Cyberpunk w kinie i telewizji

+
Filmy cyberpunkowe

Są gry, są książki, jest i muzyka to czas na filmy. xD

Filmy pełnometrażowe:

Blade Runner (Łowca Androidów) - Los Angeles, listopad 2019 roku. Na Ziemię przybywa grupa replikantów typu Nexus 6 - humanoidalnych androidów, które po krwawym buncie na pozaziemskiej kolonii starają się dotrzeć do swojego konstruktora. Nie mają zbyt wiele czasu. Ich czas życia wynosi zaledwie cztery lata, a okres ten przedłużyć może jedynie ich stwórca.
Replikanci mają jednak zakaz przebywania na Ziemi. Kiedy jeden z nich zabija doświadczonego łowcę androidów - Holdena, policja prosi o pomoc Ricka Deckarda (Harrison Ford) - emerytowanego łowcę uważanego za mistrza w swoim fachu. Deckard staje przed największym wyzwaniem w swojej karierze. Musi zmierzyć się z czterema niezwykle silnymi i szybkimi androidami, przekonanymi o tym, że zasługują na długie życie tak samo jak ludzie.

Class of 1999 (Klasa 1999) - W niedalekiej przyszłości, okolice wielu amerykańskich szkół staną się "strefami walki" zdominowanymi przez brutalne młodzieżowe gangi. Nawet Policja obawiając się o swoje bezpieczeństwo nie będzie wkraczać do tych stref, wiedząc że napotka dobrze uzbrojone, nieźle zorganizowane i zdecydowane na wszystko bandy nieletnich. Miles Langfore, dyrektor jednego z gimnazjów postanawia odebrać szkołę z rąk gangów. Wykorzystuje do tego "zrobotyzowanych nauczycieli", którzy na swoich lekcjach wprowadzić mają żelazną dyscyplinę i okiełznać nieposłuszną młodzież. Szybko jednak okazuje się, że ich metody są brutalniejsze niż sama młodzież. Gangi jednoczą się i wspólnie postanawiają walczyć z okrutnymi "wychowawcami".

Johnny Mnemonic (Johnny Mnemonic) - Jest rok 2021. Johny jest kurierem przewożącym w swoim mózgu dane komputerowe. Jest to człowiek pozbawiony wspomnień i przeszłości. Żyje w świecie zdominowanym przez technikę i zawładniętym przez śmiertelną chorobę NAS. By uniknąć niebezpieczeństw działania choroby, postanawia usunąć ze swej głowy elektroniczną wstawkę. Przed tym jednak otrzymuje ostatnie zlecenie, a japońska mafia czyha na jego życie.

The Gene Generation (Generacja DNA) - W świecie przyszłości rozwój technologiczny osiąga niespotykany poziom. Najnowsze osiągnięcia naukowe pozwalają ingerować w ludzkie DNA. Praktyczne zastosowanie tego odkrycia nie tylko w medycynie, ale i w przemyśle obronnym może być ogromne. To również łakomy kąsek dla hakerów DNA, którzy „włamują się” do ciała ludzkiego i niszczą je. Michelle jest młodą, atrakcyjną kobietą. Chciałaby zapomnieć o demonach przeszłości i wieść spokojne życie gdzieś poza miastem, opiekując się sprawiającym pewne kłopoty młodszym bratem Jackiem. Jednak póki co jest zawodową zabójczynią, skoncentrowaną na trwałym eliminowaniu hakerów DNA. Pewnego dnia, ku swojemu zaskoczeniu i przerażeniu, dowiaduje się, że jednym z członków zwalczanego przez nią podziemnego światka przestępczego jest jej własny brat...

Matrix (Matrix) - Thomas Anderson - na codzień pracownik firmy komputerowej, "po godzinach" haker o pseudonimie, Neo. Pewnego dnia, nawiązuje kontakt z Morfeuszem - człowiekiem, który jak twierdzi, pomoże Thomasowi poznać prawdziwy świat. Neo zaintrygowany, opowieściami Morfeusza, o tym że świat jaki widzi na codzień to Matrix - program wygenerowany przez maszyny by omamić człowieka, przytaje do jego grupy. Tak trafia na Nabuchodonozora - statek Morfeusza. Wkrótce Neo dowiaduje sie, iż Morfeusz pokłada w nim specjalne nadzieje, i ma wobec niego pewne oczekiwania...
Pozostałe części trylogii również

