Cyberpunk 2077 — pierwsza prezentacja; 48 minut rozgrywki

+
Przecież chociażby w Wiedźminie postać po puszczeniu klawisza nie zatrzymywała się w mgnieniu oka.

To prawda, na premierę owa bezwładność była mocno odczuwalna. Oraz otrzymała sporo negatywnych głosów, dzięki czemu dostaliśmy potem alternatywny system poruszania się, który używam z zadowoleniem do teraz, bo chcę mieć kontrolę nad postacią. To jest jednak gra i pewna umowność w tym względzie musi występować, bo frustracja gracza może sięgnąć zenitu. Nie mówię, że nie może nastąpić jakaś poprawa, ale szczerze nie zwróciłem na to uwagi oglądając gameplay, czyli na pewno mi to nie przeszkadzało. Przy kolejnym seansie przyjrzę się bardziej :D

No i zawsze można wprowadzić dwa systemy, możliwość wyboru to zawsze win-win dla graczy.
 
Potwierdzono, że będzie pełna polska lokalizacja, ale zobaczymy jak to wyjdzie.

O ile do Wiedźmina dubbing był must, to tutaj nie jestem pewien. System na którym bazuje gra stworzony przez Amerykanina, gra dzieje się w Stanach.... Nie mówiąc o tych wszystkich przekleństwach, które będą pewnie dziwacznie tłumaczone. Fajnie że będzie, ale ja chyba na 1 raz po angielsku biorę.
 
Cześć, to może dodam coś od siebie... Z tego co przeglądam na forum nasze myśli i problemy są spójne. Generalnie klimat, estetyka, muzyka, czyli aspekt wizualno graficzny został oddany i jest świetnie o ile mogę to tak ująć. CP2077 Ma oddawać "ducha" jego poprzednika 2020, Czyli równie ważnym elementem w dużym uproszczeniu jest walka/gameplay postacią i w tym momencie mam wrażenie zaczynają się schody, jest tylko małe wow. Grałem dużo w 2020 i nie mam nic przeciwko żebyśmy stali 10 minut za ściana i faszerowali byle psychola ołowiem dopóki nie uklęknie na kolano lub nie zrobi czegoś głupiego:) Aproposs broni (weapons) bo moja mama to też Bronia, drodzy REDZI albo to będą gnaty, które czuć w łapie (niech się grzeją ,dymią, nawet rozsypują) albo rozumiem, że to przyszłość i są z lekkich i wytrzymałych materiałów, ale za to, strach się bać kiedy go odpalisz, np. tamten granat był żałosny... Ale może to tylko tak na rozgrzewkę;) Granat np. mógłby wybuchnąć tak, że ekranem by zatrzepało V przymknęła by oczy , szyby w pył, krzesło w sufit i takie tam zabawy, już nie wspominając o witrażach z gibów na ścianie obok. Niektóre karabiny to tak "pierdziały" za przeproszeniem jak z odpustu. Z jednej strony mamy doczynienia z czymś epickim, żeby chwilę później czymś się rozczarować no może to za duże słowo ale łapiecie o co chodzi? ;) Np. ten samochód robi spore wrażenie dopóki nie zaczniesz nim jechać... Oczywiście, że nie jest fatalnie czy źle ale noo.... jest poprawnie jak w większości gier tego typu. A strzelanina w samochodach, no może dodała troszkę dynamiki w tym momencie. Mam nadzieję, że studio jeszcze dopieści swój produkt biorąc pod uwagę opinie innych graczy. Ze swojej strony mogę powiedzieć jako wierny fan cyberpunkowej społeczności i kultury, grę kupię jak by nie było bardzo się cieszę na wszystko co Polskie, dziękuję.
 
Gra wygląda świetnie, ale wydaję mi się że dźwięk shotguna jest mało mięsisty i to mi się bardzo w tym demie nie podoba.
 
