Dowiedz się jak powstawała turecka Edycja Rozszerzona gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

+
Dowiedz się jak powstawała turecka Edycja Rozszerzona gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów



Kilka godzin temu opublikowaliśmy informacje o tureckiej wersji gry Wiedźmin 2: Zabjcy Krlw w Edycji Rozszerzonej. Niedługo potem otrzymaliśmy liczne wiadomości od fanw, ktrzy chcieliby tłumaczyć grę na kolejne języki. Jak pisaliśmy wcześniej,jesteśmy bardzo przychylni tego typu inicjatywom. Z tego powodu skontaktowaliśmy się z Gkhanem Halilmem Dzgnem z www.oyunceviri.com, by opowiedział trochę więcej na temat swojej pracy nad turecką wersją gry. Jeżeli macie znajomych za granicą, ktrzy chcieliby zagrać w Wiedźmina w swoim języku ojczystym przekażcie im, że mogą liczyć na nasze wsparcie!
Zapraszam do lektury wywiadu:
Skąd powstał pomysł lokalizacji Wiedźmina 2?
Przede wszystkim jestem Gkhan Halil Dzgn I jestem wielkim fanem RPG. Grałem w niemal każdą grę tego gatunku dostępną na PC w tym pierwszą Ultimę, Wizardy, gry Might Magic. Przyglądałem się Wiedźminowi 1 odkąd usłyszałem, że CD Projekt RED kupił engine Aurora od Bioware. Obejrzałem wszystkie materiały filmowe, czytałem wywiady i wiedziałem, że to będzie świetna gra. Jak pewnie wiecie, nie pomyliłem się. W międzyczasie zacząłem interesować się tłumaczeniami i bardzo chciałem pokazać tureckim graczom jak wspaniała jest historia wiedźminw. Chciałem, by moi rodacy zrozumieli świetną fabułę, bohaterw, wybory i ich konsekwencje. Język jest wielką barierą w grach RPG bez dokładnego poznania tła gry zamieniają się one w grę akcji z bezsensowną walką.
Ile osb pracowało nad lokalizacją i ile czasu zajęłą?
W zespole pracowało 10 osb. Wszsycy członkowie pochodzili z www.oyunceviri.com, naszej platformy stworzonej do tłumaczenia gier. Przekład gry trwał sześć miesięcy wraz z dodatkowymi elementami Edycji Rozszerzonej. Oczywiście można to zrobić szybciej, ale robiliśmy to w swoim czasie wolnym po pracy lub zajęciach na uczelni. Dokonałem też dokładnej korekty tekstw, by odpowiadała wysokiej jakości gry. Myślę, że nam się udało i jestem pewien, że turecka społeczność graczy doceni Edycję Rozszerzoną, gdy będzie ona dostępna.
Czy miałeś doświadczenie w tłumaczeniu gier?
Zacząłem w 2010 r. tłumacząc Dragon Age Origins. Prowadziłem ten bardzo ambitny projekt do przetłumaczenia było ponad 700 tys. słw. Ta lokalizacja zajęła nam rok. Nie brakowało jednak problemw kolejne osoby przychodziły i odchodziły. Drugą grę lokalizowałem sam. W sześć miesięcy całkowicie przetłumaczyłem Risen. Pźniej poznałem ludzi na www.oyunceviri.com gnmi zobaczyłem, ze są to tacy sami zapaleńcy jak ja. Cały zespł był doświadczony. Tłumaczyli takie rzeczy jak Oblivion, Batman: Arkham Asylum, Mass Effect 2, Borderlands, Half Life 2, Sanitarium, KOTOR i wiele innych gier.
Jaki był wkład CD Projekt RED w prace nad tłumaczeniem?
Otrzymaliśmy od Was strasznie dużo pomocy. Najpierw skontaktowałem się z Marcinem Iwińskim, ktry odesłał mnie do Mikołaja Szweda z działu lokalizacji. Najbardziej zaskakujące było dla mnie wrażenie, że to bardziej gracze niż biznesmeni. O swoich grach wypowiadali się z niezwykłą pasją. Dostarczyli nam wszystkie niezbędne do lokalizacji dokumenty solucje, pliki scenariusza z didaskaliami. Bez grania w grę, można by na ich podstawie zrobić solidne tłumaczenie. Inne firmy nie dostarczają aż tyle materiałw nawet profesjonalnym tłumaczom, co pźniej rzutuje na jakość ich pracy. Naprawdę jestem wdzięczny za pomoc CD projekt RED.
Co było najtrudniejsze w procesie lokalizacji?
Najtrudniej było znaleźć dobrze brzmiące słowa na określenia charakterystyczne dla świata gry: wiedźmin, niebieskie pasy. Urządziliśmy niejedną burzę mzgw na naszym forum. Wiele słw często jest dwuznaczna i mogą zmienić swoje znaczenie w kontekście gry RPG. Czasami zmienialiśmy jedno słowo po pł roku, co wymagało wielu poprawek w wcześniejszych tekstach.
Jak przetłumaczyliście slowo wiedźmin?
Tureckie słowo oznaczające wiedźmina brzmi efsunger. Nad tym wyrazem pracowaliśmy wsplnie bardzo długo. Słowo wiedźmin sugeruje angielską etymologię, ale jest neologizmem. Musieliśmy znaleźć więc słowo, ktrego brzmienie kojarzy się bardziej z językiem tureckim, ale jest wyjątkowe. Przejrzeliśmy kilka starych słownikw szukając odpowiedniego wyrażenia. W końcu zdecydowaliśmy się na efsunger oznacza ono w starotureckim człowiek, ktry tworzy mistyczną magię
 
