie więcej materiału z rozgrywki niż z Wiedźmina 3 do końca 2014. Obie kampanie charakteryzowały znaczące przerwy pomiędzy kolejnymi materiałami, a z Wiedźmina 3 nie pokazano publicznie w ogóle dwóch z trzech zaprezentowanych prasie gameplayów.

Takie same przeczucie miałem na początku 2015 że przesuną Dziki Gon (kto ciekaw może poszperać na forum pewno znajdzie) i się stało niedługo przed premierą z lutego 2015 zrobił się maj 2015.

Dziki Gon został przesunięty z lutego na maj w grudniu 2014.
 
obsuwa jest mało realna, bo zostały właśnie 3 miesiące do premiery, a dla CDP nawet dwa. Muszą wydać golda przynajmniej 1 m-c przed premierą, żeby wszystko, wszędzie porozsyłać. Oczywiście wszystko jest możliwe i mogą napisać, że niestety nie uda im się w terminie wydać.
 
@Shavod Z tego co widzę, to Wiedźmin miał jeszcze jakieś dwa dzienniki deweloperskie. Co prawda Cyberpunka też dostał jeden z Mikiem Pondsmithem, ale to było w 2013 roku, a sam materiał traktował raczej ogólnie o świecie, niż o samej grze. Przy Cyberpunku też jest jednak trochę inne wrażenie oczekiwania, bo sam tytuł został zapowiedziany właśnie już w 2013 roku. Chociaż wtedy to większość na tym forum żyła raczej Wieśkiem :p Samo uniwersum jest też (przynajmniej dla mnie) czymś nowym, a gra dość znacznie będzie się różniła od wcześniejszych produkcji Redów. Także jakby więcej niewiadomych i większy głód informacji.
 
No też mnie to zaczyna irytować. Konto na twitterze milczało od sylwestra aż do dziś i kiedy człowiek się nastawia na jakąś ciekawą wiadomość oni rzucają wzmiankę o zniżkach na wiedźmińskie gadżety w sklepie. Albo szykują grunt pod wysyp materiałów (robiąc to e sposób dziwny, zabijają hype i irytują) albo ogłoszą przesunięcie premiery gry, albo gra jest w takim stanie, że tam nie ma nawet fragmentu dorównującego jakością pierwszemu gameplayowi. Tu taka mała uwaga z mojej strony. NIC co później pokazali REDzi, nie ważne czy screeny, czy gameplay deep dive nie dorównywało pierwszemu gameplayowi. Pod względem graficznym deep dive wygląda dużo gorzej. Wystarczy spojrzeć na tekstury skóry postaci, czy oświetlenie.
 
Kampania marketingowa to nie tylko materiały z gry. W to przecież wchodzi masa innych działań. Był event w Warszawie, pojawia się sporo konkursów, pojawiają się zabawy w "podchody", cały czas coś się dzieje i z pewnością będzie to narastać.
Dodatkowe materiały będą się pojawiać. Czasem granie na naszej cierpliwości to też element kampanii ;) Też nie mogę się doczekać na więcej. Mam nadzieję, że nie będzie zmiany terminu, aczkolwiek nie ma w tym jeszcze niczego złego. Wolę poczekać dłużej by dostać lepiej dopracowany produkt.
Post automatically merged:

Widziałem pełen gameplay, na którym bazował Deep dive. Na żywo wygląda bardzo dobrze. Materiał na yt sporo traci. Nie powiedziałbym, że wygląda gorzej od pierwszego gameplaya.
@kuba_21 a materiał mówiący o muzyce w grze
 
Last edited:
No też mnie to zaczyna irytować. Konto na twitterze milczało od sylwestra aż do dziś i kiedy człowiek się nastawia na jakąś ciekawą wiadomość oni rzucają wzmiankę o zniżkach na wiedźmińskie gadżety w sklepie. Albo szykują grunt pod wysyp materiałów (robiąc to e sposób dziwny, zabijają hype i irytują) albo ogłoszą przesunięcie premiery gry, albo gra jest w takim stanie, że tam nie ma nawet fragmentu dorównującego jakością pierwszemu gameplayowi. Tu taka mała uwaga z mojej strony. NIC co później pokazali REDzi, nie ważne czy screeny, czy gameplay deep dive nie dorównywało pierwszemu gameplayowi. Pod względem graficznym deep dive wygląda dużo gorzej. Wystarczy spojrzeć na tekstury skóry postaci, czy oświetlenie.

