Cyberpunk 2077 - Dyskusja ogólna

+
Streszczenie streamu z spotkania z inwestorami z Twitcha, przetłumaczone z reddita.

  • Na początek puszczono jeszcze raz demo, do sceny w mieszkaniu V.
  • Zaczęto rozmawiać o przychodach i pieniądzach.
  • Gra jest grywalna od początku do końca, ale wymaga jeszcze mnóstwa szlifów. Niektóre rzeczy mogą się zmienić, nie dlatego bo są złe, ale po to by były jeszcze lepsze.
  • Spytano na ile procent gra jest gotowa, ale nie Redzi nie chcieli o tym mówić. To co widzieliśmy na demie było dopracowanym fragmentem gry, reszta potrzebuje dalszych prac.
  • Inna gra AAA jest w fazie prac. Wyjdzie po Cyberpunku, na którym zespół jest skupiony w 100%. Tytuł zostanie ogłoszony jeszcze przed premierą CP2077.
  • Powiedziano, że postęp prac nad Cyberpunkiem jest szybszy niż przy Wiedźminie 3, ale jednocześnie nowy projekt jest o wiele bardziej ambitny. Oznacza to, że okres pomiędzy opublikowaniem dema, a premierą gry może być nieco podobny jak do tego przy Wiedźminie.
Ostatnie zdanie jest dość zagadkowe, ale szanse na premierę w 2019 chyba całkiem wzrosły.
 
Mimo że prace nad tytułem postępują szybciej niż przy W3 to nie liczyłbym i tak na premierę w 2019 z prostej przyczyny, większy rozmiar gry to i też znacznie więcej pracy w beta testach i czyszczenie z bugów, bo jednak skala projektu większa.

Powiedzmy że za rok o tej porze będziemy mieć CP zrobionego w 90% to nie oznacza że tytuł już niemal gotowy bo te ostatnie 10% ta polerka, ostatnie szlify są najważniejsze. Dlatego też wole aby tytuł wyszedł w 2020 tym samym ograniczając crunch w studiu do możliwie minimum, aby nie skończyło się tym że tytuł pojedzie do tłoczni, a ze studia nagle ucieknie połowa pracowników albo nie nie wyrażą chęci przedłużenia umowy, bo będą wykończeni Cyberpunkiem.
 
Mam nadzieję że Cyberpunk nie będzie jak Wiedźmin 3 pod względem modów bo gra ma dużo większy potencjał w tym kierunku, ale prawdopodobnie nie ma na to szans.
 
Witam.

Właśnie skończyłem oglądać gameplay cyberpunk2077 i chciałbym zadać kilka pytań skierowanych do CDPR. Część pytań może być nietypowa/nierealna wszakże cyberpunk dzieje się kilka lat do przodu.

KOSMETYKA
1. Wspomnieliście że przy tworzeniu postaci będzie można wybrać tatuaże, czy podczas rozrywki będzie można to usunąć, zmienić lub czy będzie można zrobić sobie np. świecący tatuaż, tatuaż który się przemieszcza?

2. Czy bohaterowi będzie odrastać broda, włosy? Czy będzie można to zgolić?

3. Czy będzie można zaimplementować modulator głosu bohatera? Ciekaw jestem czy będę mógł mieć głos jak członkowie maelstrom. Jeszcze ciekawiej by było gdybym miał głos jak Claptrap z borderlands 2.

4. Czy będzie można zmienić kolor interfejsu podczas rozrywki (nie chodzi mi o opcje)? Na gameplay'u interfejs jest czerwony, ja bym chciał np. purpurowy.

5. Zakładam że będzie można wybrać kolor skóry bohatera, zastanawia mnie tylko czy będzie miało to wpływ na fabułę?

POGODA
1. Pod koniec gameplay'u mamy okazję zobaczyć miasto nocą. Co ciekawe noc jest pochmurna a w związku z tym miejskie światła odbijają się od chmur, najczęściej taka pogoda pojawia się podczas zimy. Zastanawia mnie czy będziemy mogli zastać noce bezchmurne, gwiezdne i czy noc wtedy będzie ciemniejsza.

2. A skoro mowa o zimie, czy w grze będą występować jakieś pory roku? Jeśli tak, to czy będzie zmieniała się w raz postępem fabuły (jak np. Mafia 2), czy zwyczajnie będziemy mogli przespać pół roku w mieszkaniu i zauważymy zmiany. Wiem że to jeszcze zależy od położenia miejscowości od równoleżnika, ale w np. Egipcie może spać śnieg.