Pisałem to już na fejsie, ale pozwolę sobie i tu ;)
Jeżeli chodzi o strzelanie to momentami ledwo co widać. Sytuacja poprawia się dopiero podczas spowolnienia czasu. Wydaje mi się, że jest wtedy za dużo informacji - wielkość obrażeń wyrażona liczbowo, krytyki, nazwa przeciwnika, odległość od niego, pasek życia itd. Wiem, że niektórych rzeczy nie da się przeskoczyć, ale przykładowo wielkość obrażeń można określić na podstawie tego jak szybko przeciwnikom spada pasek życia. Krytyka zamienić powiedzmy subtelnym odgłosem chlapniętej juchy albo krzykiem przeciwnika. Można by zorganizować w mieszkanku jakiś pokój, w którym zakładałoby się jakiś sprzęcior do wirtualnej rzeczywistości. Pełniło by to funkcje swego rodzaju strzelnicy (i może jakiejś mini gry?:)) w której byłaby możliwość sprawdzenia swoich pukawek. Tam wszelkie liczbowe, tekstowe wskaźniki byłyby jak najbardziej mile widziane
:)
Druga sprawa to zachowanie się przeciwników. Mam wrażenie, że obierają sobie jakiejś miejsce na danej lokacji i stamtąd sobie do nas walą. Po prostu czekają tam aż podejdziemy, lepiej wycelujemy i odstrzelimy im głowę lub nogi. Fajnie by było gdyby zmieniali pozycję, okrążali naszego bohatera. Może fajnie by było gdyby... nieco mniej strzelali ;p Już wyjaśniam o co mi biega - w momencie gdy do mnie walą, doskonale wiem gdzie się znajdują. Walą nawet wtedy gdy nie mają szansy mnie uszkodzić. Jeżeli jestem za osłoną, ja ich nie widzę a oni mają okazję zmienić pozycję (tu pojawia się pole dla ulepszeń ze słuchem czy cuś). Wydaje mi się, że skomplikuje i uatrakcyjni to starcia.
Trzecia sprawa, to tak jak ktoś już tu napisał - za dużo tych znaczników gdzie, co i jak zrobić. Odwraca to uwagę od tego wspaniałego świata. Wystarczy informacja, że dany kolo jest w takiej i takiej dzielnicy a TEN przedmiot jest gdzieś w jego mieszkaniu :) To wszystko. Dajcie nam polizać ściany, wkurzać się, rozbijać obiekty w nadziei, że właśnie tam ukryte jest coś związanego z daną misją.
Poza tym, CHOLERNIE mi się podoba! Mam nadzieję na duuuuży nakład edycji kolekcjonerskiej coby nie poszło wszystko w 2 minuty
 
To jest świetne.
Jedynym mankamentem jaki mi się nasuwa, to po pościgu jakiś czarny obiekt turla się po jezdni a potem jak auto go przejeżdża to to znika, ale może tak miało być.

Nie jestem w ogóle wdrożona w tematy strzelanek i takie tam, nawet nie interesują mnie one jakoś specjalnie, ale ta gra zrobiła mi tak po głowie, że nie mogę się doczekać daty premiery. Nie spieszcie się tylko, jak mawiał Gaunter O'Dimm, najlepszą przyprawą jest czas
 
Dla mnie bomba. Miasto, aż się wylewa z monitora. Te tłumy itp. Ktoś wcześniej pisał o wykroczeniach...był by to fajny smaczek. Jedyne co się rzuciło mi w oczy to to, że po zmasakrowaniu kogoś krew magicznie znika opadając na ziemię. Powinna się lać po ziemi i ścianach jak w Wiedźminie 1 :D Gratulacje.

PS. 33 min 54 sek wkradł się mały bug. :)
 
Wygląda dobrze, klimat "wylał" się na biurko , a gdy dojdą jeszcze światła i neony miasta nocą , plus jestem przekonany świetna muzyka to... , czekam spokojnie, Redzi wiedzą co robią ! i wszystko dopną na ostatni guzik.
 
Pokaz bardzo fajny. Wygląd miasta, wielkość, skala tłumu i ruchu, detale wszystko robi ogromne wrażenie. Nie przypominam sobie gry, która by to miała tak gęsto zrobione, takie coś można obejrzeć gdzieś w filmie, albo w oskryptowanej scenie w grze, ale żeby na taką skalę? Przy tym nawet GTA V jest wyludnione...Będzie co zwiedzać, tutaj po W3 nie mam wątpliwości że będzie ciekawie.

