Dyskusja o artykułach i mediach dot. Wiedźmina 3

+
Skyrim w momencie gdy wyszedł, był raczej obiektem drwin, jeśli chodzi o wizualną stronę, ponieważ wyglądał zdecydowanie gorzej, niż większość ówczesnych gier AAA, o Wiedźminie nie wspominając.

No patrz, a dla mnie był całościowo ładniejszym tytułem niż taki W2 z jego skopanym oświetleniem i cyklem dobowym, chyba też mam bogatą wyobraźnię. A coby nie było, że ot.

Jestem przekonany że w przypadku Dzikiego Gonu opcja konfiguracji kamery również może polepszyć odbiór gry, chociaż chyba wiem dlaczego CDPR się przed tym wzbrania (ewentualny shitshtorm z konsol " jak to na pc to całkiem inne granie, dlaczego my tego nie dostaliśmy?)

Takie opcje można udostępnić bez względu na platformę, nie widzę powodu dla którego miałby to być pecetowy ex. I nadal liczę na to, że CDP RED coś jednak tutaj zdziała. Jak nie to z grą czekam do czasu aż pojawią się odpowiednie mody, bo nie mam zamiaru psuć sobie frajdy korzystając z tej domyślnej.

Myslę, że wręcz przebogatą.

Może i tak, ale nie bardziej niż ci, którzy gloryfikują ten aspekt w W2. Achy i ochy w tym wypadku są mocno na wyrost. Bo z jednej strony mamy tam świetne modele postaci, z drugiej zaś chyba jeden z najpaskudniejszych systemów oświetlenia ever plus uroczy pop-in (ten wprawdzie mi nie wadzi, ale jak najbardziej jest). Co do tekstur, to i owszem, w W2 są znacząco lepsze, za to w TES V mamy przeciwwagę dla panującej w W2 wszechobecnej klaustrofobii, a nawet gwieździste niebo i nie świeci się tam wszystko jak psu wiadomo co. Więc nie. W2 w przeciwieństwie do TES'a V w żadnym miejscu mnie oprawą nie ujął, nie było otwartej japy. Ogólnie rzecz biorąc było spoko, ale bez rewelacji. Nie zdarzyło mi się ani razu, jak na przykład w W1, coby przystanąć tylko po to, żeby popodziwiać. Nie bardzo miałem co. No, chyba że Triss.
 
Last edited:
No patrz, a dla mnie był całościowo ładniejszym tytułem niż taki W2 z jego skopanym oświetleniem i cyklem dobowym, chyba też mam bogatą wyobraźnię.

Myslę, że wręcz przebogatą.



Może i tak, ale nie bardziej niż ci, którzy gloryfikują ten aspekt w W2. Achy i ochy w tym wypadku są mocno na wyrost. Bo z jednej strony mamy tam świetne modele postaci, z drugiej zaś chyba jeden z najpaskudniejszych systemów oświetlenia ever plus uroczy pop-in.

A co z tym oświetleniem było nie tak? Nie było wcale złe. Jeśli już chcesz się przyczepić W2 od strony wizualnej, to skopane były cienie na niektórych sprzętach (chyba chodziło o rodzaj karty graficznej, nie pamiętam dokładnie). Poza tym, W2 wyglądał rewelacyjnie, grałem w dniu premiery na ultra i japa była otwarta.
 
Last edited:
W2 i Skyrim to dwie różne gry. Skyrim bił wieśka na głowę swoją otwartością i wielkością. Ja sam już w Skyrima przegrałem grubo ponad 500h a od niedawna znów gram. Co najlepsze to nadal zdarza mi się znaleźć miejsca, i misje których nigdy wcześniej nie odkryłem.
W2 bardzo lubię ale niewidzialne ściany okazały się być zbyt denerwujące by go przejść po raz trzeci. Preferuję bardziej otwarte gry, nawet kosztem fabuły.
A co do grafiki to w czasie premiery nic do niej nie miałem. Teraz mam około 40 modów graficznych + ENB i prezentuję się to wyśmienicie.
 
Ja tu nie widzę, żadnego "nie bo nie", tylko brak podania przyczyny. Widocznie owa przyczyna z jakiegoś powodu podana być nie może.

Czytam sobie ten temat i dopiero jestem na stronie 759, nie długo doczytam do końca. Chciałem jednak już odpowiedzieć, bo widzę, ze część osób chyba nie wie o co chodzi w tej całej dyskusji, w tym i Ty. Dziwię się i tobie i reszcie modracji, bo zazwyczaj macie dość mocno otwarty umysł i potraficie dostrzec pewne aspekty, które wielokrotnie uciekają niektórym forumowiczom.