3. Czy będzie jakaś % szansa że piorun uderzy w gracza i czy będzie miało to wpływ na fabułę oraz wygląd postaci?

4. Czy warunki pogodowe będą utrudniać/ułatwiać wykonywanie zadań?

RELIGIA
1. W pewnym momencie gameplay'u możemy zauważyć dwóch gości którzy wyróżniają się na tle innych, mi wyglądają na mnichów, w innym momencie członek maelstorm po odstrzeleniu nogi strzelbą woła Chrystusa. Zastanawia mnie czy w grze będzie islam, hinduizm, buddyzm, satanizm itd. i czy będą miały jakiś wpływ na grę.

2. Czy w grze będą występować konflikty na tle religijnym?

3. Czy wystąpią jakieś religie które obecnie nie istnieją ale przewidujecie że może w przyszłości powstać?

4. Kto wg. was w 2077 roku będzie papieżem?

5. Czy Żydom udało się wybudować przed 2077 roku trzecią świątynie jerozolimską?

6. Czy w Night City będzie jakaś religia dominująca? Czy będzie się wyróżniać?

SPORT
1. Czy będą występować jakieś dyscypliny sportowe? Może znajdzie się miejsce na Olimpiade (która załóżmy że, odbyła się w 2065 w Night City)?

PS. liczę na skocznię narciarską :p

2. Będzie można dołączyć do jakiegoś fanklubu piłki nożnej lub innej dyscypliny sportowej? Jeśli tak to czy będzie miał jakiś wpływ na grę?

ROZRYWKA
1. Czy w grze będzie można używać spadochronu i wingsuit?

2. Czy w grze będzie można wejść do każdego lub prawie każdego mieszkania?

3. Czy w grze będzie można tuningować pojazdy?

4. Czy będzie można dostać się na szczyt każdego wieżowca?

5. Czy w grze będą występować dzieci? Czy będziemy mieli okazję zobaczyć wpływ miasta, gangów i ludzi na ich dorastanie? Czy dzieci będą miały cyberwszczepy?

6. Czy będę mógł w grze pójść do sklepu i kupić kasety magnetofonową by puścić muzykę w samochodzie? Czy wg. was w przyszłości dalej będziemy używać płyty winylowe, cd, dvd lub kaset magnetofonowych?

7. Czy w grze będą występować jakieś zwierzęta? Będzie można mieć psa, kota lub chomika? Czy będzie miało to wpływ na bohatera?

8. Czy w grze wystąpią inne środki zarobku po za wykonywaniem zleceń? Jeśli tak to jakie?

9. Czy w grze będę mógł okradać, kraść?

10. Czy w grze będziemy mogli zauważyć bannery reklamowe, firmy które wg. was dotrwają do 2077 roku? Może baner World of warcraft lub Wiedźmina?

11. Czy będzie można modyfikować/ulepszać broń i wszczepy?

12. Czy w grze będzie coś w rodzaju raidu lub instancji? Miejsca które wymagają współpracy z innym graczem?

13. Czy w grze będą elementy survivalowe?

PRAWO I POLITYKA
1. Wspomnieliście że nie będzie można używać SAMOWOLNIE z pojazdów latających (by nie latać po za Night City), ale czy rozważyliście taką możliwość że, w przyszłości prawo i konstytucja może się zmienić? A co gdyby z godnie z prawem Kalifornii byłby zakaz opuszczania miast drogą powietrzną bo po za miastem rozlokowane są działka (Gaussa?) które odstrzelają latający pojazd chociażby po to by nie przemycać?

2. Czy w grze występuje pojęcie "Humanitaryzm"?

3. Czy będzie można kupić wszczepy lub bronie które są zakazane (na tamte czasy) przez konwencje genewską?

4. Kto wg. was w 2077 roku będzie prezydentem Stanów Zjednoczonych?

5. Czy polityka będzie miała wpływ na świat i gracza?

6. Czy wg. was w przyszłości będzie można klonować wymarłe gatunki zwierząt? Czy owe zwierzęta będą występować w grze? Co na to prawo?
 