Widzę iż Turcja zdominowała nam dziś dzień ;)...

Przy okazji widać jak wielkimi zapaleńcami byli fanowscy tłumacze i jakimi dobrymi ludźmi byliście Wy RED'zi (wazelina mode - off ;) ).
 
Ciekawa rozmowa, bardzo podoba mi się zapał tłumaczy i ich profrsjonalne podejście. I tłumaczenie słowa "wiedźmin" - cudne. I wsparcie REDów - z tego, co się orientuję mało firm tak chętnie udostępnia materiały tłumaczom- zapaleńcom.
 
EFSUNGER...
Brzmi fajnie. Mamy kolejne ciekawe tłumaczenie słowa "Wiedźmin" :p
Obok Witchera, Zaklinaca, Der Hexera, Відьмакa, Raganisa i być może innych o których nie słyszałem ^^
 
Vattghern said:
A suchar? Gdzie suchar?
Dlaczego krasnolud przeszedł na drugą stronę ulicy? Nie przeszedł. Był tak pijany, że ulica obróciła się pod nim.
 
Masos said:
Dlaczego krasnolud przeszedł na drugą stronę ulicy? Nie przeszedł. Był tak pijany, że ulica obróciła się pod nim.
Cytując Charlesa Emersona Winchestera III:

'Kyu.

:D
 
Masos said:
Dlaczego krasnolud przeszedł na drugą stronę ulicy? Nie przeszedł. Był tak pijany, że ulica obróciła się pod nim.
Cudowny suchar aż żal, że nie można dać orena.

Wracając do tłumaczenia i tłumaczy to zawsze podziwiałem ich zapał i chęci. Warto też pamiętać, że na rodzimym gruncie też są tacy zapaleńcy np. grupa która zrobiła genialne wręcz tłumaczenie GTA IV.
 
To może.... http://pl.thewitcher.com/forum/index.php?/topic/28214-my-polish-to-greek-translations-progress-and-problems
?

:D
 
Drodzy Wspólforumowicze :D mam do Was pytanie. Otóż, aby w grze wyświetlało napisy oraz żeby przetłumaczyć grę niezbędna jest lista wszystkich dialogów, która jest umieszczona w którymś z plików gry. Mam pytanie czy któryś z forumowiczów dałby rade podpowiedzieć mi - laikowi w sprawach moddersko-informatycznych, który plik posiada owy scenariusz i czy dałoby radę go hmm przeczytać w formie word/txt? I wiem, że można przejść całą grę. Buduje jednak bazę danych zawierającą dane ze wszystkich książek i gier, jako że Witcherwiki w wersji PL jest dość niekompletna i miejscami błędna, a taki plik byłby mi niezmiernie pomocny ;) Pozdrawiam wszystkich forumowiczów i proszę o pomoc!

EDIT:
domyslam sie ze taki plik bylby pelen zaleznosci typowo informatycznych, ale gdzieś te dialogi muszą być ukryte w paczkach językowych :) bardzo ułatwiłoby mi pracę wydobycie ich stamtąd ;)
 
Top Bottom