Przede wszystkim osoby, które wypowiadają się za możliwością zmiany kamery (zoom itd.) optują za "opcjami" - za dodanie opcji do wybór. Nie mówię tu o osobach krzyczących, że IK (IK=Inteligentna Kamera) jest do "d**y" (tych "ekstremistów" nie ma aż tak wielu), ale o osobach chcących mieć wybór, nawet jeśli będą w końcu korzystać z IK.

Głupie Ctrl+rolka... to nie może być trudne, gdyż takie opcje były chociażby w TES 3 Morrowind (nie zauważyłem specjalnie większej ilości bugów ani w widoku z oczu, czy przy bliskim spojrzeniu z za pleców, czy tzw. kilometr ponad graczem - to tak na marginesie), ta gra bedzie miała niedługo 13 lat... 13- a nadal jest świetna i w wielu aspektach niedościgniona przez deweloperów (dodam, że są tworzone mody - np. grafika z TES4.. nie jestem pewien, czy nie planuje się grafiki z TES5 - chyba tak). Ta gra wciąż żyje.

Ale ja nie o tym. Jeżeli CDPR nie chciało (nie wiem dlaczego nie mieli by dać tej opcji - chyba, że sprawa konsol ma tu dużo do mówienia), dać opcji "swobodnego" ustawienia odległości kamery, to mogli dać kilka tzw. setów ustawień.
Zauważcie, że różne typy ustawień już w grze istnieją.

Dlaczego (jeżęli gracz by sobie tego życzył) nie można ustawić kamery w czasie walki na otwartym obszarze w odległości takiej samej jak na obszarze zamkniętym [jak budynki, jaskinie itd - to wygląda świetnie (15-to minutowy gameplay), gracz widzi co się wokół niego dzieje, przy równoczesnej swobodzie ruchów itd.). Dlaczego podczas eksploracji nie można ustawić sobie kamery w odległości jak podczas używania zmysłów wiedźmińskich.

Osoby krzyczące - tak "krzyczące, że wszystko jest ok z kamerą (IK). Niech będą zadowolone. Ale czemu na miłość Boską czepiacie sie osób chcących mieć możliwość zmiany opcji, ustawień kamery. Nikt Wam nic nie odbierałby tym, zę takie opcje były by obecne w grze.

Osobiście nie wiem czy używałbym IK, gdyby była możliwość jej wyłączenia. Wiem jednak, że nie będę grał przy użyciu pada (nie potrafię na tym grać - nie przypadło mi do gustu - przy różnych grach próbowałem), będę grał przy użyciu K+M = Klawiatura i Myszka. Nie chciałbym, by "kamera" wyrywała mi "kursor" i sama, automatycznie nakierowywała mój wzrok na przeciwnika. Tym bardziej na przeciwnika, którego widzieć nie powinienem. Najlepszym perzykłądem jest 35'cio minutowy gameplay:
1) Baba wodna - gdzie IK na siłę kieruje wzrok gracza na miejsce, gdzie potwór ten się wynurzy, zanim nawet widać jego pasek życie (który na marginesie również pojawia się zanim potwór się wynurzy - bzdura)
2) Walka z Wilkołakiem i wilkami. Jak ta kamera wirowała (zgłupiała) tak, że oglądając to było nie przyjemnie nie myśląc nawet o tym, jak grało się graczowi, gdy jego kamera wyrywa się z pod jego władzy i chce w jedyny słuszny sposób (dla nie wyczuwających - to była ironia) potwora, którego IK sama będzie uważać za tego, którego akurat należy wskazać... Jeszcze przy bliskiej kamerze, gdy nie widzimy co się znajduje za naszymi plecami, a to właśnie ten przeciwnik może nam zadać śmiertelny cios, miało by to sens, ale nie do końca, bo taka zmiana kierunku widzenia może wprowadzić więcej zamieszania niż pożytku (wytrącenie z płynnej walki). A takie "najeżdżanie" na "właściwego" przeciwnika, przy kamerze około 7-13 metrów od naszego Geralta jest bez sensu... przecież gracz widzi tego przeciwnika.