Jak na wczesną wersję wszystko się trzyma kupy i działa. Ale wiele rzeczy w rozgrywce mimo wszystko nie porywa i nie powala, nie tak jakby wielu chciało. Chodzi mi o rzeczy, które wyglądają/działają po prostu standardowo, nie wybijają się poza ogólny horyzont. Czy to źle, czy dobrze? I tak i nie, niech każdy oceni sam. Wiem że jest wcześnie, że wiele rzeczy nie ma, niektóre nie działają jeszcze jak trzeba inne wymagają poprawy. I tu chciałbym zarzucić kilka drobnych sugestii, bo nie wiem w jaki temat to podpiąć.

Do twórców!

Animacje:
- Dużo osób narzeka na animacje, że trzeba je dopracować, może nawet "wygładzić", tutaj (póki co) to nie wygląda na nic ponad ogólny poziom dzisiejszych gier, pokaz RDR2, GTA V, tam jest to wszystko fajnie upłynnione ale wiadomo, większy zespół, doświadczenie, budżet. Tutaj gdybyście się zbliżyli jeszcze bliżej do ich poziomu, osiągnęlibyście ten poziom znacznie powyżej standardowego, wiem że jesteście w stanie to osiągnąć. Animacje w W3 podobają mi się do dzisiaj i widać spory postęp względem W2 w tym zakresie. Chciałbym (choć wiem że będzie trudniej) aby taki sam progres było widać w CP2077 względem W3 jak wcześniej. Rockstar. Na animacjach w ich grach możecie się wzorować, bo nie widzę innego studia, którego byście nie przebili albo przynajmniej stali w tej kwestii na równym poziomie.

Mimika:
- W W3 dokonaliście czegoś świetnego, generowana mimika w locie, to coś co w wielu grach było, ale wg mnie nigdy na tak dopracowanym i wiarygodnym poziomie. Zwłaszcza w angielskiej wersji lipsync wypadał (nadal wypada) nad wyraz precyzyjnie. Mało tego, animacje twarzy to nie tylko ruch ust, to również wyraz spojrzeń, oczu, gra brwi, nosa czyli całej górnej części twarzy. Wielu twórców gier o tym zapomina, albo robi to zbyt sztucznie i emocje pokazywane przez postaci są...dziwne, albo pozbawione wyrazu. W W3 było to wszystko na miejscu. Ale w demie wg mnie wyglądało to jeszcze na nie do końca sprawne, nie był to poziom W3. Takie odniosłem wrażenie, a liczę że system animacji twarzy będzie przynajmniej na takim samym poziomie co w W3, albo i nawet lepszy, bo jest genialny.

Strzelanie:
- Wiem że wiele pracy was czeka. Nie jest źle, jak na wczesne demo i zespół, który właściwie się tym nie zajmował powiedziałbym że jest dobrze. Samo strzelanie wygląda na zręcznościowe aż do bólu, może to wynika z tego że postać jest bardzo mobilna. Ale przydałby się delikatny dotyk symulacji w tym wszystkim, aby dodać trochę wiarygodności. Miło by było gdyby odrzut był nieco większy. Im większa broń, tym większy kop. CKM'y, wyrzutnie, cięższe strzelby czy karabiny, snajpery (typu kal.50), jako że mają pier******cie ich używanie powinno być okupione tym że nasza postać porusza się (nieco, ale zauważalnie) wolniej, obraca się wolniej, wolniej przeładowuje, wolniej chowa i wyciąga broń (fajnie to zrobili w CoD4 właśnie z kal.50, gdzie np. aby przeładować snajperę, postać musiała ją zarzucić pionowo na rękę), wolniej kuca/wstaje. Podział na podklasy broni: pistolety lekkie, ciężkie, LKM, CKM, strzelba, wyrzutnia, pistolet maszynowy, strzelba, powinny w taki sposób, w feelingu i animacji oraz wpływu na postać, np. na poruszanie, samo w sobie klasyfikować daną broń, bez względu czy popatrzymy na jej opis i gabaryty czy nie.

Dużo miodności do starć z przeciwnikiem dałoby to że skoro można odrywać kończyny wrogom, to mimo straty nóg, ręki niech on się wije na ziemi, albo niech próbuje strzelać z mniejszej broni, np. pistoletu jeszcze. w CoD4 w kampanii fajnie zrobili że kiedy wróg oberwał z broni mniejszego kalibru to jeszcze chował się za róg, trzymając w ręku granat i czekając na nas. Powalony przeciwnik jeszcze niekiedy czołgał się strzelał do nas z pistoletu, pokazując że to jeszcze nie koniec. Ludzie w CP2077 mając tyle wszczepów, wątpię aby od razu ginęli po odstrzeleniu nóg czy ręki, pewnie i tak przyspawanej.

