Cyberpunk 2077 - Dyskusja ogólna

+
Na kanale Polsat Viasat History kolejne programy zapowiada ten sam lektor, który użyczył głosu Jackiemu w polskiej wersji językowej. Aby brakuje żeby powiedział "mano" albo "chica" ;)
 
Tytul posta niczym click bait z gola... A poza tym no fajnie, że będzie. Dodam od siebie ze Judy zagra w serialu..oh wait...to Zmuda zagra ..
 
Tytul posta niczym click bait z gola... A poza tym no fajnie, że będzie. Dodam od siebie ze Judy zagra w serialu..oh wait...to Zmuda zagra ..

d239abe0832ab445d52ccff83f27b8f8.jpg
 
Memy nie na temat powinny być wklejane w innym dziale. Dla mnie wystarczy, że twój temat został skasowany :)
 
Witam. Gram w Cyberpunk 2077 na konsoli. Chodzi o misję Igła W Stogu Siana. Jak widać na załączonym screenie skrzynki są otwarte i nie mam możliwości cofnąć save. Czy muszę od nowa przechodzić grę aby zdobyć trofeum za misję świata otwartego Watson i całego świata a w końcu Platyne? Jest jakaś możliwość aby coś z tym zrobić?
 

Attachments

  • 20210219_122304.jpg
    20210219_122304.jpg
    1.6 MB · Views: 64
Jeżeli nie ma sensu się cofać w zapiszch to została nowa gra niestety. Chyba że znawcy modów się wypowiedzą
 
Posiadacze procesorów AMD, ma ktoś z was jeszcze problem ze spadkami fps ? mam procesor amd ryzen 5 3600x grafa sapphire radeon rx 5700 xt pulse więc wymagania gry spełniam i jakich ustawień grafiki bym nie dał to w niektórych miejscach miasta mam spadki do 20 - 30 fps normalnie mam od 60 do 80 fps w budynkach czy poza miastem nic się dzieje pięknie płynniutko śmiga bez zacięć.
 
Posiadacze procesorów AMD, ma ktoś z was jeszcze problem ze spadkami fps ? mam procesor amd ryzen 5 3600x grafa sapphire radeon rx 5700 xt pulse więc wymagania gry spełniam i jakich ustawień grafiki bym nie dał to w niektórych miejscach miasta mam spadki do 20 - 30 fps normalnie mam od 60 do 80 fps w budynkach czy poza miastem nic się dzieje pięknie płynniutko śmiga bez zacięć.


Również mam/miałem podobnie. Ale co ciekawe w paru innych grach też mam dziwne spadki, jednak zdecydowanie mniej. Nie wiem czy to kwestia Windowsa, czy czegoś innego. W każdym razie czasem jak włączam grę, to mam z 15/20 fps. Wystarczy wyłączyć i włączyć ponownie, lub zresetować komputer by było wszystko dobrze. A w CP miałem dość często taką sytuacje, na szczęście po patchu 1.1/1.2 się to znacznie poprawiło. Wciąż zdarzają się dziwne spadki i to np. na Badlandach, ale zdecydowanie mniej niż przed patchami. Wtedy wystarczy, że wyłączę/zresetuję, a czasem nawet jak menu włączę na 1 minutę i wszystko wraca do normy. Bardzo dziwna sprawa, ale na szczęście coraz rzadziej już mam coś takiego. A jak się zdarzy, to wiem jak sobie poradzić :)
 
Tak przy okazji drugiego przechodzenia gry zauważyłem pewien detal, który wcześniej umknął mojej uwadze.

Otóż w NC są miejsca gdzie urzędują sobie gangi (w większości nic nie robią albo coś demolują) - generalnie gdy się nie wejdzie pomiędzy przysłowiową wódkę i zakąskę wszystko jest niezwykle statyczne. Wyjątkiem są starcia z policją, gdzie te grupy coś robią (jednak tutaj bardzo zawodzi SI jednej jak i drugiej strony).

Ale kilka razy spotkałem ciekawą scenę.

