Freezy gry co chwile

+
Freezy gry co chwile

Witajcie, wczoraj zakupiłem grę Wiedźmin 3 dziki gon i po pobraniu najnowszego patcha i wszystkich dlc odpaliłem gre. Warto jeszcze wspomniec o mojej niezbyt imponującej specyfikacji komputera: Radeon HD7850 1gb, Intel Pentium G2020 2.90GHz oraz 4 gb ram. Gra jak na mój sprzęt chodzi o dziwo bardzo płynnie, jednak zauważyłem jeden, całkiem wkurzający problem. Co chwile (30 sekund-minuta) pojawiają się kilku lub kilkunastosekundowe freezy - dźwięk i obraz poprostu się jakby "pauzują" i zamierają w miejscu na krótki czas. Wyczytałem w necie, że to może być wina ramu, czy dokupienie dodatkowych 4 gb rozwiaze problem ?
Z góry bardzo dziękuję za wszelką próbę pomocy !
 
Z Twojego opisu wynika, że zdecydowanie coś Ci się tam doczytuje (jakiś komponent czeka na inny). Duża szansa, że winna jest mała ilość pamięci operacyjnej. Jednak podobne objawy miałem kiedyś (na starym komputerze) z Watch Dogs. Tam okazało się, że winę ponosił... procesor, który miał 2 rdzenie, a gra wymagała 4. Podobnie może być u Ciebie (minimum dla Wiedźmina 3 to Intel i5 czyli procesor 4 rdzeniowy).
Dodatkowe 4 GB RAM na pewno nie zaszkodzi. Zapotrzebowanie Wiedźmina 3 na pamięć operacyjną nie przekracza 8 GB (w rozdzielczości Full HD i ustawieniach Ultra), tak więc kupując dodatkową kość zabezpieczysz się na tym polu.

Zanim jednak podejmiesz jakąkolwiek decyzję warto przetestować grę za pomocą MSI Afterburner i pooglądać obciążenia poszczególnych komponentów. Czasem może to doprowadzić do źródła problemu.
 
Poszukaj tematów o dwurdzeniowych procesorach. W skrócie gra jest optymalizowana tylko i wyłącznie pod 4 rdzenie. W przypadku 2 rdzeni jedynym rozwiązaniem jest program o nazwie BES, lecz niestety w patchu 1.10 znowu coś zmienili i ścinki zaczęły się pojawiać, choć rzadziej, u mnie raz na ok. 10-15 minut. W patchu 1.08.4 wszystko działało świetnie.

Tutaj masz linka do autorskiego tematu na forum anglojęzycznym:
http://forums.cdprojektred.com/thre...ze-with-dual-thread-CPU?p=1905146#post1905146

Na polskim forum, też pojawiał się ten temat, ale musisz sam poszukać.

PS. Oczywiście 8 GB RAMu też poprawi jakość, ale nie będzie miało wpływu na ścinki.
 
Last edited:
Przy kartach graficznych 1 GB to norma, sprawdź czy będzie tak samo się zachowywać przy teksturach na low, ewentuanie mniejszej rozdzielczości.
 
Dzięki wszystkim za pomoc, po zastosowaniu programu BES gra działa płynnnie w rozdziałce 1600x900 i ustawieniach średnio-niskich (ale wiekszosc srednich) bez zadnych freezów. Jedyny problem jaki jeszcze zaobserwowałem to wywalanie sie gry po kilku godzinach gry i komunikat out of memory, ale mysle ze jak dokupie ten RAM to juz wszystko bedzie dobrze.
 
niestety w patchu 1.10 znowu coś zmienili i ścinki zaczęły się pojawiać, choć rzadziej, u mnie raz na ok. 10-15 minut.
To po prostu u ciebie się coś skaszaniło, bo 1.10 pod tym względem nic nie zmienia.

Przy kartach graficznych 1 GB to norma
1GB pamięci na karcie nie ma z tym problemem NIC wspólnego. Winny jest tylko i wyłącznie dwuwątkowy procesor.
 
ale przy karcie graficznej mającej 3 GB pamięci i 4 rdzeniowym procesorze to nie jest już norma, w patchu 1.08 bylo wszystko ok a ten 1.10 to porażka normalnie. nie da się grać, freezy co 10 sekund...
 
Pewnie masz na myśli micro stuttering, a nie freezy jak autor tego tematu (na ekranie nie dzieje się wtedy nic - pauza, tylko muzyka i dialogi zwykle lecą dalej, choć nie zawsze) trwające kilka sekund.
 
No i właśnie to mam na myśli, nic się nie dzieje ale słychać dialogi i muzykę. TO nie jest microstuttering.
 
Last edited:
Rozwiązania dla niektórych posiadaczy kart od Nvidii (raczej nie dla autora wątku)

Po ostatniej aktualizacji sterowników od Nvidii Wiesiek niestety cierpi na micro stuttering - nie tylko Wiesiek i nie tylko tym się to objawia, problem dotyka większości modeli kart np. mojego GTX980 na którym podczas grania w podstawkę we wrześniu na ULTRA po Nowigradzie biegałem bez MS. Generalnie ostatnie stery zbierają ostry hejt, więc niektórym graczom (jak mi) pomogła przesiadka na starszą wersję sterownika.
 
Top Bottom