Pojazdy:
- Są narzekania na model jazdy, ale osobiście uważam że jak na ten pojazd, wypadł całkiem dobrze, sportowy, twarde zawieszenie. Moim okiem wyglądało to lepiej niż w Watch_Dogs 2, a to już dobrze. Może przełożenie układu kierownicy trochę za duże, bo pojazd skręcał od razu jak delikatnie przechyliło się kierownicę. Mam nadzieję że w zależności od typu pojazdu (stare taxi, VAN, SUV itd.) pojazd będzie bardziej lub mniej sztywny, zawieszenie twardsze lub miększe, sterowność, skręt, przyśpieszenie, droga hamowania itd będą bardziej różnorodne. I tu znowu można to jakoś podpatrzyć w GTA IV, GTA V. Pogoda też niech ma wpływ na jazdę, przynajmniej mokra nawierzchnia.

-------------------------------------

Co do kreacji świata, questów, dialogów, postaci czy grafiki nie będę się wypowiadał, nie mam żadnych sugestii na tym polu, wiedząc co jesteście wstanie zrobić. Demo nie dało mi żadnych wątpliwości co do tego że w tym zakresie będzie dobrze.

-Więcej cut-scen, gra wygląda fajnie to pokażcie to w filmowym stylu, z ruszającą się, dynamiczną kamerą. Może podczas niektórych dialogów czy innych sekwencji. Nie szczędźcie ujęć (filmowych) samego miasta, niech tego będzie dużo i na bogato. Jak noc to tylko ciemna, nie jak w W3 :), niech neony rozświetlają świat a księżyc za chmury.

-Większa wariacja NPC. W W3 był niestety atak klonów, jak w większości gier tego typu, ale im więcej różnych NPC tym lepiej.

Nie spieszcie się!

- Dopracowanie takiego wielkiego projektu, żeby te wszystkie zazębione ze sobą systemy działały jak należy wymaga wiele cierpliwej pracy i pośpiech tutaj jest właściwie rujnujący. Dla mnie gra powinna wyjść w 2020, a jak będzie trzeba poczekać dłużej to poczekam. Będzie warto.

W W3 tyle lat od premiery nadal gra mi się świetnie, w GTA V też. Tutaj twórcy nie szli na łatwiznę i nie śpieszyli się z premierą. Jeśli CP2077 ma być grą większą, lepszą, bogatszą to czas, który damy Wam, twórcom, na spokojne dopracowywanie gry, Waszego największego dzieła, to nam graczom się to niewspółmiernie opłaci później.
 
Last edited:
trzeba ocenzurować bimbołki u kobiecej postaci i bydlaka u męskiej w kreatorze tworzenia rozumiem reaveal gameplay miał miejsce o godzinie 19:00 więc trzeba się dostosować do panujących norm i zasad


z drugiej strony można pokazać o 19:00 przez 50min orgie rozrywania kończyn tryskającej w hekto litrach krew na ekranie i wulgarny język dziwne to czasy Kappa aaaa i cycki nie były ocenzurowane u tej postaci w tej wanie :p
 
No w końcu to polska gra :)

To akurat o niczym nie świadczy. Zdarzają się polskie gry, które nie mają nawet polskich napisów a co dopiero dubbingu. I to nie tylko niszowe mini gierki. Miło więc że REDzi potwierdzili pełną polską wersję Cyberpunka 2077. Sporo ludzi uważa, że gra po polsku straci na klimacie, ale przecież nikt nie będzie zmuszał do grania w naszym języku. Najlepszy wybór to mieć wybór, gdyby polskiego dubbingu zabrakło to nie byłoby tego wyboru.
 