Otóż idąc jakimś zaułkiem natknąłem się na opuszczony plac, gdzie (mniej więcej) w rządku stała grupa jednego gangu, a naprzeciwko drugi. Nie byłoby w tym nic ciekawego gdyby nie to co się później rozegrało. Otóż dwójka ludzi (po jednym z każdej grupy) wyszła naprzeciwko siebie, chwilę gadała, a później zaczęła się strzelanina.
Podobne zajście widziałem gdy z zaparkowanych obok siebie samochodów wyszła grupka ludzi i zaczęli ze sobą gadać.

Widać czasem CP2077 nie jest aż tak statyczny i martwy jak mogłoby się to wydawać.

Jak/jeśli go kiedyś połatają (i poprawią to nieszczęsne SI) może być z tego przyzwoita gra.
 
Tak przy okazji drugiego przechodzenia gry zauważyłem pewien detal, który wcześniej umknął mojej uwadze.

Otóż w NC są miejsca gdzie urzędują sobie gangi (w większości nic nie robią albo coś demolują) - generalnie gdy się nie wejdzie pomiędzy przysłowiową wódkę i zakąskę wszystko jest niezwykle statyczne. Wyjątkiem są starcia z policją, gdzie te grupy coś robią (jednak tutaj bardzo zawodzi SI jednej jak i drugiej strony).

Ale kilka razy spotkałem ciekawą scenę.

Otóż idąc jakimś zaułkiem natknąłem się na opuszczony plac, gdzie (mniej więcej) w rządku stała grupa jednego gangu, a naprzeciwko drugi. Nie byłoby w tym nic ciekawego gdyby nie to co się później rozegrało. Otóż dwójka ludzi (po jednym z każdej grupy) wyszła naprzeciwko siebie, chwilę gadała, a później zaczęła się strzelanina.
Podobne zajście widziałem gdy z zaparkowanych obok siebie samochodów wyszła grupka ludzi i zaczęli ze sobą gadać.

Widać czasem CP2077 nie jest aż tak statyczny i martwy jak mogłoby się to wydawać.

Jak/jeśli go kiedyś połatają (i poprawią to nieszczęsne SI) może być z tego przyzwoita gra.
Poniewaz w grze jest mix generowanego systemu NPC - który właściwie ogranicza się do pieszych poruszających się przy drogach, lub chodnikami, scieżkami z pół generowanym system NPC, gdzie masz ręcznie ustawionych NPCtów, ale losowany jest dla nich model postaci z jakiejś puli, którą stworzono dla danego obszary, dzielnicy. Tak samo zresztą jest z samochodami, które generowane są losowo z puli dla danej dzielnicy/obszaru. Do tego dochodzi jakiś mechanika/skrypt zwiazana z natężeniem ruchu pieszych i pojazdów, dlatego w Watson i jej przemysłowych częściach masz inne samochody niż w City Center np. masz tam więcej ciężarówek - jest jeszcze mechanika generowania liczby przechodniów/samochodów w zależności od pory dnia i nocy, stąd są nawet korki w godzinach szczytu.
Z tego co zauważyłem, większość NPC, które przebywają poza głównym drogami, ścieżkami jest ustawiona ręcznie, tak jak w Wiedźminie. Najlepszy przykład to jak wchodzisz do Misty to wieczorem będzie tam stał gościu na wózku i dwie panie, tylko, że modele za każdym razem będą inne. Ten system jest tez zbugowany, bo gra nie zapamiętuje tych NPC generowanych losowo (dotyczy to pieszych którzy znikają jak się obrócisz w druga strone i tych ustawionych statycznie ręczne, bo wystarczy, że się obrócisz to NPC zostaną, ale zmienią się modele).
To co zrobiono w grze nie jest jakieś głupie, jak niektórym się wydaje, tylko jest mocno niedoszlifowane.
W grze są random eventy, ale nie ma ich tyle, że są na każdym rogu i w każdej alejce, skala miasta jest trochę inna od tego co było w innych produkcjach, a gracze są chyba przyzwyczajeni, że co 100 metrów musi być jakaś znajdźka albo walka.
 