By nikt nie wziął powyższej wypowiedzi za zarzut w stosunku do "obrońców IK".
Jestem za dodaniem, opcji nawet jeśli nie pełnej kontroli (....... I realy can't understand it. .....) Ctrl+rolka, to przynajmniej z pozycji opcji (jak chociażby w jednym z modów dodanych do TES5), albo chociaż kilka zestawów typu:
1) Walka teren otwarty - blisko, średnio, daleko.
2) Walka teren zamknięty - blisko, średnio, daleko.
3) Eksploracja - blisko, średnio, daleko.
4) Jazda konno - blisko, średnio, daleko.
5) Zmysł wiedźmiński - blisko, średnio, daleko.
6) Nurkowanie - blisko, średnio, daleko.
_)Latanie / Chędożenie / Drapanie się po tyłjku - blisko, średnio, daleko - co komu kiedy pasuje... = WYBÓR
Jeśli gracz coś pokręci - zawsze mógłby zresetować ustawienia. Ważny jest wybór, dobry zły - nie ważne. Zostawmy wybór ludziom, nie maszynom.

CDPR specjalnie stworzyło "odpowiednie" skrypty do ustawienia kamery w zależności od sytuacji. Czyli można. Mogli by dodać opcje IK - ON / OF nic by gra na tym nie straciła. Ewentualnie kilku misiów, którzy byli by przekonani o swojej nieomylności i przed przetestowaniem różnych opcji postawili by na to "jedno, jedyne, słuszne rozwiązanie, ustawienie dla ichniej kamery" bo wiedzą lepiej. Hmm...

Niech osoby zadowolone z IK i pokładające wszelką nadzieję w Redach nie narzekają na osoby zaniepokojone. Mówcie, ze jesteście zadowoleni i e podoba wam się to, a to w danym ustawieniu. Nie trollujcie, bo wasze tego typu "argumenty" wywołują tylko rozognienie. Po co? Na prawdę jesteście jak "psy ogrodnika"? Sam nie zjem to i innemu nie dam? Wasza IK jest już zaimplementowana. Podejrzewam, że opcje bez IK również w grze są dostępne. Wystarczyło by stworzyć dodatkowy paneli, parametr (IK- ON / OFF), w opcjach i tyle. Dla zdolnego programisty pracującego nad kamerą, albo kogokolwiek z tego działu (jest ich chyba z kilkuset) wprowadzenie takiej opcji zajęłoby ile? Jeden dzień, trzy?

Przyczyna podana być nie może...
Może i tak, ale według mnie cała ta sytuacja to kpina. Ja nawet nie chcę znać tych ewentualnych przyczyn. Bo po co, na pewno nikt z zewnątrz nie wymusił tego na CDPR. Nikt nie żąda zrezygnujcie z IK. Nikt. Jest tylko prośba, prośba. Dajcie wybór.

Taka ciekawostka - pamiętacie, że kiedyś Geralt łaził, wchodził pod górę w dość "dziwny", drewniany sposób? To dlatego, ze kiedyś kamera była ustawiona od pasa, czy okolic w górę = kamera była blisko. Dopiero po oddaleniu (widzieliśmy to na 35 minutowym gameplay'u - nie tak dawno), Redzi zauważyli ten problem. Nie pamiętam kto i kiedy, ale była to wypowiedź Reda. Co to oznacza? To oznacza, że jakiś jeden, bądź większa liczba Redów miała "wizję" i postanowili zabrać wybór. Coś czego po Redach, a zwłaszcza po Wiedźminie i jego historii bym się nie spodziewał.​
 
Wracając jeszcze na chwilkę do nocy, to nie zdziwiłbym się ( po tym ostatnim screenie i zapowiedzi że noce będą jaśniejsze niz w W2), jeżeli na tym screenie jest noc... :p
A po prawej księżyc oświeca jeszcze mocniej teren...
View attachment 12051
A tu ten ostatni screen dla porównania.
View attachment 12052
 

Attachments

  • ibmUrfsTXhgWOi.jpg
    ibmUrfsTXhgWOi.jpg
    207.6 KB · Views: 52
  • 2789926-witcher8.jpg
    2789926-witcher8.jpg
    164.7 KB · Views: 55
Przypomniał mi się ten stary fragment z trailera SoD.



Jeżeli noc jest taka jak powyżej i nic nie zmieniano, to chyba można odetchnąć z ulgą. Fakt, powyżej noc jest nadal mocno jasna i swego czasu na nią narzekaliśmy, ale w porównaniu do ostatniego screena... To jak niebo a ziemia.

@Marcin Momot czy obecna noc wygląda tak samo jak na tym powyższym screenie z SoD?
 
