Elex Nowa gra Piranha Bytes

+
Bethesda potrafiła wydać później świetnego Skyrima w którego ludzie nadal się zagrywają, Gdyby po Gothicu 2 NK Piranie zrobiły coś chociaż na takim poziomie to byłbym wniebowzięty. A co ci panowie zrobili? Szkoda gadać.
Ale przedtem zrobili średniego Obliviona i cienkiego Fallouta 3. A ludzie zagrywają się w Skyrima bo do niego wychodzi tona modów i gra jest nahajpowana(żeby nie było, gra mi się podobała, ale to typowe drewno Bethesdy). Zresztą nie ma co porównywać obu tych studiów, bo Beth zatrudnia ludzi liczonych w setkach, a Piranha przy produkcji Risena 3 miała 24(?) pracowników. Mi tam się gry Piranhy zawsze podobają. Nawet oczerniane Riseny 2 i 3. Lubię ich styl. Oczywiście liczę, że Elex wprowadzi zmiany i ulepszenia, ale nawet bez tego na pewno zagram.
 
W temacie nowej gry mam jedynie do powiedzenia: RIP PB.

Cóż za poroniony pomysł. Złożyć nazwę gry z przymiotników jako-tako opisujących grę, później utworzyć skrót z pierwszych liter tych przymiotników i voila. Nie muszę chyba dodawać, że skrót ten brzmi po prostu głupio.



To moja reakcja po przeczytaniu tytułu i jego przymiotnikowego rozwinięcia. Pod względem żenady, przebija nawet Thedas.
 
GOL przechodzi samego siebie. Jeszcze nie wiadomo prawie nic o grze, a już piszą "następca Gothica". Z jednej strony to wina PB, z drugiej im współczuję. Nieważne jaką grę zrobią, wszyscy będą chcieli produktu "Gothicopodobnego". Jednak sami się w to wpakowali tekstami "fani Gothica muszą to kupić itd." kiedy ich gry w ogóle tego klimatu Gothica nie mają.

Tak naprawdę to cały ten klimat Gothica to tylko znaczek PB na pudełku, a 80% hejtu jaki zbiera Arcania pochodzi tylko od tego, że to nie Piranie ją robiły - co nie zmienia faktu, że gra to średniak. Jakby wziąć takie pudełko Arcanii i przykleić znaczek niemieckiego studia, to zapewne hejt by się bardzo zmniejszył.
 
Jeszcze nie wiadomo prawie nic o grze, a już piszą "następca Gothica". Z jednej strony to wina PB, z drugiej im współczuję. Nieważne jaką grę zrobią, wszyscy będą chcieli produktu "Gothicopodobnego".
Ja tam nie chcę kolejnego produktu gothicopodobnego. Wręcz przeciwnie, chcę by Piranie spróbowali czegoś kompletnie odmiennego, choć gra to nadal action RPG, więc siłą rzeczy będzie gothicopodobna. Mają pomysł na ulepszenie gameplayu i mechaniki? Niech to zrobią, byle ulepszenie nie znaczyło tyle co uproszczenie i zapodanie najbardziej popularnych rozwiązań. W Elex chcę czuć się tak jak po raz pierwszy gdy grałem w Gothica - obco, nieswojo. Stopniowo poznawać ten świat i zgłębiać się w klimat. Z Risenami była inna sprawa, bo siłą rzeczy musieli trzymać się tej mechaniki skoro pierwsza część wyraźnie nawiązywała do dwóch pierwszych części. Teraz mają nową markę i nową szansę by napisać swoją historię na nowo. Wbrew pozorom będę wobec kolejnej gry PB bardziej krytyczny, niż wszyscy na tym forum razem wzięci.

Jednak sami się w to wpakowali tekstami "fani Gothica muszą to kupić itd." kiedy ich gry w ogóle tego klimatu Gothica nie mają.
A myślisz, że jak Redzi będą reklamować Cyberpunka 2077? "Podobał ci się Wiedźmin 3? Nasza kolejna gra również ci się spodoba!!!" Najwyraźniej nie rozumiesz na czym polega marketing, trzeba po prostu znaleźć sobie jakąś grupę graczy i wzbudzić w niej zainteresowanie. Stąd to początkowe porównywanie
W3 do Skyrima, nieważne jakby się te gry różniły, ale chodziło o to by te 20 mln graczy coś o Wiedźminie 3 usłyszało i się nim zainteresowało. Jak Bethesda reklamuje swoje kolejne gry? No właśnie. To chyba oczywiste, że Piranie swoje produkty kierują do fanów ich poprzednich gier.