Last edited:
jedno trzeba przyznać CP2077 jeśli już coś nowego pojawia się, to bije to rekordy oglądalności.
Tak było z trailerem E3 2018, który wręcz liczbą wyświetleń pobił konkurencje, tak jest i teraz.
Brawa dla CDPR Gameplay z CP2077 w ciągu 2dni obejrzalo więcej ludzi niż w ciągu 3tygodni gameplay z RDR2 !
Zresztą takich rekordów jest więcej i można by to mnożyć mnożyć.
Tak sobie pomyślałem jeśli pełny produkt sprosta obecnym oczekiwaniom, to potencjał sprzedażony jest szczerze prze-okrutny i stwierdzenie że jest większy niż Wiedzmin3 jest mocną kurtuazją.
W przeciwnieństwie do Wiedzmina CP ma szanse sprzedać się znacznie lepiej w USA a w szczególnosci w Japonii ! tam sprzedaż może być baardzo konkretna, a to rynek bardzo chłonny i z potencjalem, aż się boje tej sprzedaży. no ale to odległe terminy.
 
Myślicie, że w oprogramowaniu naszego/naszej V znajdą się takie smaczki jak np. komunikaty "baza wirusów została zaktualizowana", albo trzeba będzie instalować specjalne programy, by blokować natrętne reklamy itp? To chyba byłoby fajne urealistycznienie tej całej cyber otoczki :p To jest dopiero ponura wizja przyszłości, a nie jakieś tam zatracanie człowieczeństwa.
 
a ja bym chciał żeby w trybie cooperative nie było jak w dying light że wszyscy są tą samą postacią w grze mimo żę kolega stoi obok mnie jest tym samym człowiekiem co ja
 
Witam.

Właśnie skończyłem oglądać gameplay cyberpunk2077 .......


POGODA
1. Pod koniec gameplay'u mamy okazję zobaczyć miasto nocą. Co ciekawe noc jest pochmurna a w związku z tym miejskie światła odbijają się od chmur, najczęściej taka pogoda pojawia się podczas zimy. Zastanawia mnie czy będziemy mogli zastać noce bezchmurne, gwiezdne i czy noc wtedy będzie ciemniejsza.

RELIGIA

2. Czy w grze będą występować konflikty na tle religijnym?

3. Czy wystąpią jakieś religie które obecnie nie istnieją ale przewidujecie że może w przyszłości powstać?



ROZRYWKA


2. Czy w grze będzie można wejść do każdego lub prawie każdego mieszkania?


4. Czy będzie można dostać się na szczyt każdego wieżowca?


7. Czy w grze będą występować jakieś zwierzęta? Będzie można mieć psa, kota lub chomika? Czy będzie miało to wpływ na bohatera?


11. Czy będzie można modyfikować/ulepszać broń i wszczepy?

12. Czy w grze będzie coś w rodzaju raidu lub instancji? Miejsca które wymagają współpracy z innym graczem?


PRAWO I POLITYKA
1. Wspomnieliście że nie będzie można używać SAMOWOLNIE z pojazdów latających (by nie latać po za Night City), ale czy rozważyliście taką możliwość że, w przyszłości prawo i konstytucja może się zmienić? A co gdyby z godnie z prawem (...)


4. Kto wg. was w 2077 roku będzie prezydentem Stanów Zjednoczonych?

5. Czy polityka będzie miała wpływ na świat i gracza?
Odnosnie pogody, skoro ma być cykl dnia i nocy i zmienne warunki pogodowe (w tym kwaśne deszcze) to i pewne będzie szansa w nocy na bezchmurne niebo

Religia wydaje się tak "śliskim" tematem że nie będą wchodzić w detale i ryzykować jakimś "urażeniem uczuć religijnych" mimo że to gra i dzieło fikcyjne

Wchodzenie do każdego mieszkania i na każdy budynek, z wywiadów udzielonych w internecie jest 100% pewność że nie wszystkie budynki będą otwarte i dostępne do zwiedzania, tego samego można oczekiwać po dachach wieżowców i nie będziemy mieli do dyspozycji AV aby swobodnie nim latać. Jest to dobrze wytłumaczone faburalnie w lore swiata takie pojazdy są tylko dla najbogatszych (czyli nie dla nas) ale nikt nie powiedział że przelecimy się takim pojazdem jako pasażer.

Z tego co pamiętam to w grze będą zwierzęta, padła taka odpowiedz na twiterze CP

Odnośnie modyfikacji i ulepszania wszczepów, to już widać po gameplayu że będzie taka opcja możliwa.