Robocop (Robocop) - Film opowiada historię policjanta Murphy’ego, który zostaje zmasakrowany przez kryminalistów. Udaje się uratować jego twarz i mózg, które zostają umieszczone w ciele robota. Powstaje glina doskonały, maszyna do zabijania, w którym jednak z czasem budzi się ludzka natura.
Film nie jest przełomowy, jeżeli chodzi o kino cyberpunkowe. Czerpie całymi garściami z Łowcy androidów i Terminatora. Podobnie jak w dziele Ridleya Scotta postawione jest pytanie o istotę człowieczeństwa, o granicę rozdzielającą ludzi i maszyny obdarzone sztuczną inteligencją.

Terminator (Terminator) - Film opowiada o zmaganiach człowieka z przysłanym z przyszłości (z przyszłości mało ciekawej, w której rządzą maszyny) cyborgiem, mającym zgładzić matkę przyszłego przywódcy ruchu oporu.
Również pozostałe części.

In Time (Wyścig z czasem) - Świat w niedalekiej przyszłości: aby uniknąć przeludnienia, wprowadzono reglamentację czasu do przeżycia, który stał się najcenniejszym dobrem, jedyną powszechnie akceptowaną walutą wymienialną. Bogaci, których stać, by go kupować, mogą żyć wiecznie, biedni muszą wykazać się inwencją, by go zdobyć… Will Salas należy do tych nieszczęśników, którzy budzą się każdego dnia z zapasem 23 godzin, zdając sobie sprawę, że o ile nie zarobią wystarczająco dużo czasu, nie dożyją do jutra. Pewnego dnia bogaty nieznajomy przekazuje Willowi czas o wartości stu lat i zmęczony życiem popełnia samobójstwo. Will zostaje oskarżony o jego zabicie i ucieka przed policją z piękną zakładniczką. Żyjąc z minuty na minutę, zakochana para wypowiada wojnę istniejącemu systemowi, grożąc jego ostatecznym zniszczeniem…

Krótkie filmy:

H+ - Apokaliptyczna opowieść o przyszłości, w której technologia wymyka się z pod kontroli, w przyszłości, w której ludzie rezygnują z laptopów i smartphonów na rzecz nowej technologii - H+ Nano Teoranta. Taki implant pozwala na bezpośrednie podłączenie internetu do ludzkiego mózgu.
Co tydzień nowy odcinek.

http://www.youtube.com/user/HplusDigitalSeries

Source - Rok 2044, Japonia, prestiż tego kraju w międzynarodowym społeczeństwie został nadszarpnięty przez lata stagnacji gospodarczej. Krajowe Biuro Strategii stara się odzyskać utraconą pozycję poprzez wprowadzenie operacji psychologicznych wykorzystując masowe media.
Program ten nosi miano "SOURCE".

http://vimeo.com/32069039

Kara - demo Sony prezentujące możliwości ich nowego silnika graficznego. Krótka opowieść o uzyskaniu samoświadomości przez androida.

http://youtu.be/j-pF56-ZYkY

True Skin - Opowieść rozgrywająca się w niedalekiej przyszłości, gdzie rzeczywistość rozszerzona stała się stylem życia. Dla Kaye, wciąż naturalnego, taka rzeczywistość pozwoli mu dotrzymać kroku bardzo szybkiemu światu. Jednakże uzyskanie prototypu z poza legalnego obiegu, stawia Kaye nie tylko do walki z własnym człowieczeństwem ale również z czymś większym.

http://vimeo.com/51138699


Znacie coś jeszcze ciekawego?
 
Aż żal, że zaplusować nie można ;)
Ja może nie tak obszernie, ale przypomnę jeszcze jeden tytuł, osobiście mój ulubiony: "Raport mniejszości", podobnie jak "Johnny Mnemonic" oparty na opowiadaniu Dicka.
 
Najlepszy według mnie to Raport Mniejszości i Wyścig z Czasem :)

Edit: Pamięć Absolutna się nadaje to prawda!:) Zapomniałem o tym :) W końcu przyszłość i grzebanie w głowie i różne dodatki elektroniczne
 
Robo to jeszcze, ale jeśli Terminator jest cyberpunkowy, to i nowy Total Recall też ;) chyba że wymieniamy wszystkie filmy sf z nieciekawą przyszłością.
Ale czy są jakieś inne?
I Repo Men koniecznie trza dodać (dla pań: Jude Law tam gra)
 
O tak, Repo Men. Wszyscy po nim jadą, nie wiedzieć czemu, a ja uwielbiam iście Dickowski pomysł na fabułę (windykacja narządów, wtf).

