Cyberpunk 2077 - Dyskusja ogólna

+
No właśnie zwalenie z nóg byłoby również wtedy, gdyby udało im się wprowadzić mechanikę TPP i FPP, zgrabnie je połączyć i zapewnić grywalność obu trybów. To się (prawie) udało w "słabej" grze z 2011. Teraz mamy 2018, więc czas najwyższy, żeby takie rozwiązanie działało również w "skompikowanej" grze...


Nie mówię, że Skyrim jest słaby. Tylko stawiając na pewną dowolność, sprawiamy, że szczegółowość poszczególnych elementów staje się mniej atrakcyjna. Nie mówię, też że ten sposób podejścia do rozgrywki jest gorszy- jest po prostu inny i dobrze, że powstają różnorodne pod takim względem gry.
 
Perspektywa w Skyrimie dzieli się na główną (fpp) i robioną na kolanie (tpp). Rozgrywka u Redów jest u podstaw projektowana pod FPP, włączając system dialogowy i działanie wszczepów. To naprawdę nie jest łatwe, szybkie, proste i przyjemne.
Tu przyznaję rację, w sumie zapomniałem o tych wszystkich wszczepach do oczu i usprawnieniach, których działanie odczuwamy tylko z punktu widzenia postaci...
Czyli dialogi też będą w fpp?
Co do dialogów, to wg oficjalnych informacji będą się dzielić na 2 rodzaje - jako oglądane z pierwszej i trzeciej osoby. Podejrzewam, że te z 3 osoby będą miały formę cutscenek, bez możliwości przeklikiwania, wybierania opcji dialogowych czy poruszania postacią lub kamerą. Z kolei pierwszoosobowe mają pozwalać na pewną swobodę, poruszanie się lub rozglądanie, co ma zresztą skutkować odpowiednią reakcją rozmówcy.
 
Dopóki nie zobaczę gameplay'u, to nie oceniam, ale na chwilę obecną bardzo mi się to nie podoba. O ile przełknąłbym rozgrywkę w fpp, to dialogi mogliby zostawić ''kinowe'' jak w wiedźminie.
 
W sumie taki system RPG z widokiem z oczu postaci i dialogami z tejże perspektywy kojarzy mi się... z serią Far Cry. Całkiem nieźle tam to wyszło. Można się co prawda kłócić, czy FC to RPG, jeśli tak, to na pewno bardzo okrojony, ale jakieś tam elementy są. Duży, otwarty świat, punkty doświadczenia, umiejętności, ekwipunek, side-questy itp.
 
W sumie taki system RPG z widokiem z oczu postaci i dialogami z tejże perspektywy kojarzy mi się... z serią Far Cry. Całkiem nieźle tam to wyszło. Można się co prawda kłócić, czy FC to RPG, jeśli tak, to na pewno bardzo okrojony, ale jakieś tam elementy są. Duży, otwarty świat, punkty doświadczenia, umiejętności, ekwipunek, side-questy itp.
Tylko opcji dialogowych brakuje :D
 
W sumie taki system RPG z widokiem z oczu postaci i dialogami z tejże perspektywy kojarzy mi się... z serią Far Cry.


No to masz dziwne skojarzenia, bo Far Cry od Ubi jest takim rpg, jak Cyberpunk będzie samochodówką, dialogi będą zarówno w TPP jak i FPP zależy od sytuacji z tego co przeczytałem z relacji po pokazie. Jest bardzo nie na miejscu dawanie Skyrima jako RPG przykładowego z TPP/FPP bo to zupełnie inny typ gry niż CP i w zasadzie nie ma sensu porównywać, najbliżej rzekłbym w pewnych założeniach do pierwszego Deus Ex jeszcze od Ion Storm.

Mieliśmy tam właśnie część dialogów w FPP część w TPP, a rozgrywka była w całości w FPP, co prawda nie było tam żadnych aut, ale ze wszystkich Deusów można powiedzieć że jedynka jest najbardziej rpg-owa, że mozna śmiało powiedzieć że to rpg-fpp a nie shooter-rpg.

Skyrim to zaś zupełnie inny rpg nastawiony na przede wszystkim eksploracje z miałką fabuła i kiepskimi NPC-ami oraz słabymi zadaniami.
Cyberpunk zapowiada się na coś zupełnie innego rpg, nastawiony przede wszystki na fabułe, ciekawe zadania, ciekawych NPC, zwiedzanie nie jest tak priorytetowe jak w Skyrim, więc jakiekolwiek porównanie jest mocno nie na miejscu.
 
No to masz dziwne skojarzenia, bo Far Cry od Ubi jest takim rpg, jak Cyberpunk będzie samochodówką

Dlatego właśnie napisałem, że jest RPG bardzo okrojonym. Ale trochę elementów w sobie ma. Far Cry 3 i 4 były dla mnie bardziej RPG-ami niż Deus Ex: HR (jedyny, w którego grałem). Albo przynajmniej w takim samym stopniu.
Jeśli chodzi o dwie formy dialogów to zdaję sobie z nich sprawę, pisałem o tym parę postów wyżej.
W każdym razie podałem Far Cry głównie jako przykład dobrze wyreżyserowanych dialogów FPP, powiedziałbym - rewelacyjnie. Problem leży w braku możliwości podejmowania decyzji, każdy dialog jest w sumie cutscenką. Z tego co zrozumiałem, niektóre dialogi będą wyglądały trochę jak w Alien: Isolation (nie mam osobiście lepszego porównania), czyli że my sobie chodzimy, dotykamy przedmiotów itp, jednocześnie prowadząc dialog z drugą osobą. Może tylko bez takiej swobody, żeby nie dochodziło do absurdalnych sytuacji (rozmawiasz z szefem korporacji, skacząc mu na głowie).
 