Rajdy niczym z MP, biorąc pod uwagę że podkreślają mocno iż CP będzie grą SP to wątpie, chyba że po premierze dadzą osobny multiplayer, ale jaka ewentualnie będzie jego forma niewiadomo.

W swiecie Cyberpunka 2020 USA nie istnieją jako państwo znane dziś, ale widać że w 2077 sytuacja się trochę polepszyła skoro Kalifornia ma status wolnego stanu, USA pewno dalej w rozsypce i pod kontrolą korporacji. więc prezydenta USA nie ma.

Cyberpunk z zasady już jest mocno wmierszany w politykę i od niej na pewno nie ucieknie, jak przyznali sami w CDPR CP2077 będzie mocno polityczny.
 
W swiecie Cyberpunka 2020 USA nie istnieją jako państwo znane dziś, ale widać że w 2077 sytuacja się trochę polepszyła skoro Kalifornia ma status wolnego stanu, USA pewno dalej w rozsypce i pod kontrolą korporacji. więc prezydenta USA nie ma.
Przecież normalnie w settingu Night City znajduje się Wolnym Stanie Północnej Kalifornii, nic się pod względem nie zmieniło. I moim zdaniem nic się zmienić nie mogło, bo to jest ten sam świat, który był w CP20, tylko dostosowany bardziej do współczesnej percepcji. Tam nie minęło ponad piećdziesiąt lat.
 

Niezły Easter Egg wyłapany widać 0451 wiecznie żywe.
 
Z ciekawości, któryś Red wspomniał coś o konsolach na jakie będzie gra wydana? W związku z moim kompletnym zniedzielnieniem grania i zepsuciem lapka coraz poważniej myśle o konsoli ale zakup takowej, a później usłyszenie że sorry CP = nextgen byłoby smutne.

Ps. To wcale nie jest tak, że jeden człowiek pająk jest bliski do przekonania mnie do przejscia na konsolową stronę mocy! :cool:
 
Wszelkie doniesienia mówią o pecetach oraz PS4 i X1, a co przyniesie przyszłość to się zobaczy.
Tylko że nie jest tajemnicą że samo studio i prezes mówili nie raz, nie dwa, że silnik jest gotowy na nastepną generacje.
Tym samym można uznać że tylko kwestią czasu jest zapowiedz CP2077 na PS5 i Scarlett co najprawdopodobniej nastąpi jakiś czas po premierze na obecną generacje, zakladając że tytuł wyjdzie w 2020
 
Oficjalnej zapowiedzi kolejnych konsol jeszcze nie było więc zostawmy to w sferze domysłów ;) Grunt, że na chwilę obecną mówi się o PS4 i X1. Co będzie za rok, dwa albo sześćdziesiąt (bo pewnie wtedy wyjdzie gra ;p ) to już inna sprawa.
 
No i tu jest właśnie pies pogrzebany. ;) Nie chce skończyć jak znajomy który kupił konsolę by pół roku później usłyszeć o PS4. :cry:
 
Obejrzałem już gameplay kilkanaście razy, o ile nie więcej i mam kilka przemyśleń:

Świat Gry:

- brakowało mi walających się "żywych trupów" żyjących w Cyberprzestrzeni 24/7 w jakiś brudnych zaułkach miasta Nie jestem pewien czy to jest coś co było w CP2020, jednakże zawsze jak wyobrażam sobie świat przyszłości to widzę właśnie m.in. to.

- gdzieniegdzie za mało "brudu" (dosłownie i w przenośni), za mało śmieci, nie ma żadnych "meneli"? Bezdomni? Ludzie żyjący w skrajnej nędzy? Niby świat dystopijny i dużo tego "Punka" w wyglądzie ludzi, ale traci na wiarygodności przez to, że nie widać tam biedoty. Ma to być świat w którym nie chciałoby się żyć, a ja tu widzę kolorowy, wesoły świat pełen ludzi z różowymi irokezami.

- Miejsca w które można wejść wewnątrz, do środka - mam nadzieje, że te megabudynki to nie tylko zewnętrzne makiety z paroma sklepami w środku ;)

Rozgrywka:

- na co będzie można wydawać EDki oprócz wiadomych ulepszeń do wykokszenia postaci? Nienawidzę kiedy gra nie daje mi zbyt dużych możliwości jeśli chodzi o wydawanie pieniędzy, często kończę linie fabularną z wykokszoną postacią na maxa i 10 milionami kredytów z którymi nie wiadomo już co zrobić. Wiadomo, że będzie można kupować bronie, ulepszenia, samochody i apartamenty - ale co oprócz tego? Może jakieś "tanie rozrywki dla prostych ludzi"? Hazard, prostytutki, minigry, stylowe ciuchy, turnieje walk itp ;) To bym bardzo chciał zobaczyć w pełnej wersji gry!