Byłem na spotkaniu społeczności w Warszawie i miałem okazję zobaczyć pełne demo z tego roku, i mogę poręczyć, że gra prezentuje się bardzo dobrze (o wiele lepiej niż na udostępnionym materiale). Oczywiście nie obyło się bez błędów, ale w wielu miejscach wyglądało lepiej od dema z 2018 (zwłaszcza pod kątem oświetlenia.

Mi kampania Cyberpunka coraz bardziej przypomina kampanię Death Stranding, gdzie dopiero bliżej premiery podane zostały szczegóły (oczywiście nie wszystkie) rozgrywki. Zresztą niedługo powinien się odbyć hands-on event jak to było w przypadku W3 więc powinniśmy dostać jakieś materiały.
 
Studio zapowiadało już lata temu, że z marketingiem na ostro chce ruszyć tuż przed premierą. Z Wiedźmina było niby sporo materiałów, ale częścią z nich REDzi zrobili sobie krzywdę, bo rzucali obszerne zajawki gry, która wciąż była w procesie tworzenia - iteracje silnika graficznego, fragmenty fabuły i ficzery - to wszystko ulegało zmianie właściwie do samego content locka, a nawet po nim na wariata dodawano jeszcze do gry zawartość. I później mierzyli się z pretensjami od community, że dlaczego tak, a nie inaczej.

Imo lepiej, żeby skupili się na dopieszczaniu produktu i pokazali go, jak już będzie gotowy i sprosta ich oczekiwaniom. Niech chwalą się czymś, z czego są zadowoleni.
Premiera lada moment, prędzej czy później machina marketingowa ruszy i domyślam się, że Cyberpunk będzie na nas wyskakiwał z lodówki.
 
Last edited:
Dziki Gon został przesunięty z lutego na maj w grudniu 2014.
Pamięć potrafi być zawodna, co nie zmienia faktu że taka przedłużająca się cisza przekonuje mnie ze obsuwa jest bardziej możliwa niż się niektórym wydaje.
 
przedłużająca się cisza przekonuje mnie ze obsuwa jest bardziej możliwa niż się niektórym wydaje.

Obsuwa jest zawsze możliwa, marketing nie ma z tym nic wspólnego. Developing to organiczna rzecz, absurdalna liczba zmiennych, które zaczynają się łączyć w całość relatywnie blisko premiery.

Gdyby Redzi spodziewali się obsuwy, to ogłosili by zmianę daty premiery, a nie bawili się w jakieś psychologiczne gierki ze spowalnianiem marketingu w celu "tłumienia ciosu".
 
Z tymi zmianami w czasie tworzenia gry to juz odpada, bo się nauczyli, że przy każdym gameplayu jest info wiec argument ze sie boją odpada, to raz. Dwa , pokazali gameplaye dla nielicznych i każdy był zadowolony i co ?i cisza. Po 3 marketing to byt oddzielny i zadzi się swoimi prawami. Po 4 uważam ze juz nie zmienią daty, zostaly im 2 m c, przesunięcie premiery teraz prawdopodobnie odbije im sie na kursie. Po 5 wg mnie chcą wycisnąć jak najwięcej z preorderow
 
Z tymi zmianami w czasie tworzenia gry to juz odpada, bo się nauczyli, że przy każdym gameplayu jest info wiec argument ze sie boją odpada, to raz.

Niekoniecznie, podczas zamkniętych pokazów mają więcej kontroli nad przepływem informacji o grze już nie mówiąc o tym, że mała ilość materiału ogranicza zdolności społeczności do porównywania tego co było przed premierą do gotowego produktu.

Dwa , pokazali gameplaye dla nielicznych i każdy był zadowolony i co ?i cisza.

