Fotografia

+
Fotografia

Zakładam nowy temat, bo sam zadaję trochę*pytań, a i może w przyszłości będzie lepiej komuś odszukać potrzebne informacje.

Proszę kogoś z moderatorów lub adminów o przeniesienie moich ostatnich postów z tematu Karczma 6-22 @undomiel9
 
Ok, zanim modzi przeniosą posty to @Yakin pokażę Ci zdjęcia, które zrobiłem iPhone 4s - porównuję do Twojego.

Po zachodzie słońca:

Na stacji benzynowej (paliwo za 1.50zł / litr) :D

I kilka innych:




Więc chciałbym by mój aparat, który kupię, robił o wiele lepsze zdjęcia nocą. Wybrałem powyżej najlepsze z iPhone, moim kompaktem nic nie nadawało się*do publikacji niestety.
 
W zasadzie jeśli chodzi o zaawansowany aparat kompaktowy do zdjęć nocnych to powinieneś kierować się następującymi wskazówkami:



  1. Duży jasny zoom (obiektyw zmiennoogniskowy) oczywiście optyczny żadne cyfrówki
  2. Możliwość ręcznego ustawienia parametrów fotografowania z uwzględnieniem trybu B czyli otwarciem migawki i zamknięciem w dowolnym czasie. Ewentualnie możliwość ustawiania długich czasów naświetlania.
  3. Możliwość dołączenia zewnętrznej lampy tzw gorąca stopka(wskazana, ale niekonieczna)
  4. Możliwość ustawienia na statywie (koniecznie)
  5. Pilot do zdalnego robienia zdjęć (by nie poruszyć aparatem) ew można stosować samowyzwalacz
  6. Optyczna stabilizacja obrazu (cyfrowa nic nie warta pogarsza tylko rozdzielczość zdjęć)
  7. Możliwość robienia zdjęć seryjnych (z reguły 3) o zmienionych parametrach naświetlania
  8. Czuła i o niskich szumach matryca (najlepiej duża o wysokiej rozdzielczości) tu mała uwaga im większa matryca tym niższe szumy wynikające z wzajemnych zakłóceń pikseli.
  9. Możliwość ręcznego ustawienia czułości matrycy
  10. Szybki autofokus (ustawienie ostrości)


Najlepiej wybrać sobie parę modeli i przetestować je w sklepie robiąc zdjęcia w skrajnych ustawieniach przy kiepskim świetle np. ustawić czułość matrycy na najniższą, później na najwyższą (przy wyższej czułości wyższe szumy) i jak najmniejszą przesłonę (w trybie preselekcji przysłony) aparat sam dobierze czas naświetlania.
Stabilizator obrazu najlepiej testować przy maksymalnym zoomie. Wtedy drgania ręki są najbardziej widoczne. Zrobić w takich samych warunkach fotkę z ręki i ze statywu wybierając mocno kontrastowy obiekt. Oczywiście zwrócić uwagę na poprawnie ustawioną ostrość.


To tyle co mi przyszło do głowy :)


Jeśli chodzi o markę aparatu to nie jest tak ważna jak przy lustrzankach.
 
Ok, ale jest różnica między kompaktowym a bezlusterkowcem? :) Rozpoczynam poszukiwania przyzwoitego bezlusterkowca, tylko, że Nikon czy Canon chyba nie bardzo chętnie je robią...
 
Jest taka strona... Mam ją w zakładkach w domu. Albo i nie. Jak mam, to wkleję link.
W każdym razie to jest baza zdjęć, porównywarka - podajesz modele aparatu i dostajesz zestaw fot robionych zarówno pro, jak i amatorów. By Ci pomogło.
Albo wyguglaj słowa-klucze, compare photo pic camera make model czy cuś, tego jest więcej chyba. Takich stron :p

Sorki, że chaotycznie, w drodze jestem xD
 
@Karesh z tych trzech co podałeś brałbym tego Canona. Jest to tzw bezlusterkowiec z wymiennymi obiektywami (można do niego podłączyć przez adapter obiektywy Canona serii EF i EF-S). Upewniłbym się tylko czy w tej cenie rzeczywiście posiada obiektyw ze stabilizacją oraz lampę błyskową.
 
@AndrewXRW z tego co kojarzę, to wszystkie z nich są bezlusterkowcami z wymienną*optyką ;)

Zestaw zawiera

APARAT
obiektyw ze stabilizacją obrazu CANON EF-M 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM,
lampa błyskowa CANON Speedlite 90EX,
ładowarka CANON LC-E12,
akumulator CANON LP-E12,
kabel USB,
pasek na szyję,
oprogramowanie,
GWARANCJA,
INSTRUKCJA
@undomiel9 daj link proszę :)
 
Sorki za post pod postem, ale... moja mama dostała kiedyś na urodziny (kilka dobrych lat temu) analogową lustrzankę Nikona F65 ale z tego co widzę niezłym obiektywem. Właśnie poczytałem i widzę, że obiekty z analogówki będzie pasował do lustrzanki cyfrowej... więc pozostałoby kupić samo body i jazda :)

@AndrewXRW Ty jako znawca daj mi proszę radę :)

Wypiszę Ci jeszcze wszystko co na tym obiektywie jest napisane:

Nikon AF Nikkor 28-80mm 1:3.3-5.6 G
 
Last edited:
Sorki za post pod postem, ale... moja mama dostała kiedyś na urodziny (kilka dobrych lat temu) analogową cyfrówkę Nikona F65

Analogową lustrzankę chyba miało być ;). O analogową cyfrówkę raczej trudno :). Ale jak masz obiektyw do wykorzystania, to oczywiście warto szukać czegoś kompatybilnego.
 