Przecież w Far Cry'ach praktycznie nie ma wyborów, które by wpływały na cokolwiek. Możliwość odblokowywania zdolności za punkty doświadczenia i tworzenie przedmiotów to nie RPG :p

Aż przeczytałem na Wikipedii obszerny artykuł czym jest "Komputerowa gra fabularna - cRPG". Nie ma tam praktycznie słowa o wyborach. Jest za to sporo o wcielaniu się w postać, walczeniu z przeciwnikami, kreowaniu i rozwijaniu postaci, zdobywaniu umiejętności itp. Do tego w Far Cry pojawiło się mnóstwo side-questów, których z Deus Ex nie pamiętam. Cenię również w RPG-ach otwartość świata - Far Cry bije Deusy na głowę. Więc wychodzi na to, że erpeg erpegowi nierówny, wszystko zależy od punktu widzenia.
"Gra ma zwykle przygotowaną z góry fabułę, często nieliniową, czasami podzieloną na kilka mniejszych części (niekiedy zwanych rozdziałami). Zazwyczaj niemożliwe jest ukończenie danego rozdziału bez wykonania pewnych określonych zadań"
wszystko się zgadza.
Wybory w Far Cry jakieś tam były, chociażby decyzja czy w danej misji pomagać Amicie czy Sabalowi. Nasze wybory kształtowały późniejsze nastawienie obu postaci do bohatera.
 
Far Cry bije Deusy na głowę..Więc wychodzi na to, że erpeg erpegowi nierówny(...)

Rada na przyszlość nie powtarzaj tego nigdzie serio, Far Cry jest jest tytułem z elementami rpg, ale do rpg to mu daleko, cóz nie będe nic mówił, ale jak się pisze takie zwroty to lepiej mieć głębsze rozeznanie w tytułach ktore się wypomina, Deus Ex to jeden z lepszych tytułow rpg w historii, i to w wielu liczących się zestawieniach wszech-czasów jeśli idzie o gaming, no ale skoro nie miałeś styczności to lepiej nie wrzucać tak wszystkiego do jednego worka sformułowaniem że Far Cry bije Deusy na głowe, i FC nie jest w zasadzie tytułem rpg, mylisz gatunki.
 
Rada na przyszlość nie powtarzaj tego nigdzie serio

Wyrwać z kontekstu to nie problem, ja to powiedziałem wyłącznie w kwestii otwartości świata. Skoro uważasz, że Deus miał większy i bardziej otwarty świat niż Far Cry, to winszuję.
 
Futuryzm - technologie, życie społeczne.
Jeśli chodzi o technologie to są: wszczepy, latające pojazdy, ekrany holograficzne, roboty.
Czy będzie coś więcej? Coś będzie zaskakiwać na każdym kroku i będzie można poczuć się faktycznie jak ktoś ze średniowiecza w naszym aktualnym świecie?

Chodzi też o wpływ technologii na codzienne życie. Jakaś tam muszelka z jednego filmu była tematem w niektórych miejscach na lata. :)
Jakieś dziwne zachowania na ulicy czy w domach które wyjaśniają się dopiero po poznaniu technologii czy kultury(w tym memów).

Obecnie problemem społecznym jest gapienie się w telefon, dawniej w telewizor, w przyszłości będzie pozoranctwo(punk)?
Czy może będą w grze przedstawione historie dzieci czy dorosłych, którzy odpłynęli do świata VR na miesiące/lata(zakładam że pokazano tego tylko dlatego że jest to takie super future)?
Albo może "wielki" powrót z gwiazd jakiegoś astronauty?
Ale nie chodzi tylko o problemy społeczne, ale właśnie też w ogóle sposób myślenia, zachowania ludzi, miasta.

Materiałów w kulturze jest masa to więc wydaje mi się że nie powinienem się martwić?

A jednak w trailerze jest głównie punk plus technologia ale raczej taka oczywista, która nie robi żadnego wrażenia, albo z kolei wszczep sprowadzający się do funkcji skanowania otoczenia - taka funkcja jest w każdej grze, nieważne jak nazwana - to nic nie wnosi.


Pomysł ze zbrojną opieką medyczną jest taki "gruby" a co z subtelnościami?

Nie chodziło mi o proponowanie jakichś konkretnych rozwiązań, ale bardziej o zwrócenie uwagi: nie tylko punk i technologia rozgrywkowa ale też szeroko rozumiany futuryzm na każdym kroku.
 
REDzi co wyście zrobili dla Yonga!, facet teraz nie potrafi się wysłowić tak go rozwaliła prezentacja, bedzie dochodzić do siebie przez kilka dni :)


Słychać po samym głosie jak mu sie łamie że cięzko mu określić dokładnie jakie wrażenie wywarło na nim demo. Dobre i szczere.
 
Płotka będzie równie kapryśna! Olej będzie brać czy bardziej problemy z układem kierowniczym? ;)
IMG_20180615_150825.jpg
 
Hmm...Redzi podali kto został nowym reżyserem gry po odejściu Kanika te 2 lata temu? Bo szukałem tej informacji i nigdzie nie mogłem znaleźć co wydaje mi się lekko dziwne.
 
Mam pomysł aby była opcja aby (podczas walki ale i nie tylko) można było stworzyć i wysłać swój hologram (wyglądałby dokładnie jak my) aby zmylić przeciwników itp. Przeciwnicy skupiliby się wtedy na hologramie a nie na nas. Można by tak robić wiele razy by przeciwnicy czuli się osaczeni i zdezorientowani.
 
Top Bottom