Te gameplaye są częścią ich obecności na różnych konwentach, za które ludzie płacą. To coś takiego jakby oczekiwać, że Pyrkonowa Maskarada lub koncerty Percivala będą dostępne dla każdego pomimo tego, że nie był na Pyrkonie (chociaż jeżeli dobrze pamiętam to Pyrkon eksperymentował ze streamowaniem Maskarady, ale nie wiem czy wciąż to robią i na jaką skalę).

Po 4 uważam ze juz nie zmienią daty, zostaly im 2 m c, przesunięcie premiery teraz prawdopodobnie odbije im sie na kursie.

Przesunąć premierę można zawsze, nawet na 2 miesiące przed. Lepiej przesunąć premierę i stracić trochę na giełdzie niż wypuścić zepsutego bubla i stracić więcej (już nie mówiąc, że CDPR bez swojego wizerunku w społeczności miałby o wiele ciężej).

Po 5 wg mnie chcą wycisnąć jak najwięcej z preorderow

I dlatego prosili ludzi, żeby nie zamawiali gry jeżeli mają jakiekolwiek wątpliwości (co nie zmienia faktu, że pieniędzmi przed premierą nie pogardzą).
Post automatically merged:

Chyba coś się ruszyło, w najnowszym filmie Gameranx komentator wspomina o osobie z redakcji, która grała w Cyberpunka. Oczywiście jest to niepotwierdzone całkiem możliwe, że była to pomyłka, ale może to też oznaczać, że hands-on event już się odbył.


Informacja została wspomniana w okolicy 12:14.
 
Last edited:
Myślę, że jednak może się coś niedługo pojawić, bo tutaj Adam Kiciński wspominał o wrażeniach dziennikarzy, które mają się pojawić na początku roku.
„Mocnej dawki (nowych informacji o grze – PAP) należy spodziewać się na początku przyszłego roku, kiedy pojawi się preview. Wtedy dziennikarze branżowi będą już grali i pisali o tym”
 
Myślę, że jednak może się coś niedługo pojawić, bo tutaj Adam Kiciński wspominał o wrażeniach dziennikarzy, które mają się pojawić na początku roku.

Wychodzi na to, że w najbliższym czasie się dowiemy. W przypadku W3 chyba też tak było, że o hands-on dowiedzieliśmy się po fakcie.
 
Wychodzi na to, że w najbliższym czasie się dowiemy. W przypadku W3 chyba też tak było, że o hands-on dowiedzieliśmy się po fakcie.
Przy Wiedźminie 3 pojawiały się trochę wcześniej przecieki od YouTuberów, że wybierają się w odwiedziny do siedziby CD Projektu.
 
Ech... Ale tak czy siak Kiciński wspominał o tych wrażeniach dziennikarzy na początku roku. Chyba, że coś się w międzyczasie zmieniło.
 
Ech... Ale tak czy siak Kiciński wspominał o tych wrażeniach dziennikarzy na początku roku. Chyba, że coś się w międzyczasie zmieniło.
Myślę, że nawet jeżeli gra zostałaby opóźniona, ale event, na którym dziennikarze mieliby ograć tytuł byłby zaplanowany na początek roku, impreza i tak by się odbyła. Jeszcze zanim Wiedźmin 3 został opóźniony z lutego na maj, hands ony były już zaplanowane na styczeń i ostatecznie w tym terminie nadal się odbyły.
 
Tak sobie porównuję concept arty z gry z efektem końcowym i muszę stwierdzić, że gdyby trzymali się stylistyki z conceptów, to gra wyglądałaby zdecydowanie oryginalniej i ciekawiej. Wyglądało to wszystko bardziej futurystycznie i brudno. To na co się zdecydowali wygląda po prostu zwyczajnie, niema tam praktycznie nic oryginalnego. Szczerze powiem, że nie podoba mi się obecna stylistyka, przynajmniej design postaci, bo jest płaski i i nudny (Lizzy Wizzy w szczególności). Czuć sztuczność i inspiracje GTA. Takie mainstreamowe podejście do gatunku. Ma być zrozumiale, bezpiecznie pod względem designu i nie może zbytnio szokować.
 
Top Bottom