Analogową lustrzankę chyba miało być ;). O analogową cyfrówkę raczej trudno :). Ale jak masz obiektyw do wykorzystania, to oczywiście warto szukać czegoś kompatybilnego.

Już*poprawiłem, pisałem na szybko hehe :) @Yakin może Ty masz jakieś pomysły? :)
 
Nie wiem, czy mam to zapisane, na razie znalazłam www.imaging-resource.com ale nie ma tu jak na złość nocnych zdjęć; jest za to uporządkowany system porównywania i wszystkie wymienione modele.

Ed. Ta moja stronka to chyba http://pl.pixel-peeper.com, ale mam ograniczony net i nie mogę zobaczyć dokładnie, czy to to ;)

Ed2. A na stronie www.dpreview.com/reviews/studio-compare właśnie sobie porównałam własny ukochany sprzęt tj.Canona 50d z kurdeblaszka 5d markiem i już wiem, czemu pełnoklatkowe aparaty są takie drogie i takie dobre. Ech.
 
Last edited:
Żeby wykorzystać stary obiektyw AF w nowym Nikonie potrzeby jest napęd AF w body.

Dostępny obecnie w modelach d7000 i wyższych. Cena od 2.600,- w wzwyż (do 23.000).

O ile nie ma takiego napędu, trzeba ustawiać ostrość ręcznie.
 
Osobiście uważam, że całkiem fajna opcją jest Canon PowerShot G15.

Co prawda odstaje osiągami matrycy od bezlusterkowców, ale ma niesamowity obiektyw, który rekompensuje te niedostatki.

Jeśli chciałbyś kupić tak jasny obiektyw do bez lusterka, to cena zaczyna się od 2.000 pln+.
 
Sorki za post pod postem, ale... moja mama dostała kiedyś na urodziny (kilka dobrych lat temu) analogową lustrzankę Nikona F65 ale z tego co widzę niezłym obiektywem. Właśnie poczytałem i widzę, że obiekty z analogówki będzie pasował do lustrzanki cyfrowej... więc pozostałoby kupić samo body i jazda :)

@AndrewXRW Ty jako znawca daj mi proszę radę :)

Wypiszę Ci jeszcze wszystko co na tym obiektywie jest napisane:

Nikon AF Nikkor 28-80mm 1:3.3-5.6 G

Żeby wykorzystać stary obiektyw AF w nowym Nikonie potrzeby jest napęd AF w body.

Dostępny obecnie w modelach d7000 i wyższych. Cena od 2.600,- w wzwyż (do 23.000).

O ile nie ma takiego napędu, trzeba ustawiać ostrość ręcznie.

Jeśli chodzi o wykorzystanie tego obiektywu we współczesnych aparatach Nikona to tak jak kolega napisał aparat musi mieć napęd AF w korpusie. Obecnie stosuje się napęd AF w obiektywie (szybszy i prostszy). Obiektyw ten nie ma również wbudowanej stabilizacji obrazu. Chcąc więc ją mieć trzeba się rozejrzeć za aparatem ze stabilizacją matrycy. Nikon nie stosuje takiej stabilizacji w swoich aparatach (tak jak Canon).
Jeśli więc chcesz również wykorzystywać ten stary obiektyw (przez adapter) to kup tego Nikona 1J3. Parametry ma porównywalne do Canona M.
 
Byłem na wakacjach.

Kupiłem przed nimi lustrzankę Nikona i dość dobry obiektyw.

Najfajniejsze zdjęcia zrobiłem moim Nexusem. Był on zawsze ze mną.

A lustrzanki, mimo że robi technicznie o niebo lepsze zdjęcia, bałem się zabierać w niektóre miejsca. Więc jej całe techniczne wyrafinowanie i zdolność do robienia zdjęć w ciemnościach na niewiele się zdało.
 
Byłem na wakacjach.
Najfajniejsze zdjęcia zrobiłem moim Nexusem. Był on zawsze ze mną.

A możesz wrzucić kilka przykładowych zdjęć z Nexusa? Bo porównania internetowe nie są*dla mnie zawsze w 100% wiarygodne a tutaj zobaczę prawdziwe oblicze jakości foto. Dzienne i nocne jeśli można :)
 
Top Bottom