@maniak6767

Ja jestem po prostu zdziwiony, że przy tych strasznych uproszczeniach zdarzają się takie ciekawe (i niepowszechne) rozwiązania.

Odnośnie ruchu ulicznego to najbardziej boli (poza faktem jeżdżenia po sznurku - dosłownie), to co dzieje się na autostradach (i nie mówię tutaj o tym znikającym w oddali autach). Mianowicie, nie wiem czy zauważyliście, że na dużych drogach samochody dojeżdżają do pewnego punktu (czy raczej linii), w dziwny sposób się zatrzymują i... znikają aby potem się pojawić dosłownie kilka metrów dalej?

Przy czym są to stałe miejsca, nie zależne od tego gdzie znajduje się gracz (czasem wręcz nam "zajeżdżają" drogę).
 
Last edited:
Te wszystkie wzmiankowane problemy ze znikającymi pojazdami czy przechodniami po odwróceniu się postaci i wszelkimi dziwnymi zachowaniami z tego wynikającymi związane są z samym silnikiem gry, który obsługuje wyłącznie obiekty znajdujące się w obszarze widzenia kamery. Każdy element gry, który z tego obszaru wychodzi, jest po prostu usuwany z pamięci. Gra może zapamiętywać, że coś tam powinno być, ale system ładuje z powrotem coś wytworzonego na podstawie skryptu, a nie to, co faktycznie tam było przed momentem. Ma to niby odciążyć i usprawnić strumieniowanie danych, ale minusy takiego rozwiąznia są bardzo widoczne. Z tego samego powodu jest problem z lustrami, bo zwyczajnie nie ma obiektów, które by mogły się w tych lustrach odbijać.
 
Ale tutaj bardziej chodzi o to, że te postacie i pojazdy pojawiają się oraz znikają, bardzo często, na naszych oczach (tuż przed nami albo kilka metrów dalej).

To już trudno wytłumaczyć jako sensowne podejście do tematu.
 
@maniak6767

Ja jestem po prostu zdziwiony, że przy tych strasznych uproszczeniach zdarzają się takie ciekawe (i niepowszechne) rozwiązania.

Odnośnie ruchu ulicznego to najbardziej boli (poza faktem jeżdżenia po sznurku - dosłownie), to co dzieje się na autostradach (i nie mówię tutaj o tym znikającym w oddali autach). Mianowicie, nie wiem czy zauważyliście, że na dużych drogach samochody dojeżdżają do pewnego punktu (czy raczej linii), w dziwny sposób się zatrzymują i... znikają aby potem się pojawić dosłownie kilka metrów dalej?

Przy czym są to stałe miejsca, nie zależne od tego gdzie znajduje się gracz (czasem wręcz nam "zajeżdżają" drogę).
Piszę tylko o swoich spostrzeżeniach, które mogą być błędne.
Co do znikających samochodów na autostradach, to zdarzyło mi sie to zauważyć, ale żeby powiedzieć dlaczego się tak dzieje, nie mam nawet teorii na ten temat,ale chyba nawet nie chodzi o jakieś strumieniowanie, bo znikały wprost przede mną (od razu napiszę, że nie było aż tak dużo tych sytuacji, a wszędzie jeszcze nie używam szybkiej podróży).
Myślę, że system ruchu ulicznego (tak to nazwę ruch samochodów i pieszych na chodnikach) w obecnej formie jest zbyt zabugowany, albo nawet wadliwy (za dużo znikających samochodów/przechodniów, za bardzo to wybija z gry), żeby ocenić go pozytywnie. Nie jestem zdania, że gra jest w jakiejś fazie alpha czy beta, nie jest, bo ma zbyt dużo dopracownych elementów, ale ten system ruchu ulicznego (jeśli jest coś w nim głębszego) to jest chyba w fazie alpha/beta i chyba nikt nie będzie się kłócił że tak nie jest. Jak się gra to jest to element który zwraca uwagę swoim niedopracowaniem,wadliwością (łącznie z tymi bitmapami samochodów, które wypełniają drogi widziane w dalszej odległości). Co nie znaczy, że nie ma tam pozytywów, bo jest i to sporo (np. elastyczność -suwak, bardzo dopracowane modele samochodów i postaci, które pasują do dzielnicy, realistyczne natęzenie w zależności od dzielnicy itd.itp), tylko, że jako całość nie działa. Czy to wina silnika, optymalizacji? Nie mam pojęcia? Ale czy powinno to obchodzić graczy? To nie jest tak, że problem występuje tylko u części czy użytkowników jed