Strange Days - zahacza o tematykę, która, z tego co wiem, obecna jest też w CyberPunk 2020 i z pewnością będzie w 2077, czyli technologię pozwalającą na "przeżywanie" fragmentu życia innej osoby. To, co w CP2020 nazywa się BrainDance, tutaj istnieje jako wiring, czyli "jazda na kablu". Za pomocą urządzenia o nazwie SQUID sygnał z dysku przesyłany jest bezpośrednio do kory mózgowej i innych ośrodków mózgu, dzięki czemu doznajemy wszystkich uczuć, których doświadczył ktoś, kto dany klip nagrał. Plus oczywiście nasze osobiste odczucia jako widza. Bohaterem Strange Days jest Lenny Nero, były detektyw, który obecnie zajmuje się opychaniem dysków do wiringu na czarnym rynku. Ma tylko jedną zasadę - nie sprzedaje materiałów snuff, czyli dysków, na których nagrywający umiera (co ciekawe, SQUID jest popularny wśród przestępców, którym czasem zdarza się zginąć na akcji). Na krótko przed sylwestrem roku 1999 (film jest z '95) dostaje dysk z wyjątkowo brutalnym morderstwem, a sprawa będzie się coraz bardziej komplikować.
 
Z filmów opartych na twórczości Dicka polecam również Impostor: Test na człowieczeństwo. Warto oglądnąć :)
 
Tak naprawdę większość tych filmów to jest bardziej s-f niż cyberpunk. Niestety w kinematografii ta stylistyka praktycznie nie istnieje :( Poza "Blade Runner'em", "Johny Mnemonic'kiem" i "Ghost in the Shell", reszta jest mocno naciągana.
 
Skoro mowa o filmach, warto wspomnieć o filmach animowanych.

View attachment 1214
Battle Angel Alita- powstały dwa odcinki oparte na mandze Yukito Kishiro. Pewnego dnia doktor Ido odnajduje szczątki żeńskiego cyborga. Daje jej nowe ciało i imię – Alita(Gally). Od tej chwili żyją we dwoje jak ojciec z córką, aż do momentu, gdy dziewczyna odkryje, że jej opiekun zarabia na utrzymanie jako łowca głów – i postanowi zacząć mu pomagać. Okazuje się, że choć nie pamięta nic ze swojej przeszłości, wciąż potrafi posługiwać się starodawnym i potężnym stylem walki.

Tutaj możecie obejrzeć to anime, niestety jest w języku angielskim http://www.youtube.com/watch?v=RMKle5if-80&list=PLB21A2F693DB9255B
Serdecznie polecam.
 

Attachments

  • battle-angel-alita.jpg
    battle-angel-alita.jpg
    52.2 KB · Views: 72
A jeszcze jest "AI" i ten film z Brucem Willisem, co nigdy nie pamiętam tytułu, ktoś kojarzy? O androidach jak najbardziej ;>
 
O, "Surogaci" - imo całkiem ok przykład cyberpunku.
Nie do końca rozumiem zarzut, że reszta przykładów to bardziej s-f.

Chodzi o jakiśtam mrok wynikający ze zderzenia tkanki żywej z maszyną , myślenia "ludzkiego" z bezdusznością sztucznej inteligencji; ale nikt nie mówi, jaka ma być skala tego mroku.

"Hyperion" Simmonsa też jest w tym kontekście cyberpunkiem + space-operą. Fajnie by było zobaczyć ekranizację.
 
Tak naprawdę większość tych filmów to jest bardziej s-f niż cyberpunk. Niestety w kinematografii ta stylistyka praktycznie nie istnieje :( Poza "Blade Runner'em", "Johny Mnemonic'kiem" i "Ghost in the Shell", reszta jest mocno naciągana.

Pierwsza część Matrixa to niemal czysty cyberpunk.
 
A druga i trzecia to nie.
Tam jakiś koleś w komży biega i pierze ludziki z plasteliny. A w trzeciej to... nie wiem, jakieś kałamarnice i mechy? Brak CP raczej.
 
Top Bottom