To akurat o niczym nie świadczy. Zdarzają się polskie gry, które nie mają nawet polskich napisów a co dopiero dubbingu. I to nie tylko niszowe mini gierki. Miło więc że REDzi potwierdzili pełną polską wersję Cyberpunka 2077. Sporo ludzi uważa, że gra po polsku straci na klimacie, ale przecież nikt nie będzie zmuszał do grania w naszym języku. Najlepszy wybór to mieć wybór, gdyby polskiego dubbingu zabrakło to nie byłoby tego wyboru.
Racja najlepiej dać wybór, aby nikogo nie zmuszać do jednej słusznej wersji, każdy ma inny punkt widzenia.
Muszę powiedzieć o jednym pozytywnym aspekcie dema, po obejrzeniu całości stwierdziłem że warto jednak będzie zrobić upgrade blaszaka pomimo tych wszystkich coraz wyższych cen, bo jednak jak zobaczyłem te tłumy na ulicach to stwierdziłem ... O tak będzie warto wyłozyć te kilka tysięcy na stół aby cieszyć się komfortową rozgrywką, pozytyw taki że mamy czas i to dużo, prawdopodobnie nawet i dwa lata.
 
hm strasznie liche efekty cząsteczkowe-takie aka 2010 raczej i mysle ze broń potrzebuje wiecej odrzutu albo cuś
 
Piękna robota, neony, dym, muzyka, wszechobecna technologia. Normalnie czuję się jak dzieciak, który dorwał książkę o złych korporacjach z przyszłości, albo pierwszy raz obejrzał przygody Deckarda. Naprawdę super materiał. Wolałem Neuroshime niż cyberpunk za czasów gry w papierowe RPG, ale klimat jest tak czy inaczej. Tak jak przed pierwszym wiedźminem przeczytałem ponownie wszystkie książki to chyba teraz pora zaopatrzyć się w przewodnik do cyberpunka 2020 i zebrać jakąś drużynę do pogrania. Jest możliwość obejrzenia w RAW bez kompresji YT?
 
To prawda, na premierę owa bezwładność była mocno odczuwalna. Oraz otrzymała sporo negatywnych głosów, dzięki czemu dostaliśmy potem alternatywny system poruszania się, który używam z zadowoleniem do teraz, bo chcę mieć kontrolę nad postacią. To jest jednak gra i pewna umowność w tym względzie musi występować, bo frustracja gracza może sięgnąć zenitu.

Też jestem fanem tego alternatywnego poruszania się w Wiedźminie, bo nie odbiera on kontroli, a pozostawia animacje w momencie kiedy nie próbujemy zmienić kierunku ruchu. Obecna tam bezwładność nie uniemożliwia wykonania kolejnego ruchu. Co do Cyberpunka to nie chodzi mi o utratę kontroli i bieg postaci bezwładnie przed siebie, a jedynie taki ruch kamery, który zasygnalizuje że nagle się zatrzymaliśmy i postać "pochyliła" się do przodu. Wykonanie następnego ruchu nie powinno być ograniczone tą animacją. Ciężko to wytłumaczyć bez przykładu o który będzie trudno...
Obecny model chodzenia nie pozwala się wczuć w postać. Mam wrażenie, że poruszam się jakąś maszyną która wykonuje jedynie, ograniczone możliwościami, ruchy klawiatury, albo pada. Przynajmniej takie odebrałem wrażenie z dema. Liczę że to się zmieni, albo przynajmniej będzie możliwość dostosowania tego suwakami w opcjach :D
Taka doza realizmu na poziomie samej animacji potrafi zmienić cały obraz i odczuwanie gry.
 
Ogólne wrażenia? WOW

Część oglądałem ze szczęką na podłodze; otoczenie, które można zniszczyć? Podłączenie się do kogoś, żeby go zdiagnozować/zhackować? Super sprawa.

Podoba mi się różnorodne podejście do questów, można wejść razem z drzwiami, albo spróbować się dogadać, decyzje, jakie podejmiemy mają wpływ na efekty - duży plus za to.

Strzelanie wygląda w porządku, tak jak już mówiono - bardziej zróżnicować bronie, te większe/cięższe/mocniejsze niech mają może jakiś odrzut/dłuższy czas przeładowania/zmniejszają mobilność - siła kosztem mobilności, itp. Paski życia i level przeciwników są ok, ale nie podobają mi się wyskakujące liczby z ilością zadanych obrażeń - jak dla mnie psuje immersję. Jeśli dodacie opcję ich włączania/wyłączania to byłoby super - tak jak w Wiedźminie 3.