Fakt, powyżej noc jest nadal mocno jasna i swego czasu na nią narzekaliśmy, ale w porównaniu do ostatniego screena...
Zaraz wyjdzie nowy screen z jeszcze jaśniejszą nocą i będziesz chwalił te screeny wyżej. Bez sensu.
 
Zaraz wyjdzie nowy screen z jeszcze jaśniejszą nocą i będziesz chwalił te screeny wyżej. Bez sensu.
Nie chwalę, po prostu uważam taką noc za mniejsze zło. Skoro najwyraźniej REDzi za nic nie chcą zrobić fajnej nocy z czarniutkim niebem, to niech chociaż zostawią taką z SoDa. Bo ta jest jeszcze znośna -W przeciwieństwie do tego, co pokazuje nam najnowszy screen.
 
Dla mnie obie są brzydkie. Powtórzy się sytuacja z Fallout New Vegas gdzie noc wygląda jak o tu po lewej.

Dopiero na modach noc wygląda jak NOC.
 
Obie brzydkie, ale lepiej już mieć tą nieco ciemniejszą i normalniejszą. Też bym bardzo chciał coś takiego jak ostatnia opcja na obrazku powyżej, ale jak wspominałem, REDzi straszliwie uparli się na tą 100% widoczność i za nic ich nie przekonamy. Jak grochem o ścianę. Trzeba ich przebłagiwać żeby chociaż trochę to przyciemnili. Wolę już tą jasną noc niż drugi pochmurny dzień.
 
Rozwiązanie sprawy z kamerą jest proste, zróbcie ankiete na interze i dogadajcie się z modami żeby ją przykleili. Wtedy zdobędziecie największą szansę na zmianę kamery, chociaż wolałbym żeby REDzi skoncentrowali się teraz na optymalizacji i usuwaniu błędów.
 
Rozwiązanie sprawy z kamerą jest proste, zróbcie ankiete na interze i dogadajcie się z modami żeby ją przykleili. Wtedy zdobędziecie największą szansę na zmianę kamery
Nie byłoby takiej afery gdyby nie fakt, że do takiego moda potrzebne są narzędzia moderskie. A tych na pewno nie dostaniemy w dniu premiery, pewnie będziemy czekać kilka miesięcy.

wolałbym żeby REDzi skoncentrowali się teraz na optymalizacji i usuwaniu błędów.
Z tego co nam wiadomo dodanie tych opcji zbliżania / blokowania kamery zajęłoby im naprawdę niewiele czasu. Na pewno mniej niż postawienie jednej dodatkowej chatki w Oxenfruicie.
 
Nie byłoby takiej afery gdyby nie fakt, że do takiego moda potrzebne są narzędzia moderskie. A tych na pewno nie dostaniemy w dniu premiery, pewnie będziemy czekać kilka miesięcy.
Już Ci po raz trzeci piszę, że nie są.
 
Myślę że CDPR da opcje nocy do wyboru np:

Noc ciemna jak w D.... on/off
Noc kiedy srebrzysty księżyc świeci na niebie on/off 1-5 wielkość srebrzystego księżyca
Noc Jasna jak piwo ciemne on/off
Noc świętojańska on/off (podaj datę przesilenia .... ..... .......... ;D )
Noc Kupały on/off
CAŁE NOCE I CAŁE DNIE on/off

hehehe
 
Nie byłoby takiej afery gdyby nie fakt, że do takiego moda potrzebne są narzędzia moderskie. A tych na pewno nie dostaniemy w dniu premiery, pewnie będziemy czekać kilka miesięcy.


Z tego co nam wiadomo dodanie tych opcji zbliżania / blokowania kamery zajęłoby im naprawdę niewiele czasu. Na pewno mniej niż postawienie jednej dodatkowej chatki w Oxenfruicie.

Chodziło mi o moderatorów
 
W ciągu dnia burzowe chmury potrafią być ciemniejsze niż to "nocne" niebo widoczne w prawym górnym rogu screena z pochodnią. O ile natezenie światła na pierwszym planie można wyjaśnić wiedźmińskim wzrokiem, o tyle kolor nieba dokonuje brutalnego gwałtu na moich oczach. Oczywiście zakładając, że ta ilustracja przedstawia noc.

---------- Zaktualizowano 13:07 ----------

Chodziło mi o moderatorów

A co ma moderator do koloru nieba? Może chodziło Ci o modderów?
 
Top Bottom