Te wszystkie wzmiankowane problemy ze znikającymi pojazdami czy przechodniami po odwróceniu się postaci i wszelkimi dziwnymi zachowaniami z tego wynikającymi związane są z samym silnikiem gry, który obsługuje wyłącznie obiekty znajdujące się w obszarze widzenia kamery. Każdy element gry, który z tego obszaru wychodzi, jest po prostu usuwany z pamięci. Gra może zapamiętywać, że coś tam powinno być, ale system ładuje z powrotem coś wytworzonego na podstawie skryptu, a nie to, co faktycznie tam było przed momentem. Ma to niby odciążyć i usprawnić strumieniowanie danych, ale minusy takiego rozwiąznia są bardzo widoczne. Z tego samego powodu jest problem z lustrami, bo zwyczajnie nie ma obiektów, które by mogły się w tych lustrach odbijać.

Na pewno coś w tym jest co piszesz. Wychodzą tutaj ograniczenia silnika. Dodatkowo, i tak podziwiam, po tym co widziałem w Wieśku, że udało im się zrobić tak, żyjące miasto w Cyberpunku, bo w Wieśku, to strumieniowanie było bardzo widoczne - postać Geralta chodziła z taką właśnie sferą dookoła siebie, w której tekstury, modele były dokładnie wczytanie, a dalej to juz jakas bitmapa itd. i tak samo dziwnie znikające postacie jak wyszły poza zasięg). Do końca chyba nie przemyśleli wszystkiego a na końcu zabrakło czasu, żeby rozwiązać pewne problemy, bo powiedzmy sobie szczerze brak luster to taka trochę kpina.
 
Czy związku z atakiem na CDPR , patch 1.2 będzie przesunięty? Czy bylo jakieś info, ze mają go przesunąć? Czy tylko wspomnieli, że kolejne aktualizacje będą opóźnione?
 
Oficjalnie chyba nie wspomnieli o opóźnieniu tych "dużych" łatek (a jedynie o obsuwie wersji next-gen) ale zapewne możemy sami przez siebie rozumieć, że łatki w lutym nie zobaczymy.

Miło by było z ich strony aby potwierdzili ten fakt, bo komunikacja i zaufanie klientów na pewno na milczeniu nie zyska.
 
W jednym z wywiadów po ataku hakerskim Adam Kiciński powiedział, że zajście wpłynie na tempo prac nad grami. Myślę że to dość jasny sygnał mówiący o tym, że będziemy musieli poczekać na tą aktualizację.
Jeśli nie są pewni co do terminów zrealizowania zamierzonych poprawek na ten patch to też nie dziwię się, że teraz wolą podchodzić z dystansem do przekazywanych informacji.
 
Wg mnie i chyba nie tylko, ale po wtopie z premierą CP2077 powinni wcześniej powiedzieć, że nie dowiozą 1.2 w lutym skoro mają problemy. W innym przypadku dla mnie jest to sygnał, że wypuszczą do weekendu. Domysły to były przed premierą i jak widać odbiło im to się na reptuacji
 
Spokojnie patch zapewne będzie w piątek. Jako że nie było absolutnie żadnej informacji czy oświadczenia od CDPR że coś się zmieniło można śmiało zakładać że nadal obowiązuje roadmap który nam udostępniono w styczniu.
 
Top Bottom