Tak naprawdę to cały ten klimat Gothica to tylko znaczek PB na pudełku, a 80% hejtu jaki zbiera Arcania pochodzi tylko od tego, że to nie Piranie ją robiły - co nie zmienia faktu, że gra to średniak. Jakby wziąć takie pudełko Arcanii i przykleić znaczek niemieckiego studia, to zapewne hejt by się bardzo zmniejszył.
Serio tak uważasz? A może Arcania zbiera baty, bo poza uniwersum niewiele w niej z Gothica? Liniowy świat, masa uproszczeń, inna mechanika rozwoju postaci... Gdyby Arcania nie miała w podtytule Gothic nikt by się nią nie zainteresował, bo byłaby zwykłym średniakiem. A gdyby Arcania miała logo PB to nie zebrałaby hejtu z prostej przyczyny - nie zostałaby wykastrowana z ikonicznych dla serii rozwiązań. Zresztą, po Risen 2 widać, że Piranie to nie święte krowy jak ich próbujesz kreować, a fani ich gier nie łykają wszystkiego bezmyślnie. Stąd powrót większości elementów do Risen 3.
 
Last edited:
Wbrew pozorom będę wobec kolejnej gry PB bardziej krytyczny, niż wszyscy na tym forum razem wzięci.

To fajnie i chwała Ci za to.

To chyba oczywiste, że Piranie swoje produkty kierują do fanów ich poprzednich gier.

Marketing marketingiem, ale ilość i to, jak bardzo próbują się wybronić tym argumentem przyprawia o ból głowy.

A gdyby Arcania miała logo PB to nie zebrałaby hejtu z prostej przyczyny - nie zostałaby wykastrowana z ikonicznych dla serii rozwiązań.

Niestety nigdy się tego nie dowiemy. Arcania to średnia gra i właściwie tylko na raz. Polecam jeśli jest na przecenie w Biedronce za 10 zł. Co nie zmienia faktu, że czytając niektóre komentarze i opinie, to zawsze musi pojawić się jakiś w stylu "Ta gra jest beznadziejna, bo to nie robiły Piranie."
 
A myślisz, że jak Redzi będą reklamować Cyberpunka 2077? "Podobał ci się Wiedźmin 3? Nasza kolejna gra również ci się spodoba!!!"
Problem w przypadku PB polega na tym, że wszyscy wyraźnie widzą, że obecni pracownicy studia, nawet jeśli wiedzą co czyniło dwa pierwsze Gothici tak dobrymi grami, nie potrafią lub nie są, z różnych względów, w stanie tego powtórzyć. I to już od dawna. A to sprawia, że ciągłe odwoływanie się do tradycji wywołuje raczej uśmiech politowania, zamiast podniecenia z towarzyszącym mu rwaniem włosów z głowy.
 
Last edited:
Tam jest coś około 20-u osób w zespole.
Nie ma się co dziwić że ich gry są takie jakie są ;)
 
Mhm. Między innymi Kai Rosenkranz - twórca soundtracku do Gothiców i pierwszego Risen. Bez niego gry straciły dużą część swojego ducha.
 
Ja nie wierzę że są jeszcze ludzie wierzący, że Pirania Bytes zrobi kiedykolwiek dobrą grę. Dla mnie ich dobra passa skończyła się na Nocy Kruka, fabuła gothic 3 była zbyt niedokończona, a grafika i silnik gry popsute. O kolejnych niby-sequelach nawet nie wspominam. O risenie się nie wypowiem, bo w każdą część trylogii grałem może parę minut (najdłużej w trójkę, rany szkoda że nie mogłem tego nagrać, wszędzie były błędy i dziwne rozwiązania, a grając na trudnym nawet tego nie zauważyłem, a za dobrego gracza się nie uważam). Ogólnie zgadzam się z opinią Angry Joe, że nawet jeśli ta seria nie jest beznadziejna, to w najlepszym wypadku bardzo średnia i szkoda poświęcać jej czas. Dlatego też nie daję nowemu projekcie Piranii żadnych szans, choć miło by było, gdy ten tytuł pozytywnie mnie zaskoczył, w co wątpię.
 
Jak zobaczyłem tego screena z potworem to od razu przypomniał mi sie Gothic 3 :)
Wygląda jak skrzyżowanie kretoszczura z ogarem Dzikiego Gonu :p.
Anyway.
Bardzo podoba mi się ten concept art:

Czuć od niego trochę fallout-owską post-apokalipsą. Jeśli miejscówki o takim klimacie znajdą się w grze w większej ilości to jest szansa na (w końcu) odpowiadający mi klimat :).
 
Top Bottom