Rozwijanie umiejętności, które potem mogą się przydać (hackowanie, inżynieria itp.) wydaje się jak najbardziej na miejscu, w dodatku dobrze zaimplementowane.

Budynki i miasto wyglądają zacnie. Trochę uderzyło mnie, że sposób chodzenia niektórych NPCów (zwłaszcza kobiet) wygląda na powtarzalny, niezależnie od tego jak śmiesznie to brzmi. Chodzi mi o taki bardzo luzacki, bujający styl chodzenia - ale może taki klimat, nie czepiam się.

Nie będę się czepiał szaty graficznej, chociaż wygląda ok. Mam nadzieję, że do premiery zostanie podrasowana i będzie wyglądać tak, jak powinna.

Co do FPP - wiadomość z E3 co do tego, jaki będzie widok kamery przyjąłem bez problemu i teraz tylko widzę, że to był dobry pomysł z Waszej strony. Scena z wymianą oka? Dla mnie bomba, taki fajny pomysł, że ciągle jesteśmy częścią tego, co się dzieje z naszą postacią, nawet jeśli nie mamy nad nią kontroli.

Voice acting jak najbardziej spoko, prowadzenie pojazdu również w porządku.

Pewnie miałbym więcej uwag, po powtórnym obejrzeniu wideo i skupieniu się na innych rzeczach, ale myślę że taki feedback wystarczy. Najgorsze w tym wszystkim było to, że dowiedziałem się o udostępnieniu materiału jak byłem w pracy i musiałem czekać aż wrócę do domu ;)

Z mojej strony wielkie dzięki i brawo za odwagę, że pokazaliście nam ten materiał. Mam po nim mieszane uczucia: z jednej strony chciałbym dorwać się do gry już teraz, ale z drugiej strony - nie spieszcie się. Wykorzystajcie czas jaki będzie Wam potrzebny i dopracujcie tę grę tak, żebyście Wy byli zadowoleni, to i gracze będą, a przynajmniej taką mam nadzieję.
Jeszcze raz dzięki i powodzenia w dalszej pracy. Będę czekał z niecierpliwością na kolejne newsy.

Pozdrawiam
 
Nietypowo dla mnie zacznę od pozytywów.

Miasto wygląda naprawdę fajnie i żywo (chociaż same zachowania ludzi i ich interakcję można by jeszcze dopracować - odnoszę wrażenie, że takie gry jak seria Assassin's Creed czy Hitman robiły ten aspekt lepiej) i jest cyberpunkowy klimat - mimo światła dnia (na szczęście jest wiele cienia i ciemnych zaułków aby oddać klimat, a przy kontraście z jasnym oświetleniem słońca wygląda to jeszcze lepiej).

Niestety, z samym oświetleniem wiąże się też jedna z wad - cienie. Raz, że miejscami jest ich zdecydowanie mniej niż powinno być (pojawiają się dość wybiórczo w momentach z dużą ilością postaci), a dwa są w większości strasznie kiepskiej rozdzielczości (wszechobecne ząbkowania, tym bardziej widoczne przy ich "ostrości" i braku miękkości). Nie muszę powiedzieć jak kontrastuje to z całkiem przyzwoitym otoczeniem.
Dostaniemy może (na PC) wsparcie dla RTX od nVidia?

Inna sprawa to tekstury, które znowu są mieszanką bardzo przyzwoitych i takich, na których niemal widać (rozmazane) "piksele" (wypuście w finalnej wersji PC paczkę z teksturami w wysokiej rozdzielczości :rolleyes: ).

Gryzie też nieco pop-in (w tym również cieni) i jak na świat zbudowany z metalu i szkła mało tutaj odbić (gdzie zapowiadane przeglądanie się w lustrach - aby podziwiać swoją postać - no gdzie?).

Mimika, też nie powinna być nieco dopracowana (odniosłem - może mylne wrażenie - że W3 był tutaj lepszy, no chyba, że każdy ma tutaj tyle metalu i wszczepów w głowie, że gorzej wyraża emocje).

P.S. Misje również miodzio (w sumie jedyny aspekt, a który jestem spokojny, że nie zostanie popsuty do premiery).
Post automatically merged:



Fajnie byłoby zobaczyć taki materiał w 4K :cool:.
 
Top Bottom