- właśnie, cyberprzestrzeń! Miodnie, wprost przecudnie wyglądała cyberprzestrzeń w momencie kiedy V wpięła się w gościa Maelstormu. Liczę na to, że Cyberprzestrzeń(jako że jest chyba jednym z głównych filarów cyberpunka) i jej potencjał zostanie wykorzystany do maximum w grze i nie tylko w takim stylu w jakim zrobił to Deus Ex. Liczę na prawdziwą cyberprzestrzeń, w którą będzie można wejść w całości, śmigać po necie w grze, zdobywać tam informacje, szukać ludzi, grać w minigry, być może będzie jakaś misja fabularna związana z tym? Gorąco na to liczę, bez tego to nie będzie dla mnie pełen [Cyber]Punk ;)

- strzelanie jeszcze pewnie ulegnie zmianie, ale tak czy siak tak dołączę do grona malkontentów i powiem tak jak wielu już zauważyło: nie wygląda to zbyt naturalnie, nie czuć mocy...

- jest to podkreślane, że gra jest RPGiem z widokiem FPP z elementami strzelanki, lecz ja na tym gameplayu widziałem dużo akcji, dużo strzelania, mało sensownego gadania, bo teksty Jackiego to typowe teksty pomagiera w stylu partnera z "Zabójczej Broni". Niby taka konwencja bo to cyberpunk i trochę to rozumiem że to takie klimaty, ale jednak brakuje mi tu... [W sumie nie wiem jak to określić. Może skrystalizuje mi się to później.] Niby jest ten wybór, ale w większości przypadków ogranicza się on do oczywistych wyborów - tak przynajmniej jest na gameplay'u. Przydałoby się więcej opcji z klasy Netrunnera (i tutaj znowu cyberprzestrzeń która dałaby dużo dodatkowych opcji typu: opcja ukończenia misji nie wychodząc z apartamentu, czy też będąc daleko fizycznie od celu misji)

- Tryb Coop Online (offline na konsolach byłby super dużym plusem gry, ale wiem że to mało prawdopodobne ;_;) - i specjalne dedykowane misje dla dwóch/czterech graczy <3 To byłoby wprost wyśmienite!

Grafika:
- graficznie gra wygląda cudnie, nie jestem jakimś graficznym fetyszystą, więc o ile rozgrywka będzie miodna to nawet może zbiednieć i mi to nie robi

- o tyle, o ile mi to nie robi to jednak muszę zauważyć, że momentami postaci i budynki wyglądają jak z plasteliny, jak narysowane komiksowo. Dziwny efekt, nie jestem pewien czy to moje oczy czy rzeczywiście to tak wygląda.

Muzyka i oprawa audio:

- nie mam nic do zarzucenia wsio się zgadza ^^ (chcę album Johnny'ego Silverhanda w wersji fizycznej!)

Dałem post tutaj bo to głównie moje wrażenia po gameplay'u(też sugestie i życzenia jak widać), więc nie jestem pewien czy to odpowiedni dział. Niech mnie ktoś poprawi jakby co.
 
Ciekawe według artykułu który podlinkowałem w mediach

"Cyberpunk 2077 doesn’t have a release date. However, based on the developer comments on the game definitely making it on PlayStation 4 and Xbox One, we’d estimate a launch window between late 2019 and early 2020 "

Ciekawe, daty premiery oficjalnie nie ma, ale można powiedzieć że już dość wąsko się określiła w tej plotce, można oczekiwać Q4/2019 - Q1/2020

Troszkę szybciej niż zakładam czyli lipiec/2020 albo jesień 2020,
Chociaż może wyjśc właśnie trochę szybciej z uwagi na zbliżające się Next-Geny, aby jakiś czas po premierze CP2077 na starą generacje ukazała się wersja "augumented" na PS5 i Scarlett.
 
Ostatnio podczas słuchania randomowej playlisty Armina ze Spotify natknąłem się na coś takiego:
Ciekawe czy ten track będzie w gierce.. bo 14 lipiec to świeża data, a jeszcze tytuł daje dużo do namysłu.
Co o tym myślicie